BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. spraak zal moeien doen? "We weten 't niet, maar zijne houding was als altoos onhandig en dwaas. Eerst koos zijn schip vrij goed zee, maar niet zoodra bekomt hij eenige schoten van het admiraal schip of hij gaat aan het laveren en bijdraaijen Maar waarom, vraagt inen welligt, hebben dan niet leden uit de liberale partij, die voor het amen dement van Mok gestemd hadden zeker nooit in den geest als de minister het opvatwaarom hebben zij de interpellatie niet tot een meer prac- tisch resultaat gebragt, daar zij toch bij monde van de heeren de Boo en v. d. Linden de zienswijze des ministers bestreden? De voorsteller van het amendement, de heer van Eck zelf, heeft daarop een antwoord gegeven, dat op zich zelf niet geheel onjuist, toch ook als 'tanders ware geweest mis schien juister en meer afdoende zou zijn te noe men. Hij argumenteerde dat de wethoewel aangenomen door de beide kamers, nog niet was afgekondigdzoodat men den minister niet kon aan spreken over de uitvoering of toepassing eener wet die nog geen xoet was. Toegegeven, maar de heer van Eck sprak na den minister, die, hoezeer in den aanvang zijner rede wijzende op de niet-afkondi- ging, evenwel over de zaak au fond zou spreken, „alsof de wet reeds afgekondigd ware" en in den verderen loop zijner rede juist zijne m. i. geheel verkeerde uitvoering der wet bepleitte. Het is mij waarlijk niet te doen om te prikke len tot motiën van orde of kamer-sententiëndie alleen in den hoogsten nood de wettige toevlugt zijn tegenover weerstrevende raadslieden der kroon; maar ik meen dat de kamer, die het amendement van Eck met overgroote meerderheid had aange nomen nu ze zag welke verkeerde interpretatie de minister reeds in de eerste kamer er aangegeven hadgansch niet onparlementair of voorbarig of uit oppositiezucht zou gehandeld hebbenmet den minister eenvoudig te kennen te geven dat de zin der aanneming deze wasdat de kamerde alge- lieele vrijheid tot het aangaan van huwelijken der zee-ofücieren hebbende uitgesproken, door de weg schrapping van de straf der wet van 1851als haar oordeel te kennen gaf: dat daardoor tevens elke besluiten-regeling, gebaseerd op de cm vrijheid, van zelve vervallen was. GOES, 24 April 1871. TWEEDE KAMER. Per telegraaf.) In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot afstand der Nederl. bezittingen aan de kust van Guinea. De algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting zijn aangevangen. De heeren ran Nispen, van Catwijah, Smidt, van Eck, Bredius en Hasselman hebben het woord gevoerd. Nog andere sprekers zijn ingeschreven. Morgen voortzetting. De minister van staat en van binnenl. zaken brengt ter kennis van gezagvoerders van stoom- booten en vaartuigen, die het Sloe bevaren, dat een aanvang is gemaakt met de werken tot af damming van het Sloe, tusschen de gemeenten 's Heer Arendskerke en Arneuiuiden, in de rig- ting van den in aanleg zijnden spoorweg; dat mitsdien dit vaarwater onveilig is en weldra niet meer bevaarbaar zal zijn; datintusschen de vaar tuigen den weg langs het kanaal door Zuidbeve- land kunnen nemen. Luidens het laatst openbaar gemaakt bulletin, heeft zich in Belgisch-Limburg geen geval van veeziekte meer voorgedaan. Naar wij vernemen zullen de miliciens der lig- ting 1871, op 7, 8 en 9 Mei a. s. bij de verschil lende corpsen infanterie en artillerie onder de wape nen worden opgeroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Den 21sten heeft te Stockholm de plegtige ter- aarde bestelling plaats gehad van H. M. de ko ningin van Zweden en Noorwegende kroonprins van Denemarken, de beide hertogen van Zweden benevens de prins von Wied en