1871. J*49. Vrijdag 23 Junij ö8:'" jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. OVERGANGS EXAMENS BINNENLANDSCHE BERICTEN. GOESSCII De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. PrijsJper kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nomtuers 5 e. met bijblad 10 c. CO! HAM Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1regels a 1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. Do inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het hureau bezorgd zijn. BEKENDMAKINGEN van het Gremeente-bestmir. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool van den loo penden cursus in het openbaar zullen gehouden worden op Donderdag en Vrijdag den 13 en 14 Julij aanstaande telkens van 9 tot 3 ure, terwijl op Woensdag den 12 Julij des avonds van 68 ure eene openbare les in de gymnas tiek zal worden gegeven. Het programma voor de Overgangs-examens zooals dit door de commissie van toezigt is vastgesteld, luidt als volgt -. Donderdag 13 Julij. Voorbereidings klasse. Van 9 9l/a ure. Nederlandsch. 91/,10 Geschiedenis. 10 lO'/a h Fransch. Ie klasse. Van 10'/211 ure. Wiskunde. 11 ll'/a u Aardrijkskunde. li1/..—12 Hoogd'uitsch. 2e klasse. Van 1 l1/» ure. Wiskunde. l1/,2 Fransch. 2 2Vs u Hat. Historie. 2'/3— 3 Engelsch. Vrijdag 14 Julij. 3e klasse. Van 9 91/e ure. Natuurkunde. 9 10 Fransch. 10 10l/3 Scheikunde 4e klasse. Van 10V211 ure. Werktuigkunde. 11 ll'A Kosmographie. ll1/,12 Boekhouden. 3e klasse. Van 1 1V-2 ure. Hoogduitsch. U/„2 Staat,sinrigting. 4e klasse. Van 2 2'/j ure. Wiskunde. 21 /33 Aardrijkskunde. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bijwo ning van een en ander uit. Goes, deti 19 Junij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMAN. MIDDELBAAR ONDERWIJS- RURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van toezigt op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente op Woensdag den 23 Augustus 1871, des middags van 12 tot 1 ure, in haar lokaal bij de school eene ZITTING zal houden tot het Inschrijven van jongelieden, «lie voor het leerjaar IÜ711873 als leerlingen op de Hoogere Burgerschool of Burger-avond school wenschen te worden toegelaten 5 waarbij van de leerlingen, die buiten de gemeente geboren en gevaccineerd zijn, de overlegging eener geboorte-akte en bewijs van ondergane inenting of natuurlijke kinder ziekte zal worden gevorderd; dat voor al de ingeschrevenen een examen van toelating zal worden gehouden, op Maandag den 28 Augustus 1871 en dat de LESSEN op de beide inrigtingen zullen aanvan gen mede op Maandag den 28 Augustus 1871. Goes, den 19 Junij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, HARTMAN. DRINGENDE ZEEltWSCHE BELANGEN. 11. Betoogden wij in ons vorig artikel de wen- schelijkheid eener spoedige verzekering van het verkeer over den Sloedam, van oneindig grooter en meer algemeen belang is de voltooijing van den Zeeuwschen spoorweg: sectie Goes—Vlissingen en hoe vreemd het ook moge schijnen, bestaat er gegronde vrees dat die voltooijing nog in een ver verschiet ligt en is het meer dan waarschijnlijk, dat wij anno 18 7 3 of 1 8 7 4 schrijven, eer die sectie in exploitatie kan worden gebragt Daarvoor bestaan twee oorzaken De eerste, van algemeenen aard, is gelegen in de trage vorderingen, wette al de onderdeelen der spoorbaan ondervinden; het gemis aan veroand en volgorde der werkzaamheden en het te veel onder geschikt en afhankelijk maken der spoorwegwer- ken van de kanaalwerken, zelfs daar waar zulks volstrekt onnoodig kan worden geacht. Immers wanneer men den gang der werkzaamheden aan dachtig nagaat, rijst onwillekeurig de gedachte op, of men niet meer het oog heeft op te blijven werken dan wel op