Cour. YERK00PINGEN ENZ. GEMENGDE BERIGTEN. ff ff ff ff ff ff ff ff BURGERLIJKE STAND GOES. cn bij welke gelegenheid. Prinses Margaretha 's konings schoondochter, hield den pasgeboren zoon van hertog S/orza Cesarini ten doop. De pastoor van S. Vicenso ed Anastasio vroeg: »Hoe zal het knaapje gedoopt worden?" »Benvenuto." De pastoor lachte tevreden en vroeg aan de doopge tuigen welke andere namen aan het kind gegeven moesten wordenVittorio Emmanuele", was het antwoord. De pastoor schrikte en wilde deze namen niet aannemen. Het kind kon toch waarlijk niet: Welkom Victor Emanuel te Rome" heeten. Het verzet des priesters dreigde tot een ernstig geschil te zullen overgaan, doch ten laatste gaf hij toe. Het geschil tusschen Italië en Tunis is, naar men verzekert, geëindigd. Er is eene schikking getroffen. Ook de dynastie-kwestie in Roumanië kan men als opgelost beschouwen. De toestand der vorsten dommen is, volgens de Augsburgsche Zeilung, aan merkelijk verbeterd. Alle waarborgende mogend heden hebben aan vorst Kurd hunne welwillendheid doen betuigen, met den wensch, dat hij moge blijven op zijn post, hetgeen voor Europa's rust van groot gewigt wordt geacht. Rusland heeft bovendien aan den vorst te kennen gegeven, dat het eene hooge waarde aan zijn behoud op den troon hecht! He- halve deze betuigingen uit het buiteuland, heeft vont Karei in den jongsten tijd talrijke 'verzeke ringen van trouw en gehechtheid vau particulieren ontvangen, en hebben de kamer en de senaat zoo danige verklaringen afgelegd, dat de Vorst geen vrijheid vond, bij zijn voornemen om de kroon neder- te leggen, te blijven volharden. Tn België heeft zich een comité gevormd, dat giften zal inzamelen met het doel, om den Franschen landbouwer te hulp te komen. Men hoopt daardoor den oogst te redden en hongersnood in Frankrijk te voorkomen. Tevens verdient vermelding, dat eene openbare inschrijving is geopend, waarvan de opbrengst be stemd is om de slagvelden nabij België te desin fecteren. Men heeft ten deze weinig vertrouwen op de zovgen der gouvernementen, vreest in ieder geval, dat zij te veel aarzeling aan den dag zullen leggen en heeft derhalve besloten zich zelf te helpen. Het 41e congres der Vereenigde Staten van Noord- Amebika is ontbonden geworden, nadat het huis der vertegenwoordigers had aangenomen de wet houdende verbod der ineensmelting van de transatlantische kabelmaatschappijen, wier tarief hooger is dan 5 dollars goud voor 10 woorden. Het 42e congres is bijeengekomen. Het huis der vertegenwoordigers telt 431 republikeinen en 96 democraten. Laatste Berigten. Parijs, 7 Maart (des middags) De Duitschers hebben heden ochtend de Fransche autoriteit in het bezit gesteld van alle forten aan den linker oever der Seine. Keizer Wilhelm en de staf hebben' Versailles verlaten en zich naar Ferriéres begeven. Den 11 zullen de Duitschers Versailles ontruimd hebben het Zuiden zal omstreeks den 19 ont ruimd zijn. De runderpest maakt talrijke slagtoffers onder het rundvee te Parijs en omstreken. Uit Parijs valt niets nieuws te melden. Men vleit zich nog steeds dat de abnormale toestand in zekere faubourgs zonder conflicten zal eindigen. Fransche rente 3 pet. 51.45. De