1871. J* 51. 58""' jaargang. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. goes» De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke noramers 5 c. met bijblad 10 c. courant. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—6 regels 1,- Dien.'t-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. POSTERIJEN. DE DIRECTEUR van het Postkantoor te Goes brengt ter kennis van het publiek, dat te rekenen vau af 1 Juli) a. s. een hulpkantoor der brieven- posterij zal gevestigd zijn te 's Heer Hendrikskin deren, alwaar gelegenheid zal bestaan tot het ont vangen van aangeteekende brieven en geldartikelen. Goes, 29 Junij 1871. De directeur van het Postkantoor te Goes, M E IJ LIN K. DE TOESTAND-VAN HET OOGENBLIK. Al zijn nu ook bij de herstemmingen te Am sterdam Amersfoort en Utrecht, de aftredende conservatieve kamerleden herkozenzoo kunnen wij toch met een behagelijk gevoel van tevre denheid en gerustheid den loop der zaken in het Haagsche Binnenhof afwachten en gadeslaan. Wederom toch heeft het ontwikkelde deel dei- natie met verpletterende meerderheid uitspraak gedaan vóór de vrijzinnige rigting; wederom zijn al die verachtelijke pogingen, die aangewend waren om de gemoedereu in gisting te brengen tegen al wat der vrijzinnigdenkenden dierbaar is, ver geefs gedaan. Het geróep dat de schoolwet verderfelijk, god deloos is, dat men met al die vrijzinnigheid onze bezittingen in Indie prijs gaat geven het gezag des konings vernietigtdat zij die vrijzinnig den ken wel geen brandstichters zijn, maar dat hunne beginselen, bij een zuivere toepassing, toch tot de uitkomst leidendie men in het verwoeste Parijs kan aanschouwen ach, dat alles was niet in staat de overwinning te behalen. Het is geen leedvermaak dat ons aldus doet spreken, maar de diepe overtuiging, dat van de rigting, die thans bij de stembus weder de zege heeft behaald, wezenlijk het heil des lands is te verwachten. Altijd onder ééne voorwaarde: Den nationale» tijd niet door redevoeringen dooden. Dat men thans handele. Er bestaat nu geene aanleiding meer om tot in het oneindige te twisten over de school of het koloniale vraagstuk. Ons dunkt dat de meerderheid des volks nu wel in zoo beslisten zin en zoo herhaalde malen heeft uit spraak gedaan over het al of niet vrijzinnige be ginsel dat redeneringen daarover als verloren tijd zijn te beschouwen. Het tegenwoordige ministerie heeft een sober programma, doch belooft daden. En inderdaad deze hebben wij noodig. Sinds 1848 had al heel wat meer tot stand kunnen komen, dan is geschied. Bezien wij echter eerst den toestand van het oogenblik van naderbij, alvorens zijne eischen te bespreken. De uitslag der nu gehoudene verkiezingen zal van gewigtigen invloed zijn op de vorming dei- partijen in de Tweede kamer. Zooals wij reeds voor eenige maanden in ons blad voorspelden is het geschied. In de provinciën Noord Brabant en Limburg zijn ultramontanen van het zuiverste water gekozen. Alle afgevaardigden die niet als dweepend katholiek te boek stonden, zijn vervan gen door de ware broeders. Dit verschijnsel mogein aard en strekking bedroevend zijn want liet bewijstzooals Thor- becke zoo juist zeide, dat de minder ontwikkelde kiezers zich laten drijven, maar toch, het is zóó inderdaad beter om een pad voor een eerlijken strijd af te bakenen. De mannen der zwarte in ternationale (want zij hebben evenmin met het denkbeeld vaderland op als de roode communisten men denke b. v. slechts aan de pauselijke vlaggen en wimpels boven onze driekleur) de mannen dan dier zwarte internationale zullen onze gemoede lijke belijders der behoudspartij wel noodzaken om een besliste keuze te doen. .Een van beiden, óf zij zullen de hand moeten reiken aan alle duis tere pogingen der katholieke dweepers, óf zij zul len zich voor goed moeten plaatsen tegenover deze laatsten. De verontschuldiging dat men de