BUITENLAND. De verkoop van de stoomboot Zeeland is aan genomen. Omtrent de voorstellen van den heer Fransen van de Putte werd beslist 1°. steiger Katsche veer aantehouden tot de na jaarsvergadering. 2°. de steigers te Hoedekenskerke en Walzoor- den zijn' aangenomen. Ook de nog in behandeling zijnde reglementen voor het bestuur en beheer der waterkeering van eenige calamiteuse waterschappen en polders zijn goedgekeurd. Vervolgens werd de begrooting goedgekeurd en is de zomer-vergadering gesloten. Dingsdag avond werd in het slot Ostende weder eene bijeenkomst van kiezers gehouden. Het aantal opgekomenen was niet zoo groot als bij de vorige bijeenkomsten, doch ook thans weder merkte men eenigen op die de vroegere bijeenkomsten niet hadden bijgewoond, zoodat bet ons voorkomt dat de belangstelling niet als verminderd is te achten. Wij zouden het zeer betreuren als die belang stelling verminderde. Zonder te beweren dat kies- meetings een onmiddelijk practisch resultaat geven, is het niet onbelangrijk dat van tijd tot tijd per sonen van verschillende rigting bij elkaar komen om de gemeente-aangelegenheden en de wijze hoe deze al of niet door de leden van den raad worden behartigdte bespreken. Bedriegen 'wij ons niet dan kunnen de door den heer Bartelse in het leven geroepen kiezersbijeen komsten daartoe den welkomen grondslag hebben gelegd. Eene soortgelijke bespreking had reeds Dingsdag avond plaats. De verschillende kandidaten die in herstemming komen, werden een voor een aan het oordeel der kiezers onderworpen. Het zou ons te ver leidenwanneer wij alles wilden opteekenen wat gesproken werd. Het zal genoeg zijn te resumeren dat 1°. omtrent den heer den Boer het vrij alge meen gevoelen bestonddat men een braaf en eerljjk burger kan zijn en nogtans een hoogst on bekwaam lid in den raad, en dat het niet wen- schelijk kan zijn onze belangen toe te vertrouwen aan mannen die geen enkelen titel van tactbe kwaamheid of geschiktheid kunnen doen gelden. Ook het prestige van den raad ging door derge lijke keuzen te loor, en men achtte dit reeds door vroegere slechte keuzen geschokt. 2°. omtrent mr. J. H. de Laat de Kanter, was het eenparig gevoelen, dat hij onzen gemeenteraad en iedere corporatie waarvan hij lid is, tot sieraad verstrekt en dat het, ook om zijne beginselen, wenschelijk zou zijn, dat de heer mr. de Kanter met overgroote meerderheid weder in den gemeen teraad werd teruggeroepen. 3o. mr. J. A. van Hoek. Ook diens bekwaam heid en geschiktheid werden erkend. Enkelen meenden dat deze heer nog zoo weinig bekend was. Anderen verdedigden met warmte zijne cau- didatuur en de titel van eerlijkheid, rondborstig heid en bekwaamheid hem in deze vergadering gegeven, ontlokte eene groote betuiging van bijval. In de 4de plaats werd mr. Hanlo besproken. Omtrent hem is veel gezegd en gesproken. De slotsom dier redeneringen was, dat de houding van mr. Hardo eene scherpe afkeuring ondervond. Hoewel men hem gansch niet onbekwaam oor deelde, wees men er op, hoe de heer Hanlo vóór zijn huwelijk, althans tot op zeker tijdstip, zich bepaaldelijk als liberaal had verklaard. Dat later de heer Hanlo een renegaatd. i. iemand die van rigting verandert, was of schijnt geworden dat mr. Hanlo de eerste in onze gemeente is geweest, die eene kiezersvereeniging van eene be paald godsdienstige kleur in het leven heeft ge roepen en daardoor eene scherpe, aan het gemeente belang nadeelige, afscheiding tusschen roomsche en protestantsche kiezers heeft te weeg gebragt dat hij nog kort in de gemeente was en er zeker niet lang bljjven zou, zoodat men èn in zijne hou ding èn in het tijdelijke verblijf in deze gemeente aanleiding vond hem vertrouwen te ontzeggen. Daarna kwam 5o de heer Paardekooper ter sprake. Een der aanwezigen verklaardedat de heer Paardekooper voor de