1871. «A? 23. Vrijdag 17 Maart 58stc jaargang. BEKENDMAKINGEN GESCHRAPTE KIEZERS. IISTO. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden it 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a 1,- Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zyn. van h.et Gemeente-bestuur. OPENBARE VERGADERING VAN DEN G JSJHTK EiïTJE-UAA te GOES, TEN RAADHUIZE ALDAAR, op Zaturdag den 18 Maart 1871, des namiddags ten 2 ure. PUNT VAN BEHANDELING: Verkiezing van leden voor het Burgerlijk armbestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES., brengen ter openbare kennisdat de lijsten der kiezers voor Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op heden vastgesteld en aangeplakt zijn, en gedurende veer tien dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen, gedurende welken tijd, de eventuele bezwaren tegen die lijsten, bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan'den gemeenteraad kunnen worden ingediend. Goes, den 14 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat bij de herziening der kiezerslijsten voor dit jaar, zijn geschrapt. Van die voor de 2de Kamer, de Provinciate Staten en den laad: Boer, den Pieter overl." Budding, Huibert Jacobus Deinse, van mr. Joannes Jacobus Graag, Johannes de Jonge Gz.„ Marinus de Jonge,de Pieter Fabry Koopman, Johannes onvold .Liehert, mr. Johannes Louis overl. Pilaar, Hendrik Cornelis Ridder, de Cliristiaan Nicolaas vertrokken. Sloover, Jacobus Johannes onvold. aanslag. Soutendam, Jan vertrokken, aanslag. Stel, van der Leendert Kopmels, Frans overl.Verhagen, Otto overleden. Leopold, Martinus vertrokk.'Walig Hz., Cornelis vertrokk. Van die voer de 2de Kamer en de Provinciale Staten. Poorter de, Jacobus, onvoldoende aanslag. Van die voor den Raad. Beste, de Johannes (Minnaar, Pieter Jacobus Cornelis overleden. Mulder Iiz.Karei onvold aansl. Biersteker, Wouter onvold.Munck, de Marinus aanslag. Beijnhout, Jacobus overleden. Boer, Dirk Rijnberg, Albert Willem Bouwens, Johannes j onvoldoende aanslag. Duivewaardt, Nicolaas overl. Simons Franciscus Ellefrink, Hendrik Ende Cz van den Marinus Gerardus onvold. Legerstee, Cornelis Goes, den 14 Maart 1871. Smolders, Gilles Martinus mist een der vereischten van art. 1 der kieswet. Smolders, Martinus overleden. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES orengen ter openbare kennis, dat de verordening, ingevolge art. 178 der Gemeentewet, vastgesteld door den Raad in zijne vergadering van 23 Febr. 1871, op jongstleden Maandag den 13 Maart is afgekondigd en gedurende drie maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen terwijl afdrukken, tegen betaling van vijf cents verkrijgbaar zijn. Goes, den 15 Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN'. De Secretaris, HARTMAN. EEN GEZANT TE VEEL. Men heeft in een der Indische bladen van eene vergelijking gewaagd tusschen Nederland en Grie kenland en, juist niet zeer vleijend voor ons, men kwam daarbij tot de gevolgtrekking, dat die ver gelijking bij uitstek goed opging, zoo het waar konde zijn (hetgeen door de vervanging van den minister van oorlog een feit is) dat alweder een minister-plaatsvervanger in het nieuwe ministerie had zitting genomen. Inderdaad is het voor een klein land als het onze te betreurehdat er zoo weinig levensvatbaarheid in onze kabinetten schijnt te heerschen. Het zal ons aanzien in het buiten land niet verhoogen. Terwijl von Bismarck in dertijd van Pruissen zeide dat het te ontwikkeld was voor eene constitutie, zou hij van Nederland welligt zeggen dat het er nog te dom voor is. Want, vergeten wij het niet, het komt ten slotte op onze kiezers wijsheid neêr, of de Nederlandsche overvloed van oud-ministers zal toenemen. Wil men ten duurzaam kabinet! dat