BUITENLAND. De stand van zaken in Parijs. LI. Donderdag werden te Bergen-op-Zoom pu bliek verkocht: de geëffende vestingwerken tus- schen den stationsweg, den Autwerpschen weg en de nieuw aangelegde binnen- en buitensingels, ver deeld in 67 kavels, te zamen groot ruim tien hec taren. Zij zijn bij afslag aau verschillende koopers toegewezen voor de som van 95,600. De meid van een fabrikant te Groningen werd door de kinderziekte aangetast en overleed daaraan. De fabrikant hield zich overtuigddat de pok ziekte niet besmettelijk was en om dit toonen ging hij in het bed der overledene dienstbode slapen met dat treurige gevolg, dat hij door die vreeselijke ziekte werd aangetast en binnen drie dagen een lijk was. Men leest in het Noordt n »Uit vertrouwde bron vernemen wij dat ern stige pogingen worden aangewendom een nieuw orgaan in onze hoofdstad in het leven te roepen. Men is van plan een daitsch blad op te rigten dat zich ten doel stelt omonder de vlag van eene handels-courant, van lieverlede het nederlaud- sche volk met de gedachte eener inlijving bij het groot en cenig Duitschland vertrouwd te maken. Met dat doel zou hef blad dan ook in het duitsch worden geschreven op grond dat die taal in den weg der Voorzienigheid bestemd is de wereldtaal te worden. Waarschijnlijk rekenen'de op den in vloed van enkele groote nederlandsehe bladen wier aanbidding van Duitschlands wapenroem bekend is, hebben de oprigteis zich tot ecnige aanzien lijke ingezetenen van Amsterdam gewend en hunne ondersteuning gevraagd. Doch zij hebben bij de zen tot hunne verbazing een onthaal genoten, dat aan hunne verwachtingen den bodem insloeg. De ingezetenen toch waren bekrompen genoeg om tot dat grootsche doel niet te willen medewerken zij wilden Hollanders blijven. BENOEMINGEN. Op verzoek eervol ontslag verleend aan nar. W. G. (lc Knokke van der Meulen als president der arrondissements- regtbank te Goesen als zoodanig benoemd nu. J. I. Del Baere, renter in de arrondissements-regtbank te Leiden. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsca te Thoien, dhr. J. D. de Bloeme, thans als zoodanig te Venlo. Dat de courantenlezer nog steeds zoekt naar het nieuws uit Parijs zal na de gebeurtenissen die wij in ons vorig nomrner mededeelden, wel geen verwondering baren. Maar hij, die over de dingen nadenkt, ziet naar Frankrijk, ook a! stemt hij niet in, met het gezegde, dat lang als waar heid voor menigeen gold: dat Parijs Frankrijk is. Wat het meest verontrustte, was het berigt, dat de revolutie hare vertakkingen had in geheel het rijk, en dat Marseille, Lyon, Rotman en andere plaatsen eveneens gereed waren voor den öpstaud. Men vraagt zich atwat toch de oorzaak van den opstand mag zijn Te Versailles zetelen de man nen, door de bevolking zelve (en thans zonder dwang) gekozen. De afgevaardigden van Parijs hebben juist het roer in de handen. Thiers is als het ware president der republiek en Jules F acre is zijne regterband. Wat w.l men nog meer? liet is niets anders dan de uiting van het kwalijk begrip der denkbeelden van het socialisme. Het gepeupel steekt het hoofd cp, eu wenscht zonder te werken, aau - den kost te komen. Van daar het be mep der in- surgenten op de beurzen der meergegoeden f Napoleon 's aanhang en zijne agenten er niet onder werken? Wie zal het bevestigen? Wie het ont kennen Maar te betreuren is het, dat terwijl de oorlog is doorgestaan, terwijl de vijandthet laud heeft ver laten, de burgeroorlog uitbreekt, of dreigt uit- tebreken en alzoo aau Frankrijk'» horizont het schrikbeeld doet verrijzen vau den genadeslag voor het bestaan der natie. Gelukkig zijn de laatste berigteu iets gunstiger. De admiraal Haissct, de man, die tijdens het beleg het algemeen vertiouwen der bevolking van Parijs had gewonnen, heeft zich aan het hoofd der oe- delievende partij gesteld, en geholpen door twee andere afgevaardigden, de hoeren Langlois eu Tchod- chcr, had deze hoop, dat hij de onlusten zon be dwingen. Er zou reeds een vergelijk getroffen zijn, ten gevolge waarvan de barricaden zouden worden opgeruimd. De vrees voor een nieuw conflict is echter nog niet geweken. Het stadhuis is nog ora- - ringd vau sterke barricaden, en de opstandelingen hebben zich meester gemaakt vau 20 wagens mu nitie die bestemd waren voor Versailles. De de- pêche's die van de nationale vergadering verzonden