BXJBL&B VAM BB GOESSCHE COURANT, 88. Vrijdag 12 BBa Mei 1871. BINNENLANDSCHE BERICTEN. BUITENLAND. GOES, 11 Mei 1871. In de jongste zittingen der Ilde kamer is de begrooting van binnenl. zaken in beraadslaging gebragt. Waar het geldt ondernemingen van openbaar nut, spoor- en waterwegen, indijkingen, herstel an rivieren enz. spreekt het van zelf dat van alle zijden op de behartiging van min of meer locale belangen is aangedrongen. Er deed zich dan ook geen enkel punt van algemeen politiek belang voor waarover discussie werd gevoerd en in de zitting van gisteren vorderde men tot art. 112. Er wordt beweerd dat op art. 138 van dit hoofd stuk een amendement is voorgesteld van de heeren Jonckbloet en van Kerkwijk, strekkende om den post te verhoogen met 7,500. ter subsidiëring van middelbare scholen voor meisjes. (Per telegraaf.) In de zitting van lieden is de discussie over de afdeeiing Waterstaat en publieke Werken afgeloo- pen. De wet houdende toezigt op de spoorwegdiensten, zal worden herziende aansluiting van den Rhijn-spoorweg te Rotterdam zal niet worden opgegeven. Vervolgens is de afdeeiing „Hooger Onderwijs" in be handeling genomen. De heer van Kuyk heeft een amen dement voorgesteld om het tractament van den hoogleeraar Kaiser met ƒ700,te verhoogen. Morgen één ure voort zetting. Vooraf zal een nader onderzoek in de sectiën plaats hebben omtrent de concessie voor den Oosterspoorweg. Zooals wij in ons vorig No. meldden, is aan de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot af- koopbaarstelling der tienden. In art. 1 is bet hoofd beginsel nedergelegd: afkoopbaarstelling van tien den, hoe ook te voldoen, op vordering van den pligtige, al ware het tegendeel bedongen. In de memorie van toelichting geeft de minis ter de redenen op, die de Regering hebben doen afzien van het zoogenaamde stelsel van wederkee- righeid, dat in het laatste wetsontwerp was voor gedragen. De minister van finantien vestigt de aandacht der belanghebbenden op de bestaande gelegenheid tot verzending van brieven gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Ned. Indie, door middel van de stoomschepen van de maatschappij Nederlandvarende tusschen het Nieuwediep en Batavia, door het kanaal van Suez. Het eerste vertrek van het Nieuwediep zal plaats vinden op den 15 Mei a. s. en verder van zes tot zes weken. De overvaart moet binnen vijftig dagen geschieden. De brieven en verdere stukken die het publiek met de gemelde gelegenheid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres waaruit van dat verlangen blijkt. Het port der brieven van 15 grammen en minder is twintig cent, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming die voor binnenlandsche brieven is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koop waren is een port verschuldigd van vijf cent voor elke 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. Bij beschikking van 8 Mei 1871, no. 245, is de vroeger aan A. J. Verwey en Cie. te Rotterdam verleende vergunning voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tus schen Rotterdam, Zierikzee en Goes, in dier voege gewijzigd, dat die dienst voortaan alleen zal strekken tot vervoer van goederen en vee, en hun tevens tot wederopzegging vergunning verleend voor eene stoomsleepdienst langs de Maas en de Zeeuwsche stroomen. De heer Jules Favre heeft aan den Franschen consul te Rotterdam opgedragen den dank der Fransche regering aan het Nederlandsche volk over te brengenvoor de deelneming en vriende lijke bejegening den Franschen krijgsgevangenen betoonddie over Nederland naar hun vaderland terugkeerden. In de buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland, te houden den 15 Mei a. s. zullen worden behandeld: 1. Het ontwerp-regle- ment voor de calamiteuse waterschappen, met memo rie van toelichting en de gevoerde briefwisseling over de zaak, 2. Eene mededeeling van ged. staten, omtrent het geschil over het onderhoud van den straatweg, die gelegen is in de gemeenten Kloetinge en 's Gravenpolder en strekt van den rijksweg le klasse naar het dorp 's Gravenpolderdoor welke mededeeling de zaak aan de beslissing der pro vinciale staten wordt onderworpen. 3. Een voorstel van gedep. staten tot het verkoopen der provinciale stoomboot „Zeeland." Bljjkens het proces-verbaal der opening van stem briefjes, die ter verkiezing van vier leden der pro vinciale staten in de onderscheidene gemeenten van ons hoofdkiesdistrict zjjn ingeleverd, werden de vier aftredenden weder herkozen. Er waren ingeleverd: Getal Uitgeb. Getal Uitgeb. Kiezers. Stemin. Kiczeis. Stemm. Goes. 246. 