de kiezers dan eens een weinig van hunne onverschilligheid afleggen eu hunne meerderheid (want aaneengesloten be slaat er ten onzent een vrijzinnig ovcrwigt) zal een liberaal ministerie levensduur schenken. Thans zien wij nog een der gevolgen van die onophoudelijke minister-crises. Er wordt een ver lammende invloed uitgeoefend op den gang der slaatsmachine. De bégröótnig voor dit jaar is nog niet vastgesteld. Kredietwctten zijn in alle haast goedgekeurd en thans, nu het nieuwe ministerie de in zijn oog noodige wijzigingen heeft aange- bragl, zullen onze volksvertegenwoordigers hunne stemmen kunnen uitbrengen over een der gewig- tigste onderwerpen hun jaarlijks ter behandeling voorgeschreven. Wij hebben met belangstelling die wijzigingen waargenomenwij hebben een streven naar be zuiniging opgemerkt dat volkomen gebillijkt wordt door de hooge eischen die de weerbaarheid des lands ons stelt, maar daarbij dringen zich zoovele vragen aan ons opdat wij ons voor ditmaal bepalen tot een weelde-artikel in de begrooting dat volgens onze nederige meening, volstrekt on- noodig, zelfs misplaatst is. Het fraaijste van de zaak is dat wij, zuinige Nederlanders die de gelden tot, ondersteuning van meisjesscholen, die wij toch waarlijk wel noodig lieooeh vair de begrooting zien schrappen het zullen beleven, dat velen met hand en tand vastj houden aan die overbodigheid ten bedrage van f S000,--. Men zou de zaak zelfs „een teederc snaar" kunnen noemen. Zij zou voor sommige dier dub belmannen in de tweede kamer, als b. v. de heer Heemskerk Az., zelfs een moeijelijk geval kunnen zijn. Want zij raakt godsdienst en staatkunde tegelijkertijd. Wordt namelijk de begrooting onveranderd aan genomen dan zal Nederland dit jaar te Rome, hoofdstad van Italiëtviee vertegenwoordigers hebben le een gezant bij het koningrijk Italië, mi nister-resident a 12000. 2e een gezant bij paus Pius IX a 8000. Ons clunkt; wanneer die twee Nederlandsche gezanten elkander in de hoofdstad-van Italië ont moeten, moeten zij toch niet goed weten hoe zich te houden. Want wie vertegenwoordigen zij nu eigenlijk elk voor zich? Behartigt de een de belangen der katholieke, de ander die der niet-katholieke Nederlanders? „Eilieve, dan zou ik toch w.el eens gaarne willen weten of burgers van een staat, al naar male van hunne geloofsbelijdenis, afzonderlijke vertegenwooidigers in den vreemde behoeven" zou een Lutersche of Israëliet b. v. met Ket volste regt kunnen vragen. En dan zou het antwoord toch wel zeker ont kennend luiden. De godsdienstals het woord hier niet mis bruikt wordt, de godsdienst, mijne heeren, is hier in het spel. Het hoofd der katholieke kerk is geen koning meer, tot groote vreugde zijner voor malige onderdanen. Nu zou een gewoon sterve ling meenen, dat dan ook een gezantschap eigen lijk veel van een bespotting heeft, als wilde men aan de heerlijke dagen van weleer herinneren. De katholiekenalthans de drijvers onder hen, die wij kennen onder den uitheemschen naam van ultramontanen, begrijpen dit echter geheel anders. Zij vertellen der goê gemeente, dat eenmaal ko ning altijd koning is, wel te verstaan als hij te gelijk roomsch kerkhoofd is. Op zoovele gewe- zene vorstenals die van Napels en Hanover van Spanje en van Toscane is dus die regel na tuurlijk niet van toepassing. Dat nu de Itali- aansche katholieken dal niet zoo inzien, maar met vurig verlangen die wereldlijke kroon van het pauselijk hoofd wenschen, bewijst alleen, dat slechts de katholieken buiten Italië het aan het regte eind hebben. Geestelijke belangen maar waartoe bestaat dan die inderdaad bewonderenswaardige volgorde van elkander ondergeschikte geestelijke inagten in de katholieke kerk Of moeten wij nadat wij den storm van