BUITENLAND, Noord-Holland. Herkozen H. Rahusen en jhr. D. ff. de Dien Fontein Verschuer van Ileilo. Friesland. Herkozen jhr. ff. R. ff. van Swïn- deren. O very se 1. Herkozen mr. W. A. Cost Jordens. Groningen. Herkozen ff. Geertsema. Limburg. Herkozen jhr. L. L. ff. M. de Viliers de Pité. Voor Utrecht en Drenthe heeft in dit jaar geene verkiezing plaats). In de gisteren gehouden zitting, der provinciale staten die door 39 leden werd bijgewoond, is in de eerste plaats behandeld en aangenomen het voor stel van gedeputeerde staten tot wijziging der artikelen 87, 92 en 95 van het reglement voor de caiamiteuse polders of waterschappen in Zeeland. Daarna zijn behandeld de door gedeputeerde sta ten voorgedragen achttien bijzondere reglementen op het bestuur en beheer der waterkeeringen van de caiamiteuse polders of waterschappen, met uit zondering van twee, zijnde die voor het caiamiteuse waterschap Scherpenisse en voor het caiamiteuse waterschap Margaretha, den calamiteuzen polder Kleine Huissens en het caiamiteuse waterschap Een- dragt. Deze zijn, tot nader onderzoek van daar tegen gerezen bezwaren, naar gedeputeerde staten teruggezonden, teneinde ze te behandelen nadat omtrent dat onderzoek door genoemd collegie rap port zal zijn uitgebragt. De overige zestien ont werpen zijn allen, met inbegrip van de daaromtrent door gedeputeerde staten nader voorgedragen wij zigingen, goedgekeurd. In de volgende openbare zitting, heden te 10 ure des voormiddags te houden, zal het eerst aan de orde zijn het ontwerp-reglement op het bestuur van het waterschap Schouwen. Wy hebben van het departement van finantiën ontvangen de staten van de in-, uit- en doorge voerde voornaamste handelsartikelen, gedurende de maand Mei 1871, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter inzage liggen. Zaturdag jl. hield de alhier gevestigde arbeiders vereniging hare halfjaarlijksche algemeene verga dering. Uit het verslag bleek, dat gedurende dat halfjaar de rekening en verantwoording was als volgt: Ontvangsten. In kas saldo 31 Dec. 1870 f 37,08§ Contributien- 251,90 Terugbetaalde voorschotten - 359,— Intressen- 48,37^ Zamenf 696,36 Uitgaven. Uitgekeerde aandeelen f 292,29§ Idem voorschotten - 333, Idem intrest - 12,57 Onkosten- 0)96 Zamenf 638,81| In kas saldo 30 Junij 1871 57,54f Aan de orde was de vraag of de vereeniging, in navolging van dergelijke vereenigingen in Zuid- Beveland, het handelen in steenkolen wenschelijk achtte. Daartegen werden bezwaren ingebragt op grond van de groote concurrentie welke hier bestaat, hetwelk in de bedoelde andere gemeenten het ge val niet is. Vervolgens werd de vraag gedaan, of het bouwen van woningen niet beter aan het doel der vereeniging beantwoorden zou, welk voor stel in omvraag gebragt zijnde, werd aangenomen, (tegen één stem), zoodat daartoe werd besloten. Nog enkele leden hebben het woord gevoerd over de vraag op wiens naam zal gebouwd worden, daar de vereeniging op haar vroeger gedaan ver zoek, niet als regtspersoon erkend is. Hierop werd eene commissie van 3 leden benoemd om een on derzoek te doen. In de Ilde bijeenkomst van kiezers en belang stellenden door den heer Bartelse belegd en jl. Dingsdag avond in het Slot Ostende gehouden, is mededeeling gedaan, dat de heeren mr. J. ff. de Witt Hamer en ff. E. Massee voor de hun op de vorige bijeenkomst aangeboden, kandidatuur hadden bedankt, dat de heer G. J. Besseling de zelve had aangenomen en dat van mr. de Kanter nog geen berigt was ontvangen, wijl deze heer buiten de gemeente is. De heer Bartelse meende alstoen dat de taak welke hij vrijwillig op zich had genomenafge- loopen was en verzocht dat een drietal personen zou worden aangewezen om de vergadering te leiden. Dit