f GEPLENGDE BERIGTEM. VERK00PINGEN ENZ. A provinciën doen de Cavlisten manifestation, doch vinden geen bijval. In een bij den Brusselschen Nord ontvangen brief uit St. Petersburg van 20 Maart leest men »Sebastopol zal uit zijne puinhoopen herrijzen en weder worden wat het vroeger is geweest, namely k de voornaamste krijgshaven van zuidelijk Rusland dat is thans, na de gelukkige uitkomst van de be raadslagingen der Londensche conferentie, met volle zekerheid te verwachten. Reeds is in den minister raad gehandeld over de vraag, welke rigting er uit het militaire oogpunt zou dienen te woiden gege ven aan den spoorweg die Sebastopol in verbinding met het groote spoorwegnet des rijks zal brengen." T.aatste I3erig-ten. Men schrijft uit Parijs, dat de taal der dagbladen van het centraal comité al stouter en heviger wordt, en eiken dag meer doet naderen tot 1793. Het Journal Officid verwondert zich, dat de hertog van Aumale in Frankrijk is kunnen komen, zonder dat er iemand gevonden werd, die hem doodde. Voorheen, zoo zegt het blad, voorbeen was het afmaken van een tiran Wet, thans wordt zulk eene daad van regtvaardigheid door een zoogenaamde zedeleer moord genoemd. De Commune, zooals het door de opstandelingen gekozen gemeentebestuur wordt genoemd, is den 28 Maart, des namiddags ten 4 ure op het plein voor het stadhuis geproclameerd. Eenige sal voos uit het geschut verkondigden dit den volke. Ver scheidene maires hebben ontslag genomen en eenige personen, tot leden van den gemeenteraad gekozen, weigeren deze betrekking aantenemen. De Fransche bank heeft aan het comité een nieuw voorschot van 500,000 fr. gedaan. Door soldaten, van Ver sailles afgezonden, i3 gisteren de schipbrug bij Sè vres weggenomen. Ter beurze bijna geen handel. Rente 50.40 Leening 5l'.85 Lyon 795; Oostenrijk 812. De volgende voorstellen zullen op het bureau van het stadhuisbewind nedergelegd wordenlo. de vergaderingen zullen niet openbaar zijnwant de Commune is een comité dat handelen moet en niet eene vergadering van advocaten 2». het zal slechts een proces-verbaal zijner verrigtingen openbaar ma ken;- 3o. de betrekking van lid der Commune is onvereenigbaar met die van volksvertegenwoordiger te Versailles. Volgens berigt uit Rome van 22 Maart, had de paus zich toén, voor het eerst,- sedert het bezetten van Rome door de Italiaansche troepen, buiten het Vaticaan begeven en vergezeld van den kardinaal Pacca, in een gesloten rijtuig, een rid door een gedeelte der stad gedaan. Onder de dienstpligtigen voor de nationale militie van dit jaar bevindt zich, naar men. ons schrijft, te Brielle een jongeling, wiens naam is Michael Adriaanszoon de Ruijterzeevarende van beroep. Hij heeft verzocht als zoodanig tijde zeemilitie te worden opgenomen.Te Bor deaux viel 'onlangs het volgende voor, dat nog al stof tot jokkernij en gelach heeft gegevenKort vóór het beleg van Parijs kwam mevr. X.de echtgenoot van een rijken han delaar te Parijs, te Bordeaux om tijdelijk, door de omstan digheden gedrongen, haar intrek te nemen bij haar zuster. De bonne was inmiddels ziek geworden en om haar te vervangen vestigde de Parijsche dame haar keuze op een flinke Baskisclie jonge vrouw, die van goede getuigen voor zien was. De bonne beviel zoo goed, dat mevrouw op den dag van vertrek er ernstig aan dacht Jeanne-Annette naar V Parijs mede te nemen, daar zij in haar nieuwe dienstbode allerlei kostelijke eigenschappen had ontdekt. Zij kon, ver beeldt u, dames, te gelijk de dienst van keukenmeid ver vullen: kortom, zij was het puikje der dienstmaagden. Men waarschuwde