Koninklijk Hongaarsche Premieleening voor het jaar 1870. BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. andere, waarop twee personen zich bevonden, va der en zoon, eerstgenoemde. De zoon bleef op bet schip, nadat bij tot twee malen toe aan den wal geweest was, om scheepstuig als anderzins voor den brand te vrijwaren. De vader moest zijn zoon, dien bij reeds in de armen bad om hem weg te voeren, aan de vlam men zien prijs gegeven, wilde bij niet zelf het slagt offer worden zijner opofferende liefde. Met het knetteren der vlammen vermengde zich nog het jammerlijk gehuil van een hond, die op het eene schip gebleven was, en zich door de vlammen heen een weg baande naar het water, waaruit men hem redde. De veerman J. Vos. die door zijn te ver gedreven hulpvaardigheid bijna bezweken wave, ver dient allen lof voor zijn spoedig aangebragte hulp. Toen de schepen tot op de kiel toe verbrand wa ren, geraakten zij los, en is de eene kiel gestrand en de andere gezonken. In de eerste vond men nog het rampzalig overschot van den bijna geheel verbranden zoon. Volgens berigt uit Glasgow, heeft het stoom schip Willem III, bestemd om voor de maat schappij Nederland," met 15 Mei e. k. de eerste reis naar Java door het Suez-kanaal te ondernemen, een proeftogt volbragt, die .zeer voldoende resulta ten heeft opgeleverd. Mogt het weder zulks toe laten, dan zou het schip van de Clyde naar Niewe- diep vertrokken. De aanstaande trekking voor deze leening, on der controle van de Koninkl. Hong. Iloofdboek- houding en Staats-Centraal-Kassa en onder Garantie van de Kon. IJong. Regeering vindt, volgens an nonce van de Heeren ÜSENTHAL en Co. te Am sterdam, in onze editie van heden, reeds op den 15 Mei plaats. Niettegenstaande het betrekkelijk geringe getal der voor deze trekking bestemde loten, kan men daarbij toch reeds hoofdprijzen van f 150,000, j 5000, 4 a 1000, 13 a 500 enz. enz. zonder verdere bijbetaling winnen. Een geheel lot kost voor deze trekking j 4, een half 2,een kwart f 1,- -. De uitloting dezer leening onderscheidt zich nog daardoor gunstig, dat bij de op den 15 Mei plaats vindende trekking 700 prijzen in 14 Seriën ge trokken worden. Iedere Serie bij deze leening heeft derhalve slechts 50 nummers. I3enoeminger8&en Oescliilikmgen. Door den minister van Justitie is bij beschikking- van 1 Mei jl., de rang- van brigadier-titulair toegekend aan den rijks-veldwachter 3dc klasse Eekebus, te Ellewoutsdijk. De fransche berigten zijn altijd nog de belang rijkste die wij uit het buitenland ontvangen en hoe lang zullen zij dit blijven? De toestand van Frankrijk wordt er, volgens die berigten niet beter, veel meer ingewikkelderop en onderlinge ver deeldheid met intrigues van beide zijden en zamen zweringen met ondermijningen van liet gezag treden hoe langs zoo meer op den voorgrond. Zoo verneemt men nu weder, dat vele personen in bestendige briefwisseling staan met de Parijsche Commune en hebben van deze in last de depar tementen in opstand te brengen tegen de nationale vergadering. Bedoelde agenten der Commune zenden naar Parijs die reeks berigten, welke aan het hoofd der journaux «commiinaux" geplaatst worden en be stemd zijn om de gemoederen aan het gisten te brengen. Ofschoon nu de meeste van deze berigten onwaar zijn, bevinden er zich enkele ware onder, in lijnïegten strijd met de telegrammen uit Ver sailles. In het komplot zijn naar men wil, be trokken verscheidene aanzienlijke mannen, die tot eiken prijs Thiers willen doen vallen, om een im perialistisch of