pokken-epidemie neemt in Engeland schrikbarend toe. II. M. koningin Victoria heeft zich laten revaccineren en heeft verlangd dat het in alle dagbladen van het koningrijk ver meld. zou worden. Een schaap werd Vrijdag jl. te Wapse, in Drenthe, in 't land door een troep kraaijen aangevallen en deerlijk toegetakeld. Struikelende, zood'at het te vallen en op den rug te liggen kwam, werd het in dien weerloo- zen toestand door het azend gevogelte opgemerkt, dat krij- schend zich op het vruchteloos spartelende dier neerzette,, en 't weldra één der oogen uit den kop had gepikt. Ook 't andere oog zou in 't zelfde lot hebben gedeeld, zoo niet juist iemand bij tijds ware toegeschoten, en 't vveerlooze dier ontzet cn van zijne wreede belagers bevrijd had. Eene zaak, die gelukkig hoogst zeldzaam voorkomt, werd dezer dagen ter correctionecle tcregtzitting der regtbank te Rotterdam behandeld. Een ongehuwde moeder had haar kind, waarvan zij op 31 Januarij op de kraamzaal beval len was, op 16 Februari) in doeken gewikkeld op de'stoep der woning eencr weduwe aan den Goudsehen Singel te vondeling gelegd, en zich eenige huizen verder op begeven on daar blijven wachten totdat zij zag dat het pakje, dat haar zoon bevatte, de opmerkzaamheid had getrokken. Een heer, die toevallig passeerde, had het opgemerkt, aange scheld en de dienstbode daarop attent gemaakt, 't Moet op de spoedig verzamelde voorbijgangers een treurigen indruk hebben teweeggebragt, toen uit dat pakje een kind te voor schijn kwamdat de armpjes ie vergeefs naar zijne moeder uitstrekte. Door een politie-agent werd dit kind naar het bureau gebragt, waar de moeder, die inmiddels werd op gespoord, het gevonden wicht voor het hare herkende en toestonddat het aan de vrouw van een politie-agent werd afgegeven, die op zich genomen heeft het te zullen opvoe den. De 21jarige moeder, als beklaagde teregtstaande, be kent hare schuldzonder huisvesting en zonder middelen om in het onderhoud van haar kimt te voorzien, had zij, ten einde raadhare toevlugt tot dit middel genomen opdat haar kind door anderen verzorgd zou worden. In een Amerikaansch blad leest menDe Pruissen "hebben te Versailles in eene rots, een hol gemaakt met kijkgaten, uit welke de opperhoofden het bombardement kunnen na gaan. In die holte staan een kagchcl, eene tafel, stoelen en vindt men sigaren. Zouden die lieeren, terwijl men Pa rijs afbrandt en uitmoordt, daar ook soms rustig een par tijtje domino spelen. GEMOEDSBEZW AREN „Hoe uitmuntend de vaccine ook zij, zoo is het te be treuren dat dezelve ook voor de kinderen der bijzondere „school alhier verpligtend is gesteld, waardoor de gewe- v „lensvrijheid van velen is gekrenkt." Zoo is uit Goes aan de Rolt. Cl. (de oude) geschreven. In tegenstelling met dat gevoelen, zouden wij wensehen dat het gemeentebestuur zulk een maatregel niet behoefde te nemen, maar dat bij tene wet, zoo.ds in andere lauden be staat, de vaccinatie voor ieder kind verpligtend werd gesteld. De Registrar General voor Ierland meldt, dat de in voering der ttcoin.puhofy vaccination act" (wet tot gedwon gen vaccine) uitkomsten levert, die inderdaad verbazend zijn. Sints is in vele districten geen enkel geval van