verk00pl\tgent enz. a knu ifste o n e, GEMENGDE BERIGTEM BURGERLIJKE SThND GOES. Kiesvereniging „AAN ALLEN REGT." j. il. BYBAÊJ, Colijnsplaat. BARTHOLOMEWS VERMANDE, Heinkenszand. D. P. DÖMIMCUS, Rpuiningeii. Aanbesteding. Hel Bouwen vais een Schoollokaal met Ondcpwijzerswoning. Maatschappij tot Exploitatie van Staats-Spoopwegcn. Het ia 1871 benoodigde VERFWERK met de bijlevering der Materialen, op de lijnen Moerdijk —Boxtel en Roosendaal—Goes, in 4 perceelen. in de veroverde position. Het eiland Grande-Jatte scheidt do twee partijen. De vermeestering van de brug van Courbevoie, die nog altijd in de magt dei- troepen is, is liet doel van hpmbrowski. Hij zelf is ligt gewond, terwijl zijne krijgsmagt aanzienlijke verliezen heeft geleden. De Bien Public zegt, dat de bataljons uit Saint- Antoine, Belleville en Montrouge groote moedeloos heid aan den dag beginnen te leggen. BERLIJN, 19 April. De Prov. Gorr. verklaart dat de uitingen der regering te Versailles, alsof van Duitsche zijde aanbiedingenzelfs met zekeren aandrang, zouden zijn gedaan van een gewapend tusschentredenallen feitelijken grondslag missen, en alleen kunnen zijn te weeg gebragt dooi de vermeende behoefte om op de openbare meening in Frankrijk zekeren invloed te oefenen. Zeker heeft de Duitsche regering als een pligt van eer erkend, mogelijke belemmeringenwelke de Fransche re gering bij de vervulling barer zware taakuit de verpligtingen jegens Duitschland ontstaande zooveel mogelijk te verminderen. De regering heeft aan het bewind te Versailles alle mogelijke verligting verleend, door tegemoetkoming bij het terugzen den der gevangenendoor hare toestemming tot het bijeenbrengen eener grootere troepenmassa dan volgens de vredes-preliminairen was toege staan gelijk ook door vrijgevigheid bij onze finan- cieele vorderingen. Verder dan dit is de Duitsche regering niet gegaan; zij heeft geene inmenging aangeboden, noch heeft daartoe het voornemen; zij zou daartoe eerst dan besluiten, als zij Duitsch- lands belangen ernstig bedreigd achtte. FRANKFORT, 19 April. Heden voormiddag is ten kantore van het bankiershuis Rothschild een geweldadige poging tot afpersing gedaan. De be drijvers dezer daad bedienden zich van bommen met nitro-glycerine gevuld. Door de ontploffing van een dezer projektielen werd een man gewond en overigens veel schade aangerigt. Een der daders is gevat; een tweede ontkwam. Volgens de N. G. Ct van jl. Vrijdag is de koning van Zweden dood, althans zou hij begraven worden. Volgens de Heraut is te Zwolle onlangs een eerste steen gelegd voor eene centrale kiesvereeniging der christelijk-histori- sche partij. H. K. H. prinses Hendrik is toegetreden tot „Arbeid adelt", met eene jaarlijksclie contributie van 50. In de Ilaarl. Ct. wordt een vijfgulden stuk van koning Willem II te koop aangeboden. Adres aan het bu reau dezer Courant onder letter B. De gouverneur- generaal van Bed. Indie, mr. Piet Mijer, heeft een bewijs van ontwaakte activiteit willen geven door reeds des mor gens ten 8 ure van zekeren dag een omgang te doen bij alle departementen ten einde te zien of de ambtenaren tijdig op hunne bureaux waren. Nu zullen we zeker geene jaren meer op afgedane rekeningen moeten wachten. Uit Zuid-Beijerland en omstreken zijn jl. Zaturdag 30 huis gezinnen naar Amerika vertrokken. Te Maastricht zijn 400 krijgsgevangenen opweg naar huis gepasseerd. Een zesjarig meisje te Arnhem heeft 100 verdiend door het vinden van eenige Amerikaansche effecten, welke de moe der eerst voor Fransche prentjes hield. Te Utrecht is een meisje op straat bevallen Eene jufvrouw te Schie dam heeft in doodelijlcen angst haar 5jarig kind laten omroepen, dat onderwijl op net bed van de meid lag te slapen. Eene oude dame te Parijs had, tijdens het