1871. M* 45. Vrijdag 9 Junij 589te jaargang. BIJ DIT NOMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. BEKENDMAKINGEN GEMEENTE-VERSLAG. Kan het doel heilig zijn, waartoe zulke middelen worden gebezigd BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes j 1.76. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c, COURANT. Gewone advertentiën worden ét 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gremeente-bestuur. OPENBARE VERGADERING van den O K M K E X T E - 11 l 11 te «OKS, op VRIJDAG den 9 JUNIJ 1871 des avonds ten half 8 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: Mededeelingen, ingekomen stukken. Benoeming van drie leden van het Burg. Armbestuur. Benoeming van een lid der commissie van klassifica- tie der onvermogende Schoolkinderen.. Adres van C. E. Massee om afstand yan grcnd. Idem van W. F. Busing om idem. Idem van J. A. A. Fransen van de Putte, om ver wisseling van erfpacht in eigendom. Afkoop van 19 cijnsen door oijnspligtigen. Adre9 van J. Dekker Lz. om verwisseling van erf pacht in eigendom en afkoop van cijns. 9. Adres van L. Oele, om vergunning tot verandering van bestemming van grond, in erfpacht bezeten. 10. Voorstel van Burg. en Weth. nopens de kermis BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het uitvoerig en berede neerd Verslag' van den toestand der gemeente over 187 it, hetwelk den-20 April jl. aan den raad is aangeboden, thans gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd is, terwijl exempla ren daarvan tegen betaling van f —,40 verkrijgbaar zijn, bij de gemeente-drukkers F. KLEEUWENS ZOON. Goes, den 7 Junij 1871. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van KRUI- NINGEN maken bekend dat de Kermis aldaar dit jaar aanvangt den 24 en eindigt den 30 Junij dat daarop alleen zullen worden toegelaten kramers, ondernemers van vermakelijkhedenenz.wonende in ZEELANDin gemeenten waar geene besmette lijke ziekten heerschente bewijzenalvorens stand plaats te verkrijgen, door eene verklaring van het bestuur der woonplaats. Krüiningen, 5 Junij 1871. A. W. REMBGES, l. Pres. DOMINICUSSecretaris. Zelden werd grooter politiek misdrijf gepleegd dan bij deze verkiezingen door het bekende ver bond. Het overtreft alles wat tot dusver in de hitte van den verkiezingsstrijd, zelfs in de dagen der ontbindings-koorts van de daken werd ge predikt om de liberale candidaten zwart te maken en te belasteren. Haasten wij ons ter eere der Christelijk historische rigting er bij te voegen dat zij in deze geen gemeene zaak met deze politieke misdadigers maakt, maar dat het alleen de echt conservatieven met de echte ultramontanen zijn die nu het thema hebben uitgekozen en het op alle wijzen variërendat de Nederlandsche libe ralen het in beginsel eens zijn met de Parijsche communisten en socialisten, met de moordenaars en brandstichters, die de gelijkheid van goederen en de opheffing van den arbeid, in een woord, de omverwerping der maatschappij, van het familie leven en van den eigendom langs gewelddadigen weg trachten te verkrijgen en daartoe voor de snoodste wandaden niet terugdeinzen. Is er ooit schandelijker middel gebezigd om, zooals bijv. in N.-Brabant en in sommige der Hollandsche kiesdistricten op de weinig ontwik kelde plattelands-kiezers, die door de geestelijk heid als eene kudde schapen worden opgezweept en voortgedreven, invloed uitteoefenen, de liberale afgevaardigden te weren en daardoor tot de keuze van bekrompen of kerkelijke candidaten mede te werken? Wat te zeggen van politieke leiders die feo.au de organen, waarover zij te bevelen hebben de orders uitvaardigen om juist dat thema, die verwantschap en eenzelvigheid der Nederlandsche liberalen met verblinde Parijsche oproerlingen, dagelijks aan het publiek voor te houden? En wat te denken van schrijvers die tegen beter weten aan, dag