Wecrbaarheids-loterij-leeiHiig. UIT DE HAND TE KOOP: JSMEESTOOF „DE NIJVERHEID," Ingezonden stukken. TIENDEN. Kerkelijke Zaken. BURGERLIJKE STAND GOES MARKTBER1GTEN ADVERTENTIËN. ir I h" dat hij niet gewoon was iets te betalen en het aldus inge kochte aan derden overdeed. De gezamenlijke schuldeischers, 40 a 50 man, trokken en corps tegen de villa op en bele gerden haar, zoodat zij weldra capituleren moest. Geld was er niet, maar van 't goed was toch nog niet alles verkocht. Ieder pakte wat hem behoorde op meegebragte karren en kruiwagens, men trok sinjeur Rexirinkel zelfs dé onbetaalde laarzen van de voeten en trok niet af, voor dat er letter lijk niets meer in de villa was. „Het was een tooneel van verwarring zooals men alleen te Parijs onder de commune kan hebben gezien," meent het Haarlemsche Nieuwsblad. Ter eere van de broederschap der notarissen, die in Sep tember te Maastricht bijeenkomt, zullen dan o. a. de onder- aardsche gangen van den St. Pietersberg worden verlicht. Het schijnt dat de Siameesclie tweeling broeders nu toch eindelijk gescheiden zullen worden en wel door den dood van een hunner. Chang is van zijn laatste ziekte nog vol strekt niet hersteld en men ziet dagelijks zijn verscheiden te gemoet terwijl Eng voortdurend in den besten welstand verkeert. Alle maatregelen zijn genomen om direct na het sterfgeval den levenden van den dooden broeder te scheiden. Te Groede in Staats-Vlaanderen is een paar „Siamesche tweelingen" doodgeboren. Het hootd en de voeten der twee lingen waren zeer goed gevormd, doch zij hadden te zamen slechts drie armen, waarvan de derde door den rug van één hunner was heen gegroeid. In de St. Janskerk te 's Hertogenbosch is dezer dagen eene muurschildering ont dekt die van 1444 dagteekent en thans met groote voorzig- tigheid van de dikke kalklaag is ontdaan die haar bedekte. Hoewel de kleuren verbleekt zijn, wordt de teekening zeer geprezen en aan het stuk een h'ooge waarde toegeschreven. Het stelt de kruisiging voor1. Een tijgergevecht op Java. Men schrijft uit Solo van den lOden JunijMaandag 5 dezer heeft alhier een tijgergevecht plaats gehad op de alloon- alloon van den keizer. De karbouw (buffel, die tegen den tijger moest vechten) heeft zich zeer goed gehouden; met een paar stooten lag de tijger dood tegen den grond, ter wijl de karbouw slechts een weinig aan zijn oor gewond was. De overige tijgers werden gerampokt (doorstoken). De eerste, toen hij losgelaten werd, bleef stil liggen. Toen ging de Toemengoo'ng Djoyodiningrat met zijne volgelingen, allen gewapend met pieken, naar de den tijger en bragt hem den eersten stoot toe, waarop de tijger "-verwoed verscheidene pieken verbrijzelde, doch door de andere volgelingen werd doodgestoken. De 2 volgende liepen een paar keeren het carré heen en weer en werden toen afgemaakt. De 2 laatste braken achter elkander door het carré heen, doch werden spoedig gedood. Een kroop tusschen de paarden van een rijtuig, zoodat die mede gewond werden, doch niet belang rijk. Ongelukken hebben hierbij geen plaats gehad, slechts ligte verwondingen. De alloon-alloon was als bezaaid met menschen, die van dit afschuwelijk volksfeest getuigen wil den zijn. Ook zag men vele vreemdelingen om die tijger- gevechten bij te wonen Te Oldenburg kwam een trein aan, waarop zich een transport varkens bevond in gesloten wagens; toen men aan het afladen wilde beginnen, waren 118 gestikt. Een hoofdofficier van het Pruisische leger, jong, zeer