BUITENLAMP. GEMENGDE BERIGTEN. uitreiken, opdat zij, voor zooveel kunne gewone dienst dat toelaat, zouden kunnen toezien niet al leen op de naleving van het regt op het, bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroonien, maar ook op de geconcessioneerde en verpachte oester- en mossel- banken. De uitvoering heeft nog eenige vertraging ondervonden, maar zal spoedig tot stand komen. Eerlang zal ook hier te lande een proef worden genomen met het werkzaam stellen van vrouwen en meisjes bij de telegraafdienst. Ter openbare teregtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland van eer gisteren, heeft de heer mrJacobus Isatic Del Baere de voorgeschreven eeden als president van de ar- rondissements-regtbauk te Goes afgelegd. Heden morgen werd in eeue openbare zitting der arrondissements-regtbank alhier, de heer mr. J. I. Del Baere als president van dit collegie ge ïnstalleerd. Nadat de heer officier van justitie mr. J. A. van Hoek zijn requisitoir genomen had, waaraan een woord van herinnering aan den afge treden voorzitter, den heer mr. IV. G. de Knokke van der A/eulen, en een woord van welkom aan den benoemde vooraf ging, nam de waarnemende president, mr. J. G. de Backer, het woord, en uitte met een terugblik op het verledene, den wensch, dat het toekomende dezelfde welwillende zamen- werking tusschen de verschillende leden en amb tenaren van de regtbank in dit arrondissement moge kenmerken, als steeds is in eere gehouden. Hij verklaarde den b' noemden president geïnstal leerd en verzocht dezen den voor hem bestemden zetel intenemen. De heer Del Baere daaraan vol doende, rigtte zich tot de leden en plaatsvervan gende leden der regtbank, de ambtenaren van het openbaar ministerie en van de griffie, hield zich overtuigd, reeds na de kortstondige kennismaking, van de genegenheid hemwaarts, en verklaarde zich bereid om medetewerken tot instandhouding der harmonie tusschen allen. De leden der balie werden daarna door hem toegesproken, met de medcdeeling, dat hij jaren lang de regtspraetijk had uitgeoefend en dus bij eigen ervaring wist wat die. regtspraetijk van hare beoefenaars vordert. Hij "hoopte dat zij in hem, bij zijne tegenwoordige be trekking, den oud-confrêre zouden zien, belovende van zijnen kant, zich steeds als zoodanig te zullen bptoonen. De heer mr. J. H. de Laat de Kanier beantwoordde deze toespraak met dankzegging voor de woorden tot de balie gerigt en hoopte, waaraan hij, na het vernomene niet twijfelde, dat de nieuwe president op dezelfde humane wijze tegenover en met de balie zou handelen, als de afgetreden voor zitter steeds gedaan heeft. t Door het gemeente-bestuur te Baarland iè op ver zoek eervol ontslag verleend als secret, en ontv. dier gemeente aan dhr. J. W. de Blinde, en als zooda nig benoemd dhr. A. C. de Blinde te 's Gravenpolder. Men schrijft ons uit Heinkenszand van 5 April jl. Heden namiddag had de wagenaarsknecht J. P. het ongeluk bij het .afrijden van een oprei uitteglijden en onder eenen vol geladen wagen met turf te geraken waardoor zijn linker dijbeen ge broken is, en hij bloedende kneuzingen aan arm en hoofd bekwam. Nadat door den geneesheer SchiUiam Junior heelkundige hulp was verleend is de patient per rijtuig huiswaarts gevoerd; het on geval schijnt aan onvoorzigtigheid zijnerzijds te moeten worden toegeschreven. Het muntcollegie heeft een guldenstukden 17™ Maart jl. door den ontvanger der registratie van de geregteiijke acten te Middelburg onder het ten zijnen kantore aanwezige geld ontdekt, dra gende de beeldtenis van koning Willem 111 en het jaartal 1865, valsck verklaard en vervaardigd in nabootsing eener echte rijks muntspecie. De vörkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland, in het kiesdistrict Hulst, ter vervanging van wijlen den heer A. J. Onghena, is door gedeputeerde staten bepaald op Dingsdag den 18 April; en de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, op Dingsdag den 2 Mei daaraanvolgende. De Nieuive Midd. Ct. deelt mede, dat de ge meenteraad van Veere met algemeene stemmen tot gelteele afschaffing der kermis aldaar heeft besloten. Dit voorstel ging uit van burgemeester en wet houders, en was gegrond op de overweging