BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES 26 Junij 1871. Wed». L. Paardkkooper. Zierikzee 25 Junij. Heden nacht ten half twee ure brak er brand uit in de bakkerij van M. Dode- man in de Poststraat. Bij het ontdekken was de vlam reeds zoo hevig, dat de bovenbewoners, die nog slechts gedurende eenige weken zijn gehuwd, zich moesten redden door uit het raam te springen. De bakkerij met het daarnaast gelegen woonhuis van Dodeman zijn totaal vernield, 7,00 ook het dak van een aan de overzijde gelegen pakhuis van lompen. De gebouwen en inboedel zijn geassu reerd, doch veel te laag. Het Nieuws van den Dag bevat de volgende ad vertentie »Heeren-Dames rijk en arm. Allen die op den tweeden November 1870 hun 26 verjaardag gevierd hebben, worden in hun eigen belang uitgenoodigd daarvan berigfc te zenden met opgaaf van Naam, Stand-, Geboorteplaats en tegenwoordig verblijf. Brieven franco onder letters A. M bij de boek handelaars van A speren van de Velde en Co.Groote Houtstraat te Haarlem." Op het feestmaal ter eere van paus Pius IX in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam gehou den, zijn aan den paus en aan onzen koning te legrammen gezonden. Een katholiek aldaar heeft het Pius-feest gevierd met voor de algemeene armen aan het adres van den burgemeester een bankbiljet van 1000 te zenden. Koude jaren schrijft prof. Prestel te Emden vallen altijd zameii met die der jaren van het maximum der zonnevlekken en veel noorderlicht. Deze omstandigheden kwamen, om niet ver terug te gaan, voor in 1838, 1849, 1860 en daar sluit zich het jaar 1871 bij aan. De gemiddelde tem peratuur is lager en volgens deze waarneming heb ben wij zoo min een heeten zomer ais een warm najaar te wachten. In een van onze laatste nommers betuigden wij onze verwondering, dat de prins van Joinville de verkiezing tot lid der nationale vergadering van Frankrijk had aangenomen, welke verwondering door een groot deel dier vergadering werd gedeeld, dewijl Thiers nog kort te voren had verklaard, dat de prinsen van Orleans geen zitting zouden nemen. Het gedrag van den prins van Joinvillle komt thans nog zonderlinger voor, daar zijn neef, de hertog van Chartres, voor eene hem uit de Vendée aan geboden candidatuur bedankt heeft, omdat de prin sen van Orleans onlangs beloofd hadden, zich bij "de aanstaande verkiezingen te zullen wachten, voor alles wat opschudding of spanning in de gemoederen zou kunnen te weeg brengen." Natuurlijk komt daarbij weder de vraag op den voorgrond: welke regeringsvorm zal in Frankrijk zegevieren? Dat het land een tijdperk van rust en orde is inge treden, valt voor het minst te betwijfelen. De partijen, die voor hunne hoofden naar den troon dingen, ru^en evenmin als de republikeinen wer keloos blijven om den regeringszetel door een president te doen innemen. Tusscl|en lien staat eene andere partij, die de keuze van een regerings vorm uitgesteld wil zien, en het bestuur voors hands aan Thiers wil hebben overgelaten. De grijze Guizot, vroeger minister van Frankrijk, is ook van dat gevoelen en heeft in dien geest een brief aan de nationale vergadering geschreven. Overigens trekt het de aandacht, dat Thiers in een van zijne laatste redevoeringen heeft te ken nen gegeven, dat de uitgaven voor leger en vloot niet konden verminderd worden. Men maakt daar uit op, dat Thiers en zijne ministers de bedoeling hebben, om de krijgsmagt op voet van oorlog te houden, ten einde den oorlog met