164. Kattend ij ke. 16. 9. Baarland. 20. 12. Kloetinge. 29. 15. Borssele, 33 22. Kortgene. 28. 26. Colijnsplaat. 53 52. Krabbendijke. 26. 17. Driewegen. 11. 7. Kruiningen. 62. 52. Ellewoutsdijk 18. 8. Nisse. 22. 12. Fort Bath. 9. 7. Oudelande. 14. 11. 's Gravenpolder. 26. 16. Ovezand. 17. 8. 's Hr.Abtsk. c. a. 13. 10. Rilland. 24. 17. 'sIlr.Arendsk. 55. 40. Scbore. 16. 9. 'sHeerenhoek. 22. 15. Waarde. 16. 8. Heinkenszand. 47. 30. Wemeldinge. 37. 22. Hoedekenskerke. 27. 16. W issekerke. 76. 53. Kapelle. 49. 35. Wolfaartsdijk. 44. 31. Kats. 12. 11. Yerseke. 21. 13. Zamen 1089. 748. Het bureau heeft van onwaarde verklaard 10 briefjes (en niet 14 zoo als de N. G. Ct. in haar bulletin vermeldde.) Het getal geldige stemmen was alzoo 738 en de volstrekte meerderheid 370. De navolgende personen bekwamen het bij elk hunner uitgedrukte getal stemmen. Mr. J. 0. R. van der Bilt 688. J. W. Vader447. Jkr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort 416. J. H. Bybau388. D. P. Dominicus 262, B. Vermande 258, mr. C. van Citters 248, W. de Liefde 71, W. J. Vader 8, mr. C. P. Lenshoek 6, Bonaventura Briels (grond eigenaar,) mr. J. H. de Laat de Kanter en C. P. Lenshoek van Zwake elk 3 C. Coert, J. Fransen van de Putte, J Trimpe, A. Kakebeeke Jz. en Ja cobus Vereeke elk 2 stemmen en G. van Gitteis mr. P. H. Saaijmans Vader, J. Persant Snoep, C. E. Massee, dr A P. Fokker, C. A. L. Danckaerts, C. de Smid Dz C. Dominicus, J. Prumers, J. La Motthe van der Bilt, Adriaan Vaar, Bastiaan Ver mande B. A. OvermanJ. de Klerk Az. B. M. den Boer, J. van der BotsJ. ZandeeF. Ferdi- nandusse Jz.A. Nortier, Adriaan Nijssen J. van den Berge J. H. L. VaderC. Lenshoek PLz. A. van SitterenW. van Strien H. van Strien mr M. J de Witt Hamer, A. W. Rembgesvan der Bilt La Motthe en C. D. van Noppen, elk 1 stem. De uitslag dezer verkiezing doet zien dat er niet het minste politiek gewigt aan kan worden toe gekend. 'tls voor een groot deel eene zuivere keuze van personen geweest en van politiek bewustzijn is niet veel blijk gegeven. Een tal biljetten bevatte de uiteenloopendste combinatiën. Zoo kwamen de namen van Bybau en PompeVermande en de Liefde op vele stembriefjes i i broederlijke eendragt voor. Is dit eene vingerwijzingom op politiek gebied te verbroederen of zou het een afdoend bewijs zijn dat vele kiezers niet het minste begrip van de zaak hebben En hoe zou het dan zijn als bij uitbreiding van het kiesregtnog niet op de ontwikkeling van het kiezend personeel werd gelet? In de overige kiesdistricten van Zeeland zijn gekozen Te Middelburg de heeren Vis met 487, Winkel man met 385, Snouck Hurgronje met 377, van Deinse met 326 en de Jonge van Ellemeet met 290 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Snijder, aftredend lid, die 257, en jhr. mr. J. W. M. Schorer, die 230 stemmen verkregen. In het kiesdistrict Zierikzee waren aan de beurt van aftreding de heerenmr. B. C Cau, J. Hoo- genboom Bz. en jonkheer J. L. de Jonge Deze zijn op nieuw gekozen, de eerste met 393, de tweede met 365, de derde met 351 van de 422 geldige stemmen. Öhr, Isebree Moens verkreeg 63 stemmen. In het kiesdistrict Tholen was aan de beurt van aftreding de heer mr. T. A. Wagtho, die met 199 van de 241 stemmen op nieuw is gekozen. In het kiesdistrict Sluis waren aan de beurt van aftreding de heerenM. Mature, mr. F. J. Brevet en H. G. Hammacher, De heer Mazure werd met 314, de heer Hammacher met 294, de heer Brevet met 251 van de 331 geldige stemmen gekozen. In het kiesdistrict Hulst waren aan de beurt van aftreding de heeren: A. G. V. Hombach, C. C. P. Pierssens, J. Kroon en A. L. J. van Waesberghe (benoemd lid). Opnieuw zijn geko zen de heeren Hombach met 331 en van Waes berghe met 316 van de 627 geldige stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Pierssens, die 278, H. A. A. baron Collot d'Escury, die 234, Kroon, die 233, en P. F. Die- riek, die 227 stemmen verkregen. De Heraut wil wetendat bij de a. s. verkie zing voor de Ilde kamer in ons district, jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoortveel kans tegen over mr. P. II. Saaijmans Vader heeft. Een ander blad somt onder de geschikte kan didaten voor de Ilde kamer ook onzen predikant