derhalve de parel der keukenprinsessen, en bovenal der bonnes, zich voor het vertrek naar de hoofd stad gereed te maken. Jeanne-Annette verliet wel een wei nig verontrust, maar zonder te antwoorden, liet vertrek harer mevrouw, die een uur later het volgende briefje ont ving: Goede meesteres. Ik smeek u om vergiffenis', want ik ben niet wat gij dacht. Ziehier hoe de vork in den steel zit: allé jongens bij ons moesten naar den oorlog, maar ik had volstrekt geen zin in de militaire dienst en om thuis te kunnen blijven nam ik mijn zuster's getuigschrift, dat zij wel voor eenigen tijd kon missen, presenteerde mij aan u en het overige weet gij Uw liefhebb. dienstbode Jean Anet. De Bombay Gaz. verhaalt, dat het schip Nouvelle Péné- lope naauwelijka van Macao met een groot aantal koelis aan boord vertrokken wastoen deze in opstand kwamen. Zij vermoordden den kapitein en de bemanning en kwamen weder te Macao terug. Daar lieten zij zich op andere sche pen aanwerven, o. a. op de Hankow, die met 500 koelis vertrok. Toen dit schip vijf dagen in zee was, brak er weder een opstand uit. Er ontstond een verwoed gevecht, waarin de bemanning de overhand behield; muiters staken daarop het schip in brand De bemanning wist echter in de booten te ontkomen. Een Engelseh schip kon nog een honderd koelis redden, maar meer dan vier honderd von den den dood door vuur of door water. OPENBARE VERGADERING van den «EMEEWTB5-RAA» tc COES, op D1NGSDAG den 28 MAART 1871, des avonds ten 8 ure. Voorzitter de heer rar. M. P. lilaaubeen. Tegenwoordig]: alle (10) leden en de secretaris. I. De notulen der vergadering van den 23 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede a. dat burg. en weth. op jl. Zaturdag hebben aanbesteed het jaarlijksche onderhoud en schoonmaken van de scholen, hetgeen gewoonlijk omstreeks dezen tijd geschiedt, omdat voor de uitvoering van die werken de Paaschvacantie wordt benuttigd dat echter nu slechts twee inschrijvingsbillet- ten waren ingekomen, die beiden eene som aanwezen ƒ400 boveu de raming van kosten en dat burg. en weth. daarop den bouwmeester gelast hebben de specifieke opgave van den timmerman den metselaar en den schilder die dit jaar voor de gemeente werken op te vragen ten einde '"^•en en ander in dagwerk te doen uitvoeren h. dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger den 20 Maart zijn opg- nomen en alstoen in kas is be vonden zoo als ook behoorde te zij'n een bedrag van 13397,dat van deze opneming proces-verbaal opge maakt en afschrift daarvan aan IIH. Ged. Staten gezon den is. Beide raededeelingen worden voor notificatie aangenomen. III. De Voorzitter zegtdat de leden van den raad even als hij zullen opgemerkt hebben, dat op de defini tieve begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken, de post voor subsidie aan meisjesscholen voor mid delbaar onderwijs niet voorkomt. Ofschoon die begrooting nog niet is vastgesteld, meenen burg. en weth. evenwel, dat de tegenwoordige toestand der meisjesschool niet mag voortduren. Toen de zaak der meisjesschool in der tijd behandeld werd, beeft de heer jbr. mr. Pompe van Mcerder- voort zijne ingenomenheid met eene reorganisatie der school cn van het onderwijs betuigd doch te kennen gegeven dat hij zich een ander plan gevormd had dan door de plaatselijke schoolcommissie is ingediend'. Burg. en weth. zouden nu gaarne kennis nemen van dit plan ten einde het te bezigen bij het doen van hun voorstel. Hij noodigt daarom den heer Pompe uit, zijn plan bij burg. en weth. in te dienen. De heer jhr. mr. lompe van Meerdervoort antwoordt, zich niet bewust te zijn, gezegd te hebben, dat hij een bepaald plan tot reorganisatie der meisjesschool had, wel, dat hij zich niet met het plan van de schoolcomraiss.e kon vcr- eenigeu, en andere denkbeelden daaromtrent gevormd had. De Voorzitter zegt te meenert dat de heer Pompe ge sproken heeft van een plan, ent dat burg. en weth. daar mede gaarne in kennis zouden gesteld worden. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort herhaalt, zich niet bewust te zijn, van een bepaald plan gesproken te hebben. Hij zou liet wenschelijker achten, dat de school commissie een plan indiende en gelooft dat dit de ware weg is, die gevolgd moet worden. De heer Fransen van de Putte herinnert den heer Pompe, dat deze bij de discussie over het plan tot reorganisatie der meisjesschool te kennen heeft gegeven, mede te gaan met het denkbeeld van hervormingmaar een ander schema te hebben. Het is daarop dat burg. en weth. doelen. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort betwijfelt het door den vorigen spreker aangevoerde. Indien hij evenwel burg. en weth, genoegen kan doen, dan wil hij gaarne zijne denkbeelden mededeelen, ofschoon hij het zonderling vindt, dat dit van een lid van den raad gevraagd wordt en niet van de schoolcommissie. De heer Fransen van de Putte brengt in herinnering, dat bij de behandeling van het plan tot reorganisatie, twee partijen in den raad waren; eene meerderheid, die het plan der commissie was toegedaan, waardoor het ook is aangenomen, en eene mindei lieid, die er zich niet medé kon vereenigen. De heer Pompe behoorde tot die minderheid, en het is nu eene soort van erkenning dier minderheid, dat burg. qp weth. gaarne hare denk beelden weuschte te vernemen. De Voorzitter zegt, dat indien de heer Pompe zijne denkbeelden wil mededeelen, hij (voorzitter) hein gaarne al de stukken tot de reorganisatie betrekkelijk, wil sup- pediteren. Mogt dat raadslid niet genegen zijn, dan zullen burg. en weth. de schoolcommissie uitnoodigen een nieuw plan in te dienen. De heer jhr. mr. Pompe spin Meerdervoort verklaart zich bereid, zijne denkbeelden iöycr de reorganisatie mede te deelen. IV. Nog deelt de Voorzitter mede, dat van H.II. Ged. Staten ei ne missive is ontvangen omtrent het raads besluit tot benoeming van den heer E. van den Bosch als secretaris-penningmeester bij bet bestuur van het Gasthuis waarvan hij voorlezing doet Uit die voorlezing blijkt, dat II.11 Ged. Staten omtrent het bedoelde raadsbesluit verslag aan Z M. den koning uitgebragt, en dit verslag aan den min. van binn. zaken aan geboden hebben. In dat verslag werd „in hoofdzaak te ken nen gegeven, dat naar het oordeel van Ged. Staten, door het medestemmen van den vader bij de herstemming tusschen zijn zoon en den heer C. de Fouw, is gehandeld in strijd met art. 46 der-wet van 29 Junij 1851 (Stbl. no. 85) en dat, ofschoon de stem des vaders piet kan geacht worden van invloed op de benoeming te zijn geweest, omdat op den be noemde 6 en op den anderen candidaat slechts 4 stemmen zijn uitgebragt, Ged Staten het nogtans hoogst wensclielijk achten, dat het besluit der benoeming van den lieer E. van den Bosch tot secr *penn. bij het bestuur van het Gasthuis worde vernietigd, op grond van strijd met de wet opdat blijke, dat geene misbruiken, zoo als die thans hebben plaats gehad, ongestraft blijven en dat integendeel de wet werdt gehandhaafd. De minister heeft evenwel, bij schrijven van 21 dezer no. 151, 2e afd. aan Ged. Staten gemeld, dat Zijne Excellentie geen voldoenden grond vindt, om vernietiging aan den koning