candidatuur der roomsch ka tholieke kiesvergadering had bedankt. Men was echter in het onzekere of de heer Paardekooper daarmede bedoelde de beginselen dier vereeniging niet te zijn toegedaandan wel of hij geheel buiten aanmerking wenschte te blijven, wat weder door anderen werd verzekerd. In 't algemeen heerscnte er groote onzekerheid omtrent zijne rig ting, zoodat men zich tegenover deze candidatuur in een moeijelijk parket bevond. Ten laatste kwam 6o de heer W. F. Busing aan de beurt. Omtrent dezen heer werden de meest gewenschte inlichtingen en verklaringen gegeven ,en het resultaat der bespreking wasdat bij ac clamatie weder werden gesteld mr. J. H. de Laat de Kanter en mr. J. A. van Hoek voor het witte briefje en W. F. Busing voor het paarsche. Na afloop van een en ander werd het wegblijven van een aantal kiezers bij de stemming ter sprake gebragt en de wenschelijkheid eenparig uitgedrukt, dat getracht moest worden publiciteit te verkrijgen van de namen dier kiezers die aan de stemming deelnemen, waartoe eene uitdrukking in het bij de kieswet bedoeld procesverbaal van inlevering bo vendien aanleiding schijnt te geven. In eene dezer dagen gehoudene bijeenkomst van aandeelhouders in de stoomboot »Zuid Bevelaud" is besloten om, ten gevolge van het ongunstig re sultaat eener dienst tweemaal 's weeksin de maand Augustus aanstaande slechts ééne reis per week te doen en tevens om de tarieven aanzienlijk te verminderen. De aardappel-ziekte in deze streken is in de laatste dagen zeer toegenomen, op vele velden is het loof der vroege soorten geheel zwart en de knol aangedaan. De uitslag der verkiezing te Borsselen was als volgt: Getal kiezers 53. Uitgebragte stemmen 34. Herkozen J. Rottier met 33 en A. Mol met 23 stemmen, De werkzaamheden voor de afdamming van het Sloe zijn thans zoover gevorderd, dat de stroom geheel is afgesloten. Sedert eenige dagen reeds is de dam op een gedeelte der breedte over de gansche lengte tot eenige voeten boven hoog wa ter opgewerkt. Men is thans bezig om den dam op de vereischte breedte te brengen. Men schrijft uit Middelburg, 23 Julij. In de laatste dagen hebbel zich op Walcheren onrust barende teekenen geopenbaard van de bekende aard appelziekte niet alleen het loofmaar op vele plaatsen schijnt reeds de aardappel te zijn aangetast. De kermis welke hier onder zekere bepalingen door den gemeenteraad is toegestaan en morgen begint, belooft in vergelijking met de laatste jaren buitengewoon te zullen zijn talrijk zijn de aanvragen voor het opslaan van tenten, kramen, draaimolens, enz. daardoor zullen de Groote markt, de l'otten- markt, de Groenmarkt, de Heerenbeurs en de Ba'ans overvol bezet zijn. Ook heeft de Vlissingsche ker mis, welke gister is geëindigd, bewezen, dat het niet plaats hebben der jaarmarkten in \ele andere gemeenten, een grooten invloed heeft op de drukte in vele jaren zijn daar de gewone standplaatsf n niet zóó bezet geweest. De Nederlandselie consul te Portsmouth heeft aan de Regering een uitvoerige verantwoording in gezonden wegens zijne handelwijze bij de scheeps ramp van het stoomschip de Willem 111. De Staats courant heeft die verantwoording medegedeeld, en tegelijk eene opmerking te kennen gegeven, dat zoo wel de Nederl. consul te Portsmouth als de ge zagvoerder van de Willem III niet alleen hun pligt gedaan hebben, maar zelfs lof voor hun ge- gedrag verdienen. Ons Streven meldt dat te Utrecht een vrouwe lijke kapper zich gevestigd heeft, namelijk de wed. Heultjes Hei, die, dopr den dood van haar man, genoodzaakt een hamtwerk te gaan verrigten, be doeld vak bij een kapper geleerd heeft en thans welligt de eerste vrouw is in Nederland, die in het echt vrouwelijk handwerk van kappen de con currentie met den man opent. De gemeenteraad van Groningen heeft het voor stel om ook zonder