ver keerde deur van 's lands vergaderzaal binnen kwam, zal niet meer worden aangenomen. Alles of niets! is thans de leuze der ultramontanen. Vandaar dan ook dat het verbond der drie par- k. tjjen in den jongsten verkiezingsstrijd harde slagen r i,eeffc te verduren gehad en die onzedelijke ven nootschap op staatkundig gebied der ontbinding nabij is. De verkiezingsverraafing te Amersfoort is daar wel liet beste voorbeeld •fan. Aldaar stonden een behoudsman en een man der zoogenaamde nationale, christelijke partij tegen elkander over. En wat gebeurt? Onverwacht rijst uit de stembus de naain van Alberdingk Thijm met bijna 4l/s honderd stemmen. Alberdingk Thijm de vertegenwoordiger van de meest dweepzieke belijders der katholieke leer, de man die er openlijk voor is uitgekomen dat de brand stapels ook in onze dagen nog goede diensten zouden bewijzen de man die onze geschiedenis minacht en de oranjevlag lioont. wanneer hij kan hij kwam in herstemming met den man van de behoudspartij! De dampkring begint dus zuiverder te worden; duidelijker worden de eischen en verwachtingen. Niet minder valt die ineenzakking van het ver bond der anti-liberale partijen in het oog, wanneer men de houding dei' zich bij uitnemendheid chris telijk nationaal noemende partij in aanmerking neemt. Het is niet te ontkennen, die partij heeft gebroken met de conservatieven en wordt daarom, in den persoon van den lieer Groen van Prinsierer, den als haar bekwamen leider erkenden staatsman, door de mannen van het Haagsche Dagblad met hoon en smaad overladen. Wij zijn het in de verste verte niet eens met de gevoelens van den heer Groen van Prinsierer; maar wij moeten toch onze hulde brengen aan de kloeke wijze, waarop hij zijn vaandel heeft om hoog geheven. Het is te begrijpen, dat aan de zijde der schipperraars en gemakziichtigen die kloekheid weinig is gewaar deerd. Ware dit niet zoo, de heer Saajmans Vader zou óf niet herkozen zijn, óf zich flinkweg hebben moeten scharen onder de vlag van den leider der christelijk-historische partij. Het klinkt wel heel fraai om te verkondigen, dat men zich nooit of te nimmer heeft bekommerd om hetgeen personen zeggen, maar in de werke lijkheid zullen de belijders van een beginsel zich aaneensluiten en een partij vormen en zal deze worden beheerschl door de uitnemendste mannen van die partij. En nu zal wel niemand durven beweren dat Groen ran Prinsterer niet behoort tot die uitnemende mannen zijner rigting. Het valt niet te loochenen de eerlijkheid van Groen van Prinsterer heeft geen zijner candidaten bij de stembus de meerderheid doen verwerven; maar voor hen, die geen aanbidders van het suc ces zijn en dezulken vindt men slechts al te veel! is dit geen reden om scheldwoorden op den man te stapelen, die flinkweg zijne overtui ging uitspreekt. Eerlijkheid wordt ten allen tijde en in alle omstandigheden des levens vereischt maar in de staatkundige bewegingen niet het minst. De toestand is dus op het oogenblik dezeHet Nederlandsche volk heeft een vrijzinnig kabinet; de naam van Thorbeckeals voorzitter van den ministerraad, beteekent reeds veel. Echter niet alles, want wij zijn niet onder dien geheimzin- nigen invloed, die dezer dagen beweerd werd, dat uitging van dien naam. Het Nederlandsche volk wordt vertegenwoordigd door een Tweede Kamer, waarvan de meerder heid de liberale denkbeelden is toegedaan. Het valt niet weg te redeneren, de verkiezingen heb ben bewezen dat slechts de liberale partij kan regeren. De minderheid moge zich doen vertegen woordigen in onze Staten-Generaal het ware te wenschen dat de uitstekende mannen van elke rigting in 's lands vergaderzaal zitting hadden maar de meerderheid heeft het regt om het rege ringsbeleid te voeren. Er komt ons bij dit onderwerp een aanmerking voor den geest, die van anti-liberale zijde is ge daan op den uitslag der jpugste verkiezingen. Men