van Petroleum Lampen BURGERLIJKE STAND GOES AD VERTKNTIËIV. OPENBARE VERKOOPING op Donderdag den 13 Julij 1871, Eene aanzienlijke pari ij MATERIALEN, TE KOOP I Ongeveer 3 O O O Ivilo Witte en Roode AALBESSEN. W. MIJNSBERGEN, Goes. OPRUIMING B. FABRIJ DE JONGE. De Burgemeester van Luik heeft bij den Gemeente-Raad een krediet van 257 francs aangevraagd ter aanschaffing van een wagen, bestemd tot liet vervoer van op straat ge vonden dronkaards. Van Dingsdag op Woensdagnacht heeft te Haskerdijke bij een landbouwer een brutale dief stal met inbraak plaats gehad. De daders stalen uit de voorkamer het zilverwerk, daar pronkende of bewaard, en staken er nog wel een kaars bij op en 't gezin bleef toch in zoete rust Een pruttelend correspondent van de Arnh. t't. uit de Betuwe klaagt 1) over 't gebrek aan Meikersen in die streek; 2) over 'tweêr; 3) over koeherders en koe- ijen. Te Wijhe is een vat boter aan de markt gebragt gedeeltelijk met water gevuld, dat de boer aan den kooper, die 't bedrog merkte, heeft gelaten met nog geld toe om liet stilzwijgen van dezen te koopen. Achter de disser tatie van den heer de Genu te Leiden komt onder de stel lingen ook deze voor: de passagiers van het verongelukte schip Willem III hebben aanspraak op teruggave der pas- sagiersgelden. Een correspondent uit Bleskensgraaf meldt een belangrijk berigt aan het Dagblad. Hij zegt, dat een ooijevaarsnest aldaar van het kerkdak is gewaaid! Het werkje van ar. Dioscorides „Anno 2070" is na reeds in het Deensch en Duitsch vertaald te zijn, thans ook in Engeland uitgegeven onder den titel: „Anno domini 2070." Te 's Hertogenbosch is een koffijhuisbediende in het donker door een militair zoo met diens sabel op 't hoofd geslagen, dat men vreest voor zijn behoud. Iloe goed toch, merkt men op, dat de militairen ook buiten dienst de wapens dragen. OPENBARE VERGADERING van den G KM te GOKS, ten raadhuize aldaar, op Woensdag den 28 Junij 1871, des avonds ten half acht ure. schorsing der kermis alleen verdedigd heeft uit een hy giënisch oogpunt, en dat, nu hem gebleken is, dat de hoogste autoriteit in de provincie op geneeskundig gebied en andere deskundigen een ander gevoelen zijn toegedaan, terwijl men elders, afgaande op de adviezen dier autori teiten, de kermis laat doorgaan, gemeend beeft van zijn gevoelen terug te moeten komen. Te Middelburg en Vlis- singen zal de kermis gehouden worden, ook te Zierikzee, gelijk hij nog even voor den aanvang der vergadering vernamhij ziet niet in, waarom men ook te Goes eene andere meeuing zou moeten toegedaan zijn. 11 ij voor zich, zou meenen, zich schuldig te maken aan verwaand heid, indien hij op technisch gebied een gevoelen zon willen vasthouden, lijuregt in strijd met dat der practici. Indien hij zweeg zou het den schijn hebben, alsof hij niet met de gronden voor den dag durfde komen, die hem tot zijn voorstel geleid hebben, in het kort, alsof er een adder onder het gras verborgen was Naar aanleiding van hetgeen door deskundigen is geschreven en gesproken over het houden der kermis, in betrekking tot de pokken-epi demie, doet hij het voorstel om terugtekomen op de be sluiten van den raad, in zijne vorige vergadering genomen, bij welke is bepaald (7ie verder het bijvoegsel.) Vervolg en slot. VIII. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen eer. adres van een 120 tal ingezetenen, waarin verzocht wordt om terug te komen op het besluit tot schorsing der kermis. Dit adres wordt door den Secretaris gelezen, waarna de Voorzitter vervolgt„Nadat de zaak alhier in behandeling was geweest, zijn in de Middelhurgsche courant verschenen, de discussiën in de vergadering van den raad der gemepnte Middelburg over hetzelfde onderwerp, en bleek daaruit, dat zoowel de geneeskundige inspecteur in de provincie, als de geneeskundige commissie in die gemeente een advies had den gegevengeheel tegenovergesteld aan het