BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Aan het verslag van den toestand der ge meente Goes over het jaar 1870 ontleenen wij het navolgende: len die er tegen worden aangewend, en maakte de leerlingen opmerkzaam op de ware, natuurlijke belooningen in tegenstelling van de hun gegeven pry zen. Na andermaal gezongen te hebben, ging men tot de uitreiking der geschenken over. De heer burgemeester D. Windhorst sprak toen ook een woord en wekte de kinderen op, toch vooral geen schooltijden te laten verloren gaan. Des avonds werden de kinderen feestelijk ont haald door een vroeger ingezeten, waarna zij allen netjes versierd met bloemen, zingende een optogt door het fort deden. Het is te hopen dat het doel hetwelk met der gelijke feesten wordt beoogd, bereikt moge worden. Het aantal leden van den Ned. alg. vredebond, verdeeld over 26 afdeelingen, bedraagt, voor zoo ver bekend, 2779. Op Woensdag den 5den July zal de eerste algemeene vergadering te Amsterdam gehouden worden. In de diergaarde te Rotterdam, ziet men bin nen eenige dagen het werpen van de tijgerin te gemoet; reeds zyn vele voorzorgen genomen. Uit 's Hertogenbosch wordt van den 20en gemeld Gisteren namiddag zouden twee militiens in de rivier de Dieze nabij deze stad gaan baden. De een, die zich het eerst ontkleed had, loopt van den vry steilen oever te water en verdwijnt oogen- blikkelijk in de diepte. Zyn kameraad, bemer kende dat hij in levensgevaar verkeert, begeeft zich zonder beraad nog geheel gekleed te water maar, helaas! ook hij kwam niet weder boven. Heden in den vroegen ochtend werd het lijk van den eerste op verren afstand van de plaats des onheils dryvende gevonden. Een correspondent van l'Ami du Limb, schrijft, dat hij in den trein van Leiden naar Amsterdam zittende, in een hoek plaats namhij wilde slapen en werd spoedig gehouden voor in slaap te zijn gevallen door een drietal mede-passagiers, die soms in onverstaanbare dieventaal spraken, maar overi gens verhaalden over Luxemburg, door België naar Nederland te zyn gekomen om de Internationale en Commune hier te lande voor te staan. Zij er kenden, dat de politie hen volgde, maar te Am sterdam hoopten zij veilig te kunnnen werkenzij erkenden, dat zij een zware taak zouden hebben. De een scheen burger Aljred Meerssue, de ander Paul Mourien te heeten. De correspondent maakt op de komst van zulke individus hier te lande opmerkzaam. In eenige nos. der Steenwijker Courant staat een stuk over de verkiezingen in Nederland, het welk wij, om zyne belangrijkheid en om het onder de aandacht van sec graoter publiek te brengen, aldus resumeren. Na de gebreken en leemten van ons kiesstelsel op verschillende wijze te heb ben aangetoond, komt de schrijver nagenoeg tot de volgende conclusie: De mondige kiezer moet niet meer aannemen een kandidaat, door 2 of 3 kiezers in een kiezersvergadering voorgesteld, maar er moet bespreking plaats hebben van verschillende kandidaten, om later na die bespreking in een al gemeene kiezersvergadering te komen niet tot het door enkelen gewenschte, maar tot het goede re sultaat. De kandidaten moeten daarom voor de kiezers hunne gevoelens zóó blootleggen, dat deze weten wat zy van hun toekomstigen vertegenwoor diger hebben te verwachten. Niet het snoevend couranten-artikel, gevloeid uit de pen van een par tydrijver, niet de stereotype aanbeveling van eerlijkheid, onpartijdigheid, bekwaamheid, algeheele bekendheid met de sociale vraagstukken, lust tot bezuiniging, voornemen tot het behartigen van de belangen van het district in zake van spoorwegen, vaarten, kanalen, telegrafen, stoomvaart enz. maar overtuiging bif de kiezers van de kunde, welsprekendheid enz. des kandidaats, voortgevloeid uit eene gedurige kennismaking in genoemde kie zersvergaderingen, zamenkomsten tot bevordering van politiek leven, debatings-clubs of hoe men het ook noemen wil. De kiezers mogen en moeten weten wat ze aan den man hebben, die hunne belangen zal behartigen, die voor hen moet op treden als de vertegenwoordiger van het in hun district heerschend beginsel. Daartoe moet de kan didaat eene