beleg, haar geliefd schoothondje Bijou geslagt en opgegeten. Toen zij lekker gegeten had en alleen de beentjes over bleven zei ze, heel meewarig: „arme Bijou! wat zoudt ge aan die beentjes gesmuld hebben." Te Luik zijn eene moeder en haar dochter, die te zamen één huis bewonen, op een en denzelfden dag bevallen, de moeder van twee jongens, de dochter van twee meisjes. Het Britsche en builenlandsclie bijbelgenootschap zal aan de weduwen der gevallen Fransche en Duitsche krijgers elk een bijbel schenken. Er zijn reeds zilveren en koperen geldstuk ken van de Fransche republiek in omloop gebragt. Een Duitsch correspondent te Parijs beweert, dat de dames daar geene hoeden meer dragen; dit wordt aristocratisch genoemd. De meesten dragen doekjes, die om het hoofd worden gestrikt. Het gerucht loopt dat Napoleon III voornemens is te Boulogne te landen. Graaf von Moltke ontving dezer dagen uit Hamburg eene kist sigaren ten geschenke, met een begeleidend schrijven (een twaalfre- gelig rijmpje van allergebrekkigst gehalte). De graaf be tuigde daarvoor zijnen dank in dc Homb. correspondenz en verklaarde, dat de sigaren even voortreffelijk waren als de verzen. Het aantal branderijen te Schiedam be draagt 267, tegen 255 in 1869. Huim 900 werklieden vin den daarin een bestaan. De branderijen hebben, dooreen genomen, druk gewerkt; zij produceerden 367,365,39 hec toliters gedestilleerd. De hoeveelheid gist kan over het afgeloopcn jaar worden geschat op 7,337,300 kilogr. De branderijen leverden een genoegzame hoeveelheid spoeling op, om daarmede gelijktijdig 8000 tot 9000 stuks rundvee te voederen of ongeveer 20,000 stuks per jaar te mesten. Het is bekend dat de landweer in Pruisen uit alle volksklassen is zamengesteld, en dat de voorname en ge ringe lieden, wat de discipline betreft, allen gelijk zijn. Deze gelijkheid heeft dikwijls aanleiding tot aardige voor vallen gegeven. Het volgende is zeker zonder voorbeeld. Gedurende den laatsten oorlog kwam er aan een station in Frankrijk een trein met levensmiddelen aan, en eenige manschappen van de landweer werden door den foerier uitgekozen, om de granen naar een pakhuis over te bren gen. Daaronder bevond zich de zoon van een groothande laar in granen uit Keulen, en de kommandeerende onder officier was juist zijn zakdrager. De meester was derhalve onderhoorige, en de knecht was bevelhebber. Deze zag den hijgenden jongeling, die onder den last gebukt ging, en geheel mot zweet bedekt was, met een verborgen glim lachje aan. Nadat de jongeling drie zakken naar het pak huis gebragt had, beval de foerier halt; hij nam zijn helm af, en zette hem zijn jongen meester op het hoofd, en, terwijl hij hem zijn sabel omgordde, zcide hij tot hem; „Ik heb mij het genoegen niet willen ontzeggen, u eens mijn dagelijksch werk te zien verrigten; maar laten wij de zaken nu omkeeren, wees gij voor een uur mijn foerier. Gij moet weten dat uwe werklieden, ondanks hun mili tairen rang, even gaarne op het veld als in uwe maga zijnen de zakken voor u dragen." Toen het werk geëin digd was sprak de eenvoudige soldaat zijn meerdere aldus aan: „Foerier Micliel! dit is de laatste maal dat gij zak ken gedragen hebt, ik benoem u thans tot magazijnmeester. Beiden zijn dezer dagen naar Keulen teruggekeerd. De eenvoudige landweerman heeft zijn plaats op het kantoor weder ingenomen, terwijl de foerier thans bij hem als magazijnmeester geplaatst is. Eenige dagen geleden heersclite in de wachtkamer aan het station van den Ooster- rspoorweg te Parijs een buitengewone drukte en levendig- der omstandigheden zon worden gestaakt, en men die stad niet meer zou kunnen verlaten. Te midden van don drom angstige reizigers, bevonden zich een heer van 40jarigen leeftijd, met goedig uiterlijk en een jonge, sober