BINNENLANPSCHE BER1CTEN. BUITENLAND. op Vrijdag den 21 Julij 1871, verdedigd, dan zouden wij ons land steeds van aan vallen vrij kunnen houden. Want, behalve de zwarte Internationalen die ons in een oorlog met Italië zouden willen wikkelen, is er nooit iemand geweest die aan iets anders dan een verdedigings- oorlog heeft gedacht. Maar wij kunnen ons nu eenmaal niet luchtdigt afsluiten, en wij zullen bij een aanval onze grenzen spoedig door den vijand overschreden zien. Ieder begrijpt toch dat het onmogelijk is van den Dollart tot aan Maastricht en van Ylissingen tot den Helder een cordon van troepen op te stellen. Daar toe zouden wij minsten 250000 man behoeven. Het staat al dadelijk vast: wij moeten onze verdediging op zekere punten achter de grenzen beginnen. Die punten worden natuurlijk bepaald door onze grootste kracht: het water. De rivieren en lijnen van onderwaterzetting wijzen ons hier den weg. Volgen dus de vragenwaar zijn de natuurlijke gren zen van ons verdedigingsstelsel? Welke inrigting en sterkte moet het leger bezitten, wanneer een vast systeem van verdediging is aangenomen. Wij zullen dit in een volgend nummer nagaan. GOES, 24 Julij 1871. De eerste kamer heeft al de aan de orde ge stelde wetsontwerpen aangenomen. Op verzoek van den heer Fransen van de Putte Sr., heeft de minister van koloniën eene vertrouwelijke mede- deeling van de stukken betrekkelijk het wetsont werp tot afstand van de kust van Guinea aan de kamer toegezegd. Op last van den minister van marine, is de aanwerving van scheepsjongens, eenige jaren ge sloten, weder opengesteld, zoodat oppassende kna pen van een gezond en robust gestel, die lust in den zeedienst hebben, met toestemming hunner ouders of voogden, bij de marine in dienst kun nen treden. De lengtemaat welke vereischt wordt, is voor jongens van 14 a 15 jaar minstens 1.40 van 15 a 16 jaar minstens 1.45, van 16 a 17 jaar minstens 1.48 meter. Iu de den 3 Junij te Batavia gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Javasche bank is o. m. tot commissaris benoemd de heer L. M. de Laat de Kanter. Met genoegen hebben wij ontwaard dat de op roeping voor de kies-meeting op morgen avond zich weder uitstrekt tot kiezers en belangstellenden. Wijl deze maatregel geheel in onzen gee?t is, achten wij het overbodig nader onze meening daar over uiteen te zetten en er op aan te dringen dat belangstellenden niet geweerd worden. Wjj vestigen nogmaals de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende advertentie van de leenïbg voor 's lands weerbaarheid. Deze leening in het vorige jaar door de ongunstige tijdsom standigheden uitgesteld, is thans door het bijeen brengen van een voldoend waarborgkapitaal door een viertal invloedrijke kassiers volkomen verzekerd zoodat elke 2,50 daarin besteed, als eene veilige geldbelegging kan worden beschouwd, terwijl de daaraan verbonden loting kans op een hoogeren of lageren prijs geeft, doch minstens den inzet waarborgt. Wij herinneren dat de eerste uitloting op den 31 dezer maand plaats heeft en daarin één prijs van 75.000, één van 25.000, drie van 2500 en 20 van 1000 voorkomen. In het geheel zullen bij deze eerste trekking 6000 nummers worden uitgeloot. In dezen drukken verkiezingstijd is het eigen aardig te vermelden op welk eene eenvoudige manier op Java de dorps-hoofden worden verkozen. Zoodra er eene vacature is, worden al de hoofden van huisgezinnen opgeroepen om op zekeren dag op eene bepaalde plaats bijeen te komen. Alsdan verschijnt de inlandsche regent, het districts-hoofd en een Europeesch ambtenaar, meestal de controleur, en de regent vraagt aan de opgekomen bevolking wien zij wenscht. Er wor den dan een paar namen genoemd en na eenige bespreking, verzoekt de regent dat de dorpelingen zich verdeelen en scharen rondom den persoon dien zij de voorkeur geven. Hij bij wien zich dan de meeste menschen voegen is de gekozene en de zaak is