vyorden en bestemd zijn voor het bestuur van Parijs, worden onderschept. Niemand, dan die tot de op standelingen behoort wordt in de stad gelaten en alzoo is Parijs, misschien nog erger dan tijdens het beleg, van de buitenwereld afgesneden. Eene prochinia'ie van Buisset spoort de op roerlingen aan tot rndevweiping en reikt hun de hand der verzoening. Fr zou, zoo luidt het in dit stuk, dat Zaturdag alom werd bekendgemaakt, amnestie worden verleend aan alle betrokkenen bij de jongste gebeurtenissen; de soldij zou we der worden uitbetaald aan de nationale garden', hunne vrouwen en kinderen, en de wet op den vervaltijd van de wissels zou worden ingetrokken. Er worden dus beloften gedaan, die alleen de wetgevende vergadering doen kan, ïuaar deze mag niet transigerendit zullen ook de insurgenlen genoegzaam begrijpen. Door deze laatste tijdin gen uit Parijs is echter de hoop weder verle vendigd, dat de hoofdstad zal worden tot rust gebragt door de hoofdstad zelve, en zoodanig resultaat zou zeker oneindig beter zijn, dan een herstel van het gezag door de legers uit de pro vinciën of wel door Pruisische bajonnetteu. Tot opheldering der bedreiging, die volgens sommige nieuwsbladen, door Pruissen gedaan is, indien aan de onlusten aldaar niet spoedig eene einde mögt komen, kan het volgende dienen: Het fort van Yincennes was bij de kapitulatie aan de Fransche regering gelaten. Nu hebben de insurgenteu het - fort opgeëischt. De nationale vergadering te Versailles, alle aanleiding tot bot sing willende voorkomenheeft de soldaten het fort doen ontiuimeu en het vervolgens zelve be zet. Maar deze middenweg was den opstandelingen niet voldoende. Zij eischten bij herhaling dat het fort hun werd overgeleverden dit geschiedde. Pruissen nu beschouwt dit als een handeling zoo ten eenenrnale met de gesloten overeenkomst in strijd, dat het zich daarop tot eene ernstige waarschuwing, en tot ernstige daden geregtigd acht, iudien men op dien gevaarleken weg van conces- siën aan het oproer, ten nadeele van Duitschland, m ogt voortgaan. Dat de vane des opr&ers niet overal gereede vol gelingen vindt, blykt o. u. te Rijssol, waar de maire eene proclamatie uitvaardigde tot oproeping van vrijwilligers, om naar Parijs te trekken, die al spoedig een ruim aantal mannen op de b en bragt, om het gezag te steunen en de orde te hor stellen. Tevens werd aau de regering de verzekering gezondenvan de medewerking der niunicipaliteit en hare instemming met de maatregelen, door de vergadering beraamd. Uit Antwerpen meldt men aan de Indépendance Hel (je dat 240 werklieden aan twee aldaar ge vestigde sigarenfabrieken den arbeid hebben ge staakt. Zij vragen verhooging vau loon en de eigenaars der fabrieken, dien eisch niet willende toestaan, hebben hunne werkplaatsen gesloten. De werkstaking werd voorafgegaan door verschei dene bijeenkomsten in het lokaal der Internationale waarvan de meeste oud-leden thans deel uitma ken van het comité der opstandelingen in Parijs. De bladen uit Duitschland leveren beschouwin gen over den uitslag der verkiezingen voor den rijksdag. Allen komen tot de conclusie, dat de stemming zeer nationaul-liberaal, dat is: Piuissisch quand-même zal zijn. Men zal van de hand van graaf von Bismarck 'Hes aannemen, wat hij voor stelt, tot zelfs verhoogde belastingen, ondanks de 5 milliards oorlogskosten, Een der bladen ver moedt dat de rijkskanselier een spaarpotje wil maken voor onverwachte gebeurtenissen. Het blad vreest dat Rusland den oorlog zal beginnen met Turkye, en dat Oostenrijk en Engeland zich daarin zullen mengen. »Wat zal dan, zoo vriagt het biad, wat zal dan de Duitsebe keizer doen, na zijn telegram aan dun Russischen broeder, neef en vriend? Zal dan de rijksdag het zwaard aan gorden? Dat is waarschijnlijk, want l'Empire, eest la paix!" Te Bucbaiest, de hoofdstad van Roumanie, heeft in de afgeloopen week het gepeupel de zaal be stornul, war.rin de aldaar wonende Duitschers den geboortedag van hun keizer vierden. Onder de oogen van den Duitseken consul-generaal Rodovitz werd de zaal gesloopt en verder verscheidene per sonen gewond. liet ministerie en de prelect van politie hebben, ten gevolge der bemoeijingen van den consul-generaalhun ontslag gekregen. De veibittering tegen deze is daarop vermeerderd; zelfs is rle consul door steenworpen gekwetst en m.