Pruisen te ver nieuwen. Of daartoe evenwel in de eerste twintig jaren kans bestaat, durft men niet bevestigen, want, al moge het waar zijn, dat Iraukrijk, na den terugkeer der krijgsgevangenen uit Duitschland, een talrijk leger op de been kan brengen, zijn materieel verkeert in mindér gunstigen toestand, en het valt niet te ontkennen, dat juist de artil lerie vau Pruissen de kansen in het voordeel van Duitschland deed keeren. Een groot aantal Frausche prelaten heeft het verlangen te kennen gegeven, dat Frankrijk in over- le"1 trede met de mogendheden, om den paus en zijn wereldlijk gezag te herstellen. Naar aanlei ding van dat verlangen vraagt het Journal des Débats: welke mogendheden worden door heu be doeld? Moeten niet al dadelijk de proteslantsehe mogendheden ter zijde gelaten worden, daar het hier een godsdienstkruistogt geldt? En wat de ka tholieke mogendheden betreft, namelijk Oostenrijk en Spanje, heeft de heer von Beust niet bij her haling aan de vertegenwoordigers van de twee dee- len der monarchie verklaard dat zij zich met deze zaak niet wil inlaten? Eu is het te verwachten dat Spanje thans, met een italiaauschen prins, een zoon van koning. Vistor Emanueltot souverein, het zou wagen aan zulk eeu poging deel te ne men? Wanneer men van SpaDje maar verkrijgt dat het onzijdig blijft, dan mag men tevreden zijn; meer voorzeker zon, volgens genoemd blad, van het Ma- dridsche kabinet niet gevraagd kunnen worden. De Fransche regering neemt krachtige maatregelen om te beletten dat het petitionnement, door de gees telijkheid begonnen, algemeen worde; zoo b. v. heeft Jules Simon, minister van onderwijs, bij circulaire aan de onderwijzers, het onderteekenen op de scho len van verzoekschriften van bedoelde strekking be paald verboden. Zooals uit Duitschland berigt wordt, zou dit rijk met Rusland en Oostenrijk een verhoud hebben- gesloten tot verzekering van den vrede van Europa. Het mag niemand verwonderen, dat het bezoek vau den Czar te Berlijn de alliantie tusscheu Rusland en Duitschland, welke sedert het uitbreken van den jongsten oorlog schijnt bestaan te hebben, versterkt had; maar indien Oostenrijk, na de opgedane er varing met een Prnissische alliantie tegen Dene marken, zich tot een verbond van dezen aard liet vinden, zou zulks eene Euiopesche beweging aan duiden waarin het van zelf zou spreken d it de eerste der europesche mogendheden deel had, tenzj de »uitwisschino'" van deze mogendheid eene wer- kelijkheid en niet maar iets denkbeeldigs ware. Groote alliantiën van reusachtige militaire mogend heden, met het doel om den vrede te handhaven, zijn maar al te vaak voorboden van een oorlog. Het verhoor van Rocliefort en Assy is uitgesteld, ten gevolge van het ontdekken van papieren om trent de betrekkingen tusschen communisten en de Internationale. Beide gevangenen hebben de ver dediging hunner zaak aan beroemde advocaten op gedragen. Pij at en Vésinier worden altijd nog ge zocht, Vermoreleen ander berucht lid der Commune, is in zijne gevangenschap te Versailles gestorven. Toen Vermorel hoorde, dat Pyat voortvlugtig was, gaf hij zijne verontwaardiging lucht in de volgende woorden: Ziedaar de lafaard eip rampzalige, die anderen aanspoort tot handelen, maar zelf de vlugt neemt." De vrees voor stoornis der orde te Vervi rs, in België, bij gelegenheid der meeting, die wij in een vorig nommer aankondigden, is niet bevestigd. Wel zijn er zeer heftige toespraken gehouden, doch niemand