VERKOOPINGEN ENZ. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES. Nhoerl. Werk. Schuld 2',2 I 52?/s. wondering baren, dat de Commune.het nog weet uit te houden. En geldt dit bewijs voor de vreesselijke strenge opvatting der Commune en hare uitvoerders van de militaire tuchtde besluiten van dat lig- chaam toonen evenveel politieleen haat en onver draagzaamheid als kleingeestigheid! Thans is het de boetkapcl, aan de nagedachtenis van Lodeivijk XVI gewijd, dio hetzelfde lot moet ondergaan als deBréakerk, omdat die kapel een blijvende hoon is voor de eerste revolutie en een altoosdurend protest van de reactie tegen liet volksgerigt." Van het omverhalen der Vendömezuil, dat op 8 Mei zou geschieden is nog niets vernomen wel dat het plan bestónd de standbeelden van Lodewijk XIV, Hendrik IV, NegMoney en nog andere monu menten op een bed van zand en mest te doen ne- derploffen. Alles, wat aan het koning en keizerschap herinnert, moet vernietigd worden om spijs te be komen tot het gieten van g'scliut ter voortzetting van den burgerkrijg. Een ander besluit der Commune bepaalt, dat te beginnen met 12 Mei, alle voorwerpen in de bank van leening verpand, en waarop niet meer dan twintig francs is voorgeschoten, kosteloos kun nen worden teruggehaald. Dit besluit, hoe mensch- lievend het oogenschijnlijk moge klinken, getuigt van geen de minste kennis van zaken en is eene belagclielijke toepassing van het egoisme. De Köln. 'Zeitunq bevat eene vergelijking van Frankrijk op 8 Mei 1870 met Frankrijk op 8 Mei 1871 schetst de lotgevallen van het land in dit jaar en eindigt hare beschouwing met deze woorden: »Op 8 Mei 1870 het Napoleontische plebiscit. op 8 Mei 1871 omverhaling derVendömezuil. Tacitus zou zijn vernietigingsvonnis niet beter en treffender hebben kunnen formuleren, dan bet hier door de fransche natie zelve gedaan is." De regering van Versailles, het wettige landsbe stuur in Frankrijk, heeft gemeend de Parijzenaren te moeten toespreken en dit gedaan in een procla matie die gisteren is uitgevaardigd, en wier inhoud, hoofdzakelijk op het volgende nederkomt: Thiers en zijne ministers verklaren dat zij, natuurlijk in over eenstemming met de nationale vergadering, aan Parijs dezelfde regten willen schenken die Lyon en Mar seille hebben. De regering herinnert den Parijze naren dat zij het regtmatige, vrij verkozen lands bestuur is, en dat eene kleine minderheid zich aanmatigt hare willekeurige eischen aan Frankrijk te willen opleggen, en dusdoende de ontruiming des lands tegenhoudt en de hoofdstad aan een nieuwen aanval van den kant der Duitschers bloot stelt. Deze," zegt de regering, verklaren, dat zij zonder genade het gesloten verdrag ten uitvoer zullen leggen, indien wij er niet in slagen zeiven het oproer te onderdrukken." Voorts worden de beloften herhaald, reeds vroeger gedaan voor het geval dat Parijs tot de orde terugkeert. De inge zetenen worden uitgenoodigd op het gunstigste oo- genblik het hun opgelegde juk af te werpen. Ten einde hun de angsten eener bestorming van den ringmuur te besparen, zal de regering haar geschut tot niets anders gebruiken dan om eene der poor ten met geweld te openen. Eens binnen de stad gekomen, zal de bevolking, naar zij hoopt, zich om de nationale vlag scharen. »Het