1871. JW 25. Vrjjdag 24 Maart. 58ste jaargang. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. coi liwr. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1, Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. ïitformatiën de Commodo et lueomtnodo. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter algemeene kennis, dat door ADRIAAN MATTHIJS- SEN vergunning is verzocht, om in het achterhuis van het per ceel wijk D no. 97 in de Stoofstraat, kadastraal sectie D no. 685 en 686 eene KUIPERIJ te stichten, en dat de bezwaren daartegen kunnen worden ingebragt vóór of op Zaturdag den 25 Maart aanstaande, des namiddags ten één ure, wanneer het procesverbaal der informatiën de commodo et incommodo zal worden opgemaakt. Goes, den 21 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEE N, De Secretaris. HARTMAN. GOES 23 Maart 1871. TWEEDE KAMER. In de zitting der tweede kamer van gisteren werd in behandeling genomen het wets-ontwerp regelende de bevordering en het ontslag van zee-officieren. Het werd vooral bestreden met betrekking tot het voorgedragen stelsel van bevordering bij keuze. De heer mr. Cornell's heeft zijn ontslag als lid der kamer ingediend. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd-kiesdistriet Roermond, welke moet plaats hebben tengevolge van het aan nemen der benoeming tot officier van justitie bij de arr. regtbank te Roermond, door den heer mr. K. L. J. Cornellszal geschieden op Dingsdag 11 April aanstaande, en de herstemming, zoo noodig op Dingsdag 25 April. Aldaar noemt men als kandidaat voor de Tweede Kamer, jhr. mr. L. T. II. Michiels van Kessenich advokaat, terwijl de heer mr. Cornells zich ook weder kandidaat heeft gesteld. Id den loop van dit jaar moeten plaats hebben de verkiezingen 1". den tweeden Dingsdag der maand Mei (9 Mei) tot leden van de Provinciale Staten ingevolge art. 5 der Prov. wet; 2°. den tweeden Dingsdag der maand Junij (13Junij)tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingevolge art. 100 der kieswet; 3o. den tweeden Dingsdag der maand Julij (11 Julij) tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, inge volge art. 88 der kieswet; ten 4o. den derden Dingsdag der maand Julij (18 Julij) tot leden van de Gemeenteraden ingevolge art. 7 der Gemeen tewet. De arrondissenients regtbank te Arnhem heeft zich met een adres tot den koning gewend, waarin betoogd wordt, dat de wijze, waarop de bezoldiging der leden van de regterlijke magt, en m 'tbijzonder van de arrondissements-regtbanken, hier te lande geregeld is, dringend verbetering vordert. Met het oog op de thans door geheel Nederland verbreide epidemie van pokken en nu op nieuw ge bleken is, dat vele gemeentebesturen deels niet ge-" zind deels niet bij magte schijnen de noodige maat regelen tegen epidemiën te nemenheeft zich het bestuur der vereeniging tot onderzoek naar de mid delen ter verbetering van den gezondheidstoestand te 's Gravenhage tot alle gezondheids-commissiën in Nederland gewend met het doel om pogingen aan te wenden, dat de regering wettelijke bepalingen vaststelle tot beteugeling van epidemische ziekten. Gisteren voormiddag is het stoffelijk overschot van den heer CC. van den Bosch te Wilhelmina- dorp in het familiegraf ter aarde besteld. Een ge deelte van den kerkeraad volgde, benevens familie en vrienden van den overledene, den lijkstoet. Te Wilhelminadorp gekomen stapten alle volge lingen uit hunne rijtuigen en volgden zij te voet de lijkkoets. Een 50tal dorpelingen en arbeiders sloot zich aan bij den stoet. Aan de groeve werd een woord gesproken door dr. G. J. Fos Az. en daarna door den zoon van den overledenedie in warme „taal zijn dank betuigde voor zooveier deelneming. Aan het sterfhuis teruggekomen