maar net aangeklcede vrouw, met een klein kind op den arm. „Ach mijnheer! zegt zijne buurvrouw, wilt u mij een kleinen dienst bewijzen? In den haast heb ik een pakje op de bank in de groote zaal laten liggen. Wees zoo goéd mijne plaats even te bewaren en mijn kind een oogenblili vast te houden, terwijl ik het ga halen. In oen ommezien ben ik terug. De goedhartige heer nam dc kleine op zijn schoot en wachtte, maar de moeder kwam niet terug. Naarmate de oogenblikken vervlogen werd hij onrustiger en eindelijk, vreezende den trein te zullen missen, ging hij naar het perron, ondervroeg de beambten en vernam dat de persoon die hij beschreef, haastig vertrokken was. Wat nu te doen? Op ïiet oogenblik dat hij in de wacht kamer terugkomt wordt liet teeken tot vertrek gegeven. Welnu! zegt hij tot de hem omringende reizigers, die zich met zijne verlegenheid niet weinig vermaakten; zoo veel te beter, ik houd het; het heeft een aardig bekje en ik neem liet mee naar mijne vrouw te Coulonimers. Wij heb ben geen kinderen eii zoodoende zullen wij er toch een gekregen hebben. En hij slapte met de kleine in den trein. Itei'Lcelij ke taliën. Middelburg, 17 April. In dc gisteren avond gehouden gods dienstoefening der Nederduitsclie hervormde gemeente alhier heeft' de heer II. Boonen, wien op verzoek eervol ontslag als predikant alhier is verleend, zijne afscheidsrede uitge sproken, naar aanleiding van Komcinen 1 vs. 16. Wissekerke, (N. Beveland.) 10 April. Afscheid van Ds. H. van Broekhuizen met Luc. 13 vs. 6—9; bevestiging en intrede te Rijssen op 16 dezer. Beroepen te Poortvliet, Ds. E. Jansen Schoonhoven te Moer dijk, en te Arnemuiden Ds. E. A. Lazonder pred te Berkel en Roderijs. Te Vrouwenpolder is de kand. E Jansen den 2 dezer be vestigd door den Cons. Ds Gravenstein, met 2 Tim. 4 vs. 5a, intrede Exod. 3 vs. 12a. Bij stemming is in dc gemeente Hoek magtiging aan den kerkeraad verleend, en daarentegen te Kerkwerve en Kort- gene bij voortduring aan een kiescollegie. Besteding-en. Op Zaturdag 29 April te MifiÉelburg: 1°. De uitvoering der werk» tot verbetering en onder hond der aard-kram-rijs- steenglooijingwcrken, be- hoorende tot de vier wateringen van den polder Walcheren in 4 perceelen. 2Het gedeeltelijk verlagen, zeewaarts verlengen en met paalregels voorzien der hoofden: no. 12, 13, 14 en 15 op het Noorderstrand van de Noordwatering van den polder Wal cheren, met de levering van alle daartoe gevorderde bouw stoffen en arbeidsloonen. No. Cour. 31 Apr. 26 Neuzen. tf Kruiningen. 29 27 Baarland. 30 27 Krabbendijke. 31 /f Hansweert. 32 28 Scliore. 30 Mei 1 Krabbendijke. 31 a u Neuzen. 30 's Gravenpolder. n 2 Hoofdplaat. W 4 Biervliet. 31 u 6 's Gravenpolder. r 32 5 Colijnsplaat. 30 10/u Oostburg. Logem., Schuur, Stalling enz. Woonhuizen en Loodsen. Woonhuis, Timmermensen Metsel.-affaire en Meubilair. Hofstede. Meubilair. Beestiaal en Meubilair. Beestiaal en Meubilair. Herberg, gerief Meubelen enz. Hocftje. Beestiaal en andbouwgerei. Idem. Beestiaal en en Beestiaal. Mr. Dronkers. Rembges. Prumebs. Kakebeeke. Rembges. Id. Kakebeeke. Mr. Dronkers. Mr v.Dishoeck. Mr. Brev. t. Id. PAARDEKOOrER en Kakebeeke. v. d. Moer. Mr. Brevet. Van den 17 tot en met den 20 April 1871. Ondertrouwd den 20Jacob Kloosterman oud 24 j.jm. met Maria Heijnsdijk. oud 25 wed. van Anthonie de Jonge. Pieier Meijler oud 30 j., jm. met Jozina de Graaff oud 25 j., jd. Gehuwd: den 20, Hendrikus Delnaaij oud 34 j., wed', van Floretta Agatha van Duijn met Dingena Baijs oud 27 j., jd. Marinas Buitendijk oud 22 j., jm. met Johanna de Jonge oud 20 j., jd. Geboren: den 18, Elisabeth Cornelia, d. v. Jo zias Goedegebuur en Maria Provoost; den 20, He lena Jacoba, d. v. Cornells Benjamin den Boer en Jannelce Weijers. Overleden: den 18, Lucie, oud 14 d. v. Jo hannes Adolplius Abraham Fransen tan de Vutte en Francina Abellina Burger. IVtAXIKTBEISIGS-TJEI^. PER TELEGRAAF. DONDERDAG DEN 20 APRIL 1871. Nederl. Werk. Schuld 2'/a 2% 3 */t 4 Spanje Portugal, 1853 Rusland 1860 Id. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis Oostenrijk, Papier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 n.-Amerika 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. i Mei Jatfuarij 52'/8. 31 >/9. 33. S3 687io. 86 7:, 217. «'Vu- 53 'V,c- 117,'. 42%,. W»/m 19,72». 24,275. 11, S75. AMSTERDAM, 19 April 1871. TARWE zonder handel. ROGGE stil. RAAPOLIE op 6 weken 49 J, vlieg. ƒ48 4. LIJNOLIE op 6/w. 34k vlieg, 33 a j. AARDAPPELEN. Zand f 3.— Zecuwchc Jammen 3 30 a 4.Friesche dito f 3.50 5 3.70. VEEMARKT. Kalveren le kwal. f 30 a f 100, 2e kwal 70 a f 90, 3e kwal. f 60 a 80.— Schapen le kwal f 32 a 40.— Varkens 56 e. a 60 c. per K. O. LONDEN, 19 April 1871. GRANEN stil, maar vast. HAVER hooger. ADVERTEN TIÏ51V. Getrouwd Goes 20 April 1871. M. BUITENDIJK en JOHa. de JONGE. Algemecne kennisgeving. Na een langdurig en allersmartelijkst lijden, overleed heden ons lief kind LUCIE in den leef tijd van 14 jaar. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE. F. A. FRANSEN van de PUTTE— Goes, 18 April 1871. Burger. Tengevolge do benoeming van den tegen- woordigen Vader .tot Huismeester-boekhou der in het Gasthuis te 'sGravenhage en het diens volgens op zijn verzoek aan hem en zijne Vrouw verleend eervol ontslag als VADER en MOEDER in het Gasthuis te Goeszullen die betrekkingen waaraanbehalve levensonderhoud, eene jaarwedde van 300,00 verbonden isop den eersten Mei aanstaande vakant komen. Echtelieden van middelbaren leeftijd en zonder kinderen welke voor de vervulling van die vaka- ture wenschen in aanmerking tc komenworden uitgenoodigd zich daartoe bij portvrije brieven, vóór of uiterlijk op den 15 Mei eerstkomende aan te melden bij het Bestuur van voornoemd Gesticht. Goes, den 20 April 1871. A. NORTIER Pz. Voorz. J. H. JANSSEN, l. S. De Vereeniging heeft tot Kandidaten gesteld voor de verkiezing van vier Leden voor de Provinciale Staten, op 9 Mei a. s., de Heeren: Die de kandidatuur dezer Vereeniging hebben aan genomen. Het Bestuur, VAN. HOEK. J. MULDER, A. P. FOKKER. gUT* Van den vierden kandidaat is nog geen berigt van aanneming der kandidatuur ontvangen. Een KNECHTgoed met Paarden en Rijtuigen kunnende omgaan benoodigd bij Eïr. kogelvanger te Muist, tegen een goed loon. Informatien te bekomen bij den onderge- teekende G. T. CALLENFELS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente 'sGravenpolder, zullen op WOENSDAG den 17 MEI 1871, des voormiddags ten 12 ure, in het gemeentehuis aldaar in het openbaar bij enkele in schrijving trachten aan te besteden: De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag- den 8 Mei e. k.des voormiddags ten 9 ure ter wijl inmiddels inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Heer J. H. HANNINK te Goes. Het bestek met daarbij behoorende teekeningen, zullen van af heden ter inzage liggen in voornoemd gemeentehuis tot op den dag der besteding. 's Gravenpolder den 20 April 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. P. LENSHOEK van ZWAKE Burgemeester. C. M. de BLINDE Secretaris. &p Maandag den BA April iStl des middags te 12 uren, aan het bureau van den Sectie-Ingenieur te Breda, Bindstraat, wijk B, n°. 26, van: De besteding geschiedt bij enkele inschrijving vol gens Art. 19 van het bestek. Het bestek ligt ter lezing op het bureau van ge noemden Ingenieur, alwaar de noodige inlichtingen zijn te bekomen. Breda April 18 71. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen Namens haar De Sectie-Ingénieur, EC X P S.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3