VERKOOPINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES jaar en het begin van den zomer heeft voorzeker de aandacht van velen getrokken. Onwillekeurig vraagt men zich af, of dergelijke buitengewone negatieve afwijkingen van den thermometerstand van den normalen, meer hebben J plaats gehad. Dat dit werkelijk het geval is, blijkt uit de volgende regelen, die wij aan een oude Amsterdamsche kroniek ontleenen: „Anno 1435. Dit jaer was merkwaer- dig; omtrent half February was de wind veel Oost, ofte Noordoost; en des nagts was 'tklaer tot ses ofte seven uuren toe; ende des daegs was 't donkergraauw weer, 's avonds seer koud tot ses ofte seven uuren toe; ende 't regende niet, nog 't en doude niet in de maenden Maert, April nog in de Mey. Ende op Sinte Pancresdag den 12den Mey, (oude stijl) liadt 't hard ys gemaakt, so dat er een kraey op staen kon, en daer wies lover, nog gras, nog koren, nog pruymen, ende de boomen en bloeyden niet, nog kerssen, nog appelen, nog peeren, nog geen wijngaard en was ontlaten. Ende daer en waren mensclien die geen betrouwen op Godt hadden en keerden haerlieder lant an derwerf om, en sij en hadden geen vrugten, Ende andere seyden met Job: Godt gaff, Goat nam, en daersy een hoedt tarwe af plegen te hebben, daer hadden sy vier hoedt af in die somer. Ende op St. Jansdag den 24 Juny saten de oude wijven met groote lollepotten in de kerck ende 't volk en konde haer niet verwarmen, die by de straten en gin- fen. Ende 't begon te warmen daegs na St. Pieter en auwelis den 30sten Juny; des daegs scheen de son helder ende klaer ende des nagts regende 'tsoetelyk, zoodat alle vruchten op 't veld wiessen ende men kocht daerna '/8 tarw om 8 groot, '/s rogge om 6 groot, gerst om 4 groot, '/8 haver om 10 duijten alsmede '/s guldeling appelen om 1 braspenning, >/s scltyvers om 3 groot, '/s gysjans om 8 duyten, peeren om 2 stuyvers ed alle oogst so daerna." Van harte hopen wij dat de zomer van 1871 niet alleen door de koude maar ook door-een ruimen oogst, op die van 1435 zal gelijken. Volgens de Indépendance Bélae heeft een geleerde, met behulp van het microskoop ontdekt, dat op het oogenblik, dat men melk in een kopje thee doet, het albumine der melk en het tanninezuur der thee leder vormen of ten minste kleine weefsels van dezelfde samen stelling als leder. Bedoelde geleerde heeft berekend, dat iemand die dagelijks drie kopjes thee drinkt, jaarlijks ge noeg leder verzwelgt, om een paar laarzen van te maken. OPENBARE VEBGADEKING van den 6 EMKMTVTM' JiAA It te GOES, ten raadhuize aldaar, op Woensdag den 28 Junii 1871, des avonds ten half acht ure. Voorzitter: mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig zeven leden en de secretaris. Afwezig beide met kennisgeving, de heeren Nortier en mr. Hanlo, de eerste wegens ziekte, de laatste wegens verblijf buiten de gemeente. I. De notulen der vergadering van den 9 Junij jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De voorzitter deelt mede a. dat burg. en weth. met ingang van 1 Julij a. s. op haar verzoek een eervol ontslag hebben verleend aan Maatje Goedhart, als kweekelinge aan de bewaarschool voor minvermogende kinderen en in hare plaats benoemd Jo hanna Pieternelle Hendrika Sterk. b. datvolgens berigt van de commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, de overgangs examens aan de hoogere burgerschool zullen plaats hebben op Donderdag en Vrijdag den 13 en 14 Julijtelkens van 9 tot 3 