1871. JV 56. Dingsdag 18 Julij. 58"" jaargang BEKENDMAKINGEN van het Gemeente-bestuur. VERPACHTI N*G. AANBESTEDING. Inrigting eener School. Informaties de Gommodo et Incommodo. Middelbaar Onderwijs. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes J 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Zaturdag de» 22 Julij u. des namiddags ten 1 ure, in de groote zaal van het raadhuis, zullen trachten te verpachten a. li?. 30 A. 70 C. dijk buiten de 's lieer Hen- drikskinderen-bariière, thans in pacht bij L. Rijk, en zulks voor 7 .jaren, ingaande den 1 Januarij 1872 en zullende eindigen den 31 December 1878; b. 1 44 A. 4 C. dijk buiten de Bleekveldsche barrière, thans in pacht bij den heer J. Q. C. Peman Kakebeeke, eveneens voor 7 jaren, in gaande den 25 November 1871 en zullende ein digen den 24 November 1878; c. 20 A. 77 C. grond in de Acht erhaven thans in pacht bij W. C. Plas, mede voor 7 jaren, ingaande den 1 Januarij 1872, en zullende eindigen den 31 December 1878. De voorwaarden liggen ter secretarie voor een ieder ter lezing, gedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Goes, den 8 Julij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de aanbesteding van het inrigten van het onlangs aangekochte huis op de Vlasmarkt tot school met bijlevering van eenige sehool- meubelen is uitgesteld tot aanstaanden Zaturdag den 22 Julij, des namiddags ten een ure, en dat de TIJD VAN OPLE VERING van het werk is verlengd, zoodat die thans is be paald op DRIE MAANDEN NA DE AANBESTEDING. Het gewijzigd bestek ligt ter secretarie voor een ieder ter lezing gedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Goe3 den 15 Julij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN, De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter algemeene kennis, dat door JACOBUS de BLOK vergunning is verzocht, om in zijn tuin naast het pakhuis wijk D no. 206 staande in de Zevenkoten, kadastraal sectie D no. 1542, eene SMEDERIJ te stichten, en dat de bezwaren daartegen kunnen worden ingebragt vóór of op Zaturdag den 22 Julij aanstaande, des namiddags ten één ure, wan neer het procesverbaal der informatiën de commodo et incommodo zal worden opgemaakt. Goes, den 15 Julij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, naar aanleiding der in deze week gehouden examens op de Hooge Burgerschool alhier zijn bevorderd: Van de voorbereidings- tot de le klasse. 1 C. B. A. van Citters, 2 B. A. Overman. 3 G. F. W. Geill 4 A. Smaal. 5 M. J. de Jongh. fi J. H. O. Dominicus. 7 I. H. de Laat de Kanter. Van de je tot de 2e klasse. 8 IC. Schraver. 9 J. M. C. Vermande. en voorwaardelijk C. J. van Kalrathout. A. Elzevier Stokmans. W. J. Hartman. 1 P. D. Buijze. 2 H. At Jansen. 3 C. Borst. 4 C. J. de Wijs. 5 IC. J. G. de Fonw. 6 L. F. IC.-de Fouw. 7 M. W. Hildernisse. 8 O. M. de Jongh. en voorwaardelijk: J. Olivierse A. Kakebeeke. J. F. C. van Maenen. Van de 2e tot de 3e klasse. C. E. van de Kamer, als toe hoorder. en voorwaardelijk: C. H. G. Hartman. II. Jager. H. K. J. van den Bussche. L. E. A. Liebert. 1 F. C. de Ridder. 2 P. J. van Voorst Vader. 3 J. C. S. Massee 4 P. J. Geill. 5 S. Dekker. 6 B. Wabeke. 7 Ph. M. van der Mandere. Van de 3e tot de 4e klasse. 1 D. G. Krol van der Hoek.l 5 O. Verhagen. 2 G. H. van der Meer Mohr.l P. J. O. de Bruijne als toe' 3 Ph. Steijnis. I hoorder. 4 W. Temperman. I Van de 4e tot de 5e klasse. 