B1NNENLANDSCHE BERICTEN. Goes. Getal kiezers 395. Ingeleverde biljetten 302, waarvan 2 van onwaarde zijn verklaard. Gekozen, ter vervulling der vacatures ontstaan door het overig den van den heer C. C. van den Bosch en de periodieke aftreding van mr. A. B. M. Hanlo: mr. A. B. M. Hanlo met 166 en B. M. den Boer met 160 stemmen. Op mr. J. H. de Laat de Kan ter waren 127 en op mr. J. A. van Hoek 108 stemmen uitgebragt. Hoedekenskerke. Getal kiezers 57. Ingeleverde biljetten 45, waarvan 1 oningevuld. Gekozen het aftredend lid M. de Regt met 27 stemmen, zijnde 17 stemmen op M. Paauwe uitgebragt. Kruiningeil. Ingeleverde biljetten 101. Verkozen D. Sinke Sr. aftredend lid, met 67 stemmen. C. J. v. d. Ven bekwam 34 stemmen. Ovezaild. Herkozen Jacob A. Rijk met 18, ge kozen Jan A. Huige met 17 stemmen. BUITENLAND. GOES, 3 Augustus 1871. De minister van flnantiën brengt ter algemeene kennis dat aan de kantoren van den rijkstelegraaf te Amsterdam en te Rotterdam eenige jongelieden kunnen worden geplaatst tot het verrigten van schrijfwerk en andere eenvoudige administratieve bezigheden. De personen, die zich daartoe aanmelden, worden, naar gelang der behoefte, tijdelijk aangesteld en blijven op de door lion verlangde standplaats werkzaam als adsistent op eene jaarlijksclie belooning van f 150, welke tot 500 klimmen kan. De adsistenten kunnen, na twee jaren als zoodanig te zijn werkzaam geweest en mits zij voldoen aan de ver- eischten omtrent leeftijd, ligchaamsgestel en bekwaamheid, bij bestaande behoefte aan rijkstelegraafklerlcen, zonder vergelijkend examen, eene vaste aanstelling als zoodanig verkrijgen en genieten dan eene jaarwedde, voor welke f 800 'als hoogste grens is gesteld. Uit de betrekking van vaste klerk kunnen zij weder, op de daartoe gestelde voorwaarden, in die van telegrafist overgaan. Zij, die als adsistent wenscnen in aanmerking te komen moeten daarvan opgaaf doen aan den minister van finan- tiën, bij een gezegeld adres, met naauwkeurige opgaat van'naam, voornamen en woonplaats en met aanwijzing op welke der twee kantoren, te Amsterdam of te Rot terdam, plaatsing wordt verlangd. Bij het adres moeten worden overgelegd de volgende bewijsstukken: a. eene verklaring, niet langer dan twee maanden vóór den dag der aanmelding afgegeven door het gemeentebe stuur der woonplaats van den adressant, inhoudende, dat deze is Nederlander en van een onberispelijk gedrag; b. eene acte van geboorte, waaruit blijkt, dat de adres sant op den dag der aanmelding den leeftijd van veertien jaren had bereikt; c voor zooveel de adressant plaatsing te Rotterdam ver langt, eene door het gemeentebestuur gelegaliseerde ver klaring, niet langer dan twee maanden vóór den dag der aanmelding afgegeven door een erkend geneesheer, en waar uit blijkt dat de adressant is van een gezond ligchaams gestel en zonder gebreken, met name doofheid of bijziendheid. De adressanten moeten eene nette en duidelijke hand schrijven en bekend zijn met de Nederlandsche en Fransche talen, alsmede met de beginselen der cijferkunst, daaronder begrepen de gewone en tiendeelige breuken en het tiental lig stelsel van maten en gewigten. In hoever de adressan ten aan deze vereischten voldoen, wordt onderzocht ter plaatse waar zij de indienststelling verlangen. Adressen om plaatsing blijven buiten beschikking indien zij ongezegeld zijn of verzoeken behelzen om ontheffing van eenige der vorenstaande bepalingen. Eergisteren is te Amsterdam aan eene plotselinge ongesteldheid overleden mr. van Beeft Vollenhoven voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal. De uitslag der herstemmingen voor jde verkie zing van gemeenteraadsleden is in verschillende gemeenten van Zuid-Beveland als volgt: Ter vervulling der buitengewone vacature, ont staan door het vertrek van mr. W. G. de Knolcke van der Meulen, is gekozen I. J. Paardekooper, met 194 stemmen, zijnde 90 st. op W. F. Busing uitgebragt en 18 biljetten van onwaarde verklaard. NiSSe. Getal kiezers 36. Ingeleverde