royalistisch kabinet in zijne plaats te doen optreden. Intusschen worden de vijandelijkheden tuss hen de troepen van Versailles en de soldaten der Com mune met kracht voortgezet en waarlijk, Frankrijk heeft het grootste belang bij eene bespoediging van den definitieven vrede. Daardoor toch zal het grond gebied ontruimd worden door de Pruissen en kan de regering van Versailles vrijer, dat wil zeggen, zonder vrees voor Pruissens tussehenkomstop treden tegen de opstandelingen. Thiers en zijne medeleden hebben dit ook ingezien en Favre is afgezonden naar Frankfort, om met von Bismarck een onderhoud te hebben tot wegruiming der moei- jelijkheden die in het congres te Brussel zich hebben voorgedaan. Die moeijelijkheden betroffen de wijze van betaling der oorlogskosten. Frankrijk betoogt, dat de betaling in baargeld eene onmoge lijkheid is en stelt derhalve voor één milliard in 3 jaren te betalen en voor de overige 4 milliard fransche schuldbrieven te geven. Von Bismatck wil echter niets weten van papieren, die aan koers on derhevig zijn en houdt vol, dat Pruissen niet laat afdingen. Oiutreut de gebeurtenissen met het fort Issy op wier tegenstrijdig'.! den wij in ons vorig nummer wezen, is thans eene mededeeling der regering aan de overheden in do departementen gezonden. Zij luidt als volgt: Het fort Issy, door het vuur onzer batterijen overstelpt, had d; parlementaire vlag uitgestoken cn was op het- punt zich over te geven, toen plotseling een door de Commune af gezonden persoon aankwam en den verdedigers be lette de wapenen neder te leggen. Terstond is het vuur door de onzen hervat en daardoor nieuwe verwoesting aangerigt. In den nacht van 1 op 2 Mei is het kasteel te Issy door generaal la Mariouze met groote kracht aangevallen en ver- meesterd gelijktijdig heeft eene andere afdeeling van onze troepen, het 22e reg. jagers, het spoor wegstation van Clamart ongemerkt weten te na- defen en dit uiet de bajonet verraeesterd schier zonder een schot te lossen. Bij die twee gevechten hebben de opstandelingen aanzienlijke verliezen ge leden; zij hebben driehonderd van de hunnen dood op het terrein en omstreeks vierhonderd gevangen in onze handen achtergelaten. Het fort Issy is thans van alle zijden ingesloten en buiten gemeen schap met Parijs het zal weldra in onze magt geraken: öf het wordt door de onzen bestormd en ingenomen of het geeft zich zonder verdere po gingen tot verwering over. De krijgsoperatiën wor den alzoo voortgezet op zulk eene wijze dat zij ons spoedig de beoogde uitkomsten zullen opleveren. De parijsche Commune intus chen, door de stem- geregtigde bevolking van gansch Frankrijk in den steek gelaten en door ons leger bedreigd, begaat handelingen welke inderdaad stappen van wan- hopigen zijn. Zij stelt hare generaals in hechtenis met het voornemen hen te fusilleren; en zij besluit tot het instellen van een comité voor het alge- meene welzijn," een besluit hetwelk een iegelijk zal verontwaardigen, maar niemand zal doen beven. Kennelijk is zij aan het eind der vlaag van ijiende koorts, en schiet er voor haar niet anders over dan het hulpmiddelhetwelk zij dag op dag be zigt, nl. aan de Parijzenaars te verkondigen dat zij overal de zege behaalt. De waarheid is dat het fort Tssy in vier dagen tijds tot zwijgen is gebragt, en door een thans volledige insluiting geheel van Parijs is afgezonderd." De rijksdag van Duitsehland heeft den 4 Mei jl. de grondwet voor het nieuwe keizerrijk aangeno men. Naar wij vernemen zal eerlang eene schets van de