5 dat het bestuur van het gasthuis de missive heeft gesteld in handen van den geneesheer dr. N. J. F. Verschoor en deze een begin gemaakt heeft met de vaccinatie of revaccinatie der ver pleegden en daarmede voortgaat dat de verpleegden van de diaconie der Ned. Herv. gemeente, van het E. K. Paroch. armbestuur en van het Nederl Israëlit. armbestuur, op uitnoodiging dier besturen zijn gevaccineerd of gerevaccineerd dat de diaconie der Christ. Gereform. gemeente, in overleg met den kerkeraadbezwaren heeft, om aan het verzoek van burg. en weth. te voldoen en wel, o. a. om de volgende redenen: (woor delijk aan de missive ontleend) „dat vrijheid des gewetens, in hare nobelste beteekenis, als: „redelijke zelfbepaling, binnen de grenzen der waarheid, hoek steen van de belijdenis der Christelijke Gereformeerde kerk is'' en de diaconie daarom niet kan medewerken, „dat het geweten „des eenen zal berusten of goedkeurenin wat een ander goed „vindt „dat velen uit een medisch oogpunt bezwaar hebben in de vac- „cine," omdat o. a. door bewijzen gestaafd wordt: „de menig vuldige syphilitisehe vaccinatie, aangewezen in ie Straatsburger Zeitung van 4 Febr. 1870 de Qartenlaube 1869pag 268 enz." en dat de diaconie daarom het „bestuur bescheiden en ernstig „verzoekt, in geen tak van bestuur of philantropie bepalingen te „verordenen, goedtekeuren of toetelatendie onder bovengenoem de gegevens, in strijd zouden kunnen zijn met de individueele „vrijheid en alzoo in strijd met alle ware liberale beginselen „onwaardig in een' vrijen staat, die er op boogt een constitü- „tioneele wet te bezitten die de individueele vrijheid en persoon lijke bescherming waarborgt en de overtuiging van elk onder daan wil geëerbiedigd zien." De Voorzitter zegt het niet noodig te achten bij den laatsten brief iets te voegen maar alleen de voorlezing te hebben laten doen, opdat de raad en het publiek kunnen oordeelen wat burg. en weth. zonder eenigen dwang te bezigen hebben gedaan ter mo gelijke voorkoming van het uitbreken der kinderziekte, terwijl hij in gee'ne beoordeeling van den laatsten brief zal treden. V. Daarna geeft de Voorzitter keunis van de navolgende ingeko men stukken a. Mededeeling van Ged. Staten hunner goedkeuring van het raadsbesluit, dd. 17 Februarij no. VI tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1870. b. Mededeeling als boven van het raadsbesluit en suppletoire begrooting voor 1871, ter bestrijding der kosten voor de uit breiding der bewaarschool op de Beestenmarkt. c. Berigt van ontvangst door Ged. Staten van de verordening, ingevolge art. 178 der gemeentewet, die den 13 Maart zal worden afgekondigd. d. Verslag van den toestand van het lager onderwijs, en

Goessche Courant | 1871 | | pagina 9