pleegde eene daad van geweld. Wat dien dag gebeurde, was echter maar het eerste gedeelte der manifestatie. Gisteren (Zondag) zon een groote optogt van aanhangers der Internationale gehouden worden, en de bekommering voor het uitbarsten van ongeregeldheden was nog niet weggenomen. De te Brussel in hechtenis genomen personen, welke deelgenomen hadden aan de demonstration tegen het vieren van het pauselijk jubilé heeft meu van lieverlede weder vrij gelaten, hetgeen bewijst, dat wij hier volstrekt niet te denken hebben aan een complot der Internationale om het stadhuis te verbranden, gelijk velen in vollen ernst beweerden. Beide parijen hebben echter eene dankbetuiging ontvangen voor hunne geestdrift: de goed-katho lieken van den paus, de zoogenaamde liberalen van de Opinione, een Florentijns.ch dagblad. De Belgische kamer van vertegenwoordigers heeft de wet tot wijziging van het belastingstelsel aan genomen. Art. 1 beveelt de afschaffing van de be lasting op de kroeghouders en tabaksverkoopers, waardoor de meeste tappers en slijters hunne kies bevoegdheid zullen verliezen. Art. 2 stelt daarvoor in de plaats verhooging der grondbelasting. Als een bewjs van laauwheid bj de kiezers meldt men uit Brussel, dat ran de 8500 kiezers, slechts 900 deel namen aan de verkiezing van vier leden voor den gemeenteraad. De zitting der kamer van afgevaardigden in Spanje op 18 Junj was het tooneel van een formeel ge vecht. Een der leden, behoorende tot de Carlistische partj, deed het voorstel om harteljke deelneming in het pauselijke jubelfeest te betuigen; hj voegde daarbij beschouwingen van zulken aard dat zjn voorstel een aanval op het koningrijk Italië op het vorsteljke huis van Savoye, hetwelk thans ook in Spanje regeert, en op de liberale begrippen in het algemeen werd. Dit gaf aanleiding tot een hartstogteljke discussieer vielen scheldwoorden tusschen een conservatief en een liberaal lid; eerst bedoelde gaf daarop den andere een vuistslag in het aangezigt en wierp hem op de bank neder. Leden van de meerderheid snelden toe om den aangevallene bj te staande Carlistische leden zochten den aanvaller uit de klem te helpen; kortom, het werd een gevecht tusschen het conservatieve gedeelte der oppositie-partij en de meerderheid; een tijd lang waren zj met vuisten en rottingen hand gemeen; terwjl de republiekeinsche partij den strijd bedaard en schouder-ophalend aanzag. Het voorstel werd ten slotte door de kamer om zjne politieke bedoelingen verworpen. Een ..democraat'' noemt in een ingezonden stuk in de Asser Ct.de Toekomst en de Vrijheid „geachte I daden." Die achting is goedkoop Als mijnheer Nurks morgen iid van de kamer ot' van den raad wordt, zal hij ook „geacht" zijn in deuzelfden zin Te Grosthuizen is sedert November 1870 de hoofdonderwijzersbetrekking vacant. Men is er ontevreden en met eenig regt Te IJsselinuiden is de historie van Kaïn en Abel herhaald bijna. Iemand heeft zijn broeder met een schoffel half doodgeslagen, omdat deze hem gras weigerde voor zijn geit In de Kamper Ct. komt iemand op tegen Betsy Perk's „Arbeid adelt." Zooals deze vereeniging werkt, zegt hij, had men tot devies moeten nemen „arbeid ontadelt." Te Steenwijk is de Avondster, eene nieuwe courant opgegaan Verschijnt om de 11 dagen en kost per jaar 90 cis. De heer Alourton te 's I-lage heeft een zijner werklieden ontslagen, omdat deze Inter nationaal is. Volgens een gerucht moet te Scheveningen aan eene dame onder alle