BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. stig is; de oude zeeuwache die nog is blijven liggen voorspelt niets goeds. Aangezien ze veel te dun is blijven staan, en bijgevolg nu breed bladig met dikken stengel opschiet, zal ze eindelijk een slecht geslotene aar wijdkrappige, in landmans taal) leveren. Veel van de vroeg gezaaide witte engelsehe en australiselie tarwe staat thans vrij goed, en indien de oogsttijd niet te plotseling invalt, zal die soort nog aan de verwachting kunne» beantwoorden; de echte zomer tarwe, die dit jaar ook nog al is ge zaaid, groeit welig op, heelt ten volle zijn weder, en het laat zich d»3 denken dat daar nog wat goeds van worden kan. Van de gerst kan men zeggen deze over liet algemeen bevredigend staat; het groot verschil dat men hier en daar opmerktligt in de meerdere of mindere deugdzaamheid van den grond waarop ze wast, ook verschilt de tijd van zaaijing dit jaar zeer veeldeze loopt uiteen van einde February tot begin Mei. Boonen en erwten staan voorbeeldig mooi, voor al de erwten op lage en zware gronden laten niets te wenschen over; ze vertoonen reeds veel peul en ze bloeyen nog onder gunstige omstandigheden voort; de paardeboonen, ofschoon minder evenredig zwaar, blijven vry van luis, zyn tamelijk lang en bloeyen volopzoodat er van dezen zomeroogst een blijde verwachting is. Ofschoon dit jaar niet tot de voordeelige jaren voor den boer zal belmoren, kan dit een en ander nog veel goed maken. De voedergewassen als klaver, peen, mangels enz. laten veel te wenschen over, vooral de klavers. Deze zijn, met kleine uitzondering, slecht te noemen; ze schynt alle kracht tot groeijen te missen, zoodat de eerste snede spoedig zal zijn opgeruimd en de 2de zich nog lang zal laten wachten. Van de mangels en peën, tot voeder gezaaid, zijn vele ge brekkig opgekomenbij veel ledige plaats laat zich een karig beschot voorspellen. Eveneens is het met de meekrapeen groot deel is door den harden winter gekrenktzoo dat er veel oude mede is, die schraal boven den grond staat. Zij die minder waarde aan de bedek king der meêbedden hechten en daarvan voorleden najaar over het geheel niet hadden gebruik gemaakt, zullen nu wel overtuigd zijn dat dit niet over bodig, maar een gebiedend werk is. De aardappelen beloven goed, ze groepen thans welig, bloeyen zelfs hier en daar. Enkele vroege soorten worden reeds beproefd en men roemt den aanslagmogten wij van de gevreesde ziekte eens verschoond blijvenlaat het zich aanzien dat er dan veel zouden zyn. De liooweiden zullen stellig meer geven dan voor leden jaarde laag gelegenen beloven goedde etweiden daarentegen znllen schraal blijven, want het vee, dat ze reeds vroeg heeft afgeknaagd, is den groei vooruit; het groeizame weder der laatste week doet ze evenwel haar friscli groen behouden en ze bekomen zelfs bij den dag. Men schrijft uit Tholen van 26 Junij. Sedert eenige jaren zijn enkele landlieden begonnen, en honden dit thans nog vol,1 te weigeren tienden van suikerbieten te betalen. Thans wordt het, naar men met zekerheid verneemt, nog slimmer, daar men nog verder tracht te gaan, en het voornemen koestert om een bond op te rigten tot weigering van alle tienden, van welken aard ook. Met be langstelling ziet men den afloop van een zoo be langrijke onderneming te gemoet. Men schrijft uit Ylissingen van den 28 Junij. De kleindochter van den grooten Frans Naere- bout, aan wie bij het verongelukken van haren man Frans Naerebout als zeeloods, en die destijds met zes kinderen aan gebrek en ontbering ten prooi was, zoo menig landgenoot hulp verleende, is niet meer. Hare kinderen verliezen in haar een teedere zorgvolle moeder. De jongste dochter Marie, on langs gehuwd met een jeugdig zeeman, welke hof meester op een Engelsehe stoomboot was, werd bp afwezigheid van haren man, te Rotterdam door de aldaar heerschende ziekte aangetast. In dezen smartelpken toestand geheel alleen, schreef zij aan haar moeder; deze haar kinderlievend hart raad plegende, ijlde haar