G. J. Vos Az. op. In het gebouw der hoogere burgerschool had heden het eind-examen plaats der burger avond school. Slechts één leerling, J. W. van de Weert had zich daartoe aangemeld, die big ken gaf in de verschillende vakken het onderwijs met vrucht te hebben bjjgewoond en wien dan ook het diploma wegens voldoend afgelegd examen met een kort en hartelijk woord door den voorzitter werd uit gereikt. Bij gelegenheid van de tentoonstellingvan wege de maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, te Zierikzee in Jung a. s. te houden, zal eene harddraverij plaats hebben voor paarden uit geheel Nederland en door Nederlanders bereden. Bij die gelegenheid vallen een prijs van f 200, en eene premie van 75,te winnen. In een voorgaand No. meldden wij dat op de Hofstede van Gijsbrecht van Campen, in den Wil lem Hendriks-polder twee paarden aan lendentyphus waren bezweken. Thans heeft men een derde paard moeten afmaken. Er was weinig hoop meer op herstel. De eerste stoombootdie door de maatschappij Nederland in geregelde vaart door het Suez-kanaal naar Oost Indië zal worden gebragt, is te Nieuwe diep aangekomen. De bouw en de sierlijke in- rigting van dit schip worden zeer geroemd. Te 's Hertogenbosch is eene kiesvereeniging op- gerigt door eenige der aanzienlijkste roomsch ka- tholgke burgers die de rigting der ultramontaan- sche kiesvereeniging Noord-Braband afkeuren, 't Ware te wenschen dat ook in ons kiesdistrict de roomschen beter hun belang begrepen en inza gen dat de liberalen hunne natuurlijke bondge- nooten zijn, omdat deze het bolwerk vormen tusschen de roomschen en de protestantsche geestdrijvers. Omtrent het treurig uiteinde van de drie heeren die op hun terugtogt van Appingadam naar Hel ium met een zeilboot het leven hebben verloren, is door de justitie, bijgestaan door geneeskundigen, een aanvankelijk onderzoek ingesteld. De 2 lijken in het vaartuigje zouden door verdrinking zijn om gekomen. Hoe dit echter kan geschied zijnis moegelijk te begrijpen of te verklaren. Het derde lijk is nog niet teregt. Uit verschillende streken van ons land schrijft men: Het gaat met de Meimaand gelijk andere jaren; na enkele dagen groeizaamheid, brengt zij koude dagen en nachten voort. De meestal noordelijke wind scheert langs de akkers en door het geboomte, terwjjl de nachtvorst blijft heerschen, zoodat, of schoon de aardappelen goed in het loof staan en de vruchtboomen rijkelijk bloegen zij nog wel schade kon veroorzaken. Op eenige plaatsen is dan ook het loof der aardappelen mart gevroren. Begint het lenteweêr aan den wensch te beant woorden, dan kunnen de eerste proefjes van nieuwe aardappelen spoedig worden verwacht. »De burgerkrijg rondom Parijs wordt schier een strijd van wilden." Zoo schreef men dezer dagen uit Versailles aan de Times. En als men nagaat, wat door beide partgen wordt verrigt, moet men die woorden beamen. De regeringstroepen hebben nu tot leuze aangenomen„Geen lijfsbehoud voor opstandelingenwelke leuze zij metterdaad ook in prak tij k brengen zoodra slechts één of meer insurgenten in hunne magt zijn. En de soldaten der Commune hebben tot grondslag hunner han delingen tegenover de anderen aangenomen Wie niet tot ons behoort is een verrader en verdient den doodAlle vormen en regelen, die bij den oorlog (helaas! op zich zelf reeds eene menschen- slagting) nog gewoonlijk worden in achtgenomen worden in dezen burgerkrijg van weerskanten ter zijde gesteld de strijdende partgen noemen elkan der struikroovers en moordenaars en leggen tegen over elkander meer haat en verachting aan den dag dan vroeger tegen ,de Pruissen. De bevelhebbers der Communisten zijn boyendien wreed en hardvochtig jegens hunne eigene onder- hebbenden. Als één staaltje hiervan wijzen wij alleen op de executie die dezer dagen op het fort Issy plaats had. Zij gold een veertigtal krijgers dat hun post verlaten had en nu voor kolonel Rossel gebragt werd. De bevelhebber liet de vlugtelingen in twee gelederen plaatsenna ze eerst de wa penen te hebben doen afnemen. Op ijskouden toon beet hij den ongelukkigen vervolgens toe, dat hun de regtermouw van de kapot zou worden afgesue- 'den. Aldus gekenteekend moesten zij voor al de gefedereerde bataillons defileren en werden zij ten slotte gefusilleerd. Bij het hooren van dergelijke monsterachtige dwangmiddelen kan het geene ver-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 5