sdag 4 Julij. jaargang, I* M ^TFKF[^TD^A^^cTW~ MIDDELBAAR OUDERWIJS Maten, Gewigteii en Weegwerkluigen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. niet bijblad 10 c. Gewone iulvertentiën worden h 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigteu van 1(i regels a 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bediager.de en contant betaald, 40 e. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenselit opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan. het bureau bezorgd zijn. EÏJ DIT NOMMSR BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. van liet Gremeeiite-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 23 Augustus 1871, des middags van 12 tot 1 ure, in baai- lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het Inschrijven van jongelieden, «lie voor liet leerjaar 18711878 ais leerlingen op de Hoagere ES ar ger school of BBurger-avosid- school wensehen te worden toegelaten waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinder ziekte zal worden gevorderd dat voor aL de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden, op Maandag den 28 Augustus 1871 en dat de LESSEN op de beide inrigtingen zullen aanvan gen mede op Maandag den 28 Augustus 1871. Goes, den 19 Junij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. lOjlSIFLIiFItBL van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herin neren nogmaals de ingezetenen, dat de herijk voor deze femeente over dit jaar moet plaats hebben vóór den 9 Julij a. s. en dat daartoe dagelijks, met uitzondering van de Zondagen, gelegenheid bestaat'in het gebouw der Soep- kokerij, aan de Kleine Kade alhier. Goes, den 1 Julij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te GOES verwittigt het publiek, dat met 1 Julij de beslaande gelegenheid, 0111 brieven naar Neuzen enz. te verzenden ten llVV ure 's mórg. wordt opgeheven. De brieven voor Neuzen enz. moeten nu bezorgd worden des avonds ten lO'/'r of des morgens ten 8vlt ure in de bus. De Directeur van het Postkantoor te Goes, 30 Junij 1871. MEIJLINK. B1NMEIMLAMSSCHH BERIGTEN. GOES, 3 Julij 1871. TWEEETE KAMER. In de zitting van 29 Junij is,- na verwerping met 35 tegen 16 stemmen van een voorstel van den heer Tak om de accijns wet op bier en azijn slechts tot Januarij 1873 te doen werken, de wet aangenomen met 37 tegen 14 stemmen. De kamer heeft vervolgens besloten, na afdoe ning van ondergeschikte onderwerpen, het voor stel van den heer van Houten nopens de personele belasting te behandelen en met 29 tegen 24 stem men verworpen een voorstel van den president om het voorstel 's Jacob c. s. na de ondergeschikte onderwerpen te behandelen. In (Je zitting van den 30en, is de discussie no pens den spoorweg Samarang Vorstenlanden af- weloopen. Het grootste bezwaar was de onthef- iing der maatschappij tot aanleg der zijlijn Soe- rakarta naar de Solo rivier. Een amendement van den heer van de Putte, om niet ontheffing maar slechts uitstel te verleenen uiterlijk tot Junij 1882, vóór welk tijdstip de aanleg moet zijn geschied, is aan genomen met 40 tegen 16 stemmen, en de geheele wet met 54 tegen 2 stemmen. Al de overige kleine ontwerpen en conclusien op commissoriale rapporten zijn daarna aangenomen. De discussie over de tractaten betreffende de Kust van Guinea en Siak, benevens het ontwerp tot be vordering van immigratie in Suriname is aan de orde, na hetgeen reeds ter behandeling is aangewezen. Zaturdag is het bovengenoemd voorstel van den heer van Houten verworpen. Per telegraaf) De overeenkomst met de Nederlandsche bank en het ontwerp tot intrekking; van het besluit nopens de kerkelijke goederen, zijn in de zitting van heden met i uigemeene stemmen aangenomen. De behandeling van de ractatcn over de kust van Guinea en dat nopens Siak is uitgesteld tot Woensdag elf ure ten einde (le leden gelegen heid te geven inzage te nemen van do overgelegde stuk ken, daar de