Dorsch vloeren. BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Verder geeft J. S. bet volgende in overweging, dat niet voor Rotterdam alleen, maar overal zeer de aandacht verdient: lo. Zou het niet goed zijn, nu reeds, op zoo veel punten der stad als slechts mogelijk is, zui ver water verkrijgbaar te stellen? 2o. Zou het niet goed zijn dat zich nu reeds commissiën vormden, die de bewoners wezen op het nut van zuiver water, goede reiniging der wo ningen, ventilatie, desinfectie der faecale stoffen enz.? 3o. Zou het niet goed zijn, voor den minderen man kosteloos, voor die het betalen kunnen te gen eenige tegemoetkoming, verkrijgbaar te stel len de middelen tot desinfecteren van faecale stof fen met aanwjjzing hoe te behandelen? De Rott. Ct. zegt, dat tengevolge van het over lijden van den heer van Beech Vollenhoven, de prov. staten van Noord-Holland binnen dertig jamt moe ten overgaan tot de verkiezing van een lid der lste kamer. De staten hebben dus behoorlijk tjjd' om over de keuze na te denken. De gevreesde Aardappelziekte openbaart zich vooral in de vroegste soorten op tamelijk onrust barende wjjzevele knollen rotten op het veld het is dan noodig dat belanghebbenden nu reeds voorzorgen nemen om zooveel in hun vermogen is de kwaal te weren voor de toekomst. Men zoeke de knollen goed uitverwjjdere de rotte aardap pelen en het loof en zelfs de kleineverre van den akker. Is het loof dood, men verbrande het te zamen met het onkruid op den akkerdoch late het niet liggen, want de ziekte is niets anders dan een voor het bloote oog onzigtbaar schim melplantje. BÜ gewoon warm weder en droogen harden grond kort voor het roeyen, dringt dit plantje niet door den grond en wordt het loof al aan gedaan dan bepaalt de ziekte zich bjj het loof en ae knol blijft gespaard. Men schrijft uit het eiland Voorne, 2 Aug. Op verschillende plaatsen heerscht de gewone varkens ziekte. Als voorbehoedmiddel daartegen wordt zeer het gebruik van zout aanbevolen. Onderscheiden landbouwers hier ter plaatse hebben nog nimmer zieke varkens gehad, en schrijven dit bepaald toe aan het toedienen van een weinig zoutwaarvan zjj een gewoonte maken. En nit Zevenhuizen, 3 Aug. Dezer dagen zjjn hier wegens besmettelijke longziekte onteigend en afgemaakt twee runderen. Ook zyn er twee paarden wegens kwaden droes afgemaakt. (N. R. Ct.) In een paar ingezonden stukken in Ons Streven wordt aangetoond, dat de wed. Keultjes-Heg niet de eerste is die het bedrjjf van kapster" uitoefent. Te Voorburg heeft mej. P. S. eene volledige kap pers-affaire, en op de Hoogstraat te Vlaardingen, kapt en scheert de wed. Truitje Buttenbohmer, geb. Dessens, sinds jaren vrouwen en mannen, die de zachtheid van hare hand roemen. Het is een feitdat reeds sedert eenigen tijd een aantal kinderen te Verviers spoorloos verdwij nen, zonder dat men de oorzaak daarvan kan op sporen. Geen wonder dat de moeders hare kinderen zooveel mogelijk 't huis houden en er algemeene bezorgdheid voor de kleinen heerscht. Een dagblad, hetwelk een anonyme mededeeling daaromtrent ontving, laat zich daarover op de volgende zon derlinge wjjze uit»Er zjjn reeds sedert vele weken beerenleiders in onze omstrekendie geen beste zaken schjjnen te maken weinig nieuwsgierigen tot zich trekken en bjj gevolg ook een slechten ontvangst hebben. De beeren hebben honger, zegt de anonyme correspondenten hunne meesters hebben niets om ze te voeden. Evenwel sterven ze niet en het bljjft düs de vr»ag wat zij eten. Van den anderen kant wordt gevraagd waar de kleine vermiste kinderen blijven. Zonderling za- mentreffen! Een onderzoek zal waarschijnlijk wor den ingesteld om een en ander op te helderen." De uitvinder van het beroemde en algemeen vertrouwen genietend Anatherin-mondwater voor mond- en tandziekten, de heer dr. G. J. Popp is door Z. M. den keizer van Oostenrijk benoemd tot hof-tandarts. Een Inlandsch hoofd, de regent van Poerworedjo, residentie Bagelen, wordt gezegd, op eene dienst reis in het district Loano op Java eene steenko- lenlaag van goede kwaliteit ontdekt