biljetten 23. Gekozen J. Nieuwenhuijse met 14 stemmen; het altredend lid J. A. Geill verkreeg 9 stemmen. Een paar korte opmerkingen en hiermede stap pen wij af van het terrein der gemeenteraads-ver- kiezingen. De beruchte circulaires worden zonder eenigen grond op rekening der liberalen gesteld. Welk be wijs kan men daarvoor geven? De N. G. C. noemt »Vroomhert." Hoe bespot telijk toch Ze heeft immers bewezen dat Vroom- hert niet bestaat? Hoe kan zij nu aan een wezen dat niet bestaat het vaderschap van die circulaires toedichten? Men gevoelt het ligtelijk: de N. G. Ct. insinueertof zegt zoo maar wat in het wilde weg. Maar beter ware het te zeggen wien zij door Vroom- hert verstaat; want die los daar henen geworpen beschuldiging geeft nu aanleidingdat verschillende personen voor den maker der circulaires worden aangezien, al naarmate de een dezen, de ander dien in Vroomhert meent te hebben herkend. Zou de maker der gewraakte circulaires niet schui len onder de vrienden van den ontwerper der cir culaire over de ongedoopte kindertjes"? Godsdien stige verdeeldheid aan te wakkeren was toch nim mer bet streven der liberalen. Alleen liberalenzegt de N. G. C., nemen hunne toevlugt tot dergelijke middelen Terwijl zij dit zeker niet bewijzen kan van de jongste circulaires, zal zij toch niet zóó verstokt zijndit ook op de circulaire over de ongedoopte kindertjes toetepassen? Of dacht ze daaraan niet meer? Men vergeet zoo gaarne antecedentenvooral als men eene soortge lijke daad, in anderen (zonder eenig bewijs) wil gaan veroordeelen. De Gemeentestem weekblad aan de belangen van de gemeenten in Nederland gewijdbehandelt onze vraag over het publiceren der Igsten van de kiezers, die aan de stemming hebben deelgenomen. Zij ziet in de kieswet geen bepaald voorschrift tot het aanplakken dier lijslen. Dat hebben wij ook geenszins beweerd. Wij hebben alleen gezegd: de processen-verbaal van inlevering worden aangeplakt en in dat aangeplakte stuk wordt men verwezen naar eene nevensgevoegde lijst. Nu is het onze bedoeling alleen op te merkendat öf deze woorden in het aangeplakte afschrift bebooren te vervallen of de lijst er bij gevoegd behoort te worden. Het komt ons voor, dat dit zoo duidelijk mogelijk is. De Gemeentestem" zou wel wenschen dat door de hooge regering aan de onzekerheid waarin velen met betrekking tot dit onderwerp verkeereneen einde werd gemaakt. Wij vereenigen ons daarmede geheel. Onze lezers herinneren zich, dat in dit blad vóór eenigen tijd gewag werd gemaakt van het vader landslievend verlangen, geuit door den heer J. W. Vader van Cortgene, dat de lijken der Nederland sche militairen, tijdens de belegering der Citadel van Antwerpen daar begraven, door tusschenkomst onzer Regering van daar mogten worden overge bragt, ten einde op Vaderlandschen bodem plegtig ter aarde te worden besteld. Immers bij de oprui ming der oude Citadel zouden die stoffelijke over blijfselen gevaar loopan, verstrooid te worden. De Heldersche- en Nieuwedieper Courant meldt nu, dat de lijken der bedoelde militairen eerst daags van daar overgebragt en te Ginneken (in Noordbrabant) zullen worden ter ruste gelegd. Een of meer oorlogschepen zouden met het over brengen der lijken worden belast. Door de te Leeuwarden vergaderd geweest zijnde commissie tot het afnemen der exa/nens voor vroed vrouw, is o. m. geëxamineerd en toegelaten mej. A. M. de Ronde van Goes. Den 30 Julij jl. is de mailboot Prins van Oranje kapt. Braatvan 't Nieuwe Diep naar Batavia vertrokken. Omtrent de uitwerking van de verpligt gemaakte vaccinatie op de bijzondere scholen, is door de school commissie te Rotterdam een rapport ingediend bij den gemeenteraad, aangaande welks inhoud wij in het verslag der N. Rott. Ct. het volgende lezen De bij de laatste epidemie opgedane ondervinding werd in dit verslag zeer belangrijk genoemd. De maatregel had op de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs geen storing veroorzaakt, evenmin als op de diaconiescholen