redeneerde aldus: De liberalen hebben de meer derheid in de meeste kiesdistricten gehad, dat is waar, maar wanneer men al de uitgebragte stem men sorteert en optelt, blijkt het dat er inderdaad meer aan de behoudende, dan aan de liberale partij toekomen. Men vergeet dan toch in allen geval dat eerst dan van een zuivere uitspraak van alle kiezers kan gewaagd worden, wanneer zij allen hunne stemmen uitbrengen. Bij de laatste verkiezing bleven er 40,000 in ons landje van de stembus weg. Maar bovendien de groote vraag is: welke partij, liever welke rigting, kan in 's lands rege ring opgaan? En dan is het antwoord: alleen de vrijzinnige. Toch kunnen ivij ons vereenigen met dén wensch van v. Vloten, dat de tijd eenmaal aan- breke, waarop de stemmen der kiezers niet over eenige districten, maar over het geheele land ge nomen, worden geteld. Ook wij gelooven, dat de districts-stemming niet onvoorwaardelijk is goed te keuren. Tegenover de aaneengesloten meerderheid in de Tweede Kamer staan dus nu de mannen dei- zwarte Internationale, anders gezegd de Ultra montanen, de behoudsmannen en zeer enkelen der «Christelijk-nationale" partij. Het monster-verbond is zieltogende. De groote vraag is nu, wat zal er tot stand komen? Dat men dan nu alle onvruchtbare partij-dis cussies late varen en zich in de eerste plaats bepale tot het belang des lands. Als een heu gelijk verschijnsel in die rigting wijzen wij op het wetsvoorstel der heeren 's Jacob c. s.tot bevordering eener stoomvaartverbinding tusSdheu Vlissingen en New-York. Maar er zijn nog grootere belangen te behan delen dan stoomvaart. Wij stellen ons daarom voor die vraagstukken, die op het programma van het tegenwoordig ministerie voorkomen of er op dienden te staanvan naderbij te beschouwen. GOES, 29 Junij 1871. TWEEDE KAMER. Na korte algemeene beraadslaging zijn, in de zitting der tweede kamer van 2 Junij de eerste 27 artikelen van het wetsontwerp tot regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke acteu en van de consu laire magt, aangenomen. Na de behandeling van dat wetsontwerp zijn aan de orde gesteld liet wetsontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn en dat betreffende den spoorweg SamarangVorsten landen op Java. De nog ter behandeling overgeblevene artike len van het wetsontwerp tot regeling van de be voegdheid der consulaire ambtenaren tot het op maken van burgerlijke akten, en van de consulaire regtsmagt zijn niet enkele wijzigingen in de zitting der tweede kamer van 27 Junij aangeno men Het geheele wetsontwerp is aangenomen met 50 stemmen tegen een, die van den heer van Eek. Gisteren is in behandeling genomen het wetsont werp, houdende bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn. Na zeer langdurige discussien heeft de tweede kamer in hare zitting van gisteren het hoofdbe ginsel dier wet met 47 tegen 9 stemmen aangeno men. Heden voortzetting. Naar men verneemt zullen dit jaar de acte-exa- mens voor het lager onderwijs slechts! éénmaal en wel in het najaar gehouden worden. De uitslag der herstemmingen voor drie leden der Tweede kamer, op 27 Junij jl. gehouden, is als volgt; Amsterdam Herkozen mr. 's Jacobconservatief, met 1017 stemmen tegen 994 op den heer de Bordes, UtrechtHerkozen mr. Kien, conservatief, met 818 stemmen tegen 571 op mr. Boer. Amersfoort; Herkozen baron van Hardenbroe.k; conservatief, met 1559 stemmen legen 5G0 op Alberdingk Thijm. Volgens het Handelsblad zou de heer van der Hucht zich als kandidaat voor de tweede kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Haarlem te rugtrekken, om plaats te maken voor den heer W van Goltstein. Van de zijde der liberalen zal mr. A. S. van Hierop zich geen candidaat stellen, maar zullen in aan merking komen mr. Kapeijne van de Coppcllo, dr. E. van der Ven en dr. von Reeken.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1