te hebben. Reeds op den 15 Augustus 1871 begint de trekking der koninklijke Hongaarschepremieloten. Als voornaamste kantoor voor het verkrijgen dezer loten in Nederland kunnen wij de heeren It en thai Co. te Amsterdam en Rotterdam aan bevelen, die ook in de editie van heden deze premieloten aan het publiek offreeren. Het is van algemeene en gunstige bekendheid hoe groot de kansen zijn op den 15 Augustus als wanneer, op eenen dag de grootste prijs van de geheelc leening miljoen gulden O. Wbepaald en zek»r wordt uitgeloot. Tevens achten wij het onnoodig nader melding te maken van de aanzienlijke ressources waarover de sedert 30 jaren bestaande firma Isenthal Co beschikken kan. Wij wenschen thans alleen mede te deelen dat bij deze loten de seriën slechts 50 nommers hebben, en dat de kans dus nog eens zoo groot is als bij alle tot dusverre bestaan hebbende premie loterijen. Daar het thans voor den landbouwer de tijd is om nieuwe dorschvloeren aan te leggen of de ouden te verbeteren, meenen wij, dat het niet ondienstig is een nog weinig bekend miadel om goede dorschvloeren te verkrijgen den belanghebbenden door middel van dit blad aan te bevelen. Gelijk men weet, neemt men zware klei, wel dooréén ge- gewerkt en taai gemaakt, evenals dit op de steenfabrieken plaats heeft, en bestrijkt daarmede den ouden vloer of de gaten, die aangevuld moeten worden. Doch zal deze nieuwe klei zich aan de oude goed hechten, dan moet de oude vloer vooraf degelijk nat gemaakt zijn. Nadat de vloer wel digt geplakt, sligt gemaakt en goed droog is, neemt men gewone koolteer en bestrijkt daarmede twee of drie malen den vloer tot de klei bijna verzadigd is. Telkens moet men de teer eenige dagen laten droogen. Eindelijk bestrooit men, om het kleven tegen te gaan, den vloer met eene dunne laag haardach. Het bestrijken met koolteer en het bestrooijen met ascli moet ieder jaar her haald worden. Dusdoende verkrijgt men een dorachvloer, die sligt, digt en toch niet te'hard of brokkelig is, en waarop het dorschen gemakkelijker en -spoediger verrigt wordt en het koren zuiverder blijft. GronCt.) Het Journal ojjiciel van Frankrijk heeft in den avond van jl. Donderdag een einde gemaakt aan de onzekerheid betreffende Jules Favre. Het door dezen gevraagd ontslag als minister van buiten- landsche zaken is door Thiers verleend, en tegen de verwachting van velen, die van meening waren dat de heer de Goulard als waarnemend hoofd van genoemd departement van algemeen bestuur zou optreden, heeft Thiers den heer Charles de Rèmusat tot definitieven opvolger van Favre benoemd. De heer de Rèmusat was reeds de ambtgenoot van Thiers in een kabinet onder de Julij-regering, en is bekend als een tegenstander van elke tusschen- komst in de Italiaansche en Romeinsche kwestie, zoodat hij in dit opzigt overeenstemt met zijnen voorganger. Deze afgetreden minister, die weder als advocaat zal werkzaam zyn, herkreeg onmid dellijk zijne plaats in den raad van tucht der orde van advocaten te Parijs. Men wil dat in het kabi net nog meer verandering zal komen; volgens som migen zouden de ministers Lambrecht en Lefranc hunne portefeuilles ruilen, zoodat Lambrecht het departement van binnenlandsche zaken en Lefranc dat van koophandel zou krijgen; voorts loopt het gerucht dat Jules Simon het kabinet zal verlaten, en aan het hoofd van het departement van open baar onderwijs een secretaris-generaal geplaatst zal worden. Is dit alles waar, dan zal in het minis terie niet één Septemberman zitting hebben, en Victor Lefranc nog maar het eenige republikeinsche lid er van zijn. Thiers zou op deze wijze de meer derheid tevreden willen stellen. Van de verlenging van den duur der hem als hoofd van het uitvoe rend bewind gegeven volmagt is thans op nieuw en zeer ernstig sprake, en volgens een particulier telegram, zouden heden 195 afgevaardigden het voorstel doen om hem voor den tijd van drie jaren tot onverantwoordelijk president der republiek te benoemen. Thiers zelf zou den vice-president der republiek en den voorzitter van den ministerraad