pokken meer voorgekomen. Het groote nut der vaccine wordt dan ook nog sleehls door enkelen betwijfeld. Alleen bestaan bij sommigen gemoedsbezwaren, gegrond op bijbelsche uitdrukkingen welke meestal zinnebeeldig zijn en waaruit allerminst is afteleiden dat men een middel om ziekte te voorkomen en wel besmettelijke ziekten waardoor de eene mensch gevaarlijk wordt voor den ander, niet zou mogen ge bruiken. Maar bovendien moeten zulke letterknecbtige uitleggingen, of gemoedsbezwaren als men wil, wijken wanneer het algemeen belang, een menschelijkheids-belang in gevaar wordt gebragt en wij achten liet noodig en nuttig d.it in zulk een geval, eene regering, zich boven schijnbezwaren stelt en afdoende maatregelen invoert om het kwaad te keeren. De hoogleeraar Buys zegt daarvan: „als het argument ontleend aan gemoedsbezwaren zou opgaan voor het in dividu, dan houdt de magt van de autoriteit op te bestaan. Zou dit gelden dan zou men den staat wel kunnen af schaffen, die juist daar is om objective maatregelen te stellen tegen subjective" Professor Oondmit heeft er met nadruk op gewezen „dat er eene vrijheid bestaat binnen de grenzen der wet, maar niet zoodanige vrijheid die besmetting en ziekte den vrijen teuytl laat." Men stelle zieli eens voor, dat iemand, op grond van het gebod „gij zult niet doodslaan" gemoedsbezwaren bad tegen den oor'.og en bijgevolg tegen de nationale militie. Zou bet opgaan om zoo iemand vrij te stellen? Gemoedsbezwaren zijn goed en wel, maar in den regel dienen zij uitsluitend als preparaten in de handen van hen, die er zoovele huismiddeltjes in vinden om de min der ontwikkelde burgerij tegen de liberale rigting gekeerd te houden, en met dat oogmerk worden die gemoedsbe zwaren zorgvuldig aangekweekt cn onderhouden. Uit deze omstandigheid is het dan ook alleen te ver klaren als iemand eene zaak uitmuntend vindt en toch tegelijk het betreurt, als getracht wordt die zaak zoo al- ge,meen mogelijk te doen toepassen. Dit is het geval met het uit Goes geschrevene aan de Rolt. Cl. en wij krijgen daardoor een blik te meer in liet logenachtig karakter dergenen die op onze burgerij, juist door het misbruik maker, van hare bekende letter- knechterij, welke zij met godsdienst gelijk stelt, zulk een invloed hebben verkregen. In plaats van het groote nut der uitmuntende vac cine, waarvan men zelf overtuigd is, aantetoouen cn daardoor de burgerij tot betere denkbeelden te bren gen, en te bewijzen dat het godsdienst is als de eene mensch den ander voor rampen tiacht te behoeden, zoekt men, door het aanroeren der gemoedsbezwaren, die hier in deze zaak thans vrij rustig waren, weder eene grief tegen eenen maatregel van ons vroeger bestuur optewarmen. En toch weten wij het nu eenmaal, dat de mannen die altijd zoo den mond vol hebben over de gemoeds bezwaren der menigte, meestal zeiven die gemoedsbewarpn niet koesteren en o. a. zich wel degelijk laten vaccineren en revaccineren. En dit is juist het bewijs voor wat wij zeiden, dat het de mannen die zich voor die gemoedsbezwaren der burgerij zoo interesseren, even weinig ernst is met die zaken zelyen, als een depothouder vau verschillende luar- oogen- en tandmiddeltjes, die am zijne