gevoelen door mij in de vorige vergadering geuit eu verdedigd. Om zeker te zijn heb ik geschreven aan den heer Inspecteur, en aan de openbare gezondheids-commissie alhier, en de antwoorden ontvangen, die ik den Secretaris verzoek voor te lezen." Hieraan wordt voldaan. De heer Inspecteur is van ge voelen dat de kinderziekte niet gelijk moet gesteld worden met andere besmettelijke ziekten o. a. met Aziatische cho lera die in onmatigheid en debauches bij velen de ge trouwe trawanten in hetkerinishouden, een krachtig voedsel ter ontwikkeling en verbreiding vindt. Pokken daarentegen vorderen eene regtstreeksche inslepingzij ontstaan niet door de genoemde excessen zij zijn blijkens de onloo chenbare ervaring door vaccinatie of revaccinatie te ver- hocdep of te matigen in plaatsen waar het voorbehoed middel algemeen wordt toegepast en de besturen de aanwen ding er van op alle wijzen bevorderen is het gevaar van de ziekte hoofdzakelijk te duchten voor hen, die om welke reden dan ook, zich van die aanwending onthouden, eu het is in dezer, dat is in het bijzonder belang van sommigen, gewenschtdat iedere voorziening genomen worde tegen het gevaarwaaraan zij blootstaan. De Inspecteur schrijft verder dat de vraag, of het houden van kermis al dan niet moet geacht worden het ontstaan of de uitbreiding der alsnog heerschende pokken-epidemie in de hand te werkenniet strikt wetenschappelijk kan beantwoord worden. „Zeker kan een onbelemmerd verkeer en een te zamentreffen van vele personen uit andere plaatsen, ook de pokziekte in eene gemeente in de hand werken maar wanneer toezigt gehouden wordt op het gehalte en op de gezondheids-voorwaarden van hen, die zich vooreen tijdelijk verblijf aanmelden dan wapent men zich in het belang van het algemeen met een waarborg die de ver antwoording van het bestuur op doelmatige wijze kan dekken." Ten slotte betuigt de Inspecteur zeer ingenomen te zijn met het reeds te kennen gegeven denkbeeld van hoofden van besturen die zich voornemen om ter bekwamer tijd een voorstel-tot algeheele afschaffing der kermis aan de beraadslagingen van hunnen gemeente-raad te onderwerpen. De dikwijls terugkeerende vraag of de volksgezondheid hare schorsing vordert cn die zoo menigraalen aanleiding geeft tot spanning bij de ingezetenen, is niet geschikt om langer de sympathie gaande te houden in eene verouderde instelling, waarbij slechts enkele individuen belang hebben. Hij acht het dan ook overbodig, om burg. en weth. tot het eventueel doen in behandeling nemen van een voorstel tot afschaffing aan te sporen. De openbare gezondheidscommissie te Goes geeft als hare meening te kennen, dat, hoewel de pokken-epidimie op de meeste plaatsen in hevigheid schijnt aftenemen, het echter niet kan ontkend worden, dat ieder volksver maak, waar vreemdelingen van besmette plaatsen komende, niet ten strengste geweerd worden, als gevaarlijk voor de uitbreiding der epidemie moet beschouwd worden. Mogt evenwel de gemeenteraad goedvinden, op zijn ge nomen besluit terugtekomen en de kermis, als naar ge woonte, doen plaats hebben, dan meent de gezondheids commissie, dat door het verordenen en streng toepassen van eenige voorzorgsmaatregelen het gevaar voor besmet ting wel niet geheel weggenomen, maar toch zeer kan verminderd worden. Als zoodanige maatregelen van voor zorg stelt de commissie voor lo. Geen vreemde kramers, kunstenaars, enz. toetelaten, komende van plaatsen, waar de pokken-epidemie heer schende is 2o. Aan ieder der genoemde vreemdelingen het verblijf in deze gemeente onmiddelijk te ontzeggen, zoo zij nie' bewijzen kunnen in de jaren 1870 of 1871 te zijn gevac cineerd of gerevaccineerd 3o. Naauwkeurig toezigt te houden, desnoods met ont- smettings-raaatregelenop de huizenwaar genoemde kermisgasten hun intrek hebben genomen 4o. Vóór het begin der kermis een locaal ter opname van poklijders in gereedheid te brengen. De