geschiedde waarna de nieuw optredende voor zitter den heer B. een warm en welverdiend woord van dank toebragt. Wy gaan met stilzwijgen voorby de discussie welke zich ontspon over de kwestie wie als be langstellenden konden worden aangemerkt, Welligt zullen wij daarover na de verkiezing een paar op merkingen maken, vooral ook omdat wij niet on opgemerkt willen laten de redevoering door een jong belangstellende gehouden; genoeg zij het te wetendat besloten werd om stemmingen alleen door kiezers te doen plaats hebben. De vraag of men zich bij de kandidaten van Aan allen°Regt" zou aansluiten werd ontkennend beslist. Zelfs werd besloten om weder geheel op nieuw voor de 4 vacatures kandidaten te stellen, niettegenstaande het juiste vertoog van den heer Bartelse, dat één kandidaat reeds de kandidatuur had aangenomen en een andere kandidaat nog niet in de gelegenheid was geweest van zijn gevoelen te doen blijken. Het zou zeker niet bijdragen tot eene goede werking van deze bijeenkomsten, indien men telkens deed alsof wat in een vorige vergade ring was besloten, bij eene volgende geen kracht meer had. - Intusschen scheen men er eenigzins zeker van te zijn dat bij deze nieuwe stemming de beide kandidaten in kwestie weder zouden gesteld worden, hetgeen zich dan ook bevestigde; anders had zich het geval voorgedaan, dat kandidaten welke reeds gekozen waren en waarvan één de kandidatuur had aangenomen, door anderen werden vervangen, dat zeker noch beleefd, noch in het belang der zaak zou zjjn. De keuze vestigde zich weder op de heeren mr. J. H. de Laat de Kanter en ff. J. Besseling, ter wijl als 3de en 4de kandidaat ook de overige kan didaten van »Aan allen Regt" de heeren mr. A. van Hoek en F. W. Busing werden gekozen. De wijze hoe men deze kandidatuur zou publi ceren lokte nog eenig debat uit. Een der aan wezigen deed namelijk het voorstel om de te plaatsen advertentie, door hen die zich met de gestelde kandidaten vereenigen konden, te doen ondertee kenen. Dit voorstel werd niet aangenomen. De redenen daartegen aangevoerd kwamen ons echter weinig afdoende voor, en in ons oog zou de aan beveling meer vertrouwen wekken, indien een 15 of 20 tal namen van hen die vóór deze kandidaten hebben gestemd, onder de aanbeveling voorkwamen althans meer wanneer nu alleen gezegd wordt, dat die heereiPTiij meerderheid van stemmen in eene kiezersmeeting als kandidaten zijn aangewezen. Voorts werd besloten eene bijdrage te vorderen van kiezers en belangstellendendie de bijeenkomst hadden bijgewoond, tot bestrijding der kosten van annonces enz. Ten slotte deed een der aanwezigen het voorstel, om, nu men toch de kandidaten van »Aan allen Regt" ook in deze meeting had aangenomen en dus van eenstemmigheid met die kies vereeniging bewijs gaf, zich bij die vereeniging voor de aange legenheden der gemeente aan te sluiten, tegen de onlangs vastgestelde contributie van 50 ets. per jaar, liever dan een afzonderlijk ligchaam te vormen. Dit voorstel werd echter verworpen. Door de verschillende partijen in onze gemeente, zijn de volgende candidaten voor de a. s. gemeente- raads-verkiezing gesteld 1°. door Steunende op den bijbel" de heeren A. Nortier, de Liefde, B. M. den Boer en Quist; 2°. door de »R. C. Kiesvereenig."mr. Hanlu, A. Nortier (met 21 tegen 20 stemmen), en 1. J. Paardekooper 3°. door »Aan allen Regt"mr. J. H. de Laat de Kanter, mr. J. A. van Hoek, ff. J. Besseling en W. F. Busing 4>. in eene bijeenkomst van kiezers op het Slot Ostende, dezelfde heeren als door Aan allen Regt". 