verschillende diplomaten waren bij de begrafenis tegenwoordig. Niettegenstaande het zeer gure weder, volgde een onafzienbare menigte den lijkstoet. Bij den hoogen raad zijn de pleidooijen aan gevangen in het regtsgeding tusschen de Zeeuw- sche maatschappij van stoomvaart, te Middelburg, tegen den staat der Nederlanden, ter zake van het op 10 December 1869 bij Stavenisse veron gelukken der stoomboot „Stad Vlissingen no. 2." .Heden hebben zich de regter-commissaris, offi cier van justitie en substituut-griffier bij onze regt- bank naar Ovezande begeven, ten einde onderzoek te doen naar eene aldaar op eergisteren voormiddag plaats gehad hebbenden belangrijken diefstal van geld enz. bij den landbouwer J. B. In de laatst gehoudene vergadering van het departement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen alhier, is aan den heer Z. D. van der Bilt La Motthe op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van het departement en als zooda nig benoemd de beer C. Risseeuw. Bij monde van den voorzitter werd den aftredenden secretaris dank gezegd voor de uitstekende wijze waarop hij gedurende ruim 14 jaren de betrekking van secretaris had vervuld. In plaats van mr. W. G. de Knokke eau der Meulendie, tengevolge vau zijn vertrek naar elders, ontslag had gevraagd is als penningmeester benoemd de heer Z. B. van der Bilt La Motthe. Het aftredend bestuurslid de heer T. van Heel, werd herkozen. In de laatst gehouden vergadering van het departement van Nijverheid alhieris in plaats van wijlen den heer O. Verhagentot penning meester benoemd de heer Z. L>: van der Bilt La Motthe. De verkiezing, bij herstemming, voor een lid in den gemeenteraad te Kloetinge, zal plaats 'heb ben op 3 Mei a. s. Heden morgen omstreeks half 12 ure had B. G. van Loonlandbouwer le Heinkenszand, op zijne hofstede, het ongeluk dat zijn regterarm dien hij had gestoken in een stroosnijmolen die door een paard werd gedreven, verbrijzeld werd nagenoeg tot aan de elleboog. Niet dan na veel moeite werd de arm uit den molen gebaald, door den smids baas Buitier, met behulp van G. Nijsse. De heer van Boven was dadelijk tegenwoordig, en heeft ontboden den geneesheer Schilhammen denkt dat de arm onmiddelijk zal moeten worden afgezet van Loon is tot op dit oogenblik vrij present en gevoelt weinig pijn. De verpleegden in het weeshuis der Hervormden te Viissingen hebben, uit eigen beweging, eene som van 28,50 bijeengebragt, voor de weezen te Maas sluis, die door den daar plaats gehad hebbenden brand van vele hunner eigene kleinoodiën zijn be roofd geworden. Men meldt uit Bergen-op-Zoom. Bij de ontgra vingen tot slooping der vestingwerkenis achter het ravelijn Antwerpen onder den straatweg, ter diepte van 2 meters, gevondeneen arduinsteeuen beeld, ruim 1 meter groot, voorstellende een mid- deneeuwschen ridder in volle wapenrusting, nog geheel gaaf en fraai gebeiteld. De pokziekte is in 's Hage en Utrecht sterk aan het afnemen. In de A rouwenpolderstvaat te Utrecht is, op last van burgemeester en wethouders, voor eene wo ning een paal geplaatst met de woordenbesmet telijke ziekte, omdat de benedenbewoner geweigerd had het gewone aanplakbiljet aan zijn huis te doen hechten. Dit is het eerste geval van dien aard dat zich te Utrecht heeft voorgedaan. De woning wordt door een politie-agent gesurveilleerd. In een gezin te Leiden waren vier kinderen waarvan drie, op eene bijzondere school geplaatst, ten gevolge der gemeente-verordening omtrent de koepok-inenting door een geneesheer kosteloos wer den gevaccineerd. Dezelfde geneesheer drong er op aan ook het vierde kind, een jaar oud, te re- vaccineren. In weerwil van zijne meest ernstige pogingen en gemoedelijke