aan dag zulke schandelijke laste ringen tot bestrijding der liberale candidaten moe ten verspreiden, volhouden en illustreren? En let wel, de partij die als politieke strijd leus naast schoolwets-herziening, census-verlaging die naar het algemeen stemregt voert, in haar programma schrijft de partij die het ministerie met opgeheven vinger dreigt met de coalitie bij de stembus, tot verkrijging van een ander minis terie dat aan die algemeene census-verlaging dus aan die algemeene uitbreiding van den kiezers- kring tot nog veel minder ontwikkelden voldoe ning zal geven, het is die partij die zich niet schaamt om de gruwelijke uitvloeisels van eene zóó onbeperkte volks-souvereiniteit als wij thans in het nog rookend Parijs aanschouwen, te schrij ven op rekening van de liberale beginselen; be ginselen, die in onze Nederlandsche Grondwet zijn nedergelegd en in onze organieke wetten ontwik keld, zoowel op staatsregterlijk als op economisch gebied Hebben dan de welgezinde conservatievende bij uitstek nationalen, hebben zij de leer van Loyola overgenomen dat het doel de middelen heiligt? Is dan alle gevoel van zedelijkheid verstompt en mag men zijn' naaste belasteren en valsch ge tuigenis van hem geven, opdat hij in de oogen van zijn medemensch als een misdadiger gebrand merkt worde? Is dat de christelijke moraal Van de gezamen lijke bedevaartgangers naar de christelijke secte- school Is de ziekelijke toestand van de beginsellooze conservatieven reeds zóó ver voortgekankerd dat zij hun laatste medicijn, hun laatste middel van be strijding der liberalen alleen in laster moeten zoeken? En welke bewijzen of zelfs se/«}'»gronden voert de coalitie aan om hare vreeselijke en onwaardige beschuldiging te staven? Geene hoegenaamd. Zij bepaalt zich tot woor den, tot insinuatiën, tot ongemotiveerde lastertaal. Zij stelt k priori„Gij liberalen zijt communisten „en socialiston en zoo ge het nog niet zijt zult „gij er van zelf toe komen. Aan u echter het „bewijs dat gij het niet zijt. Wij kunnen het be- „wijs niet leveren!" Aan den beschuldigde wordt zoo doende het negatie} bewijs zijner onschuld opgelegd. In de meeste gevallen is dit in de regtsprak- tijk eene groote moeijelijkheid zoo niet eene on mogelijkheid. En van daar dat de regtsvordering als regel aanneemt dat de eischer de bewijzen van schuld, niet de gedaagde het blijk zijner onschuld moet leveren. Maar gelukkig kan in deze toch in vele opzig- ten door den aangevallene het bewijs geleverd worden van de valschheid der sluwe en eerlooze betichting. De liberalen hebben hunne beginselen nederge legd in de wetten die onze staatshuishouding be- heersehen. Het gansche staatsleven, regeringsvorm wetgeving en regtswezen is er in vervat. Koning en Staten Generaal brengen die dagelijks in toe passing en in verdere ontwikkeling. De regter- lijke magt toetst ze en spreekt er regt op. Welnu, wijs ééne enkele bepaling aan die in de verste verte bij duizendste gevolgtrekking, verband solidariteit kan aantoonen met den misdadigen oproerling van Franschen en vreemden oorsprong die in koelen bloede steelt, moord en brandsticht, en al wat kunst en beschaving sedert eeuwen had verzameld prijs geeft aan baldadige vernieling, en Erankrijks hoofdstad verandert in eene hel! Hoe vele misdaden zouden wij niet op rekening onzer tegenpartij kunnen stellen indien wij dezelfde verachtelijke methode wilden volgen? Communisme heeft met liberalisme evenveel te maken als clericalisme met socialisme. Commu nisme is juist integendeel van nature de erfvijand van liberalisme. Het communisme wil gelijkheid van goederen zonder aanwending van bijzondere krachten en dringt zijn dolzinnigen eisch aan door middel van het algemeen stemregt, van arbeid- stakingen, strijd tegen eigendom en kapitaal. Het liberalisme stelt als eerste voorwaarde de arbeid de vrije