BUITENLAND. ff ff ff ff ff BURGERLIJKE STAND GOES. MARKTBER1GTEN Driemaandelijksche rekening der arbeiders-vereeniging te Goes, loopende van 1 Januarij tot 31 Maart 1871. ONTVANGSTEN: In kas 1 Januarij. 37,OS3 Coijtributien- 122,Ü5 Terug betaalde voorschotten. - 204,00 Intressen- 36,97 Te zamen 4ö0,105 UITGAVEN Uitgekeerde aandeelen125,355 idem voorschotten- 317,00 idem intressen- 12,57 Onkosten- 0,70 Te zamen 455,623 In kas 31 Maart 4,48 Naar wij vernemen is door den heer J. J. van den Broeke c. s. alhier eene maatschappij opgerigt, ton doel hebbende om oester- en mosselbanken op kunstmatige wijze te exploiteren. Reeds zouden de statuten ter verkrijging der koninklijke bewilliging opgezonden zijn. De proeven ten vorige jare onder ongunstige om standigheden genomen, zouden de stoutste verwach tingen overtroffen hebben en met den besten uitslag- bekroond zijn. Wanneer ons iets naders mogt bekend worden, komen wij in 't algemeen op deze zaak terug. Te Rilland en Bath circuleert ter teekening een adres aan den minister van binncnlandsche zaken waarin verzocht wordt dat de spoorweghalte worde veranderd in een station of anders althans gele genheid gegeven worde tot verzending van goederen per spoortrein. Thans mag, volgens de reglemen ten, aan de halte alleen bagage verzonden worden en dit nog maar ingeval de belanghebbende zelf medereist. Bij de eergisteren in het kiesdistrict Roermond ge houden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, in plaats van mr. K. L. J. Comelis, is gekozen de heer J. II. ArnolJts, bur gemeester van Sittard. Het Nieuws van den Dag" oordeelt dat ons de gure winden waarschijnlijk vooreerst niet zullen verlatendewijl zich een paar nachten geleden weder een zoo sterk noorderlicht heeft vertoond, dat men te Rotterdam met de spuiten is uitge rukt in het denkbeeld dat er brand was. De meststoffen te Groningen leverden gedurende de laatste elf jaren aan die gemeente de belangrijke som op van bijna 162000. Behalve dit zeer belangrijk voordeel, werd bo vendien de algemeene gezondheidstoestand bevor derd door de wijze waarop de exploitatie dier stoffen plaats heeft. Als een staaltje vau de groote besmettelijkheid rler runderpest, dftelen wij bet volgende mede Wij vernemen uit goede bron zegt de Cour- rie.r de la Meuse dat de runderpest zich tot hiertoe slechts vertoond heeft op één bouwhoeve 'nabij Tongeren in België. Vijf runderen zijn af gemaakt. De hoeve wordt door militairen bewaakt niemand mag haar verlaten zonder ontsmet te zijn. Men begrijpt niet hoe de ziekte daar ter plaatse is overgebragt. De bedoelde hoeve wordt door een veefokker bewoond. Zijne stallen zijn noch door vreemde kooplieden, noch door nieuw vee bezocht; alleen waren zijn knechts in den omtrek met Fransche kooplieden in aanraking geweest, en daarin moet dan ook de éénige reden van het hoogst treurig verschijnsel zijn te zoeken. Op de Limburgsche grenzen wordt zeer streng gewaakt tegen invoer van vee, afval enz. Benoemingen, Beslniten enz- Benoemd tot notaris in het arrondissement Zierikzee, ter standplaats Oud-Vossemeer, J. C. Benteijn, Candidaat-no- taris te Middelburg-. In en om Parijs wordt thans een drama gespeeld, dat aan de dagen van 1793 herinnert, en het hart ineen doet krimpen bij de gedachte, van wat die stad kon zijn en wat zij is. Niet genoeg, dat zij een beleg heeft doorstaan van eeuige maan den, en toen aan ellende en jammer ten prooi waSi nog, terwijl de vijand in de