ure, voorafgegaan door eene openbare les in de gymnastiek op Woensdag den 12 Julij des avonds van 6 tot 8 ure. c. dat van diezelfde commissie berigt is ontvangen dat zij, „erkennende de opofferingen, welke de gemeente zich getroost voor het onderwijs en die gaarne zooveel mogelijk wenschende te gemoet te komen" besloten heeft „te trachten de uitgaven voor de leermiddelen aan de hoogere burgerschool te bestrijden met 1000,weshalve het daarvoor tegenwoordig verleend crediet van 1200,op de gemeentebegrooting voor 1872 met 200,vermin dering zou kunnen voorgedragen worden." Alles aangenomen voor kennisgeving. III. De voorzitter doet mededeeling en zoo noodig voor lezing van de navolgende ingekomen stukken. a. Missives van heeren ged. statentot berigt van hunne goedkeuring der raadsbesluiten tot aankoop van het huis der familie van der Bilt en inrigting tot schooltot afkoop van cynsen; tot verwisseling van erfpacht in eigen dom aan den heer J. A. A. Fransen van de Putte; idem aan den heer J. Dekker Lz.; tot afstand van grond aan de heeren C. E. Massee en W. F. Busing en voor zooveel noodig tot schorsing der kermis en crediet van 800, voor volksfeesten. h, Berigten van de heeren J. P. Boshoff en mr. P. J. F. van Voorst Vader, dat zij hunne benoeming tot leden van het burgerlijk armbestuur aannemen en van den heer W. de Liefde, dat hij zich die benoeming niet kan laten welgevallen. Laatstgenoemd berigt wordt door den secretaris gelezen, en daaruit blijkt, dat de heer de Liefde bezwaar heeft tegen de bepaling van art. 7 litt. a, b en c der veror dening op het armbestuur luidende Geen onderstand wordt verstrekt aan ouders wier in wonende kinderen a. op den geschikten leeftijd niet gevaccineerd worden; b. niet geregeld ter school gaan te weten die van 3 tot 6 jaren op de bewaarschoolvan 6 tot 12 jaren op de armen- of eene andere schoolde meisjes van 5 tot 12 jaren op de naai- en breischool c. boven de 12 jaren oud zijnde, geene lidmaten van eenig kerkgenootschap zijn of geen godsdienstig onderwijs ontvangen. De bezwaren van den heer de Liefde zijn: „wat litt. a en b betreft, omdat daarin, zijns erachtens de verplig- ting opgelegd wordt in sommige gevallen gewetensdwang uit te oefenen." Grooter bezwaar nog heeft de heer de Liefde tegen lit. c. „Hoezeer ik het ook - zoo schrijft hij - op prijs stel, dat kinderen onderwezen worden in de ken nis van God, zoo acht ik toch het middel, door onthou ding van bedeeling, dus door den honger, naar de cathe- chisatie te doen gaan of er toe te bewegen lid van eenig kerkgenootschap te worden, derhalve, eene belijdenis des geloofs af te leggen, zoozeer in strijd met Gods woord en tegen mijn gevoel voor vrijheid in godsdienstige over tuiging, dat ik er niet toe overgaan kan daarin mede te werken." In het bijzonder heeft de heer de Liefde bezwaren om deel te nemen aan het bestuur van het weeshuis. „Zie ik de zaak wel in, dau wordt aan dit bestuur ter op voeding toevertrouwd een zeker getal kinderen, wier ge- heele ligchamelijke en geestelijke verzorging de leden als eene taak op zich nemen. Bij de zeer uiteenloopende en zelfs tegenstrijdige, elkander uitsluitende, beginselen op godsdienstig gebied, welke de leden zijn toegedaan, iets, dat door mijne toetreding niet verminderen zou, moet liet eene lid voor tijd en eeuwigheid verderfelijk achten in de opvoeding, wat een ander daarin als onmisbaar en alleen heilzaam stelt te zijn. Zarnenwerking acht ik