rijkssubsidie, meisjesscholen voor uitgebreid lager- met driejarigen, en voor middelbaar onderwijs met vijfjarigen cursus op te rigten, aangenomen. Men schrijft uit Borger: de zuidoostelijke hoek van Drenthe bezit milde bronnen voor hooge ren ten. De uitgestrekte veenen leveren jaarlijks dui zenden dagwerk en turf tot brandstof, die thans tegen hooge prijzen naar alle oorden verzonden wordt en hier bloei en welvaart aanbrengt en blijft verzekeren, totdat de ontginning der veengronden een talrijke bevolking het bestaan verzekert. Met bijna elk jaar wordt de waarde er van beter ge kend. De afgegraven gronden, waarop voor weinige jaren niets dan dorre heide stond, worden gecul tiveerd en na korten tijd vindt men daar de schoon ste boerderijen, die rogge en haver, aardappelen, erwten en boonen opleveren en uitmuntende klaver voor het vee. Dorpen verrijzen, steeds meer kana len worden gegraven en geschikte wegen aangelegd, in één woord, deze streken zullen in weinige jaren schatten opleveren, en de gelden, waarmede hier ge woekerd werd, tot een dubbel kapitaal vergrooten. BENOEMINGEN. De officier van gezondheid der 3e lil. A. IV. van lleti- terghem wordt met ingang van den len Augustus aanstaande bevorderd tot officier van gez. 2e kl. bij de zcemagt, met bepaling dat hij zal rang pemcn tusschen de officieren van gez. 2e kl. J. van Lith Ilarrebome'e en K. O. F. Sloos. De berigten uit Frankrijk zijn ditmaal niet van belang ontbloot. Vooreerst spreekt men van een ministerieele crisis. Is deze altijd minder ver kieselijk voor een land, in de tegenwoordige om standigheden is zij voor de jeugdige republiek te gevaarlijker, daar ook voor haar geldt, en wel in de meest ernstige beteekenis van het woord: men weet welwat men heeftniet wat men krijgt. Zoo als men verzekert zou toch de minister vau buitenlandsche zaken, Jules Favre wensehen af te treden. Wat men hem moge kunnen ten laste leggen, zeker toch niet, dat hij geen liefde bezit voor de republiek. Hij mogezoo ah de ultra's meenen, gedwaald hebben, hij het spoedig aauuemen der door Pruissen gestelde vredesvoorwaarden, dat hij een warm hart heeft voor zijn vaderland en een knap staatsman is, zal niemand betwiste». Het is te hopen, dat Favre nog op zijn besluit terugkome en voor den minister-raad behouden blijve. V Een tweede berigt houdt, in dat de brief der fransche bisschoppen in het belang van den paus, door de nationale vergadering is gesteld iu handen van den minister van buiteulandsclie zaken. Doch deze ziet in dit besluit eene handeling geheel in strijd met de politiek die tot dusverre door de regering in zake Italië en Rome gevoerd is en vindt daarin juist aanleiding, om aan te dringen op zijn ontslag. Voorts spreekt men van eene toenadering tus schen Thiers en Gambetta; en dit wordt van groote beteekenis geacht. Een der laatste zittingen van de nationale vergadering gaf daarvan het bewijs. De regterzijde verklaarde, dat eene motie, die voor gesteld en door Thiers goedgekeurd was geheel van beteekenis veranderde, omdat Gambetta er zich bij aansloot. Over het algemeen ziet men echter in de toenadering dier twee mannen, eeu hcchteren. grondslag voor de republiek en naar mate men meer en meer tot de ervaring komtdat Thiers het eerlijk en opregt meent met den tegenwoor- digen stand van zaken en de kansen voor de prinsen van Orleans, althans vooreerst, verminderen, beginnen de aanhangers dier vorsten moeijeljjk- heden aan het hoofd van het uitvoerend bewind in den weg te leggen. Omtrent Parijs verneemt men, dat de fransche regering het plan heeft de Tuilerien te herbouwen en het palais-royal te herstellen. De middelen daartoe zouden gevonden worden uit de opbrengst van den vei koop der terreinen op de Quai d'Ürsay en van die van het verbrande ministerie van fi nanciën. De ontruiming van sommige