van de verschillende ge zindten, ofschoon hij daar tot eenig schoolverzuim aanleiding gegeven had. Op de scholen van have- looze kinderen was dit in nog meerdere mate het geval geweest, ofschoon zulks daar bijna uitsluitend aan achteloosheid en niet aan gemoedsbezwaren moest toegeschreven vjprden. Doch zeer treurig waren daarentegen de resul taten bij de scholen voor christelijk onderwijs en die der afgescheiden gemeente. Van een dezer, die 180 leerlingen telde, verlieten er 110 de schooien daarvan werden verreweg de m eesten door de pok ziekte aangetast, terwijl er velen aan stierven. Van een andere school waren er van de 140 leerlingen ongeveer 100 niet gevaccineerd, die dus van het on derwijs verstoken moesten blijven; 80 daarvan wer den door de ziekte aangetast en bijna 20 pCt. van dezen stiervengedurende korten tijd werd deze school slechts door 8 leerlingen bezocht. Waar de cijfers zóó spreken, meende de schoolcommis sie, was het maken van gevolgtrekkingen overbo dig en mogt de raad met zelfvoldoening op het genomen besluit terugzien. Onder den titelDe Handwerksvriend, weekblad voor het volk" is te Amsterdam een nieuw blad ver schenen. dat zich ten doel stelt maatschappelijke vraagstukken te behandelen en in de eerste plaats zich rigten zal tot de handwerksklasse. Uit het programma der redactie, in het eerste nommer ontwikkeld, blijkt, dat zij de Internationale en hare organen verderfelijk acht en dan ook langs anderen weg de belangen van den werkman zal trachten te bevorderen. Men meldt uit de Beemster aan het N. v. d. D., dat aldaar- plotseling j eene koe aan het miltvuur is gestorven en dat het vleesch met goedkeuring van een veearts werd verkocht. Een jongeling van 16 jaren, die van het Vleesch gegeten had, moet dientengevolge reeds overleden zijn, terwijl diens vader, die mede daarvan at, er nog ongesteld van is. Het Journal Officiel van Frankrijk heeft tot nu toe nog niet medegedeeld dat het ontslag als mi nister van buitenlandsche zaken aan Jules Faore is verleend, en toch melden de officieuse bladen, dat hij zijne portefeuille nedergelegd heeft. Intus- schen vermoedt men, dat het besluit tot ontslag niet geteekend en openbaar gemaakt zal worden vóór dat of zijn definitieve opvolger of de heer de Goulard tot waarnemend hoofd van gezegd de partement benoemd zal zijn. Volgens den Soir heeft Thierstoen hij bij herhaling weigerde Favres verzoek in te willigen, zich beroepen op de ver schillende groepen der nationale vergadering, die, 200 a 300 leden sterk, verlangden, dat Faore minister zou blijven. Ook van het ontslag van Jules Simon wilde Thiers niets wetenen toch had de minister van openbaar onderwijs ten stel ligste verklaard Jules Favre, als deze het kabinet mogt verlaten, te vergezellen of te volgen. Thiers drong echter met nadruk bij hem aan, van dit besluit terug te komen en door zijne aftreding den toestand niet erger te maken dan deze reeds was hij hield hem wijders voor, dat voor zijne aftreding geen reden bestaat, daar hij Jules Simon) niet in conflict met de kamer was geraakt. Het hoofd van het uitvoerend bewind verheelde het overigens voor zijne twee ministers niet, dat, als zij het&ka- binet verlieten, zijne positie zeer moeijelijk zou worden tegenover de bovenbedoelde afgevaardigden die Favre als miuister behouden wilden, en°dat, wanneer hij Thiersniet meer op de ondersteuning van die leden zou kunnen rekenen, hij genoodzaakt zou worden insgelijks af te treden. Den afgevaar digden is dit alles bekend, en in een door" velen hunner gehouden vergadering moet het besluit -e- nomen zijn met de constitutionnele kwestie dui delijk en klaar voor den dag te komen. Men wil dat de groepen van de linkerzijde en van het lin ker-centrum het eens zijn geworden om een voor stel in te dienen, strekkende om Thiers tot presi dent der republiek te benoemen, doch dat Thiers aan wien dit plan was medegedeeld, zich er te-en' verklaard heeft. Overigens is voor heden het buitenlandsche nieuws schraal. De