te voltooijen De tweede oorzaak is ecliter meer van specialen aard en gelegen in de tigdjge afdamming of tij delijke overbrugging van de haven van akxkmuiden. Het ligt in het plan, ten dienste der spoorweg passage, de tegenwoordige haven van Amemniden aftedammen, en Amemniden henevens de zaag molens door de 011de Ante te brengen in gemeen schap met de Middelburgsche haven, om alzoo door de sluizen te Veere het groot vaarwater dat naar Zee en Holland leidt te bereikenen daar men nu geen ouden waterweg kan verlaten voor en aleer de nieuwe in gebruik is, kan tot de definitieve afdamming der tegenwoordige Arnemui densche karen niet worden overgegaan, alvorens de oude arne in verhand met de Middelburgsche haven is gebragt(leze naar Veere is verlegd en de slniswer- ken aldaar geheel voltooid en in gebruik worden op geleverd. En nu vragen wij in gemoedewanneer zal het tijdstip daartoe komen? Mag de opening van den spoorweg daarvoor worden opgehouden Integendeel het algemeen belang vordert drin gend, dat de voltooijing van den Zeeuwschen spoor weg worde bespoedigd door eenen intermediairen maatregel, en daartoe staan, naar onze meening, t wee wegen open 1°. om met de eigenaren der zaagmolens en schippers van Arnernuiden in onderhandeling te tredendat door hen, tegen billijke schadeloos stelling, tijdelijk alleen worde gebruik gemaakt van het gedeelte der Arnemuidensche haven, dat buiten den spoorwegdam valt. Kan die schikking worden getroffen, dan bestaat er tegen de onmid- delijke afdamming der hsÈVen geen bezwaar; of 2°. wanneer eene dergelijke schikking niet in billijkheid kan getroffen worden, alsdan de spoor- xveg-verbinding over de Arnemuidensche haven door tijdelijke overbrugging te verzekeren. Wel zullen heide nhddelen geldelijke offers vor deren, maar deze wegen in de vertste verte niet op tegenover het collossale rente-verlies dat ge leden wordt door het ongebruikt gereed liggen der kostbare werken over de geheele sectie Goes Vlissingen. Nu het Sloé wordt afgedamd vóór het kanaal door Wacheren voltooid is, kan men daardoor teregt aannemen dat de spoorwegwerken daarvan geheel en al onafhankelijk zijn. Wil men nu talmen, men talrne met de ka- naaiwerken, maar bespoedige zooveel mogelijk de eindwerkzaamheden van den spoorweg, waarnaar zoozeer wordt verlangd. Daarvan is de Arnemui densche haven de sleutel. Zoolang dit locaal bezwaar niet uit den weg is geruimd, kan de lijn GoesVlissingen niet in gebruik komen. En dat dit een groot nadeel zou zijn voor alle partijen valt niet te betwijfelen. Doordrongen van het algemeen belang dat er hij spoedig en energiek handelen betrokken is, hebben wij gemeend de aandacht op dit belang rijk punt te moeten vestigen. Het is gebiedend noodig, dat de zaak in het openbaar besproken worde, opdat er eindelijk paal en perk worde gesteld aau de trage han delingen der locale ambtenaren hij den aanleg der staatsspoorwegen, handelingen die in strijd te achten zijn met het algemeen belang. GOES, 22 Junij 1871. Op de lijst der te behandelen zaken in de zomer vergadering der provinciale staten van Zeeland komen 0. a. de volgende punten voor: Verslag gedeputeerde staten van den toestand dei- provincie over 1870; het aangaan eener geldleening van 10,000, ten behoeve van de stoombootdienst op de Wester- Schelde mededeeling door gedep. staten van het verrigtte aangaande het overzetveer GorishoekYerseke; idem ten aanzien van de oprigting eener trans atlantische stoomvaart op Amerika voorstel tot verkoop cler stoomboot Zeeland; ontwerpen voor achttien bijzondere reglementen voor de calamiteuse polders of waterschappen eenige adressen en voorstel van gedep. staten omtrent het maken van een steiger