regering het dra ken dier nadere stukken niet geraden achtte. De heer Cremers heeft gezegd, overtuigd te zijn, dat vele leden, die tot dusver tegen de tritctaten waren, na kennis neming dier stukken, hunne stem er niet aan zullen weigeren. Z. D. H. de Prins von Wied eu H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden zijn 11. Donderdag, in on dertrouw opgenomen, waarvan Zondag de eerste afkondiging voor het Gemeentehuis en in de Kerk te Wassenaar heeft plaats gehad. De Min. van Binnen]. Zaken heeft, naar men verneemt, te kennen gegeven, dat hij genegen is, de vraag, of vrouwen kunnen toegelaten worden tot het examen van hulp-apothekers en apothe kers, toestemmend te beantwoorden. Wij vernemen, dat een wetsontwerp op de be strijding van epidemiëu en besmettelijke ziekten aan het Departement van Binneulandsehe Zaken in be werking is. Zijn we'wel ingelicht dan zou het reeds dezer dagen bij den Raad van State kunnen inge diend werden. Vad De commissie belast met het afnemen van het geneeskundig staats-examen heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan den heer Th. Broes van Dort, geb. te Goes. Wij vernemen dat een adres aan den gemeenteraad alhier ter teekening circuleert, om terug te komen op het in de jongst gehouden vergadering genomen besluit nopens de kermis en deze alzoo niet te houden. Nog een adres van anti-revofhtionaire zijde schijnt voor hetzelfde doel op touw te worden gezet. Wie zich jl. Zaturdag namiddag als vreemdeling binnen onze gemeente bevond, zou zeker niet op 't idéé zijn gekomen, dat hi] in eene plaats was, waar tegenstand tegen de openbare school oorzaak is van eeue jammerlijke verdeeldheid, van het ver wijderen van kundige, eerlijke mannen uit het be stuur en het op den troon verheffen van de onbe duidendheid. Eene groote menigte toch van allerlei stand en rigting was op de been om een feest te aanschou wen dat door de vereeniging tot wering van school verzuim, bestaande uit leden der vereeniging voor Volksbelangen en van het departement Goes der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, aan de kinderen der openbare scholen le en 2e klasse en die der armen en weesschool werd aangeboden. Ten 4 ure des namiddags ging de lange stoet kinderen, geleid door de onderwijzers en de leden der bovengenoemde vereeni'dngen, voorafwewaati c-o o o o door de muziek van de Harmonie, van het Slot Ostende af, door eenige straten onzer stad naar buiten. Naar buiten, naar eene groote beschaduwde weide aan den zoogenaamden Karnemelksput. Reeds de keuze van die plek was gelukkig. Op zuil: een schoonen zomerdag feestvierende kinderen in eene frissche, groeDe weide Daar was harmonie in die gedachte en voor ieder die eenig gevoel heeft voor het schoone en goede, was het een hartverheffend tooneeltje te zien hoe arme en rijke, protestautsehe eu roomsche kindereu, daar in de vrije natuur met elkander dartelden en stoeiden en dikwijls door de leiders van het feest werden aangespoord en voor gegaan. Er lag tevens eene beschamende les in voor hen die in zake het onderwijs tot kerkelijke afscheiding drijven. Vereenig de kindereu en de ïuenschen zullen verdraagzaam zijn! Eenige jonge dames uit onze gemeente waren behulpzaam om de kinderen op melk en koek te onthalen, terwijl de muziek zich van tijd tot tijd liet hooreu. Tegen 8 ure kwam de stoet weder in dezelfde orde aan het Slot Ostende terug en gingen de kinderen vergenoegd uiteen. Aan allen die dit schoolfeest hebben bereid en er aan behulpzaam zijn geweest, worde de dank van ouders en kindereu gebragt. Dergelijke school feesten kunnen niet anders dan eene gunstige uit werking op de jeugd hebben. De Goessche ingezetenen mogen er tevens uit o o leeron, dat de openbare school een zegen voor het opkomend geslacht kan worden. Waar reeds in de jeugd zoodanige overeenstemming tusschen de kin deren van uiteenloopende kerkelijke gezindten wordt bereid, daar