Germaansche Constitutie, met terugblik op voiige toestanden, worden opgenomen in liet veer- tiendaagsche tijdschrift: Onze Eeuw. Met belang stelling wordt die schets tegemoet gezien, dewijl men verwacht, dat deze interessante ophelderingen omtrent Duitschland's wetgeving zal opleveren. Zal Duitsehland nu tevreden zijn met zijne eenheid? Aan een nieuwsblad ontleenen wij de volgende ondeugende opmerking: »Wat moet er van het Duitsche volkslied worden?" vraagt het blad. Eu het antwoordt daarop: Hemel, waar moet het naar toe? Immers in dat lied wordt wel van Duitseh land, maar niet van dsn Elzas en nog veel minder van Lotharingen gesproken. Het beste is dat Wil helm en Bismarck eené prijsvraag voor een nieuw volkslied uitschrijven; bijv. met den titel: FKass ist das Deutsche VaterlandV' en het motto: Helgo land, Nederland, koloniën, liefst Borneo, Java. Uit Italië meldt men, dat de minister van bui- tenlandsche zaken eerstdaags aan de Europesche mogendheden eene circulaire zal zenden, bevattende ophelderingen over de waarborgen, die de thans door de heide kamers aangenomen wet aan den paus en de kerk verleent. De minister zal voorts in de circulaire doen uitkomen, dat het Italiaansch gouvernement al het mogelijke heeft gedaan om de volledige onafhankelijkheid van den paus en de vrijheid der kerk te verzekeren, en het verlangen te kennen geven, dat de Europesche regeringen hare adhaesie schenken aan de beginselen der wet, daar zulk eene toetreding welligt den tegenstand var. den Heiligen Stoel zal overwinnen, of althans den paus bewegen zich met Italië te verzoenen. De vrees voor vijandelijkheden tusschen den sul tan van Turkije en zijn vasal, den onderkoning van Egypte, tengevolge van het berigt, dat de laatste versterkte forten zou laten bouwen, blijkt ongegrond te zijn. Het misverstand en de verden kingen waren ontstaan door valsche tijdingen en de onderkoning heeft bepaald van zijn plan afge zien, indien lig dit heeft gehad. Hij heeft aan den gezant van den sultan verzocht, deze medete- deelen, dat hij (onderkoning) weldra de verzeke ring van zijne getrouwheid aan den sultan mon deling zou komen geven. De vroeger door ons medegedeelde berigten uit Buenos-Ayres, betreffende het heerschen der gele koorts aldaar, zijn door anderen van later dagtee- kening (17 April) gevolgd eD deze melden eene uitbreiding der epidemie. De toestand dor fel ge teisterde stad is allertreurigst. Men zegt dat er dagelijks 700 meuschen aan die vreesselijke ziekte stei ven. Vrijdag werd de zitting der tweede kamer vereerd door de visite van een allerliefst hondje, dat zeer statig te mid den van het debat langs do groene banken wandelde. Het parlements-lievende diertje werd echter spoedig, onder al gemeen gelach, uitgeleide gedaan. Schagen vraagt een gemeente-secretaris ad 500 Ned. courant, zoodat elk in woner circa 5 cents bijdraagt! Spoedig ziet men een grève of ten minste een hond te gemoet, bv. onder den naam: Anti-lage-tractementen4andelijke-gemcente-secretarissen- verbond." Op de voorjaarskermis te Derby, welke dezer dagen begonnen is, bevond zich ook een schommel met een schuitje, zooals wij dien op onze kermissen ook zien. Van het amusement" dat die machine kan opleveren was den gehcclen dag druk gebruik gemaakt, toen plotseling een ijzeren stang brak cn al de personen die zich in 'tschuitje bevonden, van een vervaarlijke hoogte op den grond wer den geworpen. Die personen waren ten getale van 20, jongelieden en kinderen; twee der laatster}, van 12 en l-i jaren, waren