ontwikkeling van ieders krachten en ver mogens, de bescherming van ieders arbeid en eigendom. Het heeft eerbied voor het huisgezin, bevordert het onderwijs, de godsdienst en hand haaft de voor ieder verbindende staatswet met de daar omschreven regten en pligten van al de leden der burger-maatschappij. De communist en socialist zeggenla propriété c'est le vol (eigen dom is diefstal) en de losgebroken boeven die te Parijs meêhielpen zeggen nog lieverle vol c'est la propriété (diefstal is eigendom). Wie geeft het regt aan Dagblad, TijdMaasbode, Nieuwe Goessche Courant en consorten om aan de Nederlandsche kiezers, met het oog op ons burgerlijk wetboek, neen, met het oog op ons volkskarakter en zeden, te waarschuwen tegen liberale volksvertegenwoor digers omdat hunne beginselen zouden overeen komen met of uitloopen op die der communisten Schande over dergelijken toeleg die in helsch- heid niet onderdoet voor de verwijten der Com mune-mannen tegenover de leden van het wet tig gouvernement, en tegen al wat in Frankrijk en elders de liberale denkbeelden en de orde en het gezag huldigt. Het is dan ook juist op de liberalen dat de Commune het gemunt had. Ze heeft hen in de gevangenis geworpen, gefusilleerd, hunne goederen geconfiskeerd, hunne wetten en verordeningen op geheven. Zij noemde de liberalen en zelfs de republikeinen reactionairenuitzuigers van het volk en wat niet al meer! Zij vermoordde de gewetens- en godsdienstvrijheid die aan het libe ralisme haar oorsprong en handhaving te danken hebben; schond de kerken en sleepte hare be dienaren voor de executieplaats. En toch wordt de Commune door Nederlandsche journalisten aan Nederlandsche kiezers voor oogen gehouden in woord, in schrift, en meermalen ook van den kan sel om te waarschuwen tegen de keuze van mannen die om hun braafheid, kunde, maatschappelijken rang of betrekking geacht en gewaardeerd wor den bij allen die hen kennen Zijn er dan geen andere wapenen tot eerlijke bespreking en bestrijding van candidaten, wape nen ontleend aan onze binnenlandsche belangen en behoeften, aan de groote vraagstukken van den dag? Moeten deze in de schaduw gesteld wor den om de liberale candidaten te plaatsen in den rooden vuurgloed van het brandende Parijs? Bewijst dit niet, dat in de liberale rigting zelve, in de V eginselen neergelegd in hare wetten en besluiten, geen middel van bestrijding is te vinden? Neen, er is geen ander woord voor dan poli tiek misdrijf, met voorbedachten rade gepleegd en dat ten altoos durende schande zal strekken van hen die er zich toe verlagen zulke middelen te bezigen om hun partij op het kussen te helpen. Kiezers, kunt gij de kandidaten kiezen, die door logen en misleiding een weg tot het gezag moe ten gebaand worden? Verzet uw gevoel van regt zich daar niet tegen? GOES, 8 Junij 1871. Jl. Maandag avond zijn de zittingen der eerste kamer aangevangen. (Per telegraaf.) Tegen Zaturdag a. s. zijn bij de Eerste Kamer reeds verschillende onderwerpen aan de orde gesteld, waaronder dat voor den Ooster-spoorweg. Bij beschikking van den minister van finantiën is vastgesteld de 276staats-loterij, waarvan de collecte wordt geopend op 26 Junij a. s. en ge sloten op 8 Julij daaraanvolgende. De eerste trek king zal plaats hebben op 24 Julij, terwijl de laatste 100 nummers zullen getrokken worden op 14 Oc tober a. s. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Ned. Indië ontvangen telegram van 1 Junij heerschte aldaar over het algemeen eene goede orde, en bad de gouvernements-commissaris in de Preanger-re- gentscbappen berigt, dat zich tegen de invoering der reorganisatie in dat gewest op 1 Junij geene moeijelijkheden voordeden; dat overal medewerking werd ondervonden; dat geen spoor van tegenstand of ontevredenheid was voorgekomenen dat op

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1