voor te dragen, omdat, ofschoon de vader van den benoemde zonder twijfel zich, ingevolge art. 46 der gemeente wet, van de deelneming aan de herstemming had behooren te onthouden, zijne deelneming echter op den uitslag der be noeming van geen invloed was, daar ook buitendien de meer derheid van eene stem door E. van den Bosch was verkregen." De Voorzitter stelt voor, deze missive voor kennisgeving aati te nemen, het gevoelen van den minister te "eerbiedigen (ofschoon hij voorzitter zich daarmede niet kan ver eenigen) en burg. en weth. te magtigeu, aan den benoemde zijne acte van aansteliiug liit te reiken. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. V. De Voorzitter legt over, de door de gezondheids com missie ingediende aanbeveling ter vervulling der vacature, ontstaan door het eervol ontslag aan dr. A. P. Fokker en voortdurende door het niet aannemen der benoeming door dr. J. L. Goemans. Op deze aanbeveling zijn geplaatst de heeren dr. N. J. F. Verschoor en dr. J. L. Goemans. Op voorstel van den voorzitter zal zij ter visie gelegd wor den voor de leden cn in de volgende vergadering de benoe ming plaats hebben. VI. Wordt gelezen eene missive van de. commissie van toe- zigt op de scholen voor middelbaar onderwijs, tot. berigt, dat het overgangs examen der burgeravondschool zal plaats heb ben op Woensdag 5 April a. s. Onder medcdeeling, dat aan hel verzoek der commissie, om openbare kennisgeving van dit examen te doen, bereids gevolg is gegeven, noodigt de voorzitter de leden tor bij woning daarvan uit. Dit wordt voor notificatie aangenomen. VII. l)e Voorzitter zegt, van de raadscommissie ad hoe ontvangen te hebben, baar rapport omtrent de inzameling van faecale stoften en verbeterde mestbereidirtg, vergezeld van eene memorie van den beer E. Buttingerdirecteur der stadsreiniging te Groningen. Aangezien deze stukken gedrukt eu aan elk der leden een exemplaar daarvan zullen worden uitgereikt, acht hij de medcdeeling van tlpu ontvangst der stukken voldoende, terwijl zij ter secretarie werden gedeponeerd. VIII. Nog is'ingekomeii van de heide geneesheeren het „verslag van den opcnbaien gezondheidttoestand over 1870," dat voor de leden ter visie gelegd en bij het jaarverslag der g meente opgenomen zal worden. IX. Thans zijn aan de orde: de ingekomen reclames tegen de kiezerslijsten, het eerst die van M. G. van den Ende Cz. en daarna die van A. den Hollander. De Voorzitter deelt mede: a. ten opzigte van M. G. van den Ende Cz.dat deze op de lijst der belastingschuldigen, die door den ontvanger der dir. bel. is ingezonden voorkomt voor de personele belasting2,50 voor lut patentregt- 15,36 te zamen 17,86 dat hij echter volgens de door hem overgelegde billetten is aangeslagen In de personele belasting voor2,40 In het patentregt: als tapper- 15,30 als biijavdhoudev - 18,43 te zamen 36,19 h. ten opzigte van A. den Hollanderdat deze op de lijst van den ontvanger voorkomt voor de personele belasting11,88 voor het patentregt- 16,51 te zamen 28,39 dat hy echter volgens de door hem overgelegde billetten is aangeslagen In de grondbelasting9,56s In de personele belasting- 21,82 In liet patentregtals winkelier - 1,15 als slijter- 15,36 te zamen 47,89s dat dus beider reclame is gegrond; waarom hij Voor zitter voorstelt beide reclamanten nog te plaatsen op de lijsten M. G. van den Ende Cz. op die van kiezers voor den gemeenteraad en A. den Hollander op die voor leden der tweede kamer en der provinciale staten. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De Voorzitter zegt, bij deze gelegenheid te moeten mede deelen, dat burg. en weth. sedert eenige jaren, zeer foutive en onleesbare, bijna onbruikbare opgaven, die tot- het op maken der kiezerslijsten moesten dienen, ontvangen hebben; dat zij reeds ten vorigen jure plan hadden, zich daarom trent te adresseren aan den minister van finantien met overlegging van de lijsten, opdat de minister zelf het werk van den ontvanger kon beoordeelen doch aan dat plan toen geen uitvoering hebben gegeven dat ook dit jaar de lijst er allertreurigst uitziet; dat de secretaris met een beambte der secretarie 8 dagen is bezig geweest met het ontwerpen der lijsten en het nog niet is gelukt eene goede lijst zamen te stellen, getuige de behandelde reclames, die gegrond waren dat burg. en weth. zich ook dit jaar niet gewend hebben tot den minister, omdat de tegenwoordige ontvanger der dir. bel. nog zoo korten tijd in de gemeente isdat bij Voorzitter dit eyenwel mededeelten nel expresselijk in de openbare vergadering, omdat, als burg. en weth. nog eenmaal zulk slordig werk ontvangen, zij gevolg zullen ge.yeii aan hun besluit tot beklag bij den minister X. Aan de orde is thans de benoeming der ontbrekende leden van het burgerlijk armbestuur. De Voorzitter zegt te moeten mededeelen dat alle be noemden bedankt hebben hetgeen hij bedroevend noemt, vooral van den heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder voort die tot. lid en voorzitter was aangewezen. Hij stelt voor, tot de nieuwe benoeming van leden over te gaan op dezelfde wijze als in de vorige vergadering, en noodigt de lieeren Mcijliuk cn mr. Hanlo uitals stemopnemers te fungeren. De verschillende stemmingen (in liet geheel 32) hebben tot uitslag dat zijn benoemd de lieeren jhr. rar. J. J. Pompe van Meerdervoort, voorzitter, mr. J. L H. Lie- bertB. Meijlink T. van Heel mr. A, B. M. Hanlo, A. Nortier Pz., C. E. Massee, mr. P. van der Meer Mohr en D. M. Molijn. De heeren Poiöpe, Meijlink, Hanlo en Nortier, ter ver gadering tegenwoordig verklaren de benoeming zich te laten welgevallen. De Voorzitter zegtofschoon deze vier heeren hunne benoeming hebben aanvaard, het getal niet genoegzaam is, om liet armbestuur te formeren, en stelt hij, om de onze kerheid, of de andere benoemden bun voorbeeld zullen vol gen voorom de tegenwoordig in functie zijnde leden uittenoodiger.de zaken te blijven waarnementot het nieuwe armbestuur zal zijn geconstitueerd. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen en de vergadering gesloten. Iierkel ijlce Zaken. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St.—Joostland jonkheer W. F. Trip van Zoutland, predikant te Hattem. Men deelt ops mede, dat de lieer J.A. Stokmans bedankt heeft voor zijne benoeming tot lid van de commissie van beheer dor kerkelijke goederen alhier, en dat de heer W. J. van de Weert de benoeming Iieeft aangenomen. 275ste STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. Ie kl. lc lijst No. 15399 5000; no. 3644 en 5256, ieder 1500; no. 4167 en 10777, ieder 1000 no. 11695 ƒ200; no. 5037, 6448, 8609 en 13191, ieder ƒ100. 2e lijst No. 14684 en 19782, ieder 1000; no. 7567 en 12772, ieder 400no. 14344 ƒ200; no. 3417, 4134, 5522, 8267, 8476 en 19010, ieder 100. 3e lijst No. 18958 ƒ20,000; 110. 8059 1000; no. 9570 en 19203, ieder 400; 110. 2346, 7359 en 1 2961, ieder 200; no. 5777, 10151, 13182 en 15200, ieder ƒ100. 25 Apr. 6 Woltaartsdijk. Bakkerij en Herberg. Paakdekoopek en v.n.Bossche It 6 H Meubilair. Id. V 6 Woonhuis Schuur, Erve cn Boomgaard. I». 26 6 Baarland. Afbraak. P RUITERS.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3