betuigde de echt- genoote van den afgestorvene aan de volgelingen zelve in eene zeer hartelijke toespraak haren dank. Een wedstrijd van kolvers had hier dezer dagen plaats tussehen eenige leden der sociëteit van On- genuch'ten Vrijen van de sociëteit de Prins van Oranje Veertien dagen geleden werd de wedstrijd aange vangen in het lokaal der eerstgenoemde sociëteit. De eenige bij die gelegenheid te behalen en door van OnyenucJite.n Vrijuitgeloofde prijs werd be haald door dhr. M. D. Ramoiidtlid van. r>de Prins van Oranje." Gisteren avond had de wedstrijd plaats in liet lokaal »de Prins van Oranjewaar de prijs-, uitgeloofd van wege de sociëteit van dien naam gewonnen werd door dhr. J. J. Koenslid van Ongenuchtcn Vrij." De prijzen door de beide sociëteiten gezamenlijk uitgeloofd werden behaald door de heereu1". M. I). Ramondt, 2°. C. B. de Jongh, 3°. J. J. Koens, 4o. ,S. J. de Jonge5°. A Lindhoutterwijl 2 surprises ten deel vielen aan de heeren J. Prins en J. P. de Wijs. In het geheel hebben 16 kolvers aan den wed strijd deelgenomen. Dezer dagen is bij bevelschrift der arrondisse- meuts-regtbank te Zierikzee verwezen naar den pro cureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland de persoon van Janan Wehnkeoud 32 jaren geboren te Philadelphiamatroos op liet amerikaansch schip: William Froitinchamthans gedetineerd te Zierikzeeter zake als zoude hij in den avond van 4 Febr. 11. in eene herberg te Brou wershaven, den matroos T. C. Reus, met een mes een steek in de regterzijde hebben toegebragt, om hem van het leven te berooven wat hij echter tengevolge van het toeschieten van andere personen, niet heeft ten uitvoer kunnen brengen, en als zoude hij terzelfder tijd en plaats twee vrouwen aldaar moedwillig slagen en een ligtmatroo3 een slag ten bloede op het hoofd gegeven hebben. Te Vlissingen heeft zich een geval van pokziekte voorgedaan. Een uit Rotterdam teruggekeerde vrouw die aldaar haren aan de pokken lijdenden man had bezocht, is den 19 dezer daaraan bezweken. Omtrent de pokken-epidemie te Rotterdam wordt 'opgegeven, dat er zijn overleden van 18 Febr. 66, van 815 Febr. 62, van 1522 Febr. 83, van 22 Febr. 1 Maart 90, van 18 Maart 96 en van 8—15 Maart 106 lijders. Volgens de opgaven in de Leidsche Cour. betref fende de te Leiden heerschende pokken-epidemie zijn als aangetast door de geneeskundigen opgege ven: van 6 11 Febr. 15, van 1318 Febr. 31 van 20-25 Febr. 44 van 27 Febr.4 Maart 34 van 611 Maart 31 van 1318 Maart 63. Antwerpen is alweder getuige van een groot ongeluk geweest. De Engelsche schoener Thomas Hopekat. Simslag Zaturdag avond ten 74 ure bij Austruweel gereed om met een lading petro leum zee te kiezen, toen de olie plotseling ont vlamde. De geweldige slag, gevoegd bij een hevige vlam, deed dadelijk van alle kanten hulp opdagen, waardoor het nog mogelijk was de op varenden, vier in getal, te redden, maar in deer- niswaardigen toestand; de kapitein heeft een been gebrokenzijne vrouw en de twee matrozen heb ben vreeselijke brandwonden bekomenmen vreest voor het verlies van hun leven. Drie andere groote schepen met petroleum lagen in de nabijheid, als mede een met kruit geladen Fransch vaartuig. Men is er echter in geslaagd het brandende schip met ijzeren kettingen zoo vast aan den linker oever der rivier te bevestigen, dat het niet af drijven kon, waardoor grooter onheilen werden voorkomen. De lading van de Thomas Hope was verzekerd, het schip niet. De oorzaken van het ongeluk zijn onbekend. Napoleon is jl. Zondag de stad Luik per spoor gepasseerd, gaande naar Mechelen en verder naar Ostende om zich aldaar naar Engeland in te schepen'. Te Luik vernam hij wat er te Parijs was voorgevallen; die berigten schenen geen den minsten