jeugdige dochter te hulp, en de vrouw, welke haren grootvader, haren man en twee harer zonen op zee had verloren, keerde wei nige dagen daarna hy hare overige kinderen weder en stierf aan pokken en typhus. Uit Haarlem wordt van 30 Junij door de Haarl, Ct. het volgende gemeld: Sedert eenige dagen liepen des avonds eenige jongelieden door de stad, zingende dat het kermis moest zijn. Blijkbaar was er ontevredenheid over het raadsbesluit, bepalende, dat de in deze week invallende kermis dit jaar niet zou plaats hebben. Daarbij kwam, dat aan de groote fabrieken van de heeren Prévinaire O. aangeplakt geweest was, dat deze met 1 July zouden gesloten worden. Hoewel deze aankondiging later was teruggenomen, was daardoor toch opgewondenheid bij de honder den daar werkzame arbeiders teweeggebragt. Gisteren avond te omstreeks half 9 uren verza melde zich eene volksmenigte op de Groote Markt, welke langzamerhand aangroeide; groote scharen kwamen, zingende en tierende, vóór de woning des burgemeesters bijeen. Toen na verloop van een uur de zaak een drei gend aanzien kreeg, werd de hulp van de ca- vallerie ingeroepen. Kort vóór de aankomst van deze, werd één glasruit in de woning des burgemeesters met een steenworp verbroken. De cavallerie deed de straten ontruimen en te 1 ure zijn de cavallerie-patrouilles ingerukt en was de rust hersteld. Het Vaderland voegt er het volgende bij Omtrent de onlusten te Haarlem vernemen wij nog nader dat het niet doorgaan der kermis slechts de uitbarsting heeft bevorderd, maar dat een andere kwestie de gemoederen verontrust had, en wel een industriëele! De firma Previniaire had in den laatsten tijd veel roode tnadapollams vervaardigd; de wa teren in de nabijheid der fabriek waren dienten gevolge geïnfecteerd, en wel zoo sterk dat reeds eenige koebeesten, die van dit water hadden ge dronken, waren gestorven. Na herhaalde waar schuwing, had het gemeentebestuur moeten besluiten den toevloed van water naar de fabriek te stuiten. Hierdoor werd het ongenoegen opgewekt van den fabrikant, die wel niet zijn aanvankelijk voorne men volvoerde van zyn fabriek geheel te sluiten maar toch zijn werklieden twee vrije dagen gaf. Die werklieden nu wrokten tegen het gemeente bestuur liepen de stad rondenz.bet overige laat zich raden. Nabij Utrecht werden dezer dagen de kersen uit een boomgaard voor10 verkocht. In het vorige jaar had die verkooping f 450 opgebragt. Burgemeester en wethouders van Groningen heb ben aan den Raad medegedeeld, dat zij, op hunne vraag aan den geneeskundigen inspecteur alhier, of, met het oog op de volksgezondheid, naar zijn oordeel de tijd is gekomen, om aan den Raad een voorstel te doeu tot het houden eener kermis in die gemeente in het najaar, b. v. in de maand September, een antwoord hebben ontvangen, dat hen, met het oog op de belangen der volksgezond heid, geen vrijheid geeft reeds nu een bepaald voor stel te doen omtrent het houden eener kermis in den herfst van dit jaar, weshalve zij zich voor behouden op deze zaak ten gelegenen tijde terug te komen. De naam van doctor Hutchinson is tegenwoor dig te Londen op aller lippen. Hij verzekert een onfeilbaar middel te hebben ontdekt om de cholera te genezen, welk middel werkelijk ook reeds een zeer groot aantal zieken in de door de epidemie aangetaste wijken gered heeft. Zijn middel bestaat eenvoudig in een toepassing van collodion op de maag, gepaard gaande met de inneming van een vry sterke hoeveelheid rum of brandewijn. Bin nen eenige uren waren patiënten, wier toestand hopeloos scheen, door toepassing van dat middel weêr geheel hersteld. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Eervol ontslag- verleend, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, aan mr. 1'. J. 6'. van Diggelen te Middelburg als auditeur militair in Zeeland. Benoemd tot Griffier bij het kantongeregt te Hulst, mr. J. van Binsb'ergen, advocaat te Amersfoort. Besteding-en. Voor liet bouwen van een magazijn voor landbouwwerk tuigen alhier jl. Vrijdag aanbesteed, was minste inschrijver de heer W. de Beste met ƒ6270. Twee belangrijke berigten uit Frankrijk hebben wij mede te deelen. Het eerste is, dat de revue van het leger voor de nationale vergadering heeft plaats gehad en in de beste orde is afgeloopen. De vrees (of de verwachting?) dat de kreet: vioe VEmpereur! zou worden aangeheven, is niet ver wezenlijkt. Wel hoorde men roepen: leve Frank rijk! hetgeen beantwoord werd met: leve het leger! doch niet de minste ontboezeming ten gunste van den ex-keizer of diens geslacht werd vernomen. De grijze Thiers was tot tranens toe bewogen en werd algemeen toegejuicht, zoo ook de maarschalk Mac-Mahon. Het tweede berigt geldt 's lands finantiën. De leening was in korten tijd volteekend; zelfs voor meer dan het dubbele was ingeschreven. Men zoekt daarin het bewijs, dat Frankrijk nog niet zoo terneer geslagen is of' zedelijk en stoffelijk vermoord, als men vermoedde. De gevolgtrekking die de Norddeutsche Alg. Zeitung uit deze spoedige volteekening trekt, is al zeer bespottelijk. Het blad toch beweert, dat het nu zigtbaar is, hoe valsch men Duitschland beschuldigd heeft, door te zeggen, dat het eene te hoage oorlogs-schadeloos- stelling van Frankrijk gevorderd heeft. Alsof de particuliere rijkdom geheel ter beschikking vau den overwinnaar moest gesteld wordenWij zien in het spoedig bijeenbrengen van de benoodigde fond sen niet anders dan de uiting van den wensch, dat Frankrijk zich zoo spoedig mogelijk herstelle van de geledene verliezen en ondanks de rampen, die het heeft geleden, de landstreken die het zijn ontnomen, en de verwoestingen die zijn aangerigt, zijne plaats in de rij der natiën herneme. De verkiezingen voor de nationale vergadering zijn gisteren gehouden. Natuurlijk is de uitslag nog niet bekend; doch men verwacht, dat de ge matigd republikeinen de overwinning zullen beha len. Alle ambtenaren zijn aangeschreven, zich van elke inmeDging of belemmering te onthouden. Gambetta, van wien men eerst verhaalde, dat hij geen lid van de nationale vergadering wilde zijn, heeft de candidatuur voor Bordeaux aange nomen. j.n eene gehouden redevoering heeft hij verklaard, uiet de commune gebroken te hebben, en het gouvernement te erkennen. Zal hij daar door de stemmen der ultra-republikeinen missen, in de oogen van de bezadigde menigte zal bij zoo veel te meer rijzen. De "graaf van Parijs, die was aangezocht, tot abdicatie van zijne regten op den Franschen troon, heeft geantwoord, dat dit hem niet mogelijk is. Slechts een regerend vorst of een kroonpretendent kon abdicerenzoo schrijft hij, niet ik, die slechts het goede voor Frankrijk wil, en alleen verlang, mijn vaderland, onder welken regeringsvorm ook, van nut te zijn. Dat men over eu omtrent Parijs nog niet gerust is, blijkt daaruit, dat dezer dagen, op een avond al de koffljkuizen op den boulevard St. Michel van vrouwen gezuiverd zijn. Twee honderd van die dames werden naar het bureau van politie gebragt. Hierover liepen de zonderlingste geruchten. Ook heeft men aangehouden den zanger Eugene Gamier, die onder de commune directeur der opera was. Hij dineerde dood bedaard bij madame la directrice, de burgeres Ugakle, eene zeer verdachte vrouw. De wenscb gedurende vele eeuwen door Italië en de Italianen gekoesterd is vervuldJl. Zaturdag werd Rome werkelijk de hoofdstad van het koning- rij ldtalië. De ministers van Victor Emanuel en de twee takken der volksvertegenwoordiging, kamer en senaat, vestigden daar hunne zetels, en Florence, welke stad na Turijn de eer genoot hoofd- en resi dentiestad te zijn, is »gedekapitaliseerd." De ko ning die zich te Napels bevondzal Rome bezoeken, doch wanneer hij er komen zal om er voor goed verblijf te houden is nog niet bekend. Dat de mogendheden de verheffing van Rome tot hoofdstad van Italië goedkeuren en dus opnieuw erkennen dat de kerkelijke staat niet meer in we zen is, en derhalve de hoofdstad daarvan niet meer bestaan kan, blijkt uit de lastgeving aan de diplo matieke vertegenwoordigers