commissie gelooft, dat zij hier naauwelijks behoeft bijtevoegen, dat toezigt op de openbare reinheid mede van het hoogste belang moet geacht worden. De Voorzitter neemt het woord en zegt, na voorop ge- T stela te hebben, dat hij niet zal spreken namens burg. en weth., maar individueel als Voorzitter en lid van den raad, dat hij in de vorige vergadering het voorstel tot Ingezonden. Goes, 1 Julij 1871. Mijnheer de Redacteur! Met de plaatsing van onderstaand artikel zult UEd. ten zeerste verpligten UEd. Dv. Dienaar M. BARTELSE. Van goed onderrigte zijde heb ik vernomen dat de Kiesvereeniging „Aan allen regt" ditmaal geene kandidaten voor onzen gemeenteraad zal stellen en dientengevolge rees op nieuw bij mij de vraag, of er geene aanleiding bestaat tot het oprigten eener kies vereeniging bestaande uit burgersdie niet tot de uiterste partijen overhellen, maar boven alles het al gemeen belang op den voorgrond wenschen te stellen. Eene burgerkiesvereenigingmet den naam van „Burgerpligt" was reeds jaren lang mijn lievelings- idée eu ik vermeen dat het nu de tijd is om dat idee tot werkelijkheid te brengen. Wat lieeft ome gemeente noodig Deze vraag toch behoort wel in de eerste plaats den kiezers voor den geest te komen wanneer zij worden geroepen om weder hunne stemmen voor leden van den gemeenteraad uit te brengen. Er zijn immers thans in den gemeenteraad twee sterk afgebakende partijen bijna van dezelfde sterkte. Aan welke zijde moet het overwigt worden gegeven Aan de genoemd wordende liberalen of aan de partij der kerkelijken, zoo als men hen betitelt? Ik zal in geen de minste uiteenzettingen treden van de verschillende rigtingen. Dit is reeds zoo me- nigwerf door veel bekwamere pennen dan de mijne jeschied dat men van eene herhaling bijna zoude gaan walgen. Ik voor mij verlang evenmin in dien strijd van rig- -1 j i kiesvereeniging, die tussehen die beide partijen staande, alleen ten doel heeft door het kiezen van eonciliante mannende verstoorde harmonie in de gemeente te herstellen. Ons oordeel over deze zaak schorten wij op tot wij weten in welken geest dit nieuw plan zal wor den uitgewerkt. Red. Kerkelijke Zaken. De heer 11. S. J. van Rijsoort, pred. bij de Ned. Herv. Gemeente te Rhi.jnsburg, heelt hel beroep naar Nieuw- en St. Joosland aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de gemeente Arnemuideu door ds. C. J. van Vledder, te Waal en Koog, voor Zou- telande en voor Baarland door ds. C. P. N. Pikaar, te Blaauw-kapel. Van den 29 Junij tot en met den 3 Julij 1871. Ondertrouwd den 30, Marinus Pekaar, oud 32 j., wedr van Maatje de Jager en Maatje Filius oud 20 j.jd. Gehuwd GeboiIen -. Overleden Geene. MARKTI3ERlGTl!ll\ PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 3 Julij 1871. TARWE en ROGGE 50 et., GERST 25 ct, WITTE en BRUINE BOONEN 10 et., KANAKIEZaAD 25 ct. per H.L., (mud). BOEKWEIT ƒ10,per 30 H. L., (last) layrr. Overi gens onveranderd. MEEKRAP Aanbiedingen klein, vraagprijzen meestal te hoog. waardoor geene omzettingen van eenig belang te mel den zijn. LONDEN, 3 Julij 1871. GRANEN vast, doch kalm. a.". O tinnendie zoowel van de eene als van de andere O zijde in een strijd over personen dreigde te ontaarden, mij te mengen. Maar wat in deze dagen m. i. voornamelijk moet betracht worden, is de behoefte van onze gemeente in verband met de voorstellen die van eenige zijde des betrekkelijk worden gedaan. De verbittering in onze gemeente tussehen de beide partijen is sints eenige jaren zoo toegenomen, dat ik van mijn kant eene poging wil doen om daarin eenige toenadering te brengen ten nutte van het algemeen belang. En als wij dan vragen, wat heeft in dat geval onze gemeente noodig, dan komt het mij voor dat onze gemeente in de eerste plaats voor de open val lende plaatsen in haar bestuur neutrale mannen be hoeft, opdat partijbelang noch aan de eene, noch aan de andere zijde, triomferen