aan het Kat- sche Veer benoeming van een lid der eerste kamer idem van drie leden van gedeputeerde staten benevens van een buitengewoon lid in dat collegie. Wij ontvingen een circulaire van de regelings- cominissie van het XII® Nederlaudseh Taal- en Letterkundig Congres te Middelburg, ivaariu beves tigd wordt het reeds voorloopig gemeld berigt, dat zij met groote meerderheid van stemmen besloten heeft, het Congres nogmaals een jaar uit te stellen en te bepalen dat het in 1872 zal gehouden worden. Het Dagblad zoekt in een paar artikelen te be wijzen, dat de liberalen, bij de laatste verkiezing voor de Tweede kamer zoo goed als niet gewonnen hebben en zegt er dan bijdat het naar zich toe rekenen een zwak der liberalen is. Zooals men weet, heeft de heer J. A. Alber- ding c Thijm in het kiesdistrict Amersfoort bij de verkiezing voor een lid van de Tweede kamer 440 stemmen op zich vereenigd, zoodat hij in herstem ming zal komen tegen het aftredend lidbaron Ilardenbroek. Algemeen is de verbazing over dien uitslag. In geen enkel blad was de heer Thijm als kandidaat genoemd en evenmin werd die naam' openlijk uitgesproken. De Amersf. Ct. zegt, dat zij cp den stemmingsdag eerst de mededeeling ontving, dat de Roorasehe curie den heer Alber dingk Thijm tot kandidaat had gesteld, maar ook in de stad Amersfoort zelf, wisten onderscheidene toen zp clen telegram ontving, die meldde, dat de heer Alberdingk Tliijm in het district Amersfoort 446 stemmen had verkregen de redactie wist evenmin als de heer Alberdingk zelf vóór den ver kiezingsdag, dat hij aldaar kandidaat was gesteld en weet ook niet, wie of wat door de Amersj. Ct. bedoeld wordt met den naam vau »de Roomsche curie." Wij ontvangen uit ons eiland de meest uiteen- loopende landbouwberigten. Volgens sommigen is de stand der gewassen, met uitzondering van de kersen, over het algemeen gunstig en staan vlas en booiweiden uitmuntendvolgens anderen is er veel ten achter en is de overzaaijing van verschil lende granen slechts raiddelm itig geslaagd. Trekt men alles te zamen, dan meenen wij te mogen aannemen, dat de oogst, hoewel middel matig, niet onbevredigend zal zjjn. Door eene welwillende hand is ons inzage gege ven van het bewuste strooibiljet, zonder den naam van den drukker verspreid. Wij zullen niet zoo als de N. G. Ct. doetgissingen maken omtrent den vermoedelijken drukkerdit gaat ons minder aanmaar wij constateren alleen dat de inhoud van het strooibiljet volstrekt geene aanleiding geeft tot de kwalificatien welke de redacteur der A7. G. Ct. er aan heeft gegeven. Het biljet houdt een beza digd woord in aau de kiezers. En dat dit woord tegen de herkiezing van den heer S. Vader was gerigt, en dat alles wat er in het biljet stond volkomen waar is zal wel de eenige oorzaak zijn, dat de redacteur der A7. G. Ct. het zoo leelijk vond. Heden morgen heeft zich hier de ambtenaar Tl. door ophanging van het leven beroofd. De man was des morgens alleen te huis geweest, en toen zijn jongste dochter te huis kwam, vond deze haren vader hangende op den zolder. Hoewel terstond afgesneden en geneeskundige hulp ingeroepen zijnde, is het niet gelukt de levensgeesten weder op te wekken. Men schrijft ons nit Bath van den 19 Junij: Heden had ook in deze gemeente de uitreikino- plaats van prijzen en getuigschriften, verstrekt door de provincie, alsmede boekgeschenken en prenten gegeven door de gemeente. Om 2§- uur trad het gemeentebestuur bene vens een tal belangstellenden de school binnen en de kinderen begonnen een gepast zangstukje te zingen. De onderwijzer gaf daarna in°'t kort, de oorzaken op van het schoolverzuim en de my,de-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1