5°. berigt men ons, dat in eene bijeenkomst van christelijk-historische kiezers, de heeren A. Nortier, B. M. den Boer, F. L. Goossen (mr. kleer- en pettenmaker, in de Ganzepoortstraat) en Pijke kandidaat zijn gesteld. De Goessenaars kunnen zich dus niet beklagen, dat er geen rijkdom in keuze is. In den nacht van 8 op 9 Julij 11. heeft er een brutale verwonding van een paard van J. Nieu- wenhuize te Hoedekenskerke plaats gehad. De paarden van dien landbouwer waren des avonds als naar gewoonte in de weide gezonden, en des morgens bevond men dat een hunner geweldig uit de borst had gebloed. Bij onderzoek is geble ken dat dit paard twee afzonderlijke groote gaten in de borst had gekregen zoodat de stukken huid er bij neder hingen, vermoedelijk is deze verwon ding met een palingschaar door vischstroopers toegebragt. Een nog brutaler feit heeft zich Zaturdag jl. te Baarland voorgedaan. In eene weide waar ver scheidene melkkoeijen graasden zijn door kwaad willigen van twee koeijen de staarten aan elkan der vastgeknoopt; waarschijnlijk hebben deze die ren vreeselijk geworsteld, althans men vond bij de eene koe den staart middendoor getrokken, zoo dat het beest door bloedverlies veel heeft geleden. (Midd. Ct.) De Middelburgsche Courant, weerspreekt het be rigt, dat ons was toegezonden omtrent »het begin der kermisvreugd" te Middelburg. In de jaarlijksche algemeene vergader» g van de maatschappij van nijverheid, dit jaar te Haarlem gehouden, is professor Van der Boon Mesch, met i .i _-_.ij.i;j De heeren ISENTHAL Co.sints 30 jaren te Hamburg en sedert den aanvang van dit jaar te Amsterdam Warmoes- straat J 574 gevestigdhebben in dien korten tijd eene zoo uitgebreide cliëntele in Nederland verkregen dat zij ter vergemakkelijking hunner connectiën in Zuid-Ilolland een filiaalhuis te Rotterdam, Westewagenstraat, wijk 5, no. 681, hebben opgerigt. Plotseling heeft de nationale vergadering te Versail les de urgentie aangenomen van het wetsontwerp (en dit vastgesteld) tot verhooging van de inkomende regten op suiker, koffie, thee, cacao, specerijen, wij nen, geestrijke dranken, tabak, petroleum; Zaturdag- avond werd de wet reeds in het Journal Officiel afgekondigd. Deze bespoediging was een gevolg van de mededeelingen door de budget-commissie gedaan, dat een aantal reeders ontzaggelijk groote invoeren van die artikelen deden met"'két oog op de te verwachten verzwaring der regten; de in voeren waren zoo groot, dat èr reeds een mindere raming van 8 millioen voor de schatkist te vreezen was. Deze mededeelingen maakten zulk een indruk op de vergadering, dat bijna zonder oppositie, en bijna zonder discussie dat belangrijk onderdeel van het financieel plan van den mjnister Pouyer Quer- tier, waarvan hij ruim 70 millioen voor de schat kist denkt te trekken, door de stemmen van 483 leden gesteund, doorging. Zooals Emile Debriges in Le Siècle zegt, zal dit abrupt besluit een zeer slechten indruk maken zoowel in Frankrijk als buitenlands. Niet alleen omdat daardoor ingewik keld het vrijhandelsstelsel wordt veroordeeld, de minister ontkende dit in de vergadering toen men daarop weesmaar omdat de retour-vrachten in de Fransche havens terstond zullen verlaagd moeten worden, en men in het buitenland wellio-t op het nemen van represailles bedacht zal zijn. De abrupte handeling bevreemdt te meer na de verklaring van den heer Gladstone jongstleden Vrij dag in het Lagerhuis afgelegd. Al mogen toch de thans verhoogde artikelen ook niet in onmiddellijk verband staan tot het handelstractaat, is de maat regel toch een afwijking van het beginsel, dat aan het tractaat zelf ten grondslag ligt, die uit deferen tie voor den bevrienden staat niet zonder officieel overleg kon verwacht worden. En blijkens de ver klaringen van den Engelschen premier hebben geen onderhandelingen plaats gehad, maar zijn alleen besprekingen te Parijs en te Londen gevoerd, waarbij- van Fransche zijde een nader