BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES. bestaat uit de heereu CauSnouck Hurgronje Pompe van Meerdervoort, Mazure en Vader. In de laatste plaats was aan de orde het voor stel van gedeputeerde staten betreffende den ver koop van de stoomboot Zeeland. Door den heer Hombach werd echter voorgesteld, om de beslissing daarover aan te houden tot de zomerzitting in de volgende maandmet het oog op een bestaand plan voor eene dienstregeling op de Wester-Schelde voor rekening der provincie. Dit voorstel van den heer Hombach is aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de heeren de Casembroot, Pompe van MeerdervoortHennequin, Cau, Risseeuw, vtm Citters BrevetH. J. van Deinee Sprenger Winkelman, Becius, Hammacher, Vader, J. P. Ka- kebeeke, van der Bilt en Molenburgli. De buitengewone vergadering is daarna door den voorzitter, in naam des konings, gesloten. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 2 Junij is Iman Dorst, oud 24 jaren, geboren en wonende te Sint Annaland, boeren knecht, thans gedetineerd te Middelburg, schuldig Verklaard aan moord en te dier zake veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, met bevel dat een uittreksel van dit arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Tholen, te Sint Annaland en te Mid delburg ter plaatse alwaar zulks te doen gebrui kelijk is, en met verwijzing in de kosten dei- procedure. Zooals men weet stond de veroordeelde teregt ter zake dat hij in den morgen van 18 February jl., op de hofstede van L. Boudeling onder Tholen, Apolonia Belia Ligtendag, dienstmeid aldaar, bij de keel heeft gegrepen, met het doel om haar te verworgen, en haar later in een paardenput op die hofstede heeft geworpen, en haar met het hoofd zoo lang onder het water en het ijs gehouden, tot dat zij dood was, zulks na reeds den vorigen dag het voornemen te hebben opgevat, haar van het leven te berooveu. In de jongste vergadering van den gemeente raad alhier hebben de heeren Nortier en Pompe tegen het ontwerp-besluit van burgemeester en wet houders betrekkelijk de vierde school voor lager onderwijs gestemd, terwijl de hrn. Meijlink en Hanlo er voor hebben gestemd met al de overige leden van den raad. Deze zaak schijnt met gesloten deuren te zijn af gehandeld; althans bij de heropening der zitting is volstrekt niet meer over de zaak gediscussieerd en alleen gestemd. Wij betreuren het, dat het publiek daardoor niet in de gelegenheid is te oordeelen, waarom er in deze gewigtige zaak verschil van gevoelen bestaat tusschen geestverwanten. Wijl toch juist de onderwijskosten de redenen zijn geweest om in onze gemeente de vroegere op positie in den raad te versterken, zou het niet van belang ontbloot zijn te weten: waaruit het verschil tusschen de oude en nieuwe leden dier party is te verklaren op een punt dat teregt een zeer ge- wigtig mag genoemd worden. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Co öperatieve voorschotvereeniging en spaarbank te Goesop 6 Junij 1871. ONTVANGSTEN Kas-saldo 5 Februarij 1871 Reservefonds Storting aandeel Terugbetaling op schuldvordering Interessen daarvoor. Opgenomen gelden Gezamenlijk bedrag UITGAVEN: Reservefonds Terugbetaalde aandeelen Verleende voorschotten Terugbetaalde intressen. Terugbetaalde opgenomen gelden Intressen van opgenomen gelden. Onkosten Uitgekeerde winst Gezamenlijk bedrag Kas-saldo, 5 Junij 1871 2825,035 19,35 202 71 8372,68 461,42 11649,815 23531,01 Nihil, f 141,32 -12855,— - 69,26 - 6979,65 - 15,76 7,76 - 119,07 20187,82 f 3343,19 Jl. Vrijdag vielen hier ter stede twee kinderen