-u vreesde voor herhaling van de ongeregeld heden. Uit Engeland verneemt men, dat het lagerhuis in zijne zitting van 21 Maart eene voordragt van de regering ontvangen heeft, strékkende tot af schaffing van de verpligting om in de havens en op de reeden vau het koningrijk loodsen te be zigen. Dit ging vergezeld van de toezegging 1 1 L 11-- A Van alle kanten rust men zicli toe en gorden de burgers zich aan om de muiters tot reden te brengen. Men begint in te zien welke schande er in ligt zich in deze omstan digheden van een handelend optreden te onthouden; men begint zich een denkbeeld te vormen van de ontzaggelijke gevaren, die Parijs en geheel Frankrijk bedreigen. De pers doet zijn pligt en bliji't moedig en zonder te weifelen de muitelingen brandmerken en tot een kracht dadige houding van de goodgezinden aansporen. TI IT nn X'uvcoillpg Irneht nnrr oltibl ,1 xvau o- eener voordragt tot bestendiging en verbetering van het toezigt der .regering op de ankers en kabels der koopvaardijschepen. Pu-ijs21 Maart. De mannen, die zich van het stadhuis meester gemaakt hebben, vvernen het masker af en vcrloonen zich in hun waar karakter. Na ons reeds een staaltje van hun woestheid te hebben laten zien, werpen zij zich nu op als communisten en verkondigen luide die thcorièn, welke steeds onafscheidelijk zijn van alle oproeren en revolutiën. De maatregelen, die zij decreteren, zijn van het zuiverste communisme, maar hunne handelingen gaan nog veel ver der; want wat te denken van lieden, die, werktuigen in de hand van woelgeesten als Flourens en Blanqui en van liet Londensche broeinest der Internationale, dat onder de valsche leuze van arbeiders-bescherminggeheel Europa dreigt te verpesten, wat te denken van dien hoop onzin- nigen, die zich van het stadhuis meester gemaakt en daar een zoogenaamd nieuw gouvernement gevestigd hebben welks eerste werk iiej is de burgerij op requisitie te stel len, om de soldij van de nationale garde te betalen en liare vaderlijke bestuurders in staat te stellen uitdcelingen te doen aan minder met aardsche goederen bedeelden Het eerst stormden zij bij den lieer Rothschild binnen en eischten, tegen een bonnetje wel te verstaan, de kleinigheid van 5 millioen francs; zij-stelden zich echter voorloopig te vreden met 500,000 frs welke evenwel geweigerd zijn en wendden zich daarop tot de fransche bankwaar zij zich van een millioen -wisten meester te maken dat hun zoogenaamd ais voorschot moest uitbetaald worden. Hll^t: Iiouuiuy V nu uu yjtvv* Het gouvernement van Versailles tracht nog altijd do oproerlingen te bevredigen, in de lioop een bloedbad voor te komenmaar is daarom niet weifelmoedig en geeft in tegendeel talrijke bewijzen van energie. Aan alle mairiën van Frankrijk is bevel gegeven liet volgende billet aan te plakken. Versailles 20 Maart. De chef van het UitvBewind aan alle generaals, komman- derende divisiën en onder-divisiën, henevens aan alle prejecten en onder-prefecten. Geeft bevel aan alle militairen, soldaten of officieren, die alleen of in troepen tot u komen, om in afwachting van nader order zich te blijven, ophouden te Versailles, Etampes, Corbeil, Mélun, Nogenl-sur-Seine, Meaux, Soissons, Pontoise, Chantilly en Poissy. Geeft dezelfde order aan de mariniers en ook aan alle beambten en dienaren van den staat. (Get.) A. Thiers. Den 20n schreef de laatste editie van le Soir het volgende Men verzekert ons dat het op de langdurige vergadering van liet comité op het stadhuis zeer ontstuimig ia toege gaan. Er werd besloten dat alle leden der Nationale Ver gadering te Versailles gearresteerd zouden worden, aangezien twee Gouvernementen in Frankrijk niet konden bestaan. Ook de quaestie der maires werd heftig besproken; de meeste leden van het comité waren van meeniug, dat men d« tegenwoordige maires niet kon vertrouwen, daar men reeds verscheideuen hunner gepolst had, maar nog geen resultaat had verkregen. Een besluit werd niet genomen op die vergadering. Parijs, 22 Maart. Op het Veudóinoplein wordt een vre delievende manifestatie gehouden onder de leiding van admiraal Saisset. Het geweervuur is sedert vier uur niet gestaakt. Dooi de geheele stad wordt alarm geslagen. De slagtoffers zijn reeds talrijk. Men verzekert dat generaal Félix Raphael door het gepeupel vermoord is. De afgevaardigden en de maires hebben eene nieuwe pro clamatie