bedreigingen geld afgeperst zijn door een Franschman met brandvlekkcn in 't gezigt en een rooden sjerp, waaruit men besluit, dat hij een gevlugtlid der commune is! Te Enschedé is weêr bij 't. zwemmen een jongen verdronken. De Rotterdamschc regtbank heel't iemand wegens diefstal van een bakkerswagen met brood tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. De „iemand" is een oud-soldaat van 'tOost Indische leger, die het gebruik van zijne linkerhand heeft verloren, dus weinig- of niet kon werken, zich schaamde te bedelen en van zijn pensioentje van honderd gulden toch ook nic-t kon leven de armeEene boerenmeid zat in 't Ilaagsche boscli op een bank met een smidsknecht. Zij maakten een praatje, werden vertrouwelijk en toen "de smidsknecht heenging, had de meid op eene of andere onverklaarbare manier haar halsketting en hare oorbellen verloren. Waaraan men zien kan, hoe gevaarlijk het is voor eene meid op een bank te zitten in een boscli naast een knecht. Te Nieuwediep zijn aangekomen eeu tijger en een beer voor Artis bestemd. Het paardenspel van Carré heelt te Stuttgart op den verjaardag van onze koningin eene galavoorstelling: gege ven, die door de koningin van Wurtemberg werd bijge woond. Het Dagblad geeft snippers over de vi rkiezin- fen, die allen aanleg hebben om even mooi te worden als e beroemde „echo's van vroeger. Te Utrecht is op liet drukste gedeelte van de oude gracht midden op den dag een hok met kippen gestolen. Antirevolutionairen te Koudekerk hebben een pausselijke vlag van een hunner R. katli. mede-ingezetenen afgescheurd. Er is procesverbaal opgemaakt. Te Wijhe deed men ook het laatste tegen over twee personen, die ooievaarsnesten uithaalden. Het Dagblad deelt 111 zijn N". van jl. Zaturdag, reeds l'a- rijsclic oerigtcn mede van 28 Junij. In de Nieuwe Uirecht- sche Courant komt een ingezonden vers voor waarin de heer Kien aanbevolen wordt, omdat het fc/enspel ouder is dan liet kaartspel waarin de Boer een groote rol speelt. De kiezers in het district Goes zijn niet zoo poëtischBij de jongste verkiezing vond men twee onyekwiteerde reke ningen in de stembus. Zaturdag-morgen waren de toe gangen tot het Trafalgar Square te Londen overstelpt door een digte menigte nieuwsgierigen, die daar gekomen wa ren om kapitein Van Buren Bates, van het Amerikaansche leger, en miss Anna Hanen Swan te zien trouwen. De lield van het feesteen lield kent geen grenzen, heeft Sha kespeare gezegd, is bijna acht voet hoog. Wat de heldin betreft, zij is nog grooter en zal er zich altijd op kunnen beroemen, haar mannetje nog bijna een half voet over het hoofd te kunnen zien. Dit huwelijk van high life werd gesloten door een predikant, die voor de gelegenheid ge kozen scheen te zijnde man was tocli meer dan zes voet lang. Over 't algemeen kan men zeggen, dat het geheel een reusachtige plegtigheid vormde. De Pali Mall Gazette deelt mede: In het gasthuis te Hampstead werd eene aan de kinderpokken lijdende vrouw, maar die beterde, naar een andere zaal overgebragt en eene vrouw, die aangetast was geworden, in de plaats gelegd, doch men vergat den naam der eerste vrouw, welke bo ven het bed geschreven stond, weg te nemen. De echtge noot der herstellende vrouw kwam vragen, hoe liet met haar was, doch het is niet aan de betrekkingen geoorloofd de lijders te zien. Iiitnssehen was de nieuwe lijderes ge storven en de man ontving, toen hij kwam, hét treurige berigt, dat zijne vrouw overleden