GEMENGDE BERICTEN. BURGERLIJKE STAND GOES. Do exlseizer Napoleon schijnt onder dit alles ook niet stil te zitten, of, indien bij zich op drt oogenblik niet met de politiek bemoeit, zijn zijne agenten, of het door hem bezoldigde dagblad la Situation zooveel te meer voor zijn' belang werk zaam. Dit blad verkondigde dezer dagen het vol gende waren wij de keizer wij zouden zoo spreken Franschen, voor liet heil der beschaving en voor het heil van u zeiven is het noodig een eind te maken aan de proef, welke een meer verdwaalde dan misdadige meerderheid, u ten spijt, op nieuw heeft willen nemen, om met mannen die sedert 1815 onder verlokkende beloften en toezegging hunnen vasten wil verborgen hebben, de verove ringen der omwenteling te vernietigen, welke door het keizerrijk ongeschonden zijn bewaard geworden tot uw voordeel zoowel als in het belang van ge heel de menschheid. De proefneming met die man nen heeft u berokkend en berokkent bij voortduring aan Europa al de rampen, welke de verblinding brengt over degenen die haar volgen." Aan het slot van het manifest, dat genoemd blad den kei zer in de pen of in den mond geeft, leest men: »Met één woord, ik wil u alles teruggeven wat gij verloren hebt, alles nakomen wat anderen u beloofd hebben, en alles verschaffen waarop gij regtstreeks aanspraak moogt maken, en daarvoor verwacht ik het regt mijne laatste dagen aan u te wijden, ter wijl ik in mijne vaderlijke hand alle gescheiden takken van het verbroken Frankrijk hereenig, die, eens weder te zamen gebragt, in de hand van mijnen zopn al het gezag zullen terug erlangen, welke zij vóór onze gemeenschappelijke dwaling in de mijne hadden." »En is dit gezegd," laat de Stituation er op volgen, »dan zouden wij handelen gelijk wij weldra zeggen zullen." Een zeer patriarchaal pro gramma voorzeker! Overigens worden door de meeste groote steden van Frankrijk afgevaardigden naar Versailles ge zonden om te trachten eene verzoening tot stand te brengen. Of het gelukken zal is niet met zeker heid te zeggen, doch laat zich niet voorzien, zoo lang de commune niet aan onderwerping denkt. En de mannen van dat ligehaam schijnen daartoe f nog geen plan te hebben. Zij hebben de spoor wegmaatschappijen gelast twee millioen in de al- gemeene schatkist (dat is, in hun eigen zak) te storten. Het nieuws uit de andere deelen van Europa is sckaarschwaarschijnlijk ten gevolge van de algemeene aandacht, die aan Parijs, en den strijd, onder de muren dier stad gevoerd, gewijd wordt. Door het Lagerhuis van Engeland is een wets ontwerp van groot belang behandeld. De instelling van een publiek ministerie of open baren aanklager bestaat tot dus ver in Engeland niet; schendingen der in het algemeen belang vast gestelde verordeningen voor den regterte vervolgen, wordt er in den regel aan partikulieren overgelaten, en blijven daardoor dikwerf ongestraft. Een wets voorstel tot instelling van een openbaren aanklager is eergisteren door het Lagerhuis, niet goedvinden van de regering, in beginsel aangenomenmet 129 tegen 89 stemmen werd tot d'i tweede lezing van deze bill besloten. Uit Belgie verneemt men dat aldaar een on rustige geest heerschende is. Of dit op rekening van de Internationale gesteld moet worden, is voor als nog niet te bepalen maar dat de leden dier vereeniging eene grooteen zeer gevaarlijke rol spelen, is zeker. De strike der sigarenmakers van Antwerpen is nog niet geëindigd, en de zending der Internationale naar de patroons, oin tot eene schikking te komen, is niet gelukt. Daarbij ver- gete men niet, dat Brussel en vele andere steden thans overvuld zijn met réfugiés uit Frankrijk die daar een veilig verblijf gezocht, doch hun onrus- tigen aard niet afgelegd hebben. Het hoog geregtshof van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft beslist, dat de Legal Tender Act (de wet, waarbij tijdens den burgeroorlog het papieren-geld tot wettig betaalmiddel is verheven) niet in strijd met de constitutie der Unie is uit gevaardigd. Aan overeenkomsten, voor en na het uitvaardigen van die wet aangegaan waarin het betaalmiddel niet genoemd is zal in papier vol daan kunnen wordenwaar daarentegen de beta ling in goud bedongen is moet deze voorwaarde worden nagekomen. Te Winkel zijn een kleermaker en