politieke geloofsbelijdenis afleggen, zon der zijnerzijds iets te beloven. Onlangs geschiedde dit nog te Leeuwarden en vroeger in onderscheiden districten. Dit moet algemeen de gewoonte wor den. Wil een kandidaat op bepaalde uitnoodi- ging zoo iets niet doen welnumen passere hem en zoeke een ander, die daartoe niet door valsche schaamte weerhouden wordt. Zoodoende zal de afgevaardigde eerst met regt den naam van ver tegenwoordiger dragen. BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Tliolen C. M. de Blinde, thans te 's Gravenpolder, en te 's Graven polder B. C. Charbon, thans adjunct-controleur te Schiedam, Frankrijks toekomst is en blijft het onderwerp van velerlei gesprekken en beschouwingenondanks de scherpzinnigste vertoogen en de meest gegronde verwachtingen" weten de politieke tinnegieters nog geen licht te verwerven of te geven. Het blijft vooralsnog een onopgelost probleem, wat Frankrijk zijn en worden zal. De hoop op het voortduren der republiek heeft weder een schok gekregen door het uitstellen der revue, die jl. Zondag over het leger zou gehouden worden, ten einde, zoo als Thiers zeide, aan de nationale vergadering gelegenheid te geven hare tevredenheid aan de troepen te betuigen. Te ver geefs zoekt men naar de reden van dit uitstel. Men mompelt van vrees voor vijandige manifestatien van de zijde der Paryzenaavs, van beduchtheid voor eene imperialistische uiting van het leger, van ontdek king eener zamenzwering tegen de volksvertegen woordigers. Men zoekt de oorzaak in de gelijktij dige feesten te Berlijn, den verjaardag van Water loo, en eindelijk ook daarin, dat het voor een mo narchalen coup-d'etat nog te vroeg zou zijn. Of een van deze oorzaken en zoo ja welke, de ware reden van het uitstel der revue is, kan natuurlijk niet gezegd worden, maar dat men slechts hebbe te denken aan de slechte weersgesteldheid, is niet aan te nemen. De berigten uit Parijs luiden nog alles behalve gunstig. De Commune moge overwonnen zijn, de communisten zijn daarom nog niet ter neer gesla gen. Nu en dan lees* men op de muren van Pa rijs onderscheidene billetten, die aantoonen, dat de Commune nog hare vereerders en aanhangers heeft, die men niet tot zwijgen heeft kunnen brengen. Overigens houden de aanstaande verkiezingen voor de nationale vergadering de gemoederen en gedachten der Franschen bezig. In vele departe menten (tot hiertoe is dit van 33 bekend) treden koningsgezinden of Bonapartisten tegenover de re- publikeinsche candidate» op. Als nieuwe candi- daten worden o. a. genoemd Rouher, de intieme vriend en handlanger van den exkeizer, prins Na poleon, generaal FaidherbeLaguéronniere enz. Onder de republikeinsche dagbladen van Parijs bestaat nog geene eenstemmigheid over de verkiezingen en het kan niet anders of dit moet de tegenpartij in de hand werken. Eendragtiger is de Interna tionale werkzaam, om in haren geest invloed op de verkiezingen uitteoefenen. Haar hoofdbestuur te Parijs eu drie van aldaar gevestigde sectieu of afdeelingen hebben eene verklaring openbaar ge maakt, waarin zij de handelingen der Commune goedkeuren en den raad geven om voor leden en vrienden van de Commune te stemmen. In een artikel uit Engeland wordt eeu woord gesproken ten gunste van het imperialismus. Indien, zoo luidt het daarin, Frankrijk een monarch wil eu zal heb ben, waarom is dan de graaf van Chambord te verkiezen boven Lodewijk Napoleon. De keizer heeft getoond, dat hij in staat is de goede orde te hand haven, dat hij Frankryks rijkdom ontwikkelt en den binnenlandschen vrede verzekeren kan. Of evenwel de man van Sedan niet meer voor vol strekt onmogelijk" te houden is, en of werkelyk de misgrepen van het keizerrijk verduisterd zijn door de dwaasheden van de Parijsche Commune, valt voor het minst nog te betwijfelen. Intusschen is in Frankrijk alles mogelijk. De hertog van Aumale is naar Engeland terug gekeerd. Of zijn broeder, de prins van Joinville, dit voorbeeld zal volgen, valt te betwijfelen. Als nasleep van de Commune verneemt men het volgende. De 2 exempl. der registers vau den bur gerlijken stand te Parijs zijn