1 P. J. Breker. i en voorwaardelijk: 2 J. A. van Heel I J. Schraver. Goes 15 Julij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BINNENLANPSCHg BERIGTEN. GOES, 17 Julij 1871. De N. G. Ct. beveelt aan de he'eren Nortier, Hanlo, den Boer (y Paardekooper. Den eerste zonder eenig motief, dat trouwens wel begrijpelijk is. Den heer mr. Hanlo beveelt zij aan met twee afkeuringen .en geen enkele goedkeuring. De N. G. Ct. maakt een grief van de kosten voor de 4de lagere school, waarvóór de heer mr. llanlo heeft gestemd. En toch beveelt zij dien heer a-in De discussie daarover is met gesloten deuren gehou den en dus mr. Hanlo kan zijne reden m gehad heb ben om vóór te stemmen, zegt de N. G. Cl. Maar als zij die school overbodig acht, dan kun nen de redenen van mr. Hanlo nimmer goed zijn geweest. Dus óf de school was goed én noodig en dan hebben jonkh. Pompe en Nortierdie er tegen ge stemd hebben, niet in het belang der gemeente gestemd èf de school was niet noodig en dan hebben mr. Hanlo en Meijlink, die er vóór gestemd hebben, de gemeente noodeloos op kosten gejaagd. Bovendien de Redacteur der N. G. Ct. zal er wel meer van weten, dan iemand anders. Ook omtrent de kermis heeft dhr. Hanlo niet gestemd naar den zin der N. G. Ct. En dus de beide eenige handelingen van mr. Hanlo die besproken worden, worden door de N. G. Ct: afgekeurd; er is niets in zijn voordeel te zeggen en toch wordt mr. Hanlo daübóWen Dat is wel wat heel kras en een groot bewijs dat hier aan eene bijzondere soort van belooning moet gedacht worden Voor de verkiezing van de heeren den Boer en Paardekooper wordt geen enkele reden aangevoerd; tenzij het vooropgezette idéé van de keuze tnsschen beginselen daarvoor dienen moet. En dan kunnen wij het begrijpen dat de heer den Boer als antiliberaal aanbevolen wordt, hoe wel wij met alle bescheidenheid zouden willen vra gen lo. gevoelt de heer den Boer zich voor die taak bekwaam, en 2°. waarom wordt den heer den Boer de voorkeur gegeven boven den heer Quist, terwijl men het er voor houden mag dat beiden dezelfde bekwaamheden voor het lidmaatschap van den raad bezitten Bovendien de N. G. Ct. erkent, dat de heer Quist beginselen belijdt die zij wenscht, en toch gaat zij dien heer voorbij om den heer Paarde kooper aan te bevelen, een man dien velen om zijne administrative en wetskennis, zeker gaarne in den gemeenteraad zouden zien. Maar is de rigting van den lieer Paardekooper genoegzaam bekend? En weet de N. G. Ct. zoo zeker dat de heer Paardekooper anti-liberaal zou zijn. 'De heer Paardekooper heeft zich steeds huiten de politieke beweging gehouden en als het de N. G. Ct. dan zoo sterk om beginselen te doen is, had zij zich zeker wel eerst mogen vergewissen welke rig ting op politiek gebied die heer is toegestaan. Maar bovendien wordt den heer Paardekooper het mandaat als opgedrongen, terwijl zelfs de N. G. Ct. verwacht dat hij bedanken zal. Moest dus bij dien twijfel omtrent de gevoelens en het verlangen van den heer Paardekooper, de N. G. Ct., in het belang barer rigting, zich niet met graagte aansluiten bij de kandidatuur van den heer Quist De beginselen der N. G. Ct. hebben wel wat van scharrelen," en als men de verschillende poli tieke inzigten harer kandidaten nagaat, nl. 2 ortko doxen, 1 van over de bergen en 1 die zich altijd buiten de politieke partijen heeft gehouden, dan heeft de aanbeveling veel van eene staalkaart, waarop in de meest gewilde soort twee stalen voorkomen. De heer de Liefde, van wien deN. G. Ct. vroeger zeide, dat hij bij nadere kennismaking wel zou bevallen, schijnt bij die nadere kennis making niet te zijn medegevallen. Hij wordt al thans op spitsvondige wijze geécarteerd. De heer de Liefde heeft geen aandeel in de gasfabriek, welke aan de stad gas levert, hij is eenvoudig administrateur van die fabriek, maar dit komt der N. G. Ct. afdoende voor om te zeggen: hij kan niet gekozen worden. Voorzeker aardig uitgedacht om er van af te wezen. Wij kunnen de N. G. Ct. nog een middeltje aan de hand doen om eventueel zich te kunnen ontslaan van den heer van Asperen Vervenne die bij den redacteur der N. G. Ct. geheel niet meer in aanmerking schijnt te komen. Sommige apothe kers leveren geneesmiddelen aan de gemeente apotheek, ergo een apotheker kan niet ge kozen worden. 