dat de kermis, van haar oorspronkelijk doel geheel ontaard, niets anders is dan een bevordering van dronkenschap en zedeloosheid en derhalve als een pest der maatschappij van regeringswege behoort te worden geweerd. Men is ijverig bezig met het ontsmetten der slagvelden bij Sedan. Een door de Belgische regeering daarmede belaste vereen iging, laat de graven openen en de lijkon met koolteer begieten; daarna wordt er petroleum bijgevoegden liet ge heel met brandende stukken lorkenboomhout in brand gestoken. Binnen drie uur blijft er dan J niets over dan het verkoolde gebeente. De burgeroorlog is uitgebroken en in vollen gang Ziedaar het berigt, dat de nieuwsbladen ons bren gen uit Parijs eu Versailles. De gardes nationales fédérées, zooals de oproerige nationale garden ge noemd worden, zijn, naar men zegt ten getale van 100 a 110,000 man, onder bevel van Bergertt eu Flourens op Versailles aangetrokken en werden ten noorden van Courbevoie door de geregelde troepen, die, onder bevel van Mac-Mahon uit Versailles waren opgerukt, ontvangen. Het vuur van den Mont-Valerien opende zich te gelijkertijd op de opstandelingen. En zoo staan thans de Franschen niet tegenover de Pruisen, maar tegenover hunne eigene landgenooten, en wordt het leven van de Parijze.naars en het lot hunner stad bedreigd met een bombardement van hunne broeders. De opstandelingen moeten veel geleden hebben bij het bedoelde gevecht, ofschoon hunne organen verkondigen, dat zij de troepen van Versailles ver sloegen, en, achter den Mont-Valerien omtrekkende, den marsch op Versailles voortzetten, met een verze kerden goeden uitslag. Men moet echter uiterst voorzigtig zijn, met ge loot te slaan aan de verschillende berigten, want van de gebeurtenissen in en bij Parijs weet men zeer weinig uit betrouwbare bron. Alleen de tele graaf licht het publiek in, wat de hoofdpunten be treft de postdienst is verbroken de mannen der vrijheid gedoogen het vrjj postverkeer niet. Gelijk wij reeds vermeldden is aan Mac-Mahon het opperbevel over de geregelde troepen toe vertrouwd. Hij is nu geroepen, de schande die op hem rust, tengevolge van zijne nederlaag in een veldslag tegen den vreemdelinguit te wissclien door de eer eener overwinning op den landgenoot. Hoe spoediger die zege behaald wordt hoe geluk kiger voor het ongelukkige Frankrijk en voor zijne hoofdstad. Tusschen de provinciën, zoo als de na tionale vergadering ze. vertegenwoordigt, en Parijs bestaat thans een afgrond, zegt te regt Louis Blanc. »Hoe zal die afgrond gevuld worden?" vraagt hij, en hij voegt er bij in een brief door de dagbladen van Limoges openbaar gemaakt: Beklaag mij eu onze vrienden, die, Ms ik, Frankrijks heil.slechts zien in een politiek van matiging, een politiek, wier zege van dag tot dag minder waarschijnlijk wordt." De Commune te Parijs gaat voort, met de dol zinnigste besluiten te nemen. De Etoile Beige meldt, dat zij den 1 April een decreet heeft uitgevaardigd, waarbij de heeren Thiers, Favre, Picard, Dujaure Jules Simon en Pothuau in staat van beschuldi ging worden gesteld, en beslag gelegd wordt op hunne goederen, tot dat zij zich voor de regtbank des volks zullen hebben verantwoord. Krachtens een ander decreet worden kerk en staat geschei den p het budget van eeredienst is opgeheven. De goederen der kerkelijke congregatiën worden ver klaard nationaal eigendom te zijn. In den boezem der Commune zelve moet evenwel verdeeldheid hcerscheu, en, mag men het gerucht gelooven, dan zou /lssy, een harer voornaamste leden, op haar last, in hechtenis genomen zijn. Het kan ook niet anders, of zij zal zich zelf afbreken, magteloos en zonder aanhang onder de goetlge- zinden en beter ontwikkelden als zij is. Volgens een dagblad zouden reeds 130 000 personen Parjjs verlaten hebben en moet het broodverbruik in de laatste acht dagen gemiddeld met een vierde ver minderd zijn. De Duifschers zijn bij dat alles op hunne hoede. Naar men verneemt, hebben zij maatregelen geno men, om desnoods binnen 24 uren 200,000 man om Parijs te concentreren en aan de Seine staan verschillende divisiën cavallerie, die bij het uitbre ken van vijandelijkheden Versailles kunnen dek ken. En uit Berlijn schrijft men, dat