zijne vrouw, die aan eene bruidspartij hadden deelgenomen en daarvan te mid dernacht terugkeerden door de duisternis misleid in het wa ter geraakt. De man is verdronken. De te Zutphen ge vestigde arbeiders vereeniging zal zelve granen inkoopen en haar brood doen bakken in eene uitsluitend voor haar wer kende bakkerij, waar de leden der vereeniging het kun nen koopen. Wat gewonnen wordt, komt den koopers ten goede. Door den overvloedigen regen der laatste dagen zijn verschillende rivieren in Dnitschland en ook in ops land sterk gezwollen. In de Zutphensche Ct. komt de volgende advertentie voor: „Heden beviel voorspoedig van twee welgeschapen ZONEN en twee welgeschapen DOCH TERS onze innig geliefde vriendin BOB. F. J. v. d. P. J. F. L. Eenige en algemeene kennisgeving aan vrienden en vriendinnen." Een Franschman, die in een ingezonden stuk in the Times het wensclielijke betoogt van een tus- schenkomst der Pruissen in den' tegenwoordigen burgeroor log, geeft ons de volgende schets van de organisatie van het leger der commune. In den vroegen morgen hoort men rom, dom dom, gevolg door toetetoe, en die mooijc muziek ver kondigt u de aankomst van een generaal met zijn leger-af- deeling. De generaal, die stellig een verloopen kruidenier is geweest, heeft een théatrale houding aangenomen, zijn bewegingen, zijn gezigt, tot zelfs het uitstrekken van zijn arm is bestudeerd. Op den generaal volgt het leger en zulk een leger heeft stellig nog niemand gezien. Als er geroepen wordt: Leelijkerts, nommert jedan weet men waarlijk niet wie nummer één moet hebben. Zes jongens van nog geen 17 jaar vormen het eerste gelid prtffeze zijn voor hun leef tijd zeer slecht uit de kluiten gewassehen. Dan volgt een mank oud man, een kreupele, een bogchel, een vent, die veel op een spinrag gelijkt en stellig een voddezoeker is geweest, die braaf lappen aan zijn haak heeft gepikt. Waar men al die leelijkerts van daan heeft gehaald, mag de he mel weten. Voegt men nu hier nog bij, dat de een zijn de ken over zijn uniform heeft getrokken, de ander een brood aan de bajonet heeft gestoken, een derde met een brood van een el lengte over zijn rug marcheert en dat geen hunner den pas kan houden, dat zij elkander op de hielen trappen en in het gelid braaf kakelen, dan kan men zich een flaauw denkbeeld van een communistische bende vormen. Van den 28 April tot en met den 1 Mei 1871. Ondertrouwd: Pieter Eversdijk, oud 24 j., jm. en Maria de Waard oud 24 j.,jd. Frans Reijerse, oud 35 wede. van Tannetje Oireeen Maria Ver- maire oud 29 jd. Pieter Jacobus Arnoldus oud 25 j.jm. en Constantia Cecilia de Witte oud, 22 j., jd. David van der Does oud 27 j., jm. en Jacoba Johanna Naastenhoven 25 j.,jd. Gehuwd Geene. Geboren den 30, Jannetje d. v. Kornelis Knie riem en Lena Dekker. Pieternella d. v. Adriaan Kwaak en Rachel Jacoba den Boer. Overleden: Geene. VERK00PINGEX ENZ. 33 Mei 2 Goes. Verpacht, grond Weiland. Rembges. 30 V 4 Biervliet. Beestiaal en landbouwgerei. Mr. Brevet. 31 a 5 's Gravenpolder. Beestiaal en Paardekoofer landbouwgerei. en Kakebeeke. 32 U 5 Colijnsplaat. Landbouwgerei en Beestiaal. v. d. Moer. 35 H 8 Kruiningen. Woonhuis. Rembges. U a 10 Scheeps-afbraak. Id. 30 V "Yn Oostbnrg. Id.enMeubilair. Mr. Brevet. 33 10 Heinkenszand. Weide-, bouw-, land- tuingr. Mr.v.DisnoECK. 34 H li 's Gravenpolder. Hofstede en Id. land. n y 12 Inspan en Meubilair. Id. 35 19 Kruiningen. Afbraak. Pruhers. 34 y 22 Goes. Roosjeshof met zelk-aschgrond. v. d. Moer. u t Zoutkeet Id. It de Hoop. U y Woonhuis enz. Id. MABKTBER1GTEN PER TELEGRAAF. MAANDAG DEN 1 MEI 1871. Nederl. Werk. Schuld 2'/a 537,6- Spanje23/, 317,6- Portugal, 1853 3 337, Rusland, 1860 47a 837,. Id. 1867 4 68. Id. Spoorwegen 5 2197,6 Id. Poti-Tiflis 5 86. Oostenrijk, Papier 5 Mei '7,6 Id. Zilver 5 Januarij 54. Id. Loten 1864 1197,6 Turkije, Algem. schuld 5 43»/,6 N.-Amerika 1885 6 967,- COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver ROTTERDAM, 1 Mei 1871. TARWE. Aanvoer klein, puike soorten geplaatst afwij kende gedeeltelijk verkocht. TARWE 40 c.ERWTEN 25 c.BRUINEBOONEN 50 c., lager. LONDEN, 1 Mei 1871. TARWE en MEEL zwak. HAVER zeer vast. Overigens kalm. Goes—Drukkerij van F. KLEEÜWENS ZOON.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 6