1871. JW 42. Vrijdag 26 Mei. 58ste jaargang. BIJ DIT NOMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. 11. BINNENLANPSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels h 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. OPENBARE VERGADERING VAN D£N OfiMEElvrK-BAAn te O K S, op VRIJDAG den 26 MEI 1871 des avonds ten half 8 ure. 1. S. 8. 4. Idem 6. 6. 8. 9. 10. PUNTEN VAN BEHANDELING. Mededeelingen, ingekomen stukken. Benoeming van een lid in het bestuur van het gasthuis. Verzoek van W. Swart, om ontslag als leeraar aan de burger-avondschool, van A. Sterk, omtrent het door hem aan geplempte gedeelte in de Vest. van P. van der Does, om aaukoop van grond, van J. A. A. Fransen van de Putte, om idem, thans op erfpacht door hem bezeten, van verschillende personen, om afkoop van cijns. Specificatie van uitgaven over 1870 en begrooting voor 1872 van de gemeente-apotheek. Af- en overschrijving op de begroeting voor 1870. Voorstel tot aankoop van een gebouw voor schoollokaal. Idem der commissie van rapport in zake de in zameling van fsecale stoffen. Idem Idem Idem ktastssmma GOES, 25 Mei 1871. TWEEDE KAMER. Evenals hoofdstuk Marine," en wel in nog erger mate, heeft hoofdstuk Oorlog" bij de discussien in de zittingen der laatstverloopen dagen, veel aan vallen te doorstaan gehad. Slechts zeer enkele leden \ereenigden zich met het beleid van dezen minis ter. Het hoofdstuk brengt een zee van moege lijk heden te weeg, zeide de hr. Fransen v. d. Putte en zeker is het, dat op het punt der landsverde diging de gevoelens zeer uiteenloopen en achter eenvolgende ministers ongelukkig zijn in het tot uitvoering brengen van eenig vast en doelmatig plan, dat eenig nut doet geboren worden uit de millioenen welke jaarlijks voor ons defensie wezen worden besteed. Een halve verdediging geeft geene de minste zekerheideene afdoende verdediging kost millioenen; geene verdediging zou onze na tionaliteit op het spel kunnen zetten. Uit de ge voerde debatten en mededeelingen putten wij weinig hoop, dat de tegenwoordige minister onze verde diging in het reine zal brengen, 't Ware te wen- schen dat een krachtig, een goed doordacht plan werd voorgesteld, opdat de natie zou kunnen oor- deelen over de rigting welke aan deze hoogst ge- wigtige zaak moet worden gegeven. Tal van sprekers voerde het woord. Verschillende opinion werden gehoord, maar wij vreezen dat een en ander slechts een betrekkelijk nut zal hebben. In de zitting van gisteren is het hoofdstuk Oor log" aangenomen met 41 tegen 27 stemmen. Vervolgens is hoofdstuk koloniën" iu behande ling gekomen en, na eenige discussie betreffende den afstand van onze bezittingen op de kust van Guinea en de uitvoering der agrarische wet, even eens aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. In ons vorig nomraer meldden wij, dat, bij de behandeling van het hoofdstuk »finantiën" der staatsbegrooting, door den heer Fransen van de Putte de aandacht vau den minister was gevestigd ge worden op eene onregtmatige daad ten opzigte van de pachters der oesterbanken op de Zeeuwsche stroo men gepleegd. Aan de rede daarover door den heer van de Putte gehouden, ontleenen wij het volgende Eenige hecren in Zeeland waren, door publieken aan koop eigenaars geworden van de ambachtsheerlijkheid, waarin het Verdronken land ligt, waar de oesterputten zich bevinden. Bij de verpachting nu dier visscberijen meenden zij hun regt te benadeelen door zelve pachters te worden, wanneer ze geen protest indienden. Zij hebben dit gedaan en verklaart! dat, zoo zij pachters werden, zij hun even tueel regt niet opgaven. Zij zijn pachters geworden, en ontvingen op last van den minister van finantiën het volgende antwoord; „U bij deze kennis gevende, dat de pacht niet gegund wordt om dat door u protest is aangeteekend." Dus, omdat die heeren hadden getracht bun eigen regt te bewaren werden zij uitgesloten van de pacht. Ja, men is nog vei der