hangt van u af (aldus besluit de prcolamatie), de onheilen te voorkomen, die van eene bestorming onafscheide lijk zijn. Gij zijt honderd maal talrijker dan de krijgsraagt der Commune is. Vereenigt u, en opent de poorten voor ons, dan zal het kanon zwijgen, en de kalmte, de orde en de overvloed zullen te- rugkeeren Zal deze proclamatie iets baten? Over de onderhandelingen te Frankfort tusschen von Bismarck en Favre is niets naders bekend. Ter beurze van Brussel liep dezer dagen het gerucht, dat de vrede geteekend zou zijn, welk gerucht door de Indépendance werd bevestigd. Later is evenwel gebleken, dat dit voorbarig was. Wel hebben de beide heerén meermalen conferentien gehad, en meldt men, dat, als de partijen het eens zullen zijn, de sluitacten te Frankfort zullen geteekend worden, maar van geteekend zijn weet men niets. Uit Italië verneemt men, dat de minister van buiteulandsche zaken aan de gezanten der vreemde mogendheden, eene circulaire gezonden heeft, waarin hij zich beklaagt over de beleediging Italië aangedaan door de deputatien uit Engeland, Oostenrijk, Beije- ren en België, die bij den paus zijn ontvangen ge worden. De tekst der adressen, die den kerkvorst zijn aangeboden, is als bijlage aan de circulaire toegevoegd. Den 4 Mei is in het italiaansche parlement voor gelezen een voorstel van wet, ingediend door den heer Bargoni, strekkende tot uitzetting van het genootschap van Jezus' uit Rome. De dag voor de toelichting van dit voorstel is nog niet bepaald, daar de minister van binnenlandsche zaken beloofd heeft eerstdaags der kamer een ontwerp aan te bieden waarbij de wetten betreffende de opheffing der godsdienstige eorporatiën ook in Rome van toe passing verklaard worden. De gezant van Oostenrijk bij den paus is door zijn gouvernement teruggeroepen. Het acht de vertegenwoordiging bij den kerkvorst, niet meer noo- dig, nu de ambassadeur bij het ItaliaanscheTiof de be langen der Oostenrijkscheonderdanen kan behartigen. De kamer van vertegenwoordiging in België houdt zich bezig met dc behandeling eener nieuwe kies wet In deze wet wordt de census voor het kies- regt van leden der provinciale raden gesteld op twintig francs. Het daartoe strekkende artikel is bereids aangenomen. Laatste Berigten. PARIJS, 9 Mei. Bij besluit der Commune is de prijs van het brood vastgesteld op 50 centimes per kilogram. Het fort Issy is gisteren geheel ontruimd. Het garnizoen had vóór den aftogt mijnen gereed ge maakt. Thans is Parijs totaal ingesloten van Ge- nevilliers tot Ivry. De streek van Passy tot Point- du-Jour heeft veel van het bombardement te lijden. De troepen van Versailles geven overal vuur. Bij Montretout worden nieuwe batterijen aangelegd. VERSAILLES, 10 Mei. Honderd-negentien stuk ken geschut zijn buitgemaakt op het fort Issy; ook is daar een groote hoeveelheid ammunitie gevonden. De levensmiddelen en de brandewijn waren met tabak doortrokken. Deze toebereiding, bestemd om de opstandelingen tot overspanning te brengen maakt alle kwetsuren doodelijk. Geheel het garni zoen is ontsnapt. Men verzekert dat de bemagti- ging van Issy en de belangrijke resultaten door de batterij Montretout verkregen een-paniek onder de muitelingen hebben veroorzaakt. De operatiën wor den krachtig voortgezetde batterijen