uit. De arr. regtbank te Tiel gaf dezer dagen een, ook voor deze streken, niet onbelangrijk vonnis. Zij veroordeelde toch een landbouwer om aan den tiendheffer te betalen de tienden van de op zijne lauden geteelde beetwortelen. Een der voornaam ste gronden van het vonnis was een placaat van keizer Karei van 19 April 1529, waarin de regel is aangenomen dat, wanneer men op landen, waar men vroeger gewoon was tarwe, gerst of haver te zaajjen, nu hennep, rapen, vlas en diergelijk rond en plat zaad ging zaaijen, men daarvan eveneens tienden zal moeten geven." De regtbank nam de tiendpligtigheid van beet wortelen aan op grond, dat het zaad van die vrucht behoort onder de ronde en platte zaden. Na een driedaagsch examen te Middelburg is door de commissie voor het eindexamen der hoogere bur gerscholen in Zeeland, aan al de personen die daar aan deelgenomen hebben, het getuigschrift uitge reikt, te weten aan de hearenM. J. S. Boefje I'. J. Crucq, F. ,1. Verhuist, C. C. ran I 'loten en J. A. J. Sibmavher Zijnen, allen leerlingen der al daar gevestigde Rijks hoogere burgerschool. Dingsdag is te Rotterdam een paardenslagterij geopend. Het eerste paard, dat geslagt was, is bij porties van vijf ons om niet uitgedeeld. De straat waarin de inrigting is gevestigd, was dan ook sedert den vroegen ochtend opgevuld met per sonen, die hoopten van dit buitenkansje hun deel te ontvangen. Een jongeling van ongeveer 15 jaren had eergis ter namiddag een grooten hond op het Groene Wegje te 's Hage aan een touw, en wierp dien in het water om hem te laten zwemmen, terwijl hij het touw vasthield, om den houd weder tegen den steilen kant op te trekken. Het dier scheen ech ter zijn geleider ook van de hem geschonken aan gename verkwikking te willen doen genieten en trok hem, die zich niet zoo spoedig van het touw scheen te kunnen ontdoen, met zich in de vaart. De jongeling zonk onmiddellijk naar de diepte en verkeerde in groot levensgevaar. Toen het trouwe dier dit echter bespeurde en tevens dat zijne krach ten te kort schoten om zijn geleider te redden, zwom de houd met groote krachtsinspanning met zijn last naar de kade, jankende en blaffende alsof hij menschenhulp wrilde inroepen, hetgeen hem vol komen gelukte, daar iemand toeschoot, het touw greep en geleider en hond redde. Vrij spoedig kwam de jongeling weder tot bewustzijn en ging met het trouwe dier huiswaarts. Zondag voormiddag had onder de openbare gods dienstoefening in een der hervormde kerken te Arn hem een storend incident plaats: te midden der preek riep plotseling een welgekleed persoon, blijk baar tot den beschaafden stand behoorende, neen, dat zegt Paulus niet van den Heiligen GeestDe predikant J. P. de Keizer, staakte een oogenblik zijn rede. Middelerwijl beduidde de commissaris van politie den dilettant-theologant dat hij hem moest volgen, als zijnde het daar de plaats niet om in discussie te treden. Op een der Veluwsche dorpen, waar van tijd tot tijd nog gevallen van pokken voorkomen, willen de lijders en hunne familie van geene geneeskun dige behandeling weten, uit vrees van dan, even als het vee tijdens de veepest, te worden afgemaakt. Men houdt daarom zooveel mogelijk de gevallen stil en werkt daardoor de verspreiding in de hand. Berigten uit IJsland melden, dat het daar dezen zomer ruim twaalf graden warmer geweest is dan gewoonlijk. In de beschutte bergvalleijen was, zoo als de IJslanders schrijven, »de hitte ondragelijk." Wij wenschen niet in gebreke te blijven het geëerde pu bliek opmerkzaam te maken op de in dit blad voorkomende advertentie der firma ISENTHAL C. De door die firma aangekondigde Staatsleeningis geguarandeerd door de Koninkl. Hong. Regeering en niet te verwarren met de klassen-lote rijen waarvan de afloop maanden lang duurt. De heden aangekondigde Premieverloting is niet in klassen verdeeld maar heeft reeds op den 15 Augustus plaats waarbij al de groote Prijzen