uitgevaardigd. De toestand is ernstig. Parijs, 22 Maart {zes aar 's avOngeveer ten 2 uur werd heden middag door een talrijke menigte ongewapende man nen een manifestatie gehouden. De kreten weergalmden door de luchtleve de republiekleve de ordeBij do entreé van het Vemióme-nlein digt bij de rue de fa Paix gekomen, verzochten zij de schildwachten, die daar op post stonden, zicli door nationale garden van de wijk te laten aflossen. De schildwachten boden echter weêrstand, ver klarende dat zij daar krachtens hun consigne op post ston den en aan dat consigne getrouw zouden blijven. Na nog een aantal redeneringen over en weer, treedt een man te voorschijn uit het midden der manifesterende menigte, de driekleurige vlag zwaaijende. De nationale garden bedreigden de manifestatie toen vnet hunne bajo netten. De persoon, die de vlag in de hand hield, deinsde terug, waarop een heer uit de menigte nanr verzekerd wordt baron Nathan {de Rothschild f) hem de vaan uit de hand greep eu de menigte luidkeels toeriep zicli er door heen te slaan. „De magt, die men ons tegenover stélt, is geen wettige magt!" riep hij uit. Aan zijn roepstem werd gehoor gegeven. De menigte trad voorwaarts. Op hetzelfde oogenblik sloegen de tamboers van de op het plein gekampeerde nationale garden appèlde garde schaarde zich in gelid en een aantal geweerschoten werden in de lucht gelost. Naar alle Kanten deinsde de menigte achteruit, maar niet snel genoeg naar den zin der opstandelingen, want drie hunner gelederen legden de geweren aan en openden een peloton-vuur op de menigte, dat ongeveer vijf minuten aanhield. Een hartverscheurend tooneel volgde eii de ver warring en ontsteltenis waren ten top gestegen. De insurgenten behielden dus het terrein en deden limine linie schildwachten tot diep in de straat de la Paix en tot aan het einde van de straat Castilione voorwaarts rukken. Verscheidene dooden bleven op het terrein. Het aantal gekwetsten wordt op minstens 30 geschat. Baron Nathan ontving twee kegels in de borst Een uur daarna kwam' een sterk bataillon van den fau bourg St. Antoine door de rue Rivoli aangerukt en vereenigde zich met de opstandelingen op het Vendóme-plejn Door geheel Parijs worden de gewapende nationale garden bij trommelslag opgeroepen, maar er is nog niets bekend aangaande de besluiten, die tegen de muitelingen genomen zullen worden. Alle winkels zijn gesloten. Er heerscht een algemeene ontsteltenis in de stad. Men is beducht voor een botsing in den loop van den avond tusschen de opstandelingen en de nationale garden, die vast besloten zijn de orde te herstellen. De muiters bezetten de huizen rondom het stadhuis. De toegangen tot de Tuileriën zijn gesloten. Voor het verder meldenswaardige verwijzen wij naar onze rubriek Buitenland„en verbolgens laatste berigten.'' Laatste I3erigten. PARIJS 24 Maart 10 ure 's avonds. De na tional garden van het comité hebben de maire vau het tweede arrondissement niet aangevallen, maar defileerden op het Beursplein, met de geweerkolven in de lucht, Men verzekert uit goede bron dat een schikking is geteekend op de mairie van het tweede arron dissement door de gedelegeerden van het comité en dat op een bijeenkomst van maires en adjunct- inairesonder voorzitterschap van Schoelcher ge houden werd overeengekomen dat de gemeente verkiezingen Donderdag en de algemeene verkie zingen voor den chef der garde Zaturdag zullen plaats hebben. Men verzekert dat de barricades dezen naelit zullen worden afgebroken. Overal heerscht orde. PARIJS, 25 Maart ('s voormiddags 11 ure.) De toestand is niet zoo bevredigend als gisteren avond. Uit het Journal officiel eon der officieuso organen van liet Central Comité blijkt, dat er van hun kant vrees bestaat voor eene definitieve mislukking der onderhandelingen met Versailles. Men verze kert, dat de meerderheid van het Central Comité, onder de pressie van heethoofden, bereid is nieuwe eisehen te stellen, tengevolge waarvan de schorsing der onderhandelingen onvermijdelijk wordt. Het Centraal Comité handhaaft de uitschrijving van verkiezingen tegen Zondag en noodigt alle A—(J O - kiezers uit hunne stem te komen uitbrengen. De barricades zijn tot nog toe in stand gehouden. Ten een ure Nog geen verandering. De nati onale gardes in het eerste en tweede arrondisse-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2