omstreken zich gevestigd houdt, staan de bewoners tegen el kander en de door hen met volle vrijheid gevormde vergadering van bestuurders op, en woedt de bur geroorlog in al zijne naaktheid en afschuwelijkheid. De goedgezinden ontvlugten, indien zij kunnen, de stad, en de kwaden, de onruststokers, de woelgees ten komen er in. Aan de poorten wordt het strengste toeziet gehouden en terwijl men niemand uitlaat, kunnen alleen zij binnen gaan, van wie men zich overtuigd houdt, dat zij in geene gemeenschap met de vergadering te Versailles staan, en de commune met hart en ziel toegedaan zijn. Scharen van al lerlei o-eboefte houden zich daardoor in de stad op. Dc chef der veiiighe'ds-politie te Louden, heeft te Pa rijs vertoefd, en ontdekt dat ongeveer 4000 personen, die in zijn kladboek" stonden aangeteekend, het ka naal zijn overgestoken en thans in het troebel water visschen. In de stad heeft nu en dan eene huis zoeking plaats en worden uit de fabrieken en werkplaatsen, uit den familiekring en de scholen, de mannen en jongelingen van 17 tot 35 jaren wesleept en gedwongen om dienst te doen in de reien der ongebonden nationalen. Alle middelen van vervoer en gemeenschap zijn aan het onderzoek der handlangers van de commune onderworpen en ongelukkig voor wie een verdacht pakje of zelfs maar een briefje uit Versailles aankomt. Ilij kan verzekerd zijn weldra geroepen te zullen worden voor een geregtshof, welks leden niet het minste begrip van regt hebben. De geregelde troepen, uit Versailles afgezonden, hebben reeds onderscheidene gevechten met de na tionalen geleverd, en natuurlijk de overwinning be haald, omdat het, volgens de woorden van Roche- fort, de aanvoerders der laatsten aan ervaring ontbreekt. De krijgsinagt is nog niet in Parijs getrokken. De grijze Ihiers heeft nog te veel liefde voor de veste en vreest, dat als de strijd in de straten wordt voortgezet, niets dan puin- hoopen zullen overblijven. Toch nadert het leger van Mac-Mahon meer en meer de stad en is de Seine overgetrokken, in weerwil van een verschrik kelijk kanonvuur uit de forten, die door de natio nalen bezet zijn. De toestand is zeer treurig. Het peil van den publieken geest is in Frankrijk zoo gedaald dat men op het gematigde element al bitter weinig of liever in het geheel niet rekenen kan. Wat te Compiègne gebeurd i3, strekt ten bewijze v.an die demoralisatiede inwoners hebben het prach tige kasteel bij die stad een prooi der vlammen laten worden, zonder eenige hulp ter bestrijding van den brand te willen verleenen. Geschiedde dit uit wrok tegen Napoleon 111, van wien dit kas teel een residentie was? Of was het een soort van protest tegen de Duitsche inlegering, die voort duurt, zonder hoop op een spoedig einde? Ten onregte melden de dagbladen dat Frankrijk den 1 April een half milliard moest betalenhet heeft niets te voldoen vóór 31 December 1871, als wan neer de eerste termijn van een milliard vervalt. Men weet dat het getal Duitsche troepen op Fransch grond gebied slechts verminderen zal naar gelang de schuld afgedaan wordt. De Commune heeft vau haar optreden officieel kennis gegeven aan de diplomatie in het buiten land. De brief, waarmede dit gebeurde luidt als volgt „De ondergeteekendelid der communegedele geerde bij de buitenlandsche zakenheeft de eer u officieel de instelling van de Parijsche commune te berigten hij verzoekt u, hiervan kennis te geven aan uwe regeringen maakt van deze gelegenheid gebruik u