kiezen; het ministerie zou verantwoordelijk zijn. Latere berigten melden, dat het zoo goed als zeker is, dat het consulaat aan het 'hoofd van het uitvoerend bewind zal opgedragen worden. Geschiedt dit, dan sluit de benoeming van Thiers ook in zich de erkenning van den republikeinscben staatsvorm, eene erkenning, die, zooals bekend is, volstrekt niet overeenstemt met de gevoelens van de meerderheid der nationale vergadering en bovendien van den zoogenaaraden pacte de Bordeaux afwijkt. Men weet, dat krachtens oedoeld contract, tusschen de repu blikeinsche en de monarchale leden der nationale vergadering gesloten, de definitieve beslissing over den aan Frankrijk te geven regeringsvorm moet blijven voorbehouden aan een werkelijke consti tuerende (staatregelende) vergadering; en nu is het zeer waarschijnlijk dat de mannen der linkerzijde, vooraf verzekerd van hunne nederlaag, van zeiven zullen afzien van hun voorstel. Dat de nieuwe Duitschers (de bewoners van den Elzas en Lotharingen) niet ingenomen zyn met de verwisseling hunner nationaliteit, blijkt o. a. ook duaruit, dat te Lyon dagelijks talrijke troepen jon gelingen uit gemelde landstreken aankomen, mee- rendeels van 15 tot 19 jaar oud. Men ziet hen in optogt door de straten trekken, door een clari- netblazer voorafgegaan en roepende: leve Frankrijk! Het getal dier offers van vaderlandsliefde be draagt reeds 1100. De akte van beschuldiging tegen de commune- mannen, die eerstdaags voor den derden krygs- raad te Versailles zullen verschijnen, vormt een dik boekdeel, en bevat een historisch overzigt van de oorzaken en den loop van den parijschen op stand. Het omvangrijke werk, voor de geschie- nis van zjo groote waarde, werd achtereenvolgens onderworpen aan het oordeel van de chefs van het parket van Parijs, van de ministers van justitie en van oorlog en van Thiers zeiven, en werd door allen hier en daar, tot zelfs op het laatste oogen- blik gewijzigd. Zulk eene omslagtigheid, allezins noodigvertraagde natuurlijk den voortgang der zaakeen tweede reden van vertraging lag in de formaliteiten en de termijnen voorgeschreven bij de behandeling van de processen tegen afwezige beschuldigden. Deze derde krijgsraad is zaraenge- steld als volgt: kolonel Merlinpresident, Gaulet bataillonschef, de Guibert en Mariguet, kapiteins, Cassaigneluitenant, Léger, onderluitenant, Labat adjudant-onderofficier. De volgorde waarin de be schuldigden gedagvaard zijn is deze: 1. Ferré2. Assi, 3. Urbain, 4. Billioray, 5. Jourde, 6. Trin- quet, 7. Champy, 8. Régère, 9 Lisbonne, 10. Lul- lier11. Rastoel, 12. Groussei, 13. Verdure, 14. Ferrat, 15. Descamps, 16. Clément, 17. Courbet, 18. Parent. Elke zitting van den krijgsraad zal worden bijgewoond door een advokaat bij het hof van cassatie, die, verzeld van een secretaris, in last heeft alle eventuele gebreken in den vorm op te teekenen, die tot de rivisie van de uit te spre ken vonnissen mogten kunnen aanleiding geven. Uit Zwitserland meldt men, dat bij de volks vertegenwoordiging een gewigtig diplomatiek vraag stuk aanhangig is. De paus onderhoudt nog altijd bij den bondsraad een zaakgelastigde van den Apos- tolischen stoel. En nu is de vraag gerezen: welke publiekregtelyke betrekkingen er voortaan kunnen bestaan tusschen Zwitserland en den paus, wiens wereldlijke magt niet meer bestaat. Deze vraag, waarbij alle mogendheden belang hebben, is thans in ernstig onderzoek. In Rome zijn voorheen door buitenlandsche re geringen of door hare onderdanen en onder hare bescherming godsdienstige gestichten gevestigd en sedert in stand gehouden. Zoo zyn er, bij voor beeld, kloosters of seminariën op kosten van Frank rijk gestichteen hospitaal op kosten van Oos- teurjjk, eene kerk en pastoryen op kosten van Engeland; en zelfs zijn er godvruchtige stichtin gen welke aan het pruissische gouvernement of aan zijne onderdanen behooren. Toen het italiaansche gouvernement kloosters en kerkelijke gebouwen in Rome ging onteigenen om ze tot lokalen voor de rainisteriën en collegiën van staat te maken, sloeg het ook