der gefede- reerden antwoordden zwak. De naderings werken wor den met kracht vooruit gebragt naar de omwal lingsmuren. FRANKFORT, 10 Mei, 2 ure namiddag. De definitieve vrede tusschen Frankrijk en Duitschland is zoo even onderteekend geworden. PARIJS, 10 Mei. De Mot d'ordre bevat een brief van generaal Rossel, waarin deze zijn ontslag vraagt, daarbij verklarende, dat hij niet langer in staat is de verantwoordelijkheid van het opperbevelhebber schap te dragen, daar iedereen medespreekt, maar niemand gehoorzaamt. Dezer dagen is op den Hollandschen spoortrein, die ten 8 ure van den Haag naar Leiden vertrok, eene jonge doch ter moeder geworden. Moeder en kind zijn te Leiden ter verdere verpleging in het ziekenhuis opgenomen Onlangs zijn op een boerenerf te Voorstonden, (gem Brummen) vier overjarige kalveren neergevallen en gestorven, ten gevolge van liet afvreten van een omgehouwen taxistruik. De lioog- leeraav Miquel, heeft vroeger gewaarschuwd tegen het vre ten van taxisloof, dat den plotselingen dood van paarden, rundvee, schapen en geiten veelal veroorzaakt. -fiat men in Berlijn de Amerikanen in het stellen van advorleutien bijna den loef afsteekt, blijkt uit onderstaande aankondiging die wij in een Berlijnsch blad vinden: „Het morgenrood van den vrede daagthet zwaard rust in de scheede en het bloedig ijzer wordt vervormd tot een werktuig van arbeid en nijverheid. Snel als de lans der gevreesde ulanen; scherp en spits als de bajonnet van den musketier; zacht als een huzaar bij een herkenningstogt; koen en met doodsverach ting als de pruissische garde bij Gravelotte,- standvastig en onvermoeid als de landweer voor Belfort; keurig en net, ondanks alle vermoeijenissen, als de duitsclie soldaat, zoo werkt in alle stilte gestadig door: de naald op de naai- machinen uit de fabriek van Nicolaus Reinhardt Ounckel, te Berlijn, enz. enz. Een vreeselijke gebeurtenis had onlangs te Baracé in Frankrijk (Dep. Maine et Loire) plaats Twee broeders, Girard genaamd, van beroep putboorders, waren bezig een put te delven en waren met hun arbeid zoo verre gevorderd, dat de houten bekleeding aan de binnenzijde van den put reeds was gedaald tot de plaats waar zij wa ter hadden gevonden, toen plotseling de bovenranden van den put naar binnen storten. De oudste der broeders was op dat oogenblik beneden in den put werkzaam. Hii viel door den schok in het water, maar bleet met het hoofd toch nog vrij, want men hoorde hem om hulp roepen De jongste der broeders, Jozeph genaamd, daalde onmiddelijk in den put om zijn broeder hulp te verleenen, maar, helaas een tweede instorting bedolf ook dezen, eenige meters bo ven den anderen. Onmiddelijk toog men aan 't werk om den put te ontgraven, doch slaagde er eerst na vier dagen in, om Jozeph, erg verwond en uitgeput van honger en dorst, te verlossen. Wat zijn toestand nog verschrikkelijker maakte was, dat hij de klagende stem van zijn broeder hoorde, die hem smeekte om het water uittepompen, dat voortdurend rees en hem naauwelijks den mond meer vrij liet. Intus- schen was het hem onmogelijk hulp te verleenen, boven dien was de pomp door de aard-instorting gebroken. Toen men Joseph verlost had en eindelijk ook den ander bereikte was hij bezweken. Alvorens had nog een aandoenlijk tooneel plaats, toen hij, namelijk, met llaauwe en gesmoorde stem, een laatst vaarwel toeriep aan zijne vrouw en kinderen, die zich iri radeloozen angst aan den rand van den put bevonden. No. Cour. 34 Mei 12 's Gravenpolder. Inspan en Meubilair. Mr.v.DisHOECK. 