was. Het huisgezin treurde en nam den rouw aan; de weduwnaar woonde de begrafe nis zijner verondersteld gestorven vrouw bij, die door het gasthuis ter aarde besteld werd. Veertien dagen later ver liet zijne vrouw het gasthuis, zich verwonderende dat nie mand in dien tijd was komen vragen, en begaf zich dade lijk naar hare woning, alwaar zij allen in diepen rouw ge dompeld vond. Men verbeelde zich de verbazing van net gezin, alsmede de vreugde van den echtgenoot Te Om men zijn twee huizen, te Wolden bij Maastricht is eene hoeve verbrand. Men vindt tegenwoordig in Frankrijk buitengewoon veel doode muurzwaluwen. Er zal een on derzoek naar de oorzaken van de groote sterfte dezer nut tige vogelsoort ingesteld worden. Men gist, dat deze vogels, die zich uitsluitend met insckten voeden, sterven door het gebruiken van vliegen, die in het noorden van Frankrijk en bij Parijszoolang op deoubegraven lijken geaasd hebben. - Te Wijhe heeft een knaap met een anderen spelende, dezen een vinger aigehakt. Een correspondent vindt dat weer eene mooije gelegenheid om de ouders te be'catechiseren. Te Outshoorn werd een persoon van bijzondere sterkte uit Alfen gevangen gezet wegens dronkenschap. Eerst sloeg hij alles in zijn verblijf kort en klein, toen begon hij de deur te rameijen en toen dit geen succes gaf, brak hij een gat in den muur en ontkwam, Te Gouda heb ben twee onderofficieren, op naam van een ander vier gou den horologies uit eeuen winkel gehaald en zijn daarom te Rotterdam gearresteerd Bij een standje in een der achterbuurten van Roermond heeft een man drie messte ken en naar men meent ook eeu pistoolschot in den keel gekregen. Drie personen zijn gearresteerd. Van den 22 tot en met den 26 Junij 1871, Ondertrouwd Den 26, Cornells Magnus 30 j. jm. en Cornelia Dobbelaar 24 j. jd. Gehuwd Geenc. Geboren: Den 23, Ilendrikus Gerardus, z. v. Gerardus van Kalmliout en Johanna van Ockslee, den 21, Neeltje Maria, d. v. Bartel Janse en Jo hanna den No 0 ij er, den 25, Dirk, z. v. Jan Ver heide en Wilhehnina Fraanje. Overleden: Den 22, Albertus Willem Rijnberg, 56 j. wed1', van Regiua Johanna Geijp. MARKTBER1GTEN. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 26 Junij 1871. GRANEN. Aanvoer klein. Slepende verkocht. TARWE 50 ct., ROGGE 10 ct., BHU1NE BOONEN /l WITTE BOONEN 2,—, per ILL., (Mud) BOEKWEIT ƒ10,—) per 30 ILL., (Last) lager, MEEKRAP. Vraag naar puike soorten iets grooter en vast gestemd. Bij de gehouden veiling alles opgehouden. LONDEN, 26 Junij 1871. TARWE vast, stil. HAVER williger. ADVERTEIV'TIËN. *s* Voor de vele bewijzen van deelneming onder vonden bij het overlijden van "mijnen Echtgenoot LEENDERT PAARDEKOOPER, betuig ik bij dezen, ook namens mijne kinderen en behuwdkinderen op- regten dank. Goes, J. TROMP, Het DL1KSBESTÜÜR van den POLDER KRUI- NINGEN maakt bekend dat van af heden, ge durende 14 dagen, ten kantore van den Ontvanger- Griffier ter inzage ligt: Ontwerp van een bijzonder Reglement voor het Calamiteuse Waterschap Waarde, waartoe behooren de polders Kruiningen, Emanuel en Nieuw Valkenisse," ten einde Ingelanden in staat te stellen de bezwa ren die daartegen mogten bestaan, aan de Provin ciale Staten medetedeelen. Kruiningen, 20 Junij 1871. I). SINKE, Dijkgraaf, DOMIN1CUS, OntvGrijfier. MKSTIXC of VEEVeKDKH, BInnuivc en Witte KRW'TKNI KOGGE, GICBS V enz. tot zeer civiele prijzen bij 's lieer Hendr.straat. g( JANSEN

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3