uit een bovenraam van een huis in de wijngaard- Straat, op de straat. Behalve eenige kneuzing in het gelaat zijn beide kinderen ongedeerd gebleven. Men meldt ons van Ellewoutsdijk dat aldaar zich een geval van kinderziekte heeft voorgedaan. Uit Harlingen schrijft men van 29 Mei. »Voor eenige jaren werden hier onderscheidene personen, na het eten van verdacht rundvleesch, ongesteld; professor M. Mulder van Groningen, hier een en kelen nacht vertoevende, stierf kort daarop; hij had insgelijks van dat vleesch gegeten, terwijl een paar personen sedert sukkelend bleven en binnen een tijdsverloop van drie jaren elkander in het graf volgden. Een soortgelijk geval heeft zich hier we der voorgedaan. Het huisgezin van een melktap- per, uit zeven personen bestaande, heeft vleesch gegeten van eene koe, die, zoo men verneemt, ten gevolge van het kalven is gestorven; allen hebben hevig gebraakt en diarrhase gehad. Men hoopt dat hier geen doodelyke afloop bij de patiënten zal volgen. Zoo men hoort, trekt de politie zich de zaak aan." Door de deelname aan solide verlotingen hebben reeds honderde familien fortuin gemaakt. Dit is eene bewezene daadzaak. Daarom wijzen wij ieder die op eene soliede en gelukspellende wijze geneigd is zijn geluk te beproeven op de annonce in ons blad voorkomende van de firma Fuld, Woljfsohn Co. Nieuwendijk L 69, Amsterdam, welk huis, wegens zijne prompte en oplettende bediening, be kend staat. Wie meenen mogt, dat Parijs, gedompeld in jam mer en ellendeberoofd van zijne schoonste ge- denkteekenen en gebouwen treurende zou zijn over het gemis zijner sieraden en het verlies van tallooze ingezetenen bedriegt zich zeer. Hoeveel de stad geleden'heeftin welk een puinhoop hare straten zijn verkeerd, Parijs verheft zich (om eene uitdrukking van de Köln. Zeit. te bezigen) met de elasticiteit der ligtzinnigheid uit de ellende van de laatstverloopen weken. Reeds zijn de tafeltjes en stoelen van de stoepen der koflijhuizen op de boulevards, even als vroeger met bezoekers bezet^De opening der schouwbur gen wordt binnen eenige dagen verwacht. De aan kondiging dat de danshuizen weder toegankelijk ziju, wordt te gemoet gezien. Kortom, eer eenige dagen zijn voorbijgegaan, zal Parijs op nieuw de stad der vermaken zijn en de rampendie zij heeft doorstaande verliezen die zij heeft geleden zijn dan weder vergeten. Om zich daarin te voegen moet men Pranschman, moet men Paryzenaar wezen. Maar bij het zien van dien ommekeer van za ken rijst toch onwillekeurig de vraag op de lip pen: welke toekomst gaat Frankrijk te gemoet?" Voor het tegenwoordige moet deze vraag met een onwetend schouderophalen worden beantwoord, te eerdernu de toestand van het regerend kabinet als zeer hagehelijk verdient beschouwd te worden. Wil Thiers zijne positie handhaven, dan zal hij nog menigte van bezwaren hebben te overwinnen, alvorens hij aan Frankrijk orde en rust zal her geven. De minister van binnenlandsche zaken Ernest Picard wil aftredeneven als de minister van oorlog, generaal Leflö, en beiden worden ge roemd als onmisbare leden van het gouvernement. Jules Favre, zegt men, heeft genoeg van zijne portefeuille van buitenlandsche zakenen zoo ooit, dan is thans een man van energie noodig, om de betrekkingen van Frankrijk met het buitenland op goeden voet te brengen. Daarbij wordt de re gering van twee zijden buitenaf bestookt. De Bo- napartistiscbe partij steektdriester dan ooit, weder het hoofd opbehalve het artikel waarvan wij in ons vorig nommer gpwaagden. en dat wil aantoo- nen, hoe al de jammeren van de laatste maanden