rijk en met eene schoone toekomst, liet zijn oog vallen op eene jonge dame, belioorende tot een der aan zienlijkste familiën uit Metz. Het gelukte hem na veel moeite aan de familie te worden voorgesteld, en, na nog meer moeite, aan de voeten der schoone zijne liefde te mo gen beleiden. Zoodra de aangebedene de verklaring van den Duitsclier had aangehoord, gaf zij hem ten antwoord, dat hij zich niet voldoende omtrent dfen omvang zijner for tuin had verklaard, en zij naauwkeuriger inlichtingen ver zocht. Ha 1 dacht de officier met stralend gelaat, en haastte zich over zijne rijkdommen uitteweiden; millioenen, milli- oenen, en nog eens millioenen klonk het van zijne bevende lippen, en reeds meende hij het melodieuse jawoord in zijn oor te hooren ruisclien, toen de dame bedaard opstond en zich verwijderde, na den verbluften officier op ijskouden to >n te hebben toegevoegd„dat is nog te weinig voor mijzoodra gij 5 milliard bezit, kom dan terug, en gij zult worden aangenomen. Mijn bruidschat moet de losprijs zijn van mijn land.' Definitie van het huwelijk. De ge neesheer noemt het huwelijk eene verkeerde koorts, die toet hitte aanvangt en met' koude eindigt De chemicus eene eenvoudige verwantschap. De apotheker: bruispoeder, dat spoedig uitgewerkt heeft. De juristeen contract, en niets meer. De koopman: eene speculatie, die evenveel kans tot welslagen, als tot faillissement heeft. De dichter: een roman, die dikwijls verschillende edities beleeft. De too- neelspelereene coraedie, voor een groot publiek opgevoerd en gestreng daardoor gekritiseerd. De theater-directeur: een abonnement, echtelijke ontrouw is een „abonnement suspendu." De musikus een concert, waarop de liefde de klarinet blaast, de kinderen de mirleton, de buren de trompet en de man soms een hoornsolo geeft. De soldaateen veld- togt, die zich tot een zeven- of wel dertigjarigen oorlog uitbreidt. Volgens de New-York Mercantde Gazette, be gint men in Amerika eene nieuwe spijkersoort te vervaar- digen. Deze spijkers hebben een gespleten punt, die in het hout gedreven, uiteenwijkt en oorzaak is, dat de nagel met kracht houdt. Dergelijke spijkers kosten weinig meer dan de gewone soort en komen voor den gebruiker toch nog goeukooper dan de gewone uit, want daar hun lioudkracht grooter is, kan men ze van kleiner afmetingen gebruiken. GEMEENTERAADS-VERKIEZINGEN TE KRUININGEN. De verkiezingen zijn afgeloopen, de stembus is geopend Het aftredend lid te Kruiningen is herkozen met 67 stem men; 102 kiezers namen aan de herstemming deel tegen 95 bij de verkiezing op 18 Julij; een bewijs dus dat er geestdrift bestond bij de herstemming. Die uitslag heeft ons niet verrast, die uitslag was te voorzien. Op den 17 Julij, daags vóór de vrije stemming, ver- eenigden zich in het gemeentehuis te Kruiningen een 25tal kiezers, met het doel om de herkiezing van D, Sinke tegen te gaan en de benoeming van een ander te bevor deren bij de verkiezing. Bij die gelegenheid had een der kiezers den moed om het billijke en wenschelijke aan te toonen dat er een ingezeten van Hansweert in den ge meenteraad zitting nam, maar zijn voorstel vond geen den minsten bijval en men verhaalt, dat een der voorname ingezetenen van Kruiningen, op het hooren van een woord in het belang van Hansweert, zelfs zijn hoed opnam en onmiddellijk de bijeenkomst verliet. Men stelde vervolgens in plaats van het aftredend lid Sinke een anderen candi- daat, maar nogtans moe9t Hansweert