verbrand, een in het stadhuis, het andere in het paleis van justitie, zoodat op dit oogenblik in die stad geene enkele familiebetrekking kan bewezen worden. Thiers heeft eene commissie benoemd van regtsgeleerden, nota rissen en burgemeesters, om uit titels en door ge tuigen nieuwe registers op te maken. Courbet eeu der leden van de Commune, die thans te Ver sailles gevangen zit, heeft gratie gevraagd en wil in dat geval voor eigen rekening de Vendöme-zuil weder doen opbouwen. Als het waar is, moet hij tijdens de Commune nog al aardig zaakjes gedaan hebben, want de zuil heeft oorspronkelijk 1,200,000 francs gekost. Als een bewijs van de onmatig heden der soldaten van de Commune, verhaalt men dat den 27 Mei door twee koffijhuizen op den Boulevard de Voltaire, teu behoeve van den staf van generaal Eudes, bestaande uit 16 mannen en 12 vrouwen, zijn geleverd: 12 flesschen Madera, 30 flesschen Bordeaux, 30 flesschen Bourgogne, 12 liters Champagne en 12 liters Kirsch. Van den 22 Mei tot den 13 Junij zijn aan de burger lijke en militaire autoriteiten te Parijs en te Ver sailles niet minder dan 379,828 ongeteekende brie ven gezonden, bevattende verdachtmaking van of aantijging tegen personen. Welk eene afschuwe lijke maatschappijBijna 400,000 verklikkers, die hun naam niet durven noemen. In Brussel hebben eenige demonstratiën tegen het »geel en wit,' de feestviering van den paus, plaats gehad, ten gevolge waarvan in één nacht 68 personen zijn in hechtenis genomen, en daar onder een groot aantal kleermakersknechts, leden der Internationale. Voorts wordt door het dag blad van de afdeeling der Internationale te Ver- viers, tegen den 25 e. k. eene groote meeting aangekondigd, om te protesteren en te demonstre ren bij gelegenheid van de verjaring ven den op stand der mijnwerkers te Seraing, die bedwongen is, en wat door het dagblad »de moord van Seraing" wordt genoemd. Uit Rome is berigt ontvangen van de deputatie der Nederlandsciie katholieken, die den 17 dezer op het Vatieaan is toegelaten, om hulde aan den paus te brengen bij gelegenheid van zijn 25 jariw opperpriesterschap. De ontvangst der deputatie had plaats in tegenwoordigheid van het II. college. Het adres, door mr. F. A. Vos de Wael voorge lezen, werd door Plus eu de aanwezige prelaten met levendig welgevallen aangehoord. De paus ge waagde in zyn antwoord van zijne bijzondere ge negenheid voor Nederland, dat hem door de ge beden der geloovigen, zijne milde bijdragen en wakkere strijders heeft gesteund. Hij prees de Nederlandsche regering en gaf zijnen zegen aan de leden der deputatie, hunne familiën en paro chiën voorts aan de onderteekenaars van het adres, aan al hunne landgenooten, zoowel katholieken als niet-katholieken, en ten slotte aan den koning, wiens welwillende bedoelingen hem bekend waren. Na afloop der audiëntie heeft de deputatie den paus en het eollegie vergezeld op eene wandeling door de galerijen, de boekerij en den tuin van hel Vatieaan. De audiëntie en deze wandeling duur den twee uren. Te Zwolle heeft een fabrikant het voornemen den eerste zijner werklieden, die zich bij de Internationale aansluit, van de fabriek te verwijderen. De Zwolsche correspondent van 't Haagsche Dagblad zou wel willen, dat alle fabrikan ten zoo deden. Te 's Hage heeft een sergeant bij de hu zaren, wiens paard op hol ging, een kind overreden en te Utrecht hebben de studenten den dies en 47ste lustrum van de hoogeschool te Driebergen in vrede en vriendschap met muziek eu vriendschap gevierd. Het personeel der ar- rondissementsregtbank te Eindhoven bestaat tegenwoordig precies uit één regter. De president van Blarkom is be noemd tot raadsheer in 't hof van Noordbrabant; twee reg- ters, Smitz en van den Heuvel, werden leden der tweede ka mer; van plaatsvervangers was sinds lang geen sprake, zoodat aanvulling misschien niet geheel overbodig is. Te Delden is op 't Piusfeest de eerste steen gelegd voor eene katho lieke school. De katholieken van Maasland hebben op hun feest al de armen zonder onderscheid van belijdenis rijkelijk onthaald. Te Keppel hebben twee landlieden van 