gegaan, en ook aan andere pachters heeft men de pacht niet gegund, omdat de bedoelde heeren hunne borgen waren. Zie, dat is eene handeling uit Oost-Indië van-de zestiende en zeventiende eeuw; dat is Turksch; maai' in het vrije Nederland behoort zoo iets niet te liuis. Ik weet wel dat dit onder een voorganger van dezen minister plaats had, maar daar de zaak in den loop dezer week nog niet in het reine was, vestig ik er de aandacht van dezen minis ter op." De minister heeft geantwoord de zaak te zullen onderzoeken. Bij de herstemming vóór een lid der provinciale staten in het kiesdistrict Middelburg, tusscheu de heeren mr. J. Snijder en mr. J. W. M. Schorer waren uitgebragt 653 stemmen. Hiervan verkregen mr. J. Snijder 327 en jhr. Schorer 326 stemmen. Door het stembureau is geconstateerd dat aan de stemming een niet kiesgeregtigde heeft deelgenomen, doch neemt men al aandat die stem op den heer mr. Snijder is uitgebragt en dus diens aantal stem- meu met 1 zou behooren verminderd te worden dan was liet aantal stemmen op beida heeren gelijk, nl. 326 ieder, en bij zulk een geval zegt de wet daf de oudste in jaren, in dit geval dhr. Snijderals ge kozen moet worden beschouwd. Het aftredend lid mr. J. Snijder is dusals oudste in jaren, de ver- kozene. Te Hulst was de uitslag als volgt Kiezers 719, ingeleverd 596, van onwaarde 3 briefjes. Hiervan bekwamen de heerenC. C. P. Pierssens 296, P. F. Dierick 267, II. A. A. baron Collot d'Escury 241 J. Kroon 207 stemmen. Al- zoo gekozen de heeren C. C. P. Pierssens en P. F. Dierick. De 25ste Algemeene Yergadering der Geweste lijke Yereeniging van hej; Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap is bepajdd op Woensdag den 31 dezer, in de Prins van Oranjete Goes, waarbij een woord tot inleiding zaï gesproken worden door den heer W. Swart. Onze correspondent schrijft het volgende: 's HeerArendskerke 23 Mei 1871 Ik heb een kjjkje genomen bij de werken tot afdamming van het Sloeen wijl ik vooronder stellen kan, dat uwe lezers daarin belang stellen deel ik u -mijne bevinding mede Volgens mijne meening zijn de vorderingen alle- zins groot te noemen, want, niet alleen dat de bewuste dam over eene aanmerkelijke lengte boven het hoog waterpeil, zelfs op eene enkele plaats tot de bepaalde hoogte is opgereden, maar ook met het zinkwerk en de werkzaamheden aan de spoorbaan door 3 polders is men reeds zoover, dat deze week de Locomotief, die bij »Tendenwege" klaar staat, zijne diensten zal kunnen gaan bewij zen. Bij peil laagwater heeft het vaarwater geen noemenswaardige breedte meer, zoodat het mij niet zou verwonderendat bij even goede vordering als uu, het water nog vóór het einde dezer maand digt was. Wat mij vooral een goed vooruitzigt op de goede voortschrijding van het werk geeft, is de voorraad en de aanvoer van allerlei materialen, in eene hoe veelheid die mij verbaasd deed staan. Bovendien vernam ik, dat er bij den stoombaggermolen, welks opgebaggerde grond door een stoomboot geregeld wordt aangevoerd, eerlang nog een paar locomo tieven zullen gebezigd worden om den grond uit een ingepolderd gedeelte schor met waggons op- tevoeren, zoodat het werk, thans door honderden kruiwagens waarmede men de polderjongens lustig ziet schuyeren, verrigfc, door stoomkracht zal wor den versneld. Te oordeelen naar den tegenwoordigen voortgang van het werk en naar de nieuwe hulpmiddelen die zullen worden aangewend, laat het zich aanzien, dat het groote werk van de afdamming van het Sloe spoedig zal zijn volbragt. Het werkvolk ver dient goed geld en is tevreden. Er heerscht een uitmuntende geest en de gezondheidstoestand is voortdurend naar wensch. De aannemers hebben daarvoor goede voorzorgen genomen. Over eenigen tijd hoop ik mijn bezoek te herhalen en deel u dan andermaal mijne bevinding mede. Wolf aartsdijk, 23 Mei. Als in betrekking tot het hoog-adellijkegeslacht, waartoe onze ambachts heerlijkheid behoort, kan van hier het volgende gemeld worden: In het begin dezer maand overleed te Berlijn Leopold Graaf OdroivonczSedlnitzkygeb... 