overleg was toege zegd om te beproeven tusschen de bepalingen \°an het tractaat en de behoeften des lands overeen stemming te brengen. Bij dit eerste feit van staathuishoudkundige reactie is echter gelukkig de politieke reactie terug getreden. De graaf van Chainbord heeft, na een bezoek aan zijn kasteel, Frankrijk verlaten, de witte vlag met zich medenemende en zich voortdurend bereid verklarende »als koning optetreden en liever zijn natuurlijk en goddelijk regt op den troon" (waaraan hij blijft vasthouden) te komen uitoefe nen, wanneer Frankrijk hem roepen magt. Zijn vertrek is een daad van volkomen consequentie. Wat de prinsen van Orleans doen kunnen, als paiticulieren in hun vaderland wonende, de koninb bij de gratie Gods kan dat onmogelijk doen. Geen andere keuze voor hem dan de kroon van Frank rijk en Navarre, de kroon van Hendrik IV en van Frans I in zijn vaderland, of ballingschap. Hen drik V, want zoo noemt de pretendent zich uitdrukkelijk in zijn manifest, laat Frankrijk en het clericalisme aan hun lot over. Hij wil alleen in zijn vaderland wederkeeren als konino*, als, zooals hij 't vroeger in een manifest uitdrukte', de eenige, wettige vertegenwoordiger van liet koning schap in zijn land. Het Journal orficiel bevestigt, dat de gemeente verkiezingen te Parijs den 23 July a. s. behou den zullen worden. Al de dagbladen wjjzen op de belangrijkheid dei nota die uit V ersailles aan de legitimistische bladen gezonden is, en zeggen dat de legitimisti sche partij niet meer bestaat. Te St.-Quentin zijn den 3 dezer tusschen werk lieden en pruissische soldaten vechtpartijen voor gevallen. Men begon met steenen naar 'de solda ten te werpen; deze maakten gebruik van hun wapenen. Verscheidene burgers, waaronder eeni- gen, die aan de zaak geheel onschuldig waren, werden gedood of gewond. De fransche autoritei ten hebben het mogelijke gedaan om de werklieden rustig te houden. Door den pruissischen komnian- dant is bekend gemaakt, dat elk inwoner, die een duitsch soldaat beleedigt, onverwijld gearresteerd en met de grootste gestrengheid gestraft zal wor- en. Zamenscholin0en op de openbare straat zul len door de gewapende magt uiteengedreven worden. De Constitutionnel meldt, dat men in den spoor weg van Versailles (linker-oever), op een gerino-en afstand der vestingwerken, eene mijn ontdekt heeft die bestemd was om den weg over eene uitgestrekt heid van minstens 150 el te doen springen. Het gild der parijsche vodderapers heeft ten ge volge der jongste gebeurtenissen eene aanmerke lijke vermindering ondergaan. Men berekent, dat 6000 hunner omgekomen en 4000 gevangen ge nomen zijn. Dit gild werd vroeger gerekend uit omstreeks 16,000 personen te bestaan, en telt nu weinig meer dan 2000 hoofden meestal bejaarde lieden en vrouwen. De prins en princes van Pruissen houden zich te Londen op en zijn daar zeer goed ontvangen Intusschen verdient het opmerking dat de vor stelijke personen bij den gezant logeren en dat koningin Victoria hare dochter eerst bij een feest in de tuinen van Chiswick ontmoette en kort daarop weder naar Windsor-castle vertrok. Het Lagerhuis in Engeland houdt zich bezib met de wet op de geheime stemming. De keizer vanDuitschland is te Ems aangeko men, en werd aan het spoorwegstation door de prinsen en de autoriteiten ontvangen. Een zeer digte volksmenigte was op de been, en begroette den vorst met onbeschrijfelijke geestdrift en oor- verdoovend gejuich. Te Frankfort is het garnizoen onder het gejubel der bevolking de stad binnengetrokken. De troepen werden dooi de plaatselijke overheid verwelkomd de stad is feestelijk versierd en een onafzienbare menigte verdringt zich door de straten.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2