36 12 's Heer Arendskerke. Afbraak. Mr. van Dam. 35 19 Kruiningen. Afbraak. Prumers. 37 20 Goes. Woonhuis Paardekooper en v.d.BüSSCHE. 34 22 II Roosjeshof met zelk-asehgrond. v. d. Moer. t( n Zoutkeet Id. de Hoop. U II u Woonhuis enz. Id. VERKOOPINGEN EN BESTEDINGEN. Bij de gisteren te Heinkenszand gehouden publieke ver- kooping van wei- bouw- en tuingrond aankomende de erven Jacob Janse Boogaard zijn de navolgende prijzen besteed. Perceel 1 groot 2,38,80 Heet. weiland, gelegen onder Si- noutskerke, toegewezen aan Louwrus Goense voor 1710,00 per Heet. Perceel 23 en 4 gecombineerd groot 3,94,80 Heet. bouw land in den Sintpieterspolder toegewezen aan Jan Vermet voor 1330, per Heet. Perceel 5 groot 0,05,90 Heet. tuingrond bij den hoop toe gewezen aan Jan de Ruiier voor J 185.00 een en ander zon der de 12'/, kosten. Van den 8 tot en met den 11 Mei 1871. Ondertrouwd geene. Gehuwd: den 11Jan Kornelis Barbier, oud 33 j.jm. met Maatje Duijvewaardt, oud 29 j., jd. Frans Reijerse, oud 35 j., wed*, van Tannetje Olree met Maria Vermaire, oud 29 j., jd. David van der Does, oud 27 j., jm. met Jacoba Johanna JVaas- tenlioven, oud 25 j.jd. Pieter Eversdijkoud 24 j jm. met Maria de Waard, oud 24 jd. Jacobus Johannes Quist, oud 25 j., jm. met Catha- ritia Wilhelmina Temperman oud 22 j jd. Geboren den 10 Willem z. v. Hubertus van der Straate en Apolonina Kramer. Overleden geene. MAR KTBER1GTEN. 19,825. 24,25 11,85. PER TELEGRAAF. DONDERDAG DEN 11 MEI 1871. StanjeZ3U 323/lt Portugal, 1853 3 34 Rusland, 1800 4'/2 j 835/8, ïd. 1867 4 684. Id. Spoorwegen 5 Id. Poti-Tiflis 5 O JSTENRUKPapier 5 Mei Id. Zilver 5 Januarij Id. Loten 1864 Turkije, Algera. schuld 5 K -Amerika 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. i GOES, 9 Mei 1871 TARWE f 11,25, 11,60 a f 11,80. ROGGE f 8, a f 8 25 V. GERST f 6,50 a 6,75. Z. GERST ƒ6,25 a 650 HAVER f 4,75 k f 5,50. GROENE ERWTEN f 9 ƒ950' PAARDENBOONEN 8,25 8,50. MEEKRAP. BOTER 1,12 a j 1,25 K G. EIJERS f 2,40 a J 2,60 de 100 stuks. AMSTERDAM, 10 Mei 1871, TARWE in eendoen. ROGGE prijshoudend. KOOLZAAD op najaar X 1 hooger. RAAPOLIE op «/w. f 49'/., dito vlieg 48. LIJNOLIE. AARDAPPELEN, Zeeuwsehe Jammen f 2,75 a f 3 60 Friessche f 3, a 3,30. J LONDEN, 10 Mei 1871. Tarwe is vast op de uiterste prijzen van 11. Maandag. Meel prijshoudend. Voorjaars granen' met slependen handel. AVIGNON, 3 Mei 1871. MEEKRAP. De markt verkeert in iets betere stemming. Het vertrouwen schijnt te herleven, en men verwacht meer handel. Er vonden eenige verkoopen van verstampte plaats; een partijtje Palud van fraaije qual. fr. 63, en ord. rosé en half Palud tot fr 53 a 54»/2 naar qual. Disponible Na- pelsche fr. 105 a 106; Napelsche op levering prijshoudend op fr. 88 5 90; Men noteeit: Rosé Alizari fr. 82 a 85: Na pelsche disponibel fr. 105 a 107; op levering fr. 88 a 90- verstampte Rosé fr. 106 i\ 108; Palud fr, 115 120; Rosé Meekrap SFFF 51 52 en Palud 55 a 56. Goes Drukkerij van F. KLEEUWENS ZOON.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 6