den wensch der commune uit te druk ken, dat de broederbanden, welke het Fransche volk met het volk vereenigen naauwer mogen worden toegehaald. Gelieve de verzekering enz. Parijs, 5 Aprils„Ï871. Paschal Grousset." De onderteekenaar vam deze diplomatieke mededee- ling is een der roodsteti onder de rooden, en vol gens een los gerucht lèfeds een gekerkerde op last van zijne medestanders;* hij verlangt het schrikbe wind gelijk het tijden^ de eerste Fransche om wenteling bestond enoeischt dat voor ieder door de Yersaillers gevorderd leven van een patriot een bonapartist, orleanist of legitimist vermoord worde. De taal der bladen, die den opstand zijn toe gedaan, wordt met eiken dag heviger. De Mon tague wenscht b. v. dat »de guillotine gescherpt worde." Fm Rochefort zegt in zijn Mot, dat het volk gelegenheid zal gegeven worden zijne wraak aan Tliiers en diens aanhang te koelen. In den boezem der commune zelf heerscht groote oneenigheid, en het wantrouwen in het centrale comité neemt toe. Generaal Bergeret kon het niet eens worden, met generaal Cluscret, en zit thans in den kerkerDelescluze een der hoofd aanvoerders van de beweging, is insgelijks op last van zijne vrienden en broeders" van zijne vrij heid beroofd gewordenen volgens gerucht zou Cluscret zelf naar de gevangenis gebragt zijn ge worden, kort nadat hij hare deuren voor Bergeret had laten openenAmouroux zit achter slot en Glais-Bizoin is ook van zijne vrijheid beroofd. Uit Versailles verneemt mendat Jules Favre zich naar Berlijn zal begeven, om het sluiten van den defiinitiven vrede te verhaasten pji graaf von Bismarck gerust te stellen aangaande de voornemens der Fransche regering. Verder schrijft men van daar, dat met 285 tegen 275 stemmen het voor stel van Thiers is verworpen dat in de steden zoowel als in de dorpen de maires door den ge meenteraad benoemd zullen worden. Het hoofd van het uitvoerende bfewinu vond in dit hem kren kend besluit aanleiding te verklarendat in den toestand waarin men hem hierdoor heeft geplaatst, het hem niet mogelijk is langer in te staan voor de handhaving der ordehij zou dus de hooge betrekking welke lift bekleedt, willen nederleggen en bleef bij deze meening ondanks den levendigen aandrang van den heer Langlois een der parijsche afgevaardigden die verklaarde dat het behoud van Thiers als eerste man inden staat onmisbaar is.. Het incident eindigde met eene schikkingvoorloopig zal het hoofd van het uitvoerend bewind het regt behouden de maires te benoemen in de gemeenten van meer dan 20,000 zielen. Het oorspronkelijk regeringsvoorstel, dat door de vergadering verwor pen werdstrekte tot uitbreiding van dit regtdoor het van toepassing te1 maken op al de gemeenten van meer dan 6000 zielen. De werkstaking der sigarenmakers te Antwerpen duurt nog voort. Gedelegeerden van de Interna tionale vervoegden zich jl. Maandag bij de patroons, om in naam der werklieden te onderhandelen, doch de patroons weigerden die gedelegeerden als last hebbers te erkennen >en verklaarden alleen met hunne werklieden te willen onderhandelen. De hertog van Brunswijk heeft, gelijk men weet, geen erfgenamen; zijne kroon zou zijn overgegaan op het Hannoversche vorstenhuis doch valt thans aan Pruissen ten deel, krachtens zijn regt van agnaat. Het in welvaart verkeerende landje wil echter zijn politiek bestaan behouden, en de land dag nam een besluit strekkende tot bescherming van de autonomiedoor het hertogdom onder den waarborg van het Duitsche keizerrijk te plaatsen. De regering heeft zich met dit besluit vereenigd, en tevens verklaard dat, aangezien de rijksgrond wet de regten van al de Duitsche landen waarborgt, er geen vrees bestaat dat het hertogdom bij een ineensmelting met het keizerrijk Pruissen voordeel kan vinden. De vraag is nu of het hof van Ber lijn er evenzoo over denkt. No. Cour. VERK00PINGEN ENZ. 29 Apr. 27 Baarland. Woonhuis, pfiumers. Timmermansen Metsel.