klanten zijne waar aanprijst, maar er zelf niet van gediend wil ziju. Indien dus de goê gemeente van Goes werkelijk zich gerust waant, nit ze onder het bestuur staat van mannen die zij meent dat in haar gemoedsbezwaren deelen, dan kau het geen kwaaddat, al zelteu die mannen nog zoo'n geraoedsbezwaard gezigt en al hebben ze nog zop'n ge moedsbezwaarden tongval, haar uit de feiten wordt aau- getoond, dat die mannen voor zich zeiven van die ge moedsbezwaren niet gediend willen zijn. Trouwens, wij verwachten dat in menig opzigt de oogen der burgerij wel zullen open gaan. Men lette maar eens goed op, of nu al de bezwaren tegen hoofd, omslag, on derwijs en al die zaken waarin de redenen zijn gelegen waarom de tegenwoordige meerderheid in den raad de bekwame liberalen moest vervangen, men lette maar eens op of al die bezwaren thans werkelijk zullen worden weg genomen. Z. Ingezonden Stukken. Verdient bet stukje van Pro Bono Publico (tot nut van 'i algemeen) voorkomende in bet Bijblad der Goessche Courant no. 20 in dato 7 Maart 1871, alle mogelijke ondersteuning zoo zal liet evenwel waarschijnlijk writer tot niets leiden. Immers reeds over drie jaren en ook ten vovtgen jare zijn de Goessche ingezetenen, door middel der Goessche dagbladen, opmerkzaam gemaakt op het bestaan van on bevoegde cn uitsluiting van bevoegde kiezers doch heeft zulks tot geen de minste verbetering mogen' leiden. Ook liet jaar 1871 doet geen herstelling van grieven te dier zake verdachten, althans als men in aanmerking neemt dat W". A. Aonder artikel 36 van het kohier der grondbelasting is aangeslagen voor de gebouwde eigendommen op ƒ44,71 en voor de ongebouwde eigen dommen op 7,68, dan bedraagt daarvan de hoofdsom en rijks-opcenten 36,40 terwijl hiervoor op zijn aan slag-biljet slechts is Uitgetrokken 33,19 of te min 3.21. Is het nu met dien belastingschuldige zoo gesteld dan zal het ook weder wel met eene menigte andere belast'ng- sehuldigen even gebrekkig gesteld zijn en dezelve insgelijks voor te weinig of voor te veel betalende in hoofdsom en rijks-opcenten zijn aangewezen. Blijft nu daarbij bet be stuur van Goes steeds liet gevoelen deelen, dat zij van de gebrekkige opgaven van den rijks-ontvanger niet mag afwijken 'dar. kan het niet anders of in dit jaar komen op de kiezerslijsten weder een getal onwettige kiezers voor en worden wHtige uitgesloten. Het zij zoo en blijve zoo, cn strekke tot nut van 't al gemeen. Maart 1871. N. N. ELerkelij lxe hulsten. Aangenomen liet beroep naar Sluis, door cis J. D. Looyeii tc Ressen Naar wij vernemen, zal ds. J. A. de Vlieger, beroepen predikant bij de herv. gein. te Oosterland, op Zondag 12 Maart a. s., dos namiddags, zijn intrede doen. De bevesti ging zal des voormiddags geschieden door dr. -Er. J. Fos z. ,A preu. te Goes. Bij de opening der op gisteren ingeleverde stembriefjes ter verkiezing der commissie "tot beheer der kerkelijke goe deren is gebleken, dat zijn uitgebragt 196 stemmen, waarvan van onvvaardeS, rest 188, zoodat de volstrekte meerderheid 9ö bedraagt. Daarvan verkregen dhr. O. van den Bosch 153. dhr. P. van Dalen. 131. J. P llakebeeke 151. J Adam 113. jlir. mr. J J. Pompe van J. A. Stokmand. 