hier dus alleen mogelijk met terzijdestelling of verloochening van het godsdienstig beginsel. Aangezien ik dit nu juist als het hoogste goed waardeer, kan ik ook niet besluiten hierin te deelen c. Berigt van den heer B. M. den Boer, dat bij de be noeming tot lid der commissie van kl.issihc it!e der min vermogende schoolkinderen aanneemt. d. Rekening der vireenigiug van werklied, n over 1870. Al die stukken worden voor notificatie aangenomen, met bepaling dat bet laatst genoemde zal vérzonden wor den naar de finantiëele commissie tot onderzoe.lt rapport en voorstel. IV. Aan de orde is op nieuw bet verzoek van L. Oele te Kloetiuge, om de erfpaehtsgrond tussehen de 2 poor ten, vroeger door J. P. Muller bezeten en door hem overgenomen, te bestemmen tot bergplaats van steenkolen, Burg. en weth. hebben een onderhoud met den adres sant gehad, en tevens eene inspectie in loco gehouden, ten gevolge waarvan zij eene onvoorwaardelijke vergun ning ontradenmaar voorstellen het verzoek in te wil ligen, mits de kolen niet hooger worden opgehoopt dan tot 1,50 Al. boven den beganen grond tussehen de boomen, en voorts, dat de loods, die door Muller is opgerigt tot berging van 's rijks-bouwmaterialen worde afgebroken en het terrein in zijn geheel worde omrasterd en onderhou den ten genoege van burg. en weth. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. V. Alsnu komt in behandeling het verzoek van J. F. W. van den Dungen, om grond in erfpacht tot het stichten van een koffiijhuis nabij den stationsweg. De voorzitter deelt mede, dat indien het ter vorige vergadering behandelde verzoek ware ingewilligd, er zou gebouwd zijn op eene wijze, die geheel in strijd was, met de rooijing op het gedempte gedeelte der vest, zooals die bij raadsbesluit van 12 April 1870 is vastgesteld. De verzoeker heeft daarop een nieuw adres ingediend, vooizien van een kaartje, waarby hij wenscht te erlangen liet eerste (van den stationsweg af) van het uittcgeven terrein ten zuiden van den geprojecteerden weg door de verpachte gronden in het gedempte gedeelte. Het komt burg. en weth. voor dat dit verzoek kan worden ingewilligd, onder de navol gende voorwaarden 1». dat geen grond voor tuin ten noordwesten van het te stichten koffijhuis worde gegeven 2o. dat langs den publieken weg aan de zuid-oostzijde van het terrein door den kooper of erfpachter een ijzeren hek op gemetselden voet of eene muur geplaatst worde, beiden van bepaalde hoogte. 3o. dat de grond achter het te slichten koffijhuis door een digten houten heining of muur worde afgesloten. 4o. dat een gedeelte van den geprojecteerden weg door de verpachte landen, met nieuwe aansluiting aan den Singel door den kooper of erfpachter worde begrind en gedurende een jaar onderhouden. 5 dat de boomen, die gerooid moeten worden, tegen taxatieprijs worden overgenomen 6'. dat voor koopsom ƒ0,60 per centiare of voor erf pachtsom een daarmede overeenstemmend bedrag moet betaald worden; 7". dat de verordeningen op het bouwen enz. van toe passing zijn. De heer Callenfels vraagt of dit verzoek nu overeen komstig het plan van rooijing is? De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort wil uitstel van behandeling tot de volgende vergadering, daar hij door ambtsbezigheden verhinderd is geweest het terrein in oogenschouw te nemen. De heer Callenfels wenscht de redenen te vernemen, die de heer Pompe voor zijn verzoek heeft. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort herinnert de beraadslagingen bij het vaststellen der rooijing, en acht het van belang, met kennis van zaken over dit eerste ver zoek om grond te oordeelen. De heer Callenfels kan zich nu niet meer tegen het uitstel verzetten. De heer Fransen van de Putte acht het gevaarlijk, om voor één lid eene zaak uittestellen, vooral, wanneer, zooals met- de onderwerpelijke, uit eene vorige vergadering het onderwerp aan de leden bekend is, en de stukken daarvan ter visie hebben gelegen. Als dit doorgaat, heeft ieder lid gelijk regt.en wordt de afdoening van zaken zeer bemoeijelijkt. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort voert aan, dat het de eerste maal is, dat hij een verzoek om uitstel van behandeling doet, en herhaalt dat hij de zaak van te veel belang acht, om zonder kennis van terrein enz., zijne stem aan de inwilliging van het verzoek te hechten. Het voorstel tot uitstel van behandeling wordt in om vraag gebragt en met vijf stemmen aangenomen. Tegen de heeren Fransen van de Putte en dr. van Benterghem. VI. Op het verzoek van den heer D. H. C. Ittman om verhooging zijner jaarwedde als leeraar aan de burger avondschool, wordt, overeenkomstig het advies van de commissie van toezigt, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming besloten, die jaarwedde te brengen van 100,— op 150, VII. Vervolgens doet de Voorzitter namens burg. eu weth. het voorstel hen te magtigen tot oproeping van sollicitanten voor de betrekkingen van hoofd- en hulp onderwijzer aan de nieuw interigten school en bepaling der jaarwedde, te weten: voor den hoofdonderwijzer op ƒ1000,met vrije woning en tuin, en voor de hulp onderwijzers, ten getale van 2, elk op ƒ400, De heer Callenfels vraagt of deze jaarwedden gelijk zijn aan die der andere onderwijzers in de gemeente? De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort kan zich wel vereenigen met het bedrag der jaarwedden, maar vraagt of het zoo noodzakelijk is al dadelijk met twee hulpon derwijzers aan te vangen: het is toch nog niet bekend, hoeveel leerlingen er zullen zijn. Hij zou daarom met één willen begiunen, en later, als dit noodig is, een tweede benoemen. De heer Callenfels zegt, dat dit punt ook zijne attentie heeft getrokken, doch vertrouwt dat het dagelijlcsch be stuur zeker zal zijn te rade gegaan met de wet. De heer Fransen van de Putte doet opmerken, dat het getal hulponderwijzers niet alleen door het aantal leerlin gen heheerscht wordt, maar dat het klassikaal onderwijs, bij den hoofdonderwijzer minstens twee hulponderwijzers vordert. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort vei klaart zich, na de bekomen inlichting, bij het voorstel neder te leg/en. Dit wordt in omvraag gebragt en met algemeene stem men aangenomen. VIII. Wordt besloten, met intrekking van het besluit der vorige vergadering, de kermis dit jaar te doen door gaan onder beperkende voorzorgsma itregelen. IX. Worden eenige posten van den hoofdelijkcn omslag en der belasting op de honden oninbaar verklaard en van andere bepaald, dat zij als nog te verhalen restant in de rekening zullen opgenomen worden. X. Wordeu burg. en weth. geniagtigd tot hét doen van een paar af— en overschrijvingen op de begrooting voor 1870. XI. Word! vastgesteld eene suppletoire begrooting voor 1871, tot vinding der kosten voor den aankoop van het huis op de Vlasmarkt en de inrigting daarvan tot school. {ttet uitvoerig verdag der laatste 4 punten in een