-aifaire en Meubilair. 30 27 Krabbendijke. Hofstede. Kakebeeke. Mei 1 Idem. Beestiaal en Id. Meubilair. 's Gravenpolder. Hoeftje. Mr v.Dishoeck 2 Hoofdplaat. Beestiaal en landbouwgerei. Mr. Brevet. 4 Biervliet. Idem. Id. 10/n Oostburg. Id.enMeubilair. Id. Besteding-en. Gisteren is te Ovezand aanbesteed liet begrinden van den weg, leidende van dat dorp naar de gemeente s'Heereniioek, waarvoor waren ingekomen zeven biljetten als: van den heer M. PaauweJ 7400,— P. J. Visser ƒ8752, J. Koole ƒ7555,— J. de Jonge J 7480,— W. A. Visser Jz. 7425,— M. de Vriend 7370,— en J. Leys J 7560,—. Zijnde de heer M. de Vriend als minste inschrijver voor 7370,aannemer geworden. 275ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van j 100 en daarboven. 2e y. Ie lijst. No. 2079 20,000; no. 13090 f 2000; no. 13973 1000; 110. 7925 en 16817, ieder 400; 110. 11080 en 14125, ieder 200; no. 1006, 2558, 4708, 6588, 7507, 8284, 9299, 12187 en 15549, ieder 100. 2e. lijst No. 14951 ff 5000, no. 786 en 16430 ieder ff 1500, no. 3611, 7650 ieder ƒ1000, no. 3808, 9495 en 19179, ieder ff 400; no. 1714 en 6423, ieder ff 200; r.o. 9292, 10169, 12047, 15834 en 16798, ieder f 100. Van den 6 tot en met den 13 April 1871. Ondertrouwd: Den 6. Ilendrikus Delnaaij34 j., wedr. van Floretta Agatha van Duijn, met Din- gena Buijs, 27 j. jd. Den 7, Marinus Buitendijk, 22 j. jm., en Johanna de Jonge, 20 j. jd. Gehuwd Den 12. Card Jacob Bodewijk Ruisch van Dugteren, 36 j. jm., met Janke Dorothea Pie- ternella de Roche fort, 24 j. jd. Den 13. Geer ar d Verlieule 35 j. wedr. van Pieternella Nonnekens met Willemina Maria de Blinde 28 jd. Govert Westdorp, 25 j. jm. met Neeltje Vermaas 22 j, jd. Geboren: Ben 9. Adriana Wilhelmina, d. v. Ilu- bertus Bernard Adrianus van Prooijen en Elizabeth Streefkerk. Den 13 Willem, z. v. Hendrïkus Kiters en Maatje Reijnhout. Johanna Wtllielminad. v. Willem van Aken en Alida Cornelia van der Jagt. Overleden: Den 6, Marinus Jacobus, 3/m. z. v. Pierre Henri Loobeek en Pieternella van de Pas. Den 7Thomas Ilendrikus, 8/j. z. v. Leendert Meij- ler en Pieternella Jacoba Heijblom. Franciscus, 3 j. z. v. Marinus Schoonen en Elizabeth Bremers. Den 12, Anna Verdonk, oud 28 j.jd. PER TELEGRAAF. DONDERDAG DEN 13 APRIL 1871. Nuderl. Werk. Schuld 2 '/a 23h 3 4 Spanje Portugal, 1853 Rusland I860 ïd. 1867 Id. Spoorwegen Id. Foti-Tiflis Oostenrijk, Papier Id. Zilver Id. Loten 1804 Turkije, Algem. schuld 5 N.-Aiieuika 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver .- Div. i Mei Januarij 525/,o. 30s/16. 32'7,«. 83%. 67 7a. 218. 45 531/2. HO*/». 4113/,,. «6 19,70. 24,30. 11,875. AMSTERDAM, 12 April 1871. AARDAPPELEN. Duinzand f 2,50 a f G,Zeeuwsche Jammen 3,50 h f 4,Bij groote voorraad weiuin- vraap- LONDEN 12 April 1871. GRANEN vast. HAVER liooger gehouden, andere graan soorten op de prijzen van Maandag. ADVERTJEN TIÏÏBNT. Ondertrouwd M. BUITENDIJK goes en 7 April 1871. JOHa de JONGE. Algemeene kennisgeving.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2