29 Jnljj 1787 (f), die, vroeger in aanzienlijke be trekkingen, iu 1840 afstand deed van de waardig heid als Prins Bisschop van Breslau, en thans ambteloos burger was. Bisschop zijnde, begon hy de onwaarheid en onhoudbaarheid van het Kathol, geloof intezien, waarom hij deze bediening neder- legde, en als Theol. Doctor ook Predikant werd. Tot in zeer hoogen ouderdom was hij een ijverig voorstander van de Evangelische kerk, en tevens een warm weldoener van de armen. (f) Vermeld bij v. d. Baan, Gesch. v. Wol/aartsdijk, bl. 662. De gemeenteraad van Wolfaartsdijk heeft den 19 dezer tot hulponderwijzer aan de openbare school benoemd den heer Pieter Verhage, geboortig van Goes, thans in die betrekking te Cortgene werkzaam. Te Heinkenszand is men met den aanbouw eener nieuwe meestoof begonnen. Ook te Kapelle zal er eene worden opgerigt. Deze week hoopt men te Borssele een school feest te vieren, tot aanmoediging van het getrouw schoolgaan. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voor stel tot geleidelijke afschaffing der kermis aangeno men. Gedurende de jaren 1872, '73, '74 en '75 wordt dientengevolge de duur der kermis tot één week beperkt, en na 1875 geen kermis meer ge houden. Het lijk van den laatsten der drie heeren uit Appingadam, die op zulk een raadselachtige wijze het leven verloren, is nu ook gevonden. Een klei- schipper vond het lijk reeds gedeeltelijk mefrgroen bewassen, drijvende op den rug in het Schildmeer. Omtrent de pokken-epidemie in ons Vaderland kan men melden, dat dezelve te 's Hage en te Utrecht tot enkele gevallen is verminderd, doch dat zij zich daarentegen op andere plaatsen met kwaadaardige hevigheid vertoont, o. a. te Wad- dinxveen, Nieuw Lekkerland, Leiden, en in min deren graad te 's Bosch, Lemmer, Deventer enz. (Zie verder het Binnenland in het bijvoegsel.) In ons laatste nummer deelden wij nog het be- rigt mede, per telegraaf alhier ontvangen dat de troepen van Versailles Parijs waren binnengerukt. Latere tijdingen hebben dit telegram bevestigd. Zondag en Maandag zijn 80,000 man de stad inge trokken en, ofschoon het kanongebulder der opstan delingen voortduurdewas de weerstand onbedui dend. Groot is het aantal gevangenen, waaronder Assy, de eerste leider der CommuneÈochefort en zijn vriend Mouret. Dat Felix Pyat en Paschal Grousset, beide leden der Commune, uit Parijs ver dwenen zouden zijn is nog niet gebleken. Het werk der verwoesting, dat de Commune zich tot taak scheen gesteld te hebben, werd gedurende de laatste dagen, ondanks de verwarring, die er in den boezem van dat ligchaara heerschte, en de ge varen, waarin de stad verkeerde, gestadig voortge zet. Met het afbreken der boetkapel van Lodewijk XVI en Marie Antoinette werd een begin gemaakt; het omverbalen der zuil op de Place Vendóme volgde; het ruiterstandbeeld van Hendrik IVboven °den hoofdingaug van bet stadhuis prijkendeis uit den gevel genomen en aan de slechting van de woning van Thiers wordt met ijver gewerkt. Zelfs Parijsche organendie der Commune geen kwaad hart toe dragen, breken den staf over hare bekrompen ver nielingswoede of drijven er den spot mede. Ijj den demokratischen Avenir Nationaldie tegelijk met de Commune is opgeheven, las uien dezer dao-en: De afbraak van het buis van den beer Thiers gaat voort. Het plein van Saint-Georges ea de daarop uitkomende straten zijn opgevuld met nieuwsgieri gen. Die lieden zijn derwaarts gelokt door het ge rucht, dat de leden der Commune, welke het sloo- pingsdecreet hebben goedgekeurdgedurende de uitvoering daarvan dansen rondom bet bedoelde huis zouden uitvoeren, in een Indiaansch kostuum ge kleed, met een pluimenkrans op het hoofd, met een ring in den neusmet een tomahawk in de hand en ender het aanheffen van woeste Indiaansche

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1