vol gend nominer.) Jl Maandag- is te 'sHeerAvendskerke de Hofstede genaamd Middenkoeve aankomende de erven Spoors en Sprenger met de nombre van 45 Hectaren 59 Aren en 90 Centiaren Tuin, Boomgaard, Wei- en Bouwland, in publieke veiling verkocht en toegewezen in massa tegen den prijs van J 1160,00 per Heet. aan Dh. Miëlsano van Antwerpen. IverLcelylte Zaken, Door ambaclitsheeren van Geersdijk en Wissekerke is af stand gedaan van hun regt, om mede te werken aan de beroeping van een predikant in de gemeente Wissekerke, zijnde dit besluit met algemeene stemmen genome i. Van den 26 tot en met den 29 Junij 1871. Ondertrouwd Den 28, Philippus van Bütterswijk, oud 23 j., jm. en Adriana Maria van Liere, oud 21 j.jd. den 29, Bastiaan Johannes Mulderoud 23 jm. en Cornelia Zuurveld, oud 26 j., jd. Marinus Gerardus van den Ende 40 j.wed' van Cornelia Beekman en Machalina Meijndertsoud 39 j.wed. van Joost Baljé. Ludovicus Augustus Knitel, oud 31 j., jm. en Ludovica Serapliina de Meulemeester oud 24 j.jd. Gehuwd Geene. Geboren: Den 28, Nicolaas, z. v. Pieter van der Hoeff en Adriana Catharina Visser. Overleden Geene. MARKTBERIGTEN. GOES, 27 Juni] 1871. TARWE 12.5/ 12M 5() ltOGGÈ f9. a/ 9,25 W. GERST t 6,50 a 6,75 Z. DITO 6M/5„ HAVER 4,75 a 5,50 GROENE ERWTEN 1 10. PAAliDEBOONEN t 8,70 a 9. MEEKRAP. BOTER f 106 IC. G. EIJERS 2,70 a j 2,90 de 100 stuks. Even als de vorige week werd er in wol weder njets ge daan, tengevolge der hooge vraagprijzen van de houders. De handel in aat artikel is al zoo zeer gering. AMSTERDAM, 28 Junij 1871. TARWE als voren. ROGGE flaauwer. BOEKWEIT in puike zware kwaliteiten steeds schaars geveild en aan benoodig- den verkocht. RAAPOLIE op G/w 47'/, dito vliegend 4?i. AARDAPPELEN. Duinzand voor 5,50 vlug opgeruimd. De overige soorten gingen traag van de hand. Westland- sche in manden f 3,10 a 3,20. Aanvoer ongeveer 2000 Heet. LONDEN, 2S Junij 1871. GRANEN, vreemd meel vast. RAAPOLIE onveranderd. LieftlacligTieid. Sedert de jongste opgaaf in deze Courant is nog ten be hoeve van het NED. BIJBELGENOOTSCHAP bij den The saurier der At'deeling Zuid-Beveland ontvangen: het gekollecteerde te Nisse 4,21ste Kattendijke. ƒ4,19-, te Fort Bath c. a. f 8,te 'sIJeer Hendrikskindëren c. a. f 2,36; te 's Ileerenhoek f 6,te Êllewoutsdijk f 1,42; te 'sCfraven- polder f 2,50te Oudelande f 4,50-te Waarden f 5,50te Schort c. a. f 4,08; te Wemetdingen f 5,25 en te 's Heer Abts- kerke ca. f 3,25. ADVERTENTIÈIV. Ondertrouwd P. FABRIJ de JONGE Beetgum, (prov. Friesland,) en 26 Juni 1871. G. van AISMA. Ondertrouwd: LUDOVICÜS AUGUSTUS KNITEL en LUDOVICA SERAPHINA de MEULEMEESTER. Bijzondere en algemeene kennisgeving. Receptie Zondag 2 Julij. Goes, den 29 Junij 1871. Ondertrouwd M. G. v. d. ENDE Cz. Goes en 29 Junij 1871. M. MEIJNDERTS. De ondergeteekende betuigt zijnen hartelij- ken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ter gelegenheidvvan zijn' 5011 Verjaardag ondervonden. Wolphaartsdijk, 29 Junij 1871. J. van der SCHRAAF A' w'e ie^s te vorderen heelt van of verschuldigd is aan wijlen JACOBUS MEEUWSBte 'sGravenpolder, wiens boedel on der beneficie van inventaris is aanvaard, wordt ver zocht daarvan opgaaf en betaling te doenten kantore van den Notaris Mr. LIEBERT te Goes. De KERKERAAD van KAPELLE eiland Zuid-Ilevelandbetuigt haren hartelijken dank aan een zeker persoon te Wemel- dingevoor de gift van 10 gulden voor de armen.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3