bij de Italiaansche re gering deze naar de nieuwe residentie te verge zellen of te volgen. De Duitschers beginnen, nu de roes der bedwel ming, veroorzaakt door de zege der troepen in den jongsten oorlog, langzamerhand is uitgeslapen, in te zien, hoeveel ook zij geleden hebben. Zelfs over den intogt der troepen, met zooveel ophef te ge- moet gezien, met zooveel luister bijgewoond, velt men reeds een ander oordeel, dan op of kort na den feestdag. De troepen moeten verklaard hebben, in den geheelen veldtogt niet één dag te hebben gehad zoo zwaar en vermoeijend als die feestdag. Vele troepen moesten eerst een uur marcheren, daarna drie uren in de keete zon staan wachten op de komst van den keizer, en vervolgens nog geruimen tijd den staf en de commissie volgen door de straten van Berlijn. Onderscheidene soldaten zijn dan ook het slagtoffer van den intogt geworden. Te Berlijn heerscht thans de pokken-epidemie op schrikbarende wijze. In een week zijn 903 per sonen aangetast en 164 aan de ziekte overleden. Het totaal dér aangetasten in den loop van dit jaar bedraagt meer dan 6000, dat der overledenen 1464 personen. De kamer van vertegenwoordigers in België heeft het ontwerp van wet tot opheffing der speelbank te Spa behandeld. Een voorstel van den heer David tot het aanhouden van de beslissing en een amendement van hetzelfde lid, strekkende om de sluiting der bank uit te stellen tot in 1874, wer den verworpen, en na langdurige beraadslaging werden de twee artikelen van het ontwerp aan genomen. Art. 1 bepaalt dat de speelbank te Spa met het einde van 1872 wordt opgehevenmogten echter de speelbanken in Duitschland behouden blijven, dan kan, met toestemming der kamer, de overeenkomst met de speelbank te Spa gesloten, verlengd worden; deze bepaling werd op voorstel van den heer Simonis in het artikel opgenomen. Art 2 regelt de schadeloosstelling, die tot 1880 zal worden toegekend aan de stad Spa, aan de instellingen van weldadigheid aldaar, en aan de gemeenten Ostende, Blankenberghe, Heyst, Nieport en Chauafontaine. De bekende straatprediker te'sHage, de heer Esser, heeft weer eens aanleiding gegeven tot een standje. Twee hee ren kwamen tegen zijne redeneringen op en werden toen door de aandachtige toehoorders geslagen en geschopt. In 't Haagsche Dagblad komt nu de heer Esser op teo-en de bewering, dat hij aanleiding zou geven tot wanorde lijkheid op straat. Hij vertelt, dat te 's Hage sedert drie ja ren alle dagen bij goed weêr van vier tot zesmalen op straat wordt „gesproken" en vergelijkt zich zeiven met eene brugleuning, die 't immers ook niet helpen kan, als de over die leuning hangenden twist krijgen. De post van den Eifel is Dingsdagmiddag onderscheidene uren te laat te Bonn aangekomen, omdat er tusschen Daun en Adenau een voet hoog sneeuw lag! Zonderlinge hondsdagen, die wij beleven, zegt de KI Ct. Hoe populair Bismarck in N. Amerika is, blijkt uit het feit, dat reeds zes nieuwe steden en onderscheidene dorpen zijn naam dragen. De grootste som, ooit door een partikulier voor het liooren van muziek betaald, is zeker ae som van zes duizend gul den, welke lady^ Castleton dezer dagen betaald heeft aan den beroemden Franschen hoornist Vivier voor vier solo's, bij haar ten huize voorgedragen. De Scotsman deelt me de, dat zich een ongekende menigte jonge haringen over Granton-liaven heeft verspreid. De zeevogels doen er zich te goed aan. Er zijn plaatsen, waar men niet loopen kan zonder op de vischjes, die ongeveer 4 duim groot zijn, te trappen. Men vindt ze tot diep landwaarts in op straten en in tuinen. Men vermoedt, dat een waterhoos de visch jes heeft opgenomen en boven den vasten wal liet vallen. Men berekent, dat op dit oogenblik te Parijs nog 80 000 huisvaders zonder werk zijn en dat 240000 personen dooi de openbare liefdadigheid moeten onderhouden worden. De ex-keizerin Eugenie heeft een brief aan den paus ge schreven met bijvoeging van een gift van 10000(5 fres,

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2