blijven uitgesloten. Waar dit de vrije verkiezing van den 18 Julij vioraf- o-ing, waar zulk eene gezindheid, zelfs bij de bestrijders van het aftredend lid was op te merken, viel aan den uitslag der herstemming niet te twijfelen. Het was te verwachten dat, nu hun doel reeds bij de eerste stemming mislukte en zij bij de herstemming te kiezen hadden tus schen het aftredend lid dat zij hadden bestreden, en den candidaat van Hansweert, zij het liefst voor het mee- rendeel althans in voorstanders van het aftredend lid zouden veranderen, liever dan aan Hansweert regt te laten wedervaren. As nu dit de beginselen zijn van de meerderheid van dat deel der Kruiniugsche kiezers, dat meent en er zich op laat voorslaan, eenig bewustzijn te hebben van den bur^erpligt der verkiezing, wat viel dan te wachten van liet^veri" deel, van de massa, de gedweëe volgers van den ouden sleur en de gehoorzame dienaars van de behouds- en uitsluifingsmannen Zelfs godsdienstige partijzucht schijnt aangewend om den uitslag te verzekeren; voorganger en leden toch van de Afgescheiden Gereformeerde gemeente namen aan de stemming deel, die ten 10 ure aan den kastelein in het gemeentehuis nog moesten vragen of de stembus reeds geopend was en waar die zich bevond. Blijkbaar was het dus voor hen het eerst dut zij den gewigtigen plïgt der stemming kwamen terrigten Bij al die meest tegenstrijdige combinatiën kon het niet anders dan dat de candidaat van Hansweert het onder spit moest delven, omdathij inwoner van Hans weert is; hij mogt ook soms eens met nieuwigheden voor den dag komen of welligt harde waarheden doen hooren Het aftredend lid Sinke moest worden herkozen, om dat hij een Kruiningenaar is en 81 jaren telt; zulke afgeleefde menschen zijn, in liet oog der Kruiningsche kiezers, de meest geschikte, de meest bruik bare leden in den gemeenteraad, dat collegie moet een oud-mannenhuis in het klein zijndat is verreweg het gemakkelijkstemen heeft dan niet ligt verandering in de dingen te wachten Welnu, Kruiningsche kiezers! gij hebt uw doel bereikt Met zelfvoldoening kunt gij er thans op wijzen dat gij uw gevoel yan billijkheid en regtvaardigheid hebt gesmoord dat gij er in zijt geslaagd tot heden een ingezeten van Hansweert nog buiten eenig collegie in uwe gemeente te houden; dat gij aan '/s deel der bevolking het regt hebt onthouden, om door eene stem uit hun midden hunne belangen te bevorderen; dat gij Hansweert de gelegenheid hebt geweigerd een woord meê te praten bij de bespreking van onderwerpen die voor het kerkdorp van het hoogste belang zijn en die, hoelang ook verschoven, eenmaal moeten aan de orde komengij hebt getoond Hansweert slechts goed genoeg te beschouwen om offers te brengen, in ver houding zware offers te dragen, zonder hel eenige regten te guunen; gij hebt de voogdij willen doen voortduren, gij hebt, eindelijk, scheiding en Bcheuring doen toenemen tus schen ingezetenen van dezelfde gemeente; want wordt er nu reeds niet gesproken om zich te Hansweert onderling te verbinden om zich maatschappelijk geheel van Krui ningen af te scheiden! Ziet! dat zijn de verderfelijke vruchten die gij hebt aangekweekt! Met regt moogt gij u dan aan edele zelfvoldoening en zelfverheffing overgeven. Wil echter bij dien zwijmel van zelfvoldoening ook bedenken dat gij u overgeeft aan zelfbedrog! Het moge een tijd lang worden tegengehouden, wat regt en billijk is moet eenmaal zegevieren; bekrom penheid en behoudszucht mogen ten