van250,000, J 25,000 f 1000, enz. enz. af tot 108, als kleinste prijs moeten uitkomen. Des ondanks zijn de kosten voor een heel gedeelte slechts f 4,voor een half 2,voor een kwart J 1. Deze algemeen gunstig bekende firma, bereids sints 30 ja ren te Hamburg en sedert den aanvang van dit jaar te Amsterdam gevestigd, heeft, trots alle concurrentie, in dien korten tijd eene zoo uitgebreide clientele in ons land ver kregen, dat zij reeds een Filiaalhuis te Rotterdam opge- rlgt heeft. Dat derhalve alleen de reputatie dier firma voldoende is om het noodige vertrouwen met gerustheid te schenken, zul len wij wel niet behoeven aan te stippen en achten wij om die reden dan ook elke verdere aanprijzing overbodig. Verdeeldheid over het regt der kr#ou, en ver schil over den regeringsvorm ziedaar de voor naamste inhoud der berigten uit Frankrijk. De legitimisten (aanhangers van den graaf van Cham- bord) geven hunne zaak niet verloren, en de wijze waarop de St. Hendriksdag (15 Julij) in verschil lende plaatsen van Frankrijk is gevierd, toont ten duidelijkste dat men nog niet alle hoop heeft op gegeven voor eene troonsbestijging van Hendrik V. Ook de voorstanders der fusie of vereeniging van de Orleanisten met de Bourbons deuken nog altoos hun wensch vervuld te zullen zien. Deze gelooven nog steeds aan eene unificatie van het »huis van Frankrijk." De republikeinen blijven vechten tegen den monarchalen regeringsvorm, en hun afkeer van alles, wat naar het koningschap zweemt, is zoo sterk, dat zij zelfs nu de afzetting eischenvan de prefecten van twee departementen, die in hun oog te legitimistisch zijn. Overigens is er weinig nieuws van het staats- tooneel in Frankrijk; maar eene andere zaak houdt de Franschen op dit oogenblik bezig, en maakt de nieuwsgierigheid niet weinig gaande. Prinses Létitia Bonaparte-Canino huwde, zooals bekend is, in 1821 met den heer Thomas Wyse die als gevolmagtigd minister van Groot-Brittannië in Griekenland is overleden. Uit dit huwelijk sproten twee zoons, Napoleon en William Wyse. In 1828 verliet prin ses Létitia het huis van haren man, in het graaf schap Waterford, waarop een wettige echtscheiding volgde. Doch behalve de beide genoemde zoons Wyse, kreeg de prinses nog drie kinderen; Napo leon-Théodore Wysemw. Marie Rattazzi en gene raal Thurr. Thans bij gelegenheid van den verkoop van grondeigendommen, op last van Napoleon Wysevordert raw. Rattazzi haar aandeel in de bezitting van wijlen Thomas Wyse, zijnde een vierde van 250,000 fr., welke deze in 1841 voor zijne jongere kinderen had afgezonderd. Napoleon Wyse nu weigert aan dien eisch te voldoen, be werende dat slechts twee wettige kinderen uit het huwelijk van zijnen vader met prinses Létitia zijn geboren, hij en zijn broeder William. En tot sta ving dezer bewering legt hij over het verzoekschrift door prinses Létitia in 1845 bij het hof der kan selarij ingediend, en in welk document zij in over eenstemming met haren echtgenoot constateert, dat slechts twee kinderen uit hun huwelijk zijn geboren. In de handelswereld heersclit eene groote op schudding, sedert de Fransche regering hare plannen tot verhooging der tolregten heett aangekondigd. Men gelooft zelfs dat de afkeuring van bedoeld ontwerp door de begrootingscommissie der Fran sche nationale vergadering een gevolg is van de stappen door de Belgische, de Eugelsche en andere regeringen gelaan. Welke ook Fraukrijks toekom stige inzigten met betrekking tot de handelstrac- taten mogen wezen, vóór dat deze afgeloopen zijn mag het ze niet schenden. Ook heeft het een zeer slechten indruk gemaakt, dat de vrede- regters in Parijs de wet, die het bedrag der huur penningen vermindert, weigeren toe te passen op de Belgische huurders, want deze zijn over het algemeen arme werklieden, die in het laatste jaar zeer veel geleden hebben. Napoleon lil vergeet in zijne ruste van het keizerschap de genoegens van het leven