toespraak weigerden de ouders halsstarig. Het gevolg was dat de drie gevaccineerde kinderen tot nog toe gezond en ge spaard bleven, het vierde daarentegen door de heerschende ziekte aangetastdaarvan het slagt offer werd en reeds spoedig daarna bezweek. {Leidsch Dagblad.) Men leest in het Ermelosch Zendingsblad Wetenschappelijke mannen berigten, dat men eerlang een vreemd luchtverschijnsel te wachten heeft. Een kolom magnetisch licht straalt al ver der en verder af uit het zonnestelsel, thans reeds 45 millioen mijlen lengte, derhalve halfweg de zon en de aarde. Deze sterke luchtkolom maakt bij tusschenpoo- zen hare nadering kenbaar door met grooten luister te stralen. Zoo krachtig zijn daarvan de uitwerkselen, dat twee sterrekuudigen, een te Londen en een te Os- ford, die niets van elkanders waarneming wisten, meenden, dat het donkere glas van hun telescoop niet meer deugde, zoo sterk was de flikkering dezer luchtkolom voor het gezjgfc. Men voorspelt, dat voor het einde van het jaar dit magnetisch licht de aarde digt genoeg zal zijn genaderd, om er de onmiddelijke invloeden, die sterk zullen zijn, van te kunnen gevoelen. Van welken aard die invloeden zullen zijn laat zich slechts bij gevolgtrekking gissenmaar zeker zoo, als nog nimmer door het mensehelijk geslacht aanschouwd of ondervonden zijn. Te Ilarlingen is nabij den Steenennian het lijk aangespoeld van de vrouw van schipper E. Schoon hoven, wiens tjalk onlangs bij Stavoren met al de opvarenden is verongelukt. Zij was alleen te herkennen aan een gouden vingerring. Later zijn naar den kant van Makkum de lijkjes van twee liarer kinderen aangespoeld. De drie lijken zijn te Ilarlingen ter aarde besteld. Naar men zegt is bij Molkwerum ook nog eeu lijk van een der kinderen aangedreven. Bij de trekking op 15 April van de Oosten- rijksehe staatsleening-loten 1864, zijn de volgende 9 seriën, elk van 100 notumers, uitgekomen: serie 351, 1150, 1464, 1469, 1474, 1917, 2103, 2189 en 3335. Hiervan wonnen serie 1474, no. 56 f 220,000, serie 1469, no. 7, 15,000, serie 1917, no. 100 10,000, serie 351, no. 31 5000, serie 1150, no. 74 5000, serie 2180, no. 19 5000. De mindere prijzen beneden de 5000 zijn op de door de heeren ISENTHAL Co. te Amsterdam uitgegeven gedetailleerde trekkingslijst vermeld. De toestand in Frankrijk blijft steeds dezelfde. De Commune met Cluseret en Dombrowslei aan 1 et lioofd, gaat voort, met het verspreiden van sein ik en ontzetting onder de goedgezinden, maar spreekt tevens, en telkens met vernieuwden bluf, van behaalde overwinningen op de troepen van "Ver sailles. En Thiersdoet die tegensprekenmaar dit laatste is eigenlijk overbodig, want de regerings troepen naderen meer en meer de oproerige veste en staan mogelijk op dezen oogenblik reeds in de straten der hoofdstad. De organen der Commune slaan nu en dan een toon aan, die verzoening doet vermoeden. Maarnaau- welijks is de laatste klank daarvan weggestorven, of er volgen voorwaarden, die meerendeels on aannemelijk zijn. Daarbij worden dan allerlei fa belen opgedischt over beweerde noodlottige plannen, die nog bij Bismarck zouden bestaan ten opzigte van Frankrijk. De Vengeur, het orgaan van Felix Pyat, predikt »de eenheid", »opdat men niet onge wapend tegenover de Pruissen sta." Roche/orts Mot cV ordre wil doen gelooven, dat de Pruissen van Zwitserland verlangd hebben, hun de Duitsehe kan tons aftestaan. En zoo verloochent ook de Com mune het karakter der Fransckeii niet, die zoowel onder het keizerrijk, als onder het gouvernement van 4 September, zoowel onder Thiers als onder de Commune, de Pruissen steeds gebruikten als bliksemafleiders bij den inwendige» storm. De Rappel klaagt er