prinsen van Orleans zullen, naar men zegt, zitting nemen in de nationale vergadering Zij moeten de vraag, of zij aan den volkswenscdi gehoor zullen geven, onderworpen hebben aan een familieraaden de uitslag daarvan is geweest dat zij het regt niet hadden, om zich aan de be hartiging van Frankrijks belangen te onttrekken. Met het oog op de talrijke branden, die in den jongs ten tijd plaats hadden, zullen de officieren van justitie gelast worden, om telkens, als zich een brand van eenig belang voordoet, een opzet- telgk onderzoek in te stellen en rapport uittebren- gen over de oorzaak waaraan deze is toe te schrij ven geweest. De Patrie meldt, dat de Duitschers da- aan da- hunne garnizoenen in den omtrek van Parijs ver sterken. Zoo, bij voorbeeld, werden aan de troepen, die te Charenton en te Joinville-le-Pont gekanton- neerd zijn, twee nieuwe kompagniën toe-evoe-d en te Argenteuil de bezetting van 1500 met 500 ver meerderd. Gelijkerwijs wordt nu dagelijks in de overige aangrenzende localiteiten voortgegaan. Een fransch dagblad deelt een aandoenlijken trek mede van moederliefde en moedertrouw. Eene arme vrouw, Lalaune genaamd, en woonachtig in het dorpje Eperras in de Opper-Pjreneën, vernam dat haar zoon, dienende bij een regement der fransche artillerie, krijgsgevangen was te Kustrin in Oost- Pruissen, en dat hij gevaarlijk ziek lag. De arme vrouw, hoewel van alle finantiële hulp verstoken en geen woord duitsch verstaande, aarzelde niet de groote reis naar het haar ten eeneumale onbekende land, en geheel alleen, te ondernemen. Zij trot seerde alles om bij haar kind te komen en door hare liefde zijn lijden te verzachten of zijn dood bed zacht te spreiden. Heerlijk werd de trouwe moeder beloond. Zij is, sterk door hare liefde, alle bezwaren te boven gekomenzij heeft haar doel bereikt niet alleen, maar haar lieveling levend gevonden en hoewel ernstig ziek, niet hopeloos. De duitsche krijgsoversten hebben den jongen Lalaune onmiddelijk onbepaald verlof gegeven en het mi nisterie van oorlog der zake kundig gemaakt, ten gevolge waarvan de moeder spoedig verblijd werd met eene krachtige ondersteuning in geld om ha ren zoon verder naar eisch te kunnen verplegen. In het lagerhuis van Engeland blijven de dis- cussien over de stembuswet nog steeds voortduren. De minderheid is onuitputtelijk in spraakzaamheid en zal daardoor de overwinning behalen, want nog eergisteren moesten er ongeveer 300 amendemerT- ten worden behandeld, en de minister verklaarde, dat als de wet in de avondzitting van dien dag niet in zijn geheel was goedgekeurd, zij tot den herfst zou blijven rusten. Een najaarszitting is in Enge land zoo ongewoon, dat dit uitstel kan geacht wor den afstel te zijn. In een vorig nommer spraken wij over de le-er- wet, die bij het hoogerhuis in behandeling is.^De hertog van Richmond heeft thans eene motie van wantrouwen voorgesteld, welke motie waarschijn lijk zal aangenomen, en daardoor de wet verwor pen worden. In zijn programma heeft het nieuwe Spaansche kabinet te kennen gegeven, dat het in de volgende wetgevende zitting een begrooting zal voordragen, waarbij het evenwigt tusschen ontvangsten" en uitgaven is hersteld. Voorts dat het naar goede verstandhouding met de kerk zal streven, zonder de door de jongste omwenteling verkregen binuen- landsche hervormingen prijs te geven, en dat bet Cuba nooit zal afstaan maar er de orde door alle mogelijke middelen 'herstellen wil. Dit programma schijnt op de Cortes een gunstigen indruk gemaakt te hebben. Volgens berigt uit Leipzig, is het lid van den Duitschen rijksdag, de heer Bebel, de man die verklaarde in te stemmen met de beginselen der Parijsche Commune, en er bijvoegde dat ook voor üuitschland welligt spoedig de dag zou aanbreken, waarop de brandfakkel in de paleizen en praalge- bouwen des lands zou worden geworpen, naar het hof verwezen. Hij wordt beschuldigd pogingen te hebben aangewend om hoog verraad te plegen.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2