de keizer van Duitschland telkens een onderhoud heeft met de voornaamste generaals uit den jongsten oorlog. Als een bewijs hoe men in Duitschland over Frankrijk denkt, kan-de volgende rebus-achtige schets dienen, die men in de Bohemia, een te Praag verschijnend blad vindt: La nation franfaise a. b. c. (abaissée). La gloire i\ a. c. (effacée). Son armee d. p. c. (dépaysée). Les places forte3 o. q. p. (occupées). Deux provinces c. d. (cédées). Le people e. b. t. (hébété). Les lois i,. u. d. (éludées). La justice d. o. d. (décedée). Les juges h. t. (achetés). La liberie p. M, u. (éphémère). Le Crédit b. c., (baissé). Les deurées e. e. v. (élevées). La ruine h. v. (achevée). La lionte seule r, s. t. (restée). Het vredes-congres te Brussel heeft den 3 April eene zitting gehouden, die slechts een uur duurde. Naar men verneemtis over den inweudigen toe stand van den Elzas beraadslaagd. De stand van zaken in Roumanië is nog alles behalve geruststellend en men vreest voor de ergste gevolgen, als de toestand blijft voortduren, en vorst Karei zijn vroeger opgevat voornemen ten uitvoer brengt, door afstand van den troon te doen. Gaat hij heen, dan is daar eene lieillooze anarchie, dan zal men daar inlandsche dynastien elkander onophoudelijk zien verdringen en dit zou geheel in strijd zijn met de bedoelingen van het verdrag van 1856, waarbij de verschillende mogendheden, die het teskeDdende Donau-vorstendommen onder haar gemeenschappelijk protectoraat stelden. Uit Rusland schrijft men dat eerstdaags eene keizerlijke ukase verwacht wordt, houdende afschaf fing van het gebruik der Hebreeuwsche en der Pool- schcf taal bij de Israëlitische godsdienstoefeningen, en last tot invoering der Russische taal als taal voor het gebed in de synagogen. Ook is bepaald dat giften en makingen voor het onderhoud van de a katholieke geestelijkhe d in Polen geschonken, aarïN 's rijks kas overgaan. Giften en makingen voor kerkgebouwen zullen door de zorg van 's lands rege ring tot het doel der schenkers aangewend worden. De pokken-epidemie, die gewoonlijk eiken winter op de kusten van China en Japan heerscht, heeft ditmaal een schrikbarende uitbreiding verkregen. Niet alleen de Japannezen lijden aan de ziekte, te Yokohama zijn in de laatste zes maanden on geveer 3000 personen aan de pokken gestorven, inaar ook onder de vreemdelingen, zoowel aan den vasten wal als op de schepen, komen vele gevallen voor. Da sterfgevallen zijn onder de laatsten niet groot, maar men vreest voor het kwaadaardige karak ter der ziekte, omdat de inenting tot heden geen resultaat heeft opgeleverd, en ook de personen waar de stof gevat heeft, door de ziekte worden aange tast. Ook te Nagasaki, te Hiogo en te Hongkong heeft de ziekte een hoogen graad bereikt; hier evenwel beperkt zij zich tot de inboorlingen. In de 's Gravenbaagsche brood-en meelfabriek is te verkrij gen Paasch-krentenbrpod ter lengte van 20 centimeter tot 3 meter en tot eene zwaarte van een half tot 50 kilogrammen. Qp de paardenmarkt te Utrecht werden de goede paar den tegen f 450,— a 500,per stuk verkocht - Tc Wan- neperveen verblijdt men zich in een voordeeligen rietoogst. Te Zutphen heeft de oudste post-directeur van Neder land zijn OÜjarige ambtsvervulling gevierd. Bij die gelegen heid was ook het paard, dat voor de postkar loopt, fees telijk opgetuigd. Of het beest ook een buitengewoon hapje heeft gekregen, wordt niet gemeld, 't Is ook maar een post paard.Het dagblad „het Noorden," eindigt met uit. dezer zijn bestaan. Ook de "Noordstar, heeft reeds een noodkreet doen hooren. Op 't eerste blad houdt het Haagsche Dag blad eene lijkrede waarin het zegt, dat het sterven van het "Noorden, een bewijs is dat het geavanceerd liberalisme op Nederlandsch bodem niet wortelen en groeijen kan. Wat zal het Dagblad nu wel zeggen als de Noordslar, die erg orthodox is, ook den geest geeft? Welligt dat geen andere courant regt van bestaan heeft dan het Dagblad zelf. Er heerscht te Parijs zulk een gebrek aan paarden, dat de hoofd- lui der oproerlingen, die als commissarissen van (wan)orde fungeren, van vélocipèdes gebruik maken, om door Parijs te rennen. Naar men verneemt organiseren de Bellevillis- ten een escadron