niet, en hij blijft nog altijd het voorwerp van veler be wondering. Men zegt, dat hij dezen zomer, met zijn gezin te Spa zal komen, en de huizen aldaar, zoowel als in de nabij gelegen dorpen zijn allen besproken voor badgasten, die met den ex-keizer tegelijk daar willen tegenwoordig zjjn. Te Brussel trekt een proces de aandacht, dat aldaar voor de regtbank is gevoerd. De uitgevers van de Illustration te Parijs hebben eenige maan den geleden de Illustration européenne die te Brus sel verschijnt, een proces aangedaan. Zij vreesden te regt dit weekblad, dat iu den tijd van drie maan den dertigduizend geabonneerden bezat, en zochten middelen om het te dooden; daarom eischten zij niet minder dan 100,000 fr. schadevergoeding we gens vermeende oneerlijke concurrentie en 1000 fr. van elk nommer dat sedert dien tijd nog zou worden uitgegeven. De regtbank van Brussel heeft in deze zaak uitspraak gedaan, aan de Illustration van Parijs den eisch ontzegd en haar veroordeeld in de kosten. Berlijn, de hoofdstad van het nieuwe Duitsche keizerrijk, trekt thans den stroom der vreemdelin gen, namelijk van de rijke Engelschen, Russen en vooral Amerikanen. Nog nooit zijn in dit saizoen zooveel vreemdelingen te Berlijn geweest, als in dit jaar. Er zijn dagen, dat er zich 150 tot 200 Amerikanen, 700 a 800 Engelschen en circa 500 Russen bevinden. De hotels zijn dit jaar dan ook overvol. OPENBARE VERGADERING VAN DEN O Si M Si Si X T IC - It AL .-f li te GO TEN RAADHUIZE ALDAAR, des avonds ten half acht ure. Voorzitter-, mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordigzeven leden en de Secretaris. Afwezig, met kennisgeving, wegens verblijf buiten de gemeente, de heeren A. Nortier Pz. en rar. A. B. M. Hanlo. I. De Notulen der vergadering van den 28 Junij jl, worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende rnededeelingen a. dat het aangebouwde gedeelte van de bewaarschool op de Beestenmarkt, den 14 Julij jl. voor voltooid is op geleverd en bet locaal nu weldra in gebruik zal worden gesteld b. dat de verkiezing van drie leden voor den gemeente raad, noodzakelijk door dea. s. periodieke aftreding, jl. Din"-s- dag heeft plaats gehad, en dat de opening der briefjes heeft doen zien, dat de heer A. Nortier Pz. is herkozen, terwijl bij herstemming eene keuze inoet geschieden uit de heeren B M. den Boer, mr. J. H. de Laat de Kanter mr. J. A. van Hoek en mr. A. B. M. Hanlo; c. dat te gelijk de verkiezing is gehouden van één lid ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer mr. VV. G. de Knokke van der Menleu, waarbij niemand de volstrekte meerderheid verkregen heeft, zul lende eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren I. J. Paardekooper en W. F. Busing. d. dat de herstemming is bepaald op Maandao- den 31 Julij a. s. Dit alles wordt voor notificatie aangenomen. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat zijn ingekomen, de navolgende ingekomen stukken, waaromtrent wordt goedgevonden, als bij ieder hunner is vermeld. a. Van HH. Ged. Staten, berigt hunner goedkeuring van het raadsbesluit tot bepaling der jaarwedden van het onderwijzend personeel in de nieuw in te rigten school b. van hetzelfde collegie, berigt als boven (voor zooveel noodig) van het raadsbesluit tot vergunning aan L. Oele om aan den grond, aan J. P. Muller in der tijd in erf pacht uitgegeven en door hem overgenomen, eene andere bestemming te geven c. van hetzelfde collegie, berigt hunner goedkeuriiw van de 2e suppletoire begrooting voor 1871, tot vinding dei- kosten van overdragt, en inrigting tot school, van het huis op de Vlnsmarkt; d. van hetzelfde collegie, berigt, dat het raadsbesluit, bepalende dat de kermis, met in achtneming van eenwé^ voorzorgsmaatregelen dit jaar zal gehouden worden, hunne goedkeuring niet behoeft; e. van het burgerlijk armbestuur, berigt, dat de nieuw

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2