onmiddellijk lijken. Twee andere kinderen 'werden zeer ernstig gekwetst en tien andere personen bekwamen mede belangrijke verwondingen, waardoor zij waarschijnlijk het leven zullen verliezen. Dat de lucifers belasting in Engeland nog al wat had kunnen opbrengen, kan men gemakkelijk afleiden uit het feit, dat tijdens er in het Parlement over geredeneerd werd, een firma te Glasgow 8 ton aan lucifers exporteerde. Maandag wilde een 65jarige koeherder een aan zijn bewaking toevertrouwde koe, die in het moeras gezakt was, daaruit trekken, met het ongelukkig gevolg, dat hij in het water viel en ver dronk. Men vond later de koe staande naast het lijk van den verongelukte. Ingezonden Stukken. POLITIEKE OVERPEINZINGEN. III. Die rustig en gelukkig door dit leven wil wandelen, neme niet te veel hooi op zijn vork; die in het politieke leven wel wil slagen, rocpe geen zaken in 't leven, die geen reden hebben van bestaan. Men loopt gevaar vergeef- sche moeite te doen en bij het spoedig verdwijnen van hetgeen ons moeite kostte daar te stellen, wanneer men t goede op het oog had, met ondank behandeld te worden en wanneer men eigenbelangzuchtige bedoelingen had, zich te liooren toevoegenwaar bemoeidet gij u meê, verdiend loon. Daarbij komt, dat anderen, die de oorzaak niet begrijpen van zooveel moeite, wantrouwig en op hun hoede worden en beginnen te zeggen: Zouden wij geen maatregelen nemen, die zullen kunnen dienen, wanneer ons van dien kant ge vaar dreigt? De Roomsch-Catholieke kicsvereeniging onder de hoede der reactionaire partij heeft geen reden van bestaan. Wanneer hier ooit door de Catholieken onderdrukking- was ondervonden van de zijde der Protestanten, dan was het uitmuntend te begrijpen, dat de Catholieken de handen inéén sloegen om zich tegen dat oni;echt te verzetten. Ik geloof, dat er nooit kwestie van is geweest. Wanneer de Catholieken hun verlangen hadden te ken nen gegeven, om een hunner zitting te doen nemen in den gemeenteraad of in welk ander collegie ook, welk liberaal zou zich daartegen hebben verzet, als de bedoelde persoon blijken had gegeven van geschiktheid? Het drijven van een paar eerzuchtige jongelieden kan zonderlinge dingen in 't leven roepen! Maar nog zonderlinger is het, dat de helderdenkenden onder de Catholieken het gevaar niet hebben voorzien, dat alle Protestanten zich als één man zouden kunnen verbin den tegen de hemoeijingen der Catholieke kiesvereeniging. Zon er dan eenige kans bestaan, dat hun candidaten het vereischte getal stemmen op zich vereenigden? En als dat gebeurde, zou d' t geen aanleiding geven tot eindelooze hatelijkheden van de ergste soort, gegrond op verschil van godsdienst? Het eerste schijnt men te hebben voorzien: die zich wat zwak gevoelt, steunt gaarne op een ander en de reactio naire partij werd als steun gekozen: de reactionaire partij liet zich deze keus welgevallen, 't was' ahveêr zooveel zieltjes gewonnen. Voor hoe lang? Tot men elkander weer zal kunnen missen. En dan? Er is gren grooter haat dan tusschen hen, die vroeger ver bonden waren. Het is zeer goed voor te stellen, dat de liberale partij, wanneer de macht in hare handen is, er geen wraak over neemt, dat men partij tegenover haar koos in dagen van strijd, zonder dat hiertoe aanleiding was gegeven; maar zeer waarschijnlijk is het, dat, wanneer die heterogene be- standdeelen niet meer eenswillend zijn, en die tijd is niet verre, de liberale partij tot de zwakkere zegt, gij hebt u eens van ons afgewend, ga heen en zoek steun bij hen, waar gij