over dat in Parijs even weinig als in Versailles op beginselen gelet wordt. Het blad, gelijk men weet een ultra-ropublikeinscli orgaan, zegt o. a. het volgende: »In Versailles laat men door een commissaris van politie deii Mot d' ordre, den Vengeur, den Cri du peuple en den Rappel in beslag nemen; in Parijs onderdrukt men den Figaro, den Pays, den Constitutional, het Journal des Dêbats. In Versailles zijn de clubs verboden; in Parijs verhindert men het beurshou- den. In Parijs zoowel als in Versailles geschieden willekeurige inhechtenisnemingen. Te Versailles worden dj zakken der aankomenden doorzocht; te Parijs doorsnuffelt men de huizen van degenen die de stad verlaten hebben. Wij allen weten dat de beschuldiging ten laste van de Commune van Parijs door de regering van Versailles overdreven voorgesteld worden. Te Versailles hebben de hee ren Vinoy en Gallifet werkelijk, trots alle wetten, den dapperen burger Duval en heldhaftige parijsche burgers, wi'èr misdaad alleen was, dat 'zij de regten hunner stad hadden verdedigd, laten doodschieten, In Parijs heelt men aan geen enkelen gevangene zelfs een haar gekrenkt en aan geen enkelen gijzelaar de hand geslagen." Thiers heeft den 18 April eene conferentie gehad met twee gedelegeerden uit Lyon, die beproefden, namens die stad, om een einde te maken aan den burgeroorlog. Ook in de nationale vergadering te Versailles zouden daartoe pogingen aangewend wor den door voortestellende benoeming van een president der republiek en uitvaardiging van enkele andere maatregelen, om aan den wensch der op standelingen eenigzins fe gemoet te komen. Doch alles stuit af op de onbeschaamde eischen der Com mune. Rochefort maakt die eischen in zijn Mot d' ordre openbaar; 1°. handhaving der republiek; 2°. autonomie van alle gemeenten in Frankrijk 3». de nationale garde slechts afhankelijk van zich zelve; 4°. ontbinding van de Commune en van de nationale vergadering; 5°. nieuwe verkiezingen voor de Commune en de nationale vergadering; 6°. een interimair gouvernemeut7°. wapenstilstand en wederzijdsche amnestie. Niemand, zoo schrijft men, is meer veilig in Parijs. Ook de publieke opinie wordt er gesmoord. Op één dag werd de uitgave van vier bladen verboden en van twee de hoofdredacteurs gearresteerd. Alle delicten en misdaden, in het oog der Commune zullen nu door een permanenten krijgsraad wor den behandeld. De eerste daad van dit ligehaam is geweest het ter dood veroordeelen van den com mandant van het 74e bataillon der nationale garde, Giraudeen volbloed republikein en vriend van Delesduze. Die kommandant heeft geweigerd op te rukken naar Asnières, omdat zijn manschap in 24 uren niets te eten had ontvangen. Rochefort verlaagt zich al meer en meer. Eerst heeft hij het hotel van Thiers aan het graauw aangewezen, om er, onder den naam van een on derzoek, geducht huis te houden, en thans belee- digt hij zijne politieke tegenstanders, door te zeg gen, dat men in hunne woningen brieven gevon den heeft, die duidelijk de ontrouw hunner echt- genooten bewijzen. Welk schandaal! De opstandelingen van de hoofdstad zijn, zegt men zeer versterkt door de aankomst van En- gelsche en Duitsehe socialisten. Zij plunderen de drukkerijen van de opgeheven dagbladen, en toonen een woest en onverschrokken karakter te bezitten. Ondanks het gebulder van het geschut van den Mont Valeriënen de verschrikkingen die het te weeg brengt, jjaan de insurgenten voort zich te verzetten. olgens de laatste berigten zou eene zameu- zwering tegen de Commune zijn ontdekt, ten ge volge waarvan vele personen in hechtenis werden genomen. Langzamerhand zal het waarschijnlijk

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2