departementen door de Duitschers heeft jl. Vrijdag een aanvang geno- men en is met groote blijdschap begroet. De Fransche garnizoenen, die de Pruisische vervingen, werden met veel geestdrift verwelkomd en mildelijk ont haald. Uit al de huizen in die plaatsen wapperde de nationale vlag en op de straten en pleinen heerschte eene schier uitgelaten vreugde. NergenJ isvoor zoo ver men tot dus ver weetde orde bij net vertrek der Pruissen gestoord geworden. »Door de ontruiming dezer gewesten," zegt John Lemoinne iu het Journal des Débats, wordt een ondragelijke last van het hart der natie afgewen teld; het land begint, na een jaar van groote be- naauwheid, weder adem te halen. Wij, van ouzo zijde wensehen te zorgen dat de verligting der bedoelde gewesten niet strekke tot verzwaring van den druk der ongelukkige provinciën, die het na tionale rantsoen nog moeten betalen. Wij zouden het ons zeiven niet kunnen vergevenindien wij, door aan nuttelooze en onvoorzigtige ontboezem mingen den teugel te vieren, hun lot welligt ver-4 ergerden." Volgens genoemden publicist is de be-« stendigheid der inlegering de grootste van alltj hinderpalen tegen het herstel des vredes; zij is da voortzetting van den oorlog onder den drukkendsteH en den meest beleedigenden vorm; zij is «en openo wond die niet kan digtgaan. De zitting der wetgevende magt in België kan als gesloten worden aangemerkt. De kp.uier der vertegenwoordigers was voor het laatst in eene avondzitting bijeen, welke, geljjk alle avondzittiu- gen, nog al levendig is geweest; voornamelijk heeft de aanvrage van een crediet van 750,000 francs voor herstellingen van het koninklijk paleis op schudding verwekt. Zij werd bestreden door twea der weinige republikeinen weikei de kamer bezit, de hh. Demeur en Defuisséaux. Eerstgenoemd;} somde op, al wat gedurende tien jaren voor het onderhoud en het ameublement van de koninklijke paleizen was gevraagd, en vond dat al deze uit gaven vijf millioen te boven gingen; volgens hem is dit in strijd met de grondwet, welke wil das de civiele lijst eens voor altoos vastgesteld worde, telkens wanneer een nieuwe koning den troon be stijgt. Veel scherper wa'; de heer Defuisseaux die een storm in den waren zin des woords ver oorzaakte, doordien hij een beroep deed on Leopold II zeiven, welke vorst nis rijk man, de eevste moest wezen om de toelage te weigeren. Hiertegen kwa men verscheidene loden en de minister van biu- nenlandsche zaken met kracht op en. zij eischten. dat de spreker tot de orde geroepen en hem het woord ontnomen zou worden. De heer Bara echter verdedigde hern en beweerde dat het niet verboden, is in de kamer van den koüing te spreken; de heer Defuisseaux kon zijne rede voortzetten en ten einde brengen; zij had echter bitter weinig uitwerking, want het gëvraagde crediet werd toegestaan. De metselaars in Ber'iijn hebben den arbeid ge staakt. Zij eischen hooger loon bij minder uren werkens. Volgens de A'ordd. Allg. ZeiL heeft deze werkstaking tot nu toe ten gevolge gehad, dat 15 personen in hechtenis zijn genomen, meest lieden, die hunne makkers, welke den arbeid voortzetten, door bedreigingen of mishandelingen wilden nood zaken het werk te staken. De ta'ak der politie be paalt zich bij het waken tegen de rgelijke pogingen- Het is zeker goed dat de arb eiders zien, dat er behalve het dictatorisch. optredende comité der strike ook eene overheid bestaat, die de vreedzame werklieden krachtig beschermt. Een aangekondigde optogt der leêgloopende werklieden is verboden. 4 Ook dit, zegt de Nordd. Allg. Zeitung, »zal men moeten goedkeuren; waut eene strike is, hoe ook beschouwd, eene sociale ramp, op zijn zachtst uit gedrukt, eene daad van noodweer, en zij moet der halve nooit tot demonst ratieve uitingen van vreugde

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2