vroeger steun zocht en die u nu niet meer wil len kennen. Al weer nieuwe oorzaak tot twist cn tweedracht. Men moet aan jongelieden veel vergeven: wie heeft het wel niet eens ondervonden, dat hij, hetzij door inblazing, hetzij door ingeving, plotseling een plan opvatte en alle pogingen aanwendde om dat te volvoeren? Het kan dan gebeuren, dat men in dien ijver op eene minder waardige wijze te werk gaathet kan gebeuren, dat men niet denkt aan de gevolgen; dat alles is zeer goed te begrijpen. Maar het ligt voor de hand, dat degene, die wat bezadigder zijn, wat verder zien cn niet blind zijn voor de gevolgen, hun stem verheffen en verstandige en eerlijke burgers waar schuwen voor 't kwaad, dat er wordt gebrouwen al is het dan ook ondoordacht. De politiek is een gevaarlijk terrein voor jongelieden; zij doen het best zich daar zoo lang mogelijk af te houden de belangen van eene burgerij en van een district zijn geen speelgoed; het behartigen daarvan eischt rijpe ondervinding en veelzijdige ontwikkeling. Mijnheer de Redacteur Ik lees zeer graag couranten, omdat ze de uitdrukking zijn van den tijdgeest. Toevallig kreeg ik heden de Nieuwe Goessehe Courant van Vrijdag 5 Mei in handen, vatte ze gretig op en bespeurde ras dat dit een extra-nomrner was en de strekking had om 4 leden voor de Provinciale Staten aantebevelen. Nu, dat vind ik opperbestieder tracht zijne zienswijze aantebeve len en zijne beginselen te doen zegevieren. Ik meende echter steeds in mijne eenvoudigheid dat men met eerlijke wapenen moest strijden en dat het niet is zoo als 't hoort, als men der goê-gel'oovige gemeente iets tracht wijs te maken. Ieder onpartijdige beoordeele of zulks in bedoeld no. der N. G. C. is gebeurd. Vooreerst zegt de N. G. C. dat „het zuiver liberaal" ministerie Fock de leer van de onsterfelijkheid der ziel als contrabande van de school wilde geweerd hebben." Men leze slechts de discusslën in de 2e kamer der staten generaal om tot de overtuiging te komen dat niet het ministerie Fock maar de minister Fock als zijne speciale meening te kennen gaf dat het leerstuk der onsterfelijkheid als zoodanig niet op de lagere school te huis behoorde. Iets anders is het die leer als contrabande te willen weren. Bovendien, is de geheele liberale partij als zoodanig ver antwoordelijk voor de meening van een barer leden Dat zij verre. 2. Is het, volgens de N. G. C, de schuld der liberale partij, NB. dat de bijdrage van Indië aan 's lands kas van 30 tot 10 millioen gld. 'sjaars gedaald is. Alsof men niet wist dat die bijdrage afhankelijk is van den prijs der koffie en dat onder vroegere conservatieve ministeriën het cultuurstelsel tot zulke uitersten werd doorgezet, dat armoede en opstand er de gevolgen van waren; alsof men niet wist dat onder vroegere conservatieve ministeriën de dringende behoeften van -Java gedurig uitgesteld werden totdat eindelijk groote uitzetting der uitgaven onvermij delijk was. 3. „Door 't vermeerderen van uitgaven en verminderen van inkomsten is ons land zoover gebragt, dat, waar wij vroeger millioenen schuld jaarlijks delgden, wij thans lee ningen moeten gaan sluiten en dus lioogere belastingen gaan opbrengen." Dit is dus ook de schuld der liberale partij. Men weet wel beter. Juist had de schulddelging van veie millioenen plaats, toen liberale ministeriën aan 't bewind waren. Ver mindering van inkomsten? Ja, er zijn belastingen afgeschaft, maar juist zulke, die vooral op het volk drukten, b. v. de

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2