kan men verwachten, dat ons volgend geslacht het tegenwoordige in verdraagzaamheid en hienschenmin beschamen zal. Mogt ook daarom dit feest menigeen voor de neutrale school, voor de volksschool, hebben gewonnen Gisteren morgen omstreeks vier ure ontdekte men brand in den korenmolen te Baarlandwelke zoo in hevigheid toenam, dat de molen ten 7 ure totaal was afgebrand. Bij het instorten viel de molen gelukkig niet naar de zijde van de woning en schuur, zoodat deze perceeleu behouden bleven. De bewoners van OuUAande waren reeds ten 5 ure met hunne brandspuit aan het werk, toen nog de eigenaar van den molen met zijn gezin rustig lag te slapen. Een uur daarna snelde ook de brand weer van Baarland te hulp. Er was niets geassureerd, waarschijnlijk omdat de molenaar nog slechts weinige weken iu het be zit van den molen was. Bij het zware onweder dat gisteren namiddag in onze streken heeft gewoed, is de bliksem ge slagen iu den korenmolen te Rilland. De wieken werden afgeslagen, doch de molen werd slechts beschadigd. Ongelukkiglijk echter had juist de zoon van den molenaar, een oppassend j mgeling van 16 jaar, zich naar den molen begeven om de wieken vast te zetten. Hij werd door den bliksem getroffen en tegelijk met een ezel, die in den molen stond, op de plaats gedood. Gelukkig was het, dat een persoon zich in allerijl naar den molen spoedde, want de kleederen van den doode stonden iu brand eu waren deze niet tijdig gebluscht, dan had welligt ook nog de molen in brand geraakt. Omtrent den stand van den oogt iu dit gewest meldt men het volgende: Koolzaad is dezen winter natuurlijk niet minder dan meest alle graangewasssen totaal bevroren, en dewijl zomerzaad hier haast niet verbouwd wordt, vervalt de rekening op de opbrengst van zelve. Rogge is ook meest bevroren en weinig herzaaid, die er nog is staat redelijk goed. Tarwe is voor een groot gedeelte op de zware landen herzaaid eu staat in zijn verschillende soorten op dit oogeu- blik meestal goeddaar de oogst hiervan denke lijk, hetgeen haast te hopen is, een inaaud later dan gewoonlijk zal komen, moet elke berekening omtrent het beschot voorbarig geacht woiden. Gerst is dit jaar veel gezaaidde goede heeft reeds veel van regen en wind geleden, en daar minder goed altijd matig beschot geeft, kan de opbrengst slechts middelmatig zijn. Haver is insgelijks in ruime mate gezaaid en uithoofde van het bevriezen van tarwe en gerst veel in de plaats daarvan, zoodat men ze veelal goed aantreft. Boonen en erwten staan goed, alsmede aardappelen en vlaswat van het laatste zeer goed is, heeft ook reeds hooge prijzen opgebragt. Klavers zju door de vorst veel gedundhet daarop gevolgde koude voorjaar heeft den groei zeer belemmerd en veel gebrek aan bees tenvoeder veroorzaakt. Beetworteleu zijn weer veel gezaaid, velen reeds voor de tweede maal, waar ze tijdig en goed gewied zijn vindt men heden de beste; dit is ook van toepassing op m ingelwor- teleu cn paardenpeën, Oude meekrap beeft now al van de vorst geledende jonge staat goed. Gras is in den laatsten tijd veel gegroeid eu ooft be looft een middelmatige opbrengst. Speciaal uit het westelijk gedeelte van ons eilaud schrijft men ons betreffende den staud der veld gewassen dat het winter koolzaad door den vorst en an dere oorzaken gelieelis verloren gegaan, met uitzon dering van een paar blokjes en slechts voor een klein gedeelte door zomerzaad is vervangen. Dit laatste heeft de verschillende ziekte periodes, waaraan die vrucht gewoonlijk is blootgesteld, tol nu toe now al wel doorstaan en is thans voluit in bloei; het treft goed weder tot vruchtzettingals het zoo gezond rijpt als het nu nog staat, kan het ligt boven het middelmatige beschot komen. Van de tarwe, dit hoofdproduct iu ons gewest, waarvan ook zeer weinig door de vorst is gespaard] valt nog niet te zeggen dut de verwachting gunl

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1