vélocipède cavalerie, om bij de aanstaande vermeestering van Versailles, waartoe men plan schijnt te hebben, diensten te bewijzen Den 4den dezer is te Neu zen door de wed. Daems, landbouwster in den Koegorspol- der een varken aangebragt, wegende 363 Ned. ponden, hetwelk is aangekocht door A. de Smidt te Axel. Als een bijdrage tot de Parijzer toestanden, deelt een corr. uit Parijs aan een der Duitsclie bladen het volgende medeEen jong Pa- rijzenaar zegt tot een gegoeden koopman, dat hij binnen li dagen zijn dochter trouwen wil. „Hoe! gij wilt mijn dochter trouwen?" vraagt de industrieel, ,en gij vraagt niet eens mijn toestemming?" .Onnoodig, mijnheer, ik heb die van een der leden van het centraal-comitél" OPENBARE VERGADERING van den «EMEKBfTE-RAAfi» te «OKS, op WOENSDAG den 5 APRIL 1871 des avonds ten 8 ure. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig met ken nisgeving, wegens erblijf huiten de gemeente, de heer mr. W. G. de Knokke van der Metilen. I. De notulen der vergadering van den 28 Maart worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat jl. Zaterdag is beproefd de vergroot'ng der bewaarschool aan te besteden; dat toen zijn ingeleverd vijf bil letten van inschrijving, van welke de minste was die van A. de Beste, ad 2900,dat de begroo ting van den bouwmeester echter hrt cijfer aanwees van 2730, en het werk toen slechts voorloopig is gegund; dat later ten gevolge van een paar vera ideringen in het bestek, de aannemer zijne inschrijvingssom heeft gereduceerd op 2674 en de definitive gunning daarop heeft plaats gehad. Voorts herinnert hij, dat in der tijd de brieven van de plaat selijke schoolcommissie, den heer schoolopziener en de open bare gezondheidscommissie, ten opzigte van het gebrek aan plaats in de school der 2de klasse, zijn gesteld in handen van het dagelijksch bestuur, om daaromtrent voorstellen aan den raad te doen dat burg. en weth. den bouwmeester een plan en tcekening tot vergrooting der school hebben doen vervaar digen, welk plan is gemaakt in overleg met den heer school opziener; dat dit plan thans is ingekomen, en de kosten van uitvoering zijn geraamd op 4800,dat het evenwel nog niet bij burg. en weth. is in behandeling geweest, waarom hij voorstelt, de stukken aan burg en weth te renvoijeren, ter wij' ze inmiddels ter visie van de leden zullen gelegd worden. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten- III. Nog doet de Voorzitter mededeeling en zooveel noodig voorlezing der navolgende ingekomen stukken a. Berigt aan het burgerlijk, armbestuur, in antwoord op de uitnoodiging, ingevolge raadsbesluit van 28 Maart, dat het bereid is, om in functie te willen blijven tot het nieuwe bestuur is geconstitueerd, „zoowel in het belang der admini stratie, als uit welwillendheid jegens het collegie van dage lijksch bestuur" doch wederkeerig verzoekt kennis, te raogeu ontvangen, zoodra een genoegzaam getal leden zich bereid heeft verklaard, om het nieuwe bestuur le constitueren aangezien, na de bejegening de leden aangedaan door den gemeenteraad, allen verlangen, zoo spoedig mogelijk van hunne betrekking te worden ontheven." Voor notificatie aangenomen. b. Jaarverslag van den archivaris der gemeente over 1870, dat ter visie gelegd, en bij het verslag van den toestand der gemeente opgenomen zal worden. c. Adres van J. Strijd, houdende verzoek om verlenging zijner pacht na ultimo December 1872, met 7 jaren van de gebouwen en gronden sectie A no. 247 enz. d. Adres van J. Stoutjesdijk, houdende gelijk verzoek om trent sectie A no. 117 enz. Beide adressen worden geren- voijeerd aan burg. en weth. tot het doen van een voorstel in eene volgende vergadering. Missives van heeren Ged. Staten van 31 Maart, No. 808/29, tot terugzending, voorzien van het bewijs der goedkeuring, van het kohier van den hoofdelijken omslagen van de belasting op de honden voor 1871. Beide kohieren zullen ter invordering aan den ontvanger worden uitgereikt, nadat openbare kennisgeving is gedaan der goedkeuring. IV. Wordt gelezen een verzoek van den heer C. de Fouw, om ontslag als lid van het bestuur van het Gasthuis, zulks om persoonlijke redenen.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2