't erwondert ons, dat, toen de heer Meijlink werd aanbevolen, de N. G. Ct. er niet van sprak dat die heer couranten aan de gemeente leverde Maar heeft de N. G. Ct. welligt ingezien dat wanneer zij den heer de Liefde op haar lijstje zette, de staalkaart wat al te veel kleuren zou opleveren De heer de Liejde toch is uniek. Hij is, als wij het zoo eens zeggen mogen een onmogelijk" man. Dit blijkt uit zijn brief waarin hij de be noeming tot lid van het armbestuur afwijst. Voor hem is geeue wet goed genoeg. Wij zouden ge neigd zijn bewondering te gevoelen voor dien man, als onze praetisehe rede zich niet tegen die bewonde ring verzette. Want begrijpen wij dien brief wel dan zou de heer de Liefde elke wet ter zijde willen stellen om het individu volkomen vrijheid tlaten. Zeker een schoon idee voor eene maatschappij van wilden. En nogtans zou de N. G. Ct. gaarne zich met die keuze vereenigen als de heer de Liefde maar niet te noteren had hoeveel gas de gasfabriek aan de stad leverde!! Voorzeker de N. Q. Ct.. zal ditmaal vooral on dervonden hebben, hoe moeijelijk bet is met alle partijeu te beulen, en voor bewezen diensten dank- -baar te zijn. Maar hare houding geeft ook volle regt te vragenwelk beginsel heeft de NG. Ct. nu eigenlijk? Bij koninklijk besluit van den 21 April 1871, no. 1, is aan den heer mr. P. Mijer, onder dank betuiging voor de door hem aan den lande bewe zen diensten, op zijn verzoek, verleend een eervol ontslag als gouverneur-generaal van Nederlandseh Indië, met ingang van den dag, waarop hij zijne functiën als zoodanig aan zijnen opvolger zal heb ben overgegeven, na die gedurende vijf jaren te hebben vervuld. Bij koninklijk besluit van dm 4 Mei 1871, no. 12, is hoogstdeszelfs commissaris in de pro vincie Zuidholland, de heer mr. J. Loudonbenoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandseh Indië. Volgens het, onder de goedkeuring van Z. M. den koning vastgesteld programma, zal het bur gerlijk huwelijk van II. K. H. prinses Marie dei- Nederlanden, met Z. D. H. den prins von Wied, op Dingsdag den 18 Julij a. s. des namiddags ten één ure, op het huis de Paauw worden vol trokken, in tegenwoordigheid van H. II. M. M. den koning en d'e koningin en de overige leden van het koninklijk huis, alsmede de verdere vorsten en vorstinnen die aanwezig zullen zijn. Na de voltrekking van het burgerlijk huwelijk begeven de vorstelijke personen zich met rijtuigen naar de kerk van Wassenaar, waar door den WelEenv. heer L. J. van Rhijn predikant der hervormde ge meente aldaar, een gebed zal gedaan en een korte trouwrede gehouden zal worden en daarna de huwe lijks inzegening door den WelEerw. heer hofpre diker des konings, dr. G. Ruitenschild, zal ge schieden. Na het einde der godsdienstige plegtig- heden begeven de vorstelijke personen zich weder terug naar het huis de Paauw en zal aldaar een déjeuné dinatoir plaats hebben, en gelegenheid gegeven worden om het jonggehuwde vorstelijk echtpaar met hun voltrokken huwelijk geluk te wenschen. Hiermede zal de huwelijksplegth heid zijn gesloten. In de zitting der prov. staten van Zeeland van den 13<ien is het ontwexp-reglement op het bestuur van het waterschap Schouwen vastgesteld, en de subsidie aan de spoorboot-maatschappij voor 10 jaren bestendigd Een amendement van den heer Vader om die maatschappij te verpligten tot het in stand houden van den wagendienst van Wolfaartsdijk op Goes vice versa, is verworpen. Een amendement van jonkhr. Pompeom den

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1