voorkomen zouden zijn, indien het keizerrijk in stand gebleven washeeft nu prins Napoleon een brief aan Jules Favre geschreven, die eene acte van beschuldiging tegen het bewind van 4 Septem ber behelst, en een plebisciet vraagt om te beslissen welke regeringsvorm Frankrijk zal erlangen. Die partij laat dus niets onbeproefd om tot herstel der Napoleontische dynastie te geraken. Te gelijk doen ook de Orleanisten en Bourbonnisten hun best voor hunne hoofdenof liever voor hun hoofd (want de fusie tusschen Bourbon en Orleans moet tot stand gekomen zijn). Er is geen twyfel meer, zoo zegt de correspondent van een onzer groote bladen, aan het voornemen der monarchale partij om Hendrik V tot koning van Frankrijk uit te roepen. De berigtgever bezigt het woord monar chale", en wil hierdoor blijkbaar te kennen geven dat de Orleanisten en de Bourbongezinden thans één belang willen bevorderen. De geestelijkheid zal er zich zeer zeker niet tegen verzetten en is tevens ijverig in de weer om een interventie te Rome te bewerkenwaarbij zij den officieren van het leger de kans voorspiegelt revanche te nemen, opdat de nederlagen in den laatsten oorlog geleden in het vergeetboek mogten geraken. Men zou trachten een Romeiusch-Europeesche conferentie te erlangenen mogt dit plan niet gelukkendan zou Frankrijk alleen als kampioen voor 's pausen wereldlyk gezag optreden. Zoo luiden de geruch ten. Wat den graaf van Parijs persoonlijk betreft, deze zou, zoo wordt beweerd, het beginsel van het koningschap de droit divin niet hebben willen aannemen, maar bereid zijn zich te onderwerpen aan het besluit der landsvergadering, indien deze Hendrik V tot souverein koze. By al de berigten, die telkens omtrent de Com mune tot ons kwamen, deden wij de vraag, en voorzeker ook onze lezershoe is toch dat ligchaam zamengesteld Paris-Journal bevat thans een lijst der namen van de leden der Commune. De lijst zelve laten wij achterwege; zij bevat 50 namen met de aanduiding van de nationaliteit der per sonen, als: 22 Polen, 9 Italianen, 7 Duitschers (waaronder 1 Pruis), 2 Amerikanen, 2 Portuge zen, 2 Wallachijers, 1 Zwitser, 1 Spanjaard, 1 Hongaar, 1 Egyptenaar, genaamd Anijs-el-Bitter (men zegt een Hollandsche pseudoniem), 1 Ne derlander (van Ostal?) en 1 zonder aanwijzing. In ons vorig overzigt hebben wij melding ge maakt van de uitzetting van Victor Hugo uit Bel gië. Uit Londen verneemt men, dat de geniale balling aldaar is aangekomen en het voornemen had (zoo schrijft de Middelburgsche Courant) zich naar Amsterdam te begeven. Dit laatste is even wel tot heden nog niet bevestigd. In België gaan thans stemmen op tegen het be sluit der regering omtrent Victor Hugo. Men noemt dit besluit hard en in strijd met de wetten der gastvrijheid, die in België steeds gehuldigd wer den. - De senaat en de kamer van volksverte genwoordigers hebben echter de handelwijze der regering toegejuicht. Het Engelsche parlement heeft dezer dagen eene wet aangenomen, bepalende dat, „daar zekere ker missen in Engeland en Wallis nutteloos, eene bron van onzedelijkheid, en zeer nadeelig voor de be volking zijn", de afschaffing van zoodanige ker missen door het gouvernement, op voorstel van zekere plaatselijke overheden, gelast kan worden. De landdag van het hertogdom Lauenburg heeft dezer dagen een regeringsvoorstel tot wet verheven, krachtens welke de groote domeinen, die de voor naamste rijkdom van het landje zijn, den Staat in vollen eigendom zullen blijven belmoren, en de opbrengst dezer bezittingen zal dienen tot voor ziening in zijne behoeften; doch van die domeinen