81 en van 75 jaar zich eene wandeling van anderhalf uur in de brandende zon getroost om Ie stemmen. Te Zwolle is een steur van 200 pond verkocht voor 4 gul den. In 't Katerveer is nu een ander gevangen van 4 a 500 pond en de visschers laten dien kijken't geen stel lig voordeeliger zal zijn. „Het huwelijk is eene loterij," is een oud spreekwoord, maar in Amerika woi'dt het eene daadzaak. Daar zullen op I Julij vijf jongelui van uitmun tende schoonheid, van zedelijkheid, verstand en goede op voeding verloot worden. Die loterij zal bestaan uit 50,000 loten k twee dollars per lot. Die som is bestemd voor die jongelui, zoodat ieder 20,000 dollars ontvangt In die loterij kunnen alleen deelnemen meisjes en jonge weduwen van 17 tot 30 jaar. Die nn het geluk heeft een prijs te trekken, kan dadelijk in de echtschnit stappen, en de toekomst dier jongelui is verzekerd, als zij het er naar aanleggen. Jl Zaturdag vischten te Gouda een paar knaapjes van 5 i li jaren, of liever zij speelden visscnertje, zij hadden ieder een touwtje aan een stokje, dat noemden zij hun hengel en zochten daarmede visch te vangen. Na verloop van een half uur kwam één terug hij de moeder des anderen, gaf haar de hengel van zijn makker, met de woorden.- ziedaar jufvrouw, de hengel van Gerard, hij ligt ginds in 't water; de verschrikte moeder snelde er heen met eenige inmid dels toegesnelde buren en spoedig vond men het lijk van het ongelukkige knaapje in de niet zeer diepe sloot. Men schrijft uit Kommerzijl, dd. 14 Junij, het volgende aan de Provinciale Groninger Courant: „'Zelden of nooit hoort men eenig voorval zoo wonderlijk als dat, hetwelk voor eenige dagen hier plaats vond. Een paar jonge lieden werden, na eene onafgebroken verkeering en liefdesver- bindtenis van zes jaren, door den echt verbonden. Na ge houden bruiloftsviering begaven de jonggehuwden zich in de beste harmonie naar hunne eigene aangehuurde woning. Doch wat gebeurt er I Na den eersten nacht in de echtelijke woning te hebben doorgebragt, is het jonge vrouwtje tot andere gedachten gekomen, verlaat in den vroegen morgen haar echtvriend en keert naar de woning der ouders te rug. Deze, in plaats van haar te bestrallen en haar die woning te ontzeggen, namen haar weder als huisgenoot aan De jonge man heeft te vergeefs alle pogingen aange wend, om weder in het bezit van zijn echtgenoot te gera ken Hij, een oppassend mensch, die ook reeds ouderloos is, verkeert in treurenden toestand, houdt verblijf bij zijne familie en verwekt deelneming in zijn lot bij 'alle' wei denkenden." De bevolking der gemeente vermeerderde met 2.7 per sonen en bestond op 31 December uit 3011 m., 3304 v, te zaraen 6315 ingezetenen. Kr werden 245 kinderen geboren, waarvan 232 als levend en 13 als levenloos werden aangegeven. Het getal der sterfte was 164 en dat der huwelijken 58. Het getal kiezers was: voor leden der tweede kamer en der prov. staten 241, voor die van den gemeente raad 394. In het personeel van den raad ontstond verandering door het ontslag nemen van mr. J. H. de Laat de Kanter en het overlijden van O. Verhagen. Hunne plaatsen waren met het einde des jaars niet aangevuld. Van de ambtenaren vertrok de opzigter der gemeente werken J. Soutendam naar Leeuwarden en overleed de concierge van het manhuis P. van Paassen. In hunne plaats werden benoemd G. J. van der Weel en B. den Boer Ji. Door den raad werden vastgesteld: 1. verordening op de algemeene begraafplaats en het begraven van lijken; 2. op het gebruik van de havenkom en de daarover liggende brug; 3. op het heffen van begrafenisregten en het gebruik der algemeene begraafplaats; 4. tot heffing van 30 opcenten op de personele belasting; 5. tot heffing van een hoofdelijken omslag tot een maxi mum van 28000; 6. wijziging van art. 7 en 8 der verordening, regelende het middelbaar onderwijs; 7. instructiën voor den opzigter der gemeentewerken, voor den binnen-havenmeester, tevens brugwachter, en voor den sas- en buiten-havenmeester en diens knecht. In het archief en de verzameling van oudheden werd

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2