de hand aan buitenlandsche stichtingen van bovenbedoelden aard maar dan werd het telkens met protesten van het buitenland bejegend. Aanvankelijk wilde het die protesten in den wind slaan; doch thans is het, volgens een bij het Journal des Débats ontvangen brief uit Rome van 29 July, tot het besluit ge komen om de buitenlandsche gestichten ongemoeid te laten en liever, zoo veel noodig, nieuwe loka len voor zijne ministeriën te Rome te doen bouwen Zekere heer Rexwinkel had zich te Haarlem eene villa gehuurd en deed zoo groote inkoopen, dat het verbazing wekte. Men vatte verdenking op en kreeg weldra 't, bewiis. dat de rijke heer tot de gevaarlijkste opligters behoor seinen heischt, ontstaat er wat levendigheid en wat belangstelling voor zaken buiten het schip. Het turen op het water is zeker dan ook niet zoo heel uitlokkend. Alleen wanneer de golven hemel hoog zich verheffen en het groote vaartuig als een ligte last wordt opgetild en op de hooge golven schudt en slingert, dan is het aan dek een schoon, een in drukwekkend gezigt. Onbeschrijfelijk is de indruk dien eene woeste kokende zee op het gemoed van den schepeling maakt. Zelfs de gehardste en koenste matroos toont in die oogenblikken een ernstig en nadenkend gezigt Ook de gezagvoerder gevoelt meer dan bij kalm weder al het gewigt zijner betrekking en in het algemeen heerscht er iets hoog ernstigs aan boord. En de passagiers? Yelen zijn angstig; anderen zijn gerust en voor hem die gaarne opmerkt, is ook in die oogenblikken veel gade te slaan en te leeren. Eene vastberadene houding van den gezagvoerder, het gewillig uitvoeren door de matrozen van ge vaarlijke doch noodzakelijke orders versterkt den indruk van gerustheid. Gewis men moet eerbied koesteren voor den koe nen zeeman die in 't onstuimigste weder vlug naar boven kloutert en daar, hangende aan ra of steng, de zeilen reeft of inhaalt, en die toch geen oogen- blik aarzelt, al wordt het schip nog zoo hevig door wind en ^golven geslingerd en al komen reuzengevaar- ten van water aanrollen, hooger en hooger te klim men om zijn last naauwkeurig te volbrengen. Men kan zich bezwaarlijk een denkbeeld vormen van de hoogte die de golven bereiken bij storm-weder. De water-massa wordt als een groot golvend kleed be wogen, al hooger en hooger stijgen de golven nu eens schijnt men tusschen de breede plooijen van het kleed als verzonken en kan men slechts eenige ellen van zich afzien, dan eens bevindt het schip zich op de top pen der golven en ontwaart men een onmetelijk veld van andere schuimende golftoppen en nog vele uien na den storm ondergaat het schip de slingeringen welke de zeer bewogen zee het veroorzaakt. Maar slechts enkele malen is het stormachtig op de reis. De kaap ffde Goede Hoop" staat in dat opzigt in een kwaad blaadje. En zeker is het, vooral in Junij en Julij bij de Kaap zeldzaam, dat men geen stormweder ontmoet. Het grootste deel der reis gaat kalm en effen voort, vooral in de streken waar de passaat-win den heerschen, waar het schip dagen achtereen naar ééne zijde over blijft liggen en dan zonder eenige slingering, met snelheid zijn weg neemt door woeste baren en zeeën naar het doel van den togt. Reeds een paar dagen voor men bij land komt, wordt dit den passagiers medegedeeld. En zelden falen de berekeningen der scheepsofficieren. Eindelijk wordt een man in den mast geposteerd en de uitroep „land" doet het oog scherper en scher per turen naar iets wat voor het min ervaren oog nog onzigtbaar is, doch ten laatste zich in bepaalde vormen aan den blik voordoet. Men ziet een stip van het land dat men wenscht te bereiken. Onder de gelukwenschen welke men aan alle zijden hoort, vermengen zich de weemoe dige gewaarwordingen die het scheiden van het trouwe schip en hen die met ons op dat vaartuig lief en leed deelden, opwekt, en terwijl het oog met verrukking staart op die heerlijke blaauwende bergen die Java omzoomen, vraagt de nadenkende -. hoe zal 't mij gaan, hoe zal het zijn in dat nieuwe vaderland. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2