zal een uitgestrektheid gronds ter waarde van een millioen thaler afgezonderd worden, die ter be schikking van den souverein zal blijven. Door het doen van deze concessie heeft de Lauenburg- sche landdag het vertrouwen te kennen gegeven, iv i dat men aan het hertogdom kwijtschelde zijn aan deel in de Deeusche schuld, dat bij het Weener traetaat ten laste van Lauenburg is gebragt. Vrij algemeen gelooft men, dat het gereserveerde domein als dotatie aan von Bismarck gegeven zal worden. De tot stand gekomen regeling is te beschouwen als de inleiding tot de volkomene inlijving van het hertogdom bij Pruissen; nu de financiële kwes tie, de hoofdzaak voor het landje, in het reine is gebragt tot tevredenheid van beide partijen, zal die inlijving geene tegenstanders ontmoeten, en dus mag men haar weldra verwachten. Uit Italië en Zwitserland verneemt men, dat de regeringen de tractaten van uitlevering zullen handhaven, indien vlugtelingen van de Commune op het grondgebeid dier rijken mogten ontdekt worden. Naar men meent, moeten Felix P//at en Paschal Grousset, de twee voornaamste hoofden der Commune, zich in Zwitserland ophouden. Uit alle oorden der vaderlands worden de namen bekend van hen die men op 13 Junij ter Tweede kamer wenscht af te vaardigen. Te Pekela is een doodelijk geval van Cholera voorgekomen. In de Nieuwe Middelh. Ct. van 26 mei, lee3t men dat bij een notaris nadere inJiehtingen zijn tebekomen tegen bleekzucht en witten vloed. In de maand Mei zijn te Rotterdam 166 personen meer overieden dan geboren. De Middelburgsche scheeps-timmerwerl' voor de kleine scheepvaart is overgebragt naar Veere. Nabij Spaarndam is eene boot met 5 personen omgeslagen, bij welke gelegenheid een persoon verdronk. In aen IJsel bij Deventer is dezer dagen een steur gevangen die 120 kilogrammen woon;. Jl. Dingsdag is in het kanaal de Ligne nabij IJzendijke drijvende gevonden een in verge vorderden staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje, om wonden met een blaauwe schort, waarin zich een metsel steen bevond. 2 7 5 ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. ZEVENDE TREKKING. No. 7736 1000; no. 15034 f 400; no. 929 eu 16578, ieder f 200 no. 3658, 4406 en 5290, ieder f 100. ACHTSTE TREKKING. No. 18581 1500; no. 14040, 15393 en 17555, ieder f 1000; no. 13781 en 15884, ieder 400no. 6804, 14907, 15585, 16617, 16654 en 19943, ieder f 200; no. 1877, 4128, 4923, 8597, 13277 en 19511, ieder 100. Van den 1 tot en met den 5 Junij 1871. Ondertrouwd Gehuwd Geene. Geboren: Den 1, Tjouis, z. v. Jan Versé en Kor- nelia Alida Polderdijk, den 2, Jan Leonard Romelis, z. v. Josephus Leonardus Henricus Pompe van Meer dervoort en Hermina Kornelia Verschoor. Overleden Den 2 Leendert Paardekooperoud 76 jaar, geh. met. Janneke Tromp, den 4, Kornelia Goedegebuur oud 30 jaar jd. M.ARKTBER1GTE1N PER TELEGRAAF. MAANDAG DEN 5 JUNIJ 1871. Nhdebl. Werk. Schuld 21/2 SrANJE23/4 Portugal, 1853 3 Rusland, 1860 4'/a Id. 1s67 4 Id. Spoorwegen 5 Id. Poti-Tiflis 5 o istenrijkPapier 5 Mei Id. Zilver 5 Januarij Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 n.-amerika 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. i ROTTERDAM, 5 Junij 1871. GRANEN. Aanvoer klein, langzaam verkocht. Puike Tarwe ruim prijshoudend, afwijkende flaauw. ROGGE 25 ct. HAVER 10 ct. hooger. MEEKRAPHANDEL niet zeer levendig; houders blijven geretireerd; slechts kleine partijtjes onveranderd tot vaste prijzen afgedaan. LONDEN, 5 Junij 1871. GRANEN prijshoudend. o O i*i 'A w (s SA -t t» h g

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2