indruk op hem te maken, wel echter op degenen die hem omringden, die een heimelijk genoegen schenen te scheppen in de tijdingen welke zij vernamen. Napoleon te Dover ten 2 ure aangekomen, alwaar der gewezen keizerin Eugenie hem sedert Vrijdag verwachte. j Benoemingen, Besluiten enz. Benoemd tot kapitein bij het 3e bataillon rustende schut terij in Zeelandde heer Z. D. van der Bilt. La Molthe thans 2e luitenanttot le luitenant de heer ,7. L. van den Brinkthans 2e luitenanttot 2e luitenants de heeren J. Meerburg Snarenberg en J. Sijtsma Gz., thans schutters. Gesteld op non-activiteitjde officier van gezondheid 3e kl. A. W. van Renterghem. Parijs is in oproer! Ziedaar het groote nieuws van den dag! Wij hebben de voornaamste daad zaken, voor zoo ver de dagbladen en telegraaf ze ons'bekend maaktenzamengevat in eene afzonder lijke rubriek, die mede in dit nummer is opgenomen. Wij betreuren die buitensporigheden, omdat zij stoffe geven voor den blaamdie menigmaal op de repu bliek in het algemeen, en op de Fransche republiek, telkens, wanneer die geproclameerd werd, in het bij zonder is geworpen, te weten: dat zij de bron is van woelgeesterij en volksverlaging. Hoe dit zij, de oor zaak van den oproerigen toestand moetnaar ons inziendaarin gezocht wordendat de bevolking, twintig jaren lang gedemoraliseerd door een cynisch stelsel, rijp is voor alle omkooping en zich laat medeslepen door blinde woedeen omdat nieuwe opruijers zich daar hebben weten baan te maken. Even als het keizerrijk complotten uitdachten schiep, om zijne heerschappij te bevestigen en te bestendi gen, zoo laten de geheime handlangers van hen die van het gezag een droom van persoonlijke eer zucht maken, imperialisten, bonapartisten en ande ren, niets onbeproefd, om overal den fakkel van den burgeroorlog te ontsteken. De ex-keizer heeft den 19 Maart WilhemHiöhe verlaten, en is over België naar Engeland gegaan. In Belgic genoot hij eene zeer koele bejegening, maar te Dover werd hij met geestdrift begroet. Ooggetuigen verhalen, dat apoleon zeer verouderd is, zoo zelfs, dat men hem slechts met moeite kan herkennen. De Duitsche rijksdag is door keizer Wilhelm in persoon geopend. Natuurlijk is de troonrede vol van mededeelingeni die wij allen wetenen doorspekt met zalvende stopwoorden, waarvan wij, bij de herinnering aan de vele gruwelen, die de oorlog met zich bragt, en aan de woede, waar mede hij door den vromen" vorst gevoerd werd, gruwen. Doch, reeds meermalen schreven wij het, de gedachte aan het doorgestane wijkt maar al te spoedig voor den glaus van het tegenwoordige. De keizer werd zelfs, wegens zijn verjaardag, ge complimenteerd in een afzonderlijken brief, door den keizer van Oostenrijk. Nog geen vijf jaren ge leden waren de beide vorsten met elkander in oorlog en offerden toen ook duizenden menschenlevens op voor een eerzuchtig en egoistisch denkbeeld. Al die gevallenen zijn vergeten en Frans Jozej zendt zijn heilgroet aan Wilhelm. Volgens een berigtgever der Augsburgsche Allg. Zeit. zijn eenige leden vau den Duitschen rijksdag voornemens het Luxemburgsche vraagstuk in die vergadering te berde te brengen, en zou de re gering hiermede te vreden zijn. Hij wijst op het gewigt der zaak, vooreerst met het oog op de verhouding van Luxemburg tot het Duitsche rijk als lid van het tolverbond, en voorts ook uit een strategisch oogpunt. Wat het eerste aangaat, het zou onmogelijk zijn om Luxemburg nog langer in de voordeelen van het tolverbond te doen deelen, indien het groothertogdom geen deel uit maakt van het Duitsche rijk en niet zijn aan deel iu de militaire lasten en andere verpligtingen draagt. Ten opzigte van het tweede punt zegt

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1