troon worden verhe ven, eenmaal zulten zij nederstortenhet gezond ver stand moge door drogredenen worden beneveld, naarmate zij uit eigen oogen leeren zien, zullen de kiezers eenmaal zelfstandig oordeelen en kiezen; digte gelederen der behoudsrigting mogen oprukken, eenmaal moeten zij wijken voor den stroom van ontw ikkeling en vooruitgang en de verstrooide doelen zullen alleen staan, veroordeeld door de verrezen meerderheid. Geen reden dus tot moedeloosheid 1 De regtmatige wensch van Hansweert is niet verwezenlijkt, maar niettemin had den de verkiezingen haar groofnut; zij hebben belangstel ling in de algemeene zaak opgewektzij hebben geleerd wat eendragt en zamenwerking vermag; zij toonden wel sprekend wat Hansweert verlaggt en billijk mag eischen zij waren een krachtig piotest tegen den staat van onmon digheid waarin Hansweert wordt gehouden maar bovenal, is met voldoeniug gezien dat reeds van een 10 of 12 tal kiezers van Kruiningen de oogen zijn geopend; dat reeds een kleine groep ziuh schaart om Hansweert, aan de zijde van het regt. Ziet 1 dat zijn allen lichtpunten die ook in deze niet doen wanhopen aan de toekomst! De openbare verkoop van tiend-vruchten op Zuid-Beveland oogst 1871 heeft met inbegrip van rantsoenpenningen en hoekgelden opgebragt f 128468,82 of 10089,57 meerder dan het vorige jaar. De gemiddelde opbrengst over 1857—1871 beloopt 115921,38, precies gelijk aan 1856—1870 dat welligt on verklaarbaar zal voorkomen, maar ontstaat door dien in den aftrek van de 2 hoogste en de 2 laagste opbrengsten dit jaar 1856 verviel en juist 1871 weder in de plaats kwam waardoor voor de resterende 11 jaren in 1871 gelijke uit komst als in 1870 wordt verkregen. Sints onze vorige mededeeling zijn nog als win nende uitgeloot de series: 24, 296, 321, 327, 359, 1003, 1022, 1070, 1155, 1407, 1508, 1781, 1877, 1904, 1929, 2144, 2195, 2295, 2314, 2500, 2832; 2965, 3070, 3086, 3196, 3329, 4082, 4173, 4565, 4577, 4647, 4706, 4771, 5018, 5112, 5132, 5160, 5224, 5426, 5559, 5980, 6216, 6293, 6407, 6513, 6568, 6618, 6687, 6923, 6935, 7142, 7214, 7507, 7535, 7582, 7610, 7750, 7930. Men meldt ons uit Wolfaartsdijk het volgende: De dag van Zondag U. was voor onze dorpelingen een blijde dag. Onze geliefde leeraar ds. F. Rage maakte in de namiddag godsdienstoefening bekend dat ZWEerw voor de beroeping naar Serooskerke had bedankt. Hij verbond zich on nieuw aan de gemeente met een treffende rede naar Phil. 1 25 en 26. Het innemende en tot blijdschap gestemde gelaat van zoo velen verkondigde de vreugde over dit be sluit. Maar ook de vreugdetranen die in veler oogen blon ken, deden dit genoegen zien en bovenal was het de har telijke toespraak van den onderwijzer aan het einde der godsdienstoefening, uit naam van velen geuit, die de ware belangstelling van de gemeente in den geliefden leeraar te kennen gaf. Lang moge Rage nog voor Wolfaartsdijk gespaard blij ven en tot eenen rijken zegen zijn. Van den 3 Aug. tot en met den 7 Aug. 1871. Ondertrouwd: Den 3 Pieter Verplakke, oud 22 j., jm. en Janna Leysoud 23 j., jd. 4 Jan de Kok, oud 32 j., jm. en Elisabeth Maria Elsman, oud 36 j., jd. Kornelis Scheffers, oud 30 j.. jm. en Maatje van Buysse, oud 25 j., jd. Gehuwd Geene. Geboren: Den 6, Juliusr. v. Gerardus Cornells van Kalnithout en Marie Josephine Alberts. Overleden: Den 6, Anthonie Johannes 7/w z. v. Jacobus Gerardus Janssen en Petronella Wilhelmina Kakebeeke. A.driana Proos, oud '51 j., gehuwd met Frans Franken. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 7 Augustus 1871. TARWE met ruimer aanvoer tot 50 ct. lager gedeelte lijk verkocht. ROGGE 40 ct. lager, overige artikelen onveranderd. MEEKRAP. Handel uiterst beperkt, daar koopers meestal de verhoogde vorderingen niet willen inwilligen. Alleen zijn kleine orders met dringende behoefte, uitgevoerd. VERBETERING. In ons vorig nommer is eene vergissing in het berigt betreffende de herstemming te Ovezand. Herkozen is Jacob A. Rijk met 18 van de 35 stemmen. Jan A. Ruige is niet gekozen maar verkreeg 17 stemmen. *0* Zeer voorspoedig bevallen van eene DOCH TER, DIN A ANTHOINETTA de KANTER—Tak. Middelburg, 4 Augustus 1871. Voorspoedig bevallen van een ZOON, H. WISSE, geliefde echtgenoot van A. NIJSSEN Az. Kapelle, 7 Augustus 1871. JL Heden overleed ons jongste kindje, ANTHO NIE JOHANNES. Goes, J. G. JANSSEN. 6 Aug. 1871. P. W. JANSSEN—Kakebeeke. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het overlijden van ons jongste zoontje JACOBUS, in den ouderdom van ruim 7 maanden, na eene on gesteldheid van slechts 3 dagen. Krabbend ij ke, 6 Augs. 1871. C. C. WELLEMAN. L. WELLEMANWeststrate. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na een geduldig lijden in de nope des beterens levens tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwdkinderenna een gelukkige echtvereeniging van 35 jaren, mijn geliefde echtgenoot JOHs. de JONGE, in den ou derdom van 57 jaar en 7 maanden. Ik berust in den wil van Hem die mij deze zware beproeving met geduld doet dragen, CoLIJNSPLAAT Wed. J. de JONGE, den 6 Augustus 1871. Geb. Lukasse. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van Mevrouw de Wed. J. de JONGH, betuigt de familie haren welgemeen- den dank. Goes, Augustus 1871. Bij dezen betuig ik mijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervon den bij het overlijden mijner eclitgenoote. Rilland, 5 Aug. 1871.' JAN WABEKÉ, ook namens mijne kinderen. Voor de talrijke bewijzen van deelneming bij zijne verkiezing tot lid van den Gemeente-raad onder vonden, betuigt de ondergeteekende zijn harte lijken dank. A. B. M. HANLO. Die iets verschuldigd zijn aan, ofte vor deren hebben van wijlen den Heer A. W. RIJNBERG, worden verzocht daarvan opgaaf te doen ten kantore van den Notaris J. M. PILAAR, vóór den 15 Augustus 1871. De Notaris AW. REMBGES zal op Vrijdag den 18 Augustus 1871, des nademiddags ten twee uren in liet gemeentehuis te Hoedekenskerke, voor den Heer WITTOUCKpubliek verkoopen i De NIEST in den Mestput en die in de Schaapskooi op ZijnEd. Hofstede te Hoedekenskerke aanwezigbenevens den OPSTAL dier Schaapskooi voor Afbraak. Door verandering van beroep des bewoners Een WOONHUISSCHUUR met STALLING en ERVEzijnde de .Herberg- en Loge ment genaamdhet Wapen van Zeeland, staande op het dorp Kruiningen, waarin die affaires sedert onheugelijke jaren met goed gevolg zijn, en thans, zoo als algemeen bekend is, nog worden uit geoefend. Kunnende de kooper, desverkiezende, de helft der kooppenningen tegen 5 intrest in liet jaar, als eerste hypotheek op hetzelve gevestigd laten. Informatien bij den eigenaar W. Niouwenhllijze te Kruiningen. M38H te kapelle. Al degenen die hunne MEEDE WILLEN LATEN REEDEN in de Stoof „I>F, NIJVER. HEID" te Kapelle, worden vriendelijk uitge- noodigd daarvan zoodra mogelijk opgaaf te doen. De Meede die het eerst wordt aangevoerd, wordt ook het eerst gereed.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3