kunnemaar bij iedere stemming de burgerij zekerheid hebbe, dat het alge meen belang is behartigd. Ik geloof dat de beide uitersten welke thans in de gemeente als kampioenen tegenover elkander staan (waarvan men zich liet best kan overtuigen als men trouw bezoeker van de zittingen van onzen gemeente raad is) de rust en de welvaart der gemeente bedrei gen en dat het weuschelijk is, dat geen dier uitersten zègeviere, maar dat liet noodig is, dat bij de eerst volgende verkiezing mannen worden gekozen, die tus sehen die beide uitersten in staan en dat alleen door zulk eene keuze niet alleen overeenstemming, maar een krachtigwerkend middel zal worden in het leven geroepen om de belangen der gemeente en die harer inwoners, van welke rigting ook, behartigd te zien op eene wijze die geheel vrij is van partijbelang. De twee rigtingen in onzen gemeenteraad die elkan der niet schijnen te begrijpen, moeten op eene andere wijze worden vereenigd en dient men nu de vraag te stellen of er geene mannen voor onzen gemeenteraad zijn te vinden die even als de WEd. heer mr. J. C. R. van der Bilt voor de Provinciale Staten door eerlijkheid en goede trouw, door alle rigtingen kun nen worden gekozen. Eu daarom komt het mij voor, dat op dit oogen- blik alleen kan worden gewerkt om de keuze te ves tigen op mannen die in den laatsten tijd niet op liet a propos zijn gebragt, en van wie men kan verwach ten, dat ze zijn eonciliante mannen die den evenaar tussehen de beide partijen zullen sturen in liet alge meen belang. En vraagt men mij wie zal ik dan kiezen? Dit moet worden overwogen. Daaromtrent moet men zich verstaan, en daar het noodig is dat reeds spoe dig daarmede een begin worde gemaakt, wil men tot eenstemmigheid komen, zoo moeten spoedig de han den aan het werk worden geslagen. De burgerij denke er eens over na, en neme eens in overweging liet denkbeeld tot oprigting eener nieuwe Ondertrouwd P. F ABRI J de JONGE Beetgum, (prov. Friesland,) en 26 Juni 1871. G. van AISMA. Voorspoedig bevallen van een levenloozen ZOON, L. J. den BOER, geb. Dekker. Middelburg, 30 Junij 1871. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOÖNR. EMANUEL—Leman. Tiel, 1 Julij 1871. Eenige kennisgeving. Diegenen welke iets te vorderen hebben van. 0f verschuldigd zijn aan wijlen den Heer L. PAARDEK00PER, onlangs te Goes overleden, worden verzocht daarvan vóór den 15 Julij 1871 opgaaf en betaling te doen aan den Heer I. J. PAARDEKOOPER aldaar. des avonds ten 6 ure, voor Joha. Goossen M*., in het Paviljoen te Hansweerdbewoond door dhr. L. Luuk, van: Een hechtsterk en sedert kort nieuw KB"®! gebouwd dubbel WOONHUIS en SCHUUR a zijnde Winkel en Herberg met TUIN, staande te Hansweerd voornoemd, bewoond door Stephanus OvENSTAD. Informatien te bekomen bij den Heer 1. J. PAAR- DE KOOPER en Notaris VAN DEN BUSSCHE, beiden te Goes. De Notaris A. IV. REMBGES, zal voor de Hee- ren I. van Vaporing »J- V. op Donderdag den IS Julij 18? 1, des morgens ten 10 ure, op het terrein bij de nieuwe of 2e Schutsluis te Wemeldinge publiek verkoopen als: PLANKEN van diverse afmetingen, JUFFERS, KOLDERS MESHOUTEN RIB- en SPARHOUT KOPPEN van Heipalenwaaronder vele geschikt voor BilsHek- en DampalenKALK- en STEEN- BAKKEN enz. tegen verminderde prijzen biJJ De ROTTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK voor NEDERLAND, onder Directie van mr. B. Mees, B. van Rossem en E. C. W. Hoijer, geeft Pandbrieven uit (voor zooveel de voorraad strekt) van ƒ1000,—, ƒ500,—, ƒ100,— en ƒ50,—ren tende 5 aflosbaar a pari bij uitloting. Geeft geld op solide hypotheken tegen vaste rente of bij annuïteiten in keuze der geldnemers. Agenten voor Zeeland zijn: J. A. A. Fransen van de Putte te Goes. Jonkh. S. 0. de Casembroot te Tholen, Van der Starp Berg te Zierikzee J. A. Tak C°. te Middelburg. Bij wie alle informatien te bekomen zijn.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 4