90. - Meerdervoort 150. IV. J. van de Weert 76. dlir. Joh. Dekker Lz 147. dr. N. J. F. Verschoor 59. G T Oallenfels 145 dhr. G. H. Kakebeeke 58. A Nortier. 141 j Zoodat de 8 eersten gekozen zijn en er voor de 2 ont- brekenden eene herstemming tusschen do 4 laatsten moet plaats hebben. 20 'M rt. °/io Kloetinge. Beestiaal, In Paardekooper span enz. en v.d. Bussciie. 17 10 Driewegen. Woonhuis enz. Prumers. 15 13 Id. Inspan enz. Id. 20 44 Goes. Meekrap-bloem, Vaatwerk, Klip zout, Meub. enz. van der moer. 20 15 Id. Huisraad, enz. ld. 20 15 Ovezand. Verpachting Bouwland. risseeuw. 15 16 Baarland. Inspan enz. Prumers. 20 17 's H. Arendsk. Insp., Beestiaal en Meubilair. Risseeuw. 19 22 Neuzen. Slngtors affaire. Fercken. 20 22 Ovezand. Beestiaal, In span, Meubilair. Risseeuw. 19 23 Baarland. Iluis, korenmo Prumers. len en land. 21 ff" 23 Goes. Melkkoeijen, Stalgereed- sclinppen enz. Mr. Liebert. 17 30 Ovezand Huis cn Land. Id. BESTEDINGEN en VERPACHTINGEN. Het zuiveren en een jaar onderhouden van de kapitale waterleidingen der Breede watering bewesten IJerseke, is heden bij openbare besteding aangenomen door zes verschil lende personen voor f 443,in 1S70 voor 575, De heden voor 7 jaren verpachtte .perceelen bouwland der Breede watering bewesten IJersekegelegen in Kloetinge en Wemcldinge, zamen ruim 5 hectaren, hebben opgebragt f 5 24,635 den hoop tegen ƒ436,64 in vorige pachtlermijn, en de perceelen grasetting aan de leidingen den hoop /16Ö, tegen j 116,vroeger. Van den 6 tot en met den 9 Maart 1871. Ondertrouwd Geene. Gehuwd Den 8, Jan Anthony de Vlieger 26 j. jm. en Cornelia Martina Klap 21 j. jil. Geboren Denp, Maria Clemenee Antoinette d. v. Jacobus de Poorter en Clemenee Appolonia Heirman. Overleden Geene. MARKTBKRIGTEN. PER TELEGRAAF. DONDERDAG DEN 9 MAART 1871. Np.'jerl. Werk. Schuld 2v2 52V<. Sfanje23/., 30>/iC. Portugal, 1853 3 32 '/i6- Rusland, 1860 4'/2 81'/,. Id. 1867 4 66 Id. Spoorwegen 5 211 Id. Poti-Tiüis 5 83 o istenrijk Papier 5 Mei 45 a/4. Id. Zilver 5 Januarij 53 Id. Loten 1864 116 Turkije, Algem. schuld 5 40 N - Amerika 1885 6 95'»/,, COUPONS. 19,77». Div. i 11,85. GOÉS, 7 Maart 1871. TARWE 12,25, 12,60 a 12,SO. ROGGE J 8,50 a 8,90 WINTER GERST f 6,90 a f 7,30. Z GERST 6,60 k 6,90. HAVER 4,40 h 5,GROENE ERWTEN ƒ10,—, 10,60 a 11,—. BRUINE BOONEN ƒ12,50 it 13,-. PAARDEN- BÖONEN J 8,50 i\ 8,75. MEEKRAP. Racine 26,Oniseroofde tot veel uiteen- iooponde prijzen. Mullen uit de Stoof „Den Berg," te Kloe tinge verkocht tot f 11,50. BOTER 1,20 h f 1,30 liet K. G. (Ned. ffi.) EIJERS 3,— de 100 stuks. AMSTERDAM 8 Maart 1871. TARWE, zonder handel. ROGGE prijshoudend. RAAPOLIE op 6/w 501/4, vlieg f 49,LIJNOLIE op 6/w f 35'/4, vlieg f 34, AARDAPPFXEN Duinzand f 4.—, a ƒ6,—, ZEEUWSCHE JAMMEN 4,a f 4,50 aanvoer gering. LONDEN 8 Maart 1871. GRANEN vreemd meel in vaten vast, doch stil op d volle prijzen van 11. maandag. ADVERTEN TIËN. Getrouwd J. A. de VLIEGER, beroepen Predikant van Oosterland en Goes, 8 Maart 1871. C. M. KLAP. Getrouwd A. LE CLERCQ, Timmerman te Kruiningen Krabbendijke en 10 Maart 1871. G. KRIJGER. Voorspoedig bevallen van een ZOON A. C. de POORTER— Goes, 6 Maart 1871. Heerman.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3