protestantsche verontwaardiging bekrompen was zij, dit geven wij toe heb ben getrotseerd om den katholieken Nederlanders vrijheid te laten hun kerkgenootschap in te rïgten zooals zij dit het geschiktst achten, moeten wij nu vernemen dat dit, zondereen paus-koning te Rome met een Nederlandsch gezant in zijne omgeving nog maar half werk is? Wij zullen de eersten zijn om vrijheid voor allen te prediken; maar waar men den Nederlandschen staat schijnt te willen dwingen tot de erkentenis dat het hoofd eener kerk zijn wereldlijke magt moet terugkrijgen, zullen wij daartegen, juist om dat de staat niets met kerkgenootschappen heeft uit te staan des te luider onze stem verheffen. En nu schijnt het ons toedat een gezant van Nederland te Rome aan het hof van den paus, te gelijk met een vertegenwoordiger bij de regering van Italiëenkel moet dienen als een soort van betuiging dat liet gruwelijk onregtPitts IX zijn koningskroon ontnomen te hebbenmoet hersteld worden. Vergeten wij niet het belangrijke debat dat den 19 December des vorigen jaars in de tweede kamer is gehouden naar aanleiding der motie - Kerslens. De verhouding van de verschillende rig- tingén kwam daardoor niet alleen treffend uit, het monsterverbond tusschen onverdraagzaam roomsch, steil protestantsch en conservatief pplitiek vertoon de zich niet enkel, maar er werd ook een flinke stem vernomen, tli© des heerert mn-Hmlen, om te- getuigen dat de val van het wereldlijk gezag des pausen hoegenaamd niets te maken heeft met Ne derlands politiek bestaan. En zoodanig is ook onze overtuiging; dat de regering van Italië zoo aller beleefdst is om een ex-koning alle mogelijke gemak en hulde aan te bieden ons is het wel. Maar wij verzetten ons tegen het denkbeeld dat Neder land bij een geestelijk opperhoofd een gezant be zoldigt. Wij drukken dus den wensch uit dat de liberale meerderheid der tweede kamer zich krach tig verzette tegen den begrootingspost. Terwijl onze handel dringend behoefte heeft aan een gezant in Chinazouden wij voor de kosten daaraan verbonden terugdeinzen en wij zouden wel S000,over hebben voor een vertegen woordiger in het Vaticaandie zich slechts zou belast zien met het overmaken der voor den ont troonden koning opgehaalde giften Dit zij on mogelijk. Wij schreven deze regelen geenszins uit een soort van haat; wij behooren in de verste verte niet tot die protestanten, wier voornaamste eigenschap katholieken-haat is. Maar wij willen met alle kracht opkomen, tegen een misbruik van 's lands gelden, dat daarenboven een zeer bedenkelijke strekking heeft. Inderdaad bedenkelijkwant de in ons vaderland bestaande partijen hebben een toestand mogelijk gemaakt, die het ultramontanisme, „hier krachtiger en gevaarlijker maakt dan in menig zuiver katholieken staat," gelijk mr. Famcombe Sanders zoo juist zegt in zijne zoo even versche nen lezenswaardige brochure over de adressen der katholieken. Mannen als Heemskerk Az. en v. Wassenaer v. Calwijck, Saaijmans Vader en de Brauw dragen voor een groot deel de schuld van dien toestand. Her inneren wij het ons bij de aanstaande verkiezin gen Wanneer onze vertegenwoordiging ons be hoedt voor een dubbel gezantschap te Rome, zoude uit het betrekkelijk kwaad verdaging der de finitieve vaststelling onzer staatsbegrooting, althans iets goeds worden geboren. Bli^ENLANDSCHE BERIGTEi^I. GOES, 16 Maart 1871. TWEEDE KAMER. In de zitting van jl. Maandag is allereerst de con clusie van het rapport der commissiebelast met het onderzoek der regeringsbescheiden nopens de invoering der Preanger-reorganisatie aan de orde geweest. De heeren Nierstrasz, Insinger en Hasselman be handelden nog eens de gansehe geschiedenis der

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1