buitenland. 4°. De gewone opzettelijk scheeve voorstelling der millioenen uit Indic. 5». De uitmergeling en ontevredenheid der Javanen' tengevolge van de liberale theorien. (Van dit punt maakt het blad zich in 4 regels af, zeker omdat de goede Tholenaars er niet het tegendeel uit zouden begrijpen.) 60. De gewone logenachtige voorstelling dat tenge volge van de door een zuiver liberaal" ministerie voorgedragen wetten, 's lands uitgaven verhoogd en 's lands inkomsten verminderd zijn. 7°. Ontneming van 's konings magt door de liberalen. 8°. Hooge uitgaven voor het onderwijs. En eindelijk de gewone tirade over achtenswaar digheid der personenmaar dat de keuze tusschen beginselen moet geschieden. Bewijzen voor al de aangevoerde stellingen ont breken geheel en al. Er wordt eenvoudig gezegd „zóó is het." Bewijzen heeft de Thoolsche bevol king niet noodig. 't Is nog maagdelijke grond. En innerlijk heeft dan ook de nationaal godsdienstige" partij verachting genoeg voor die Thoolsche boeren om hun uitleg van hare stellingen waardig te keuren. Opmerkelijk is het, dat er van godsdienst ditmaal in het artikel nog geen sprake is. Dat wordt in petto gehouden tegen den tijd dat de lieer Saaij- metns Vader de vuurproef moet doorstaan. Men mogt al zijn kruit niet op eens verschieten. Maar nog opmerkelijker is het, dat in het stuk geen enkel provinciaal- of Tholen's belang als mo tief voor de verkiezing van dhr. Sipkes is kunnen worden aangevoerd. Waar het in de eerste plaats op aankwam ontbrak, of men heeft zich niet eens de moeite willen geven er op te wijzen, overtuigd dat het voor de Tholenaars voldoende was hen eene partij scheef voorgestelde algemeenheden naar het hoofd te werpen om te slagen. Men moet in Tholen gewoond hebben en dus heel goed daar be kend zijn, om de Thoolsche kiezers zoo bij het neusje te durven nemen, en hunne ontwikkeling zoo laag te beschouwen, als blijkbaar de schrijver van het extra hoofdartikel der N. G. Ct. doet. In de zitting der Ilde kamer van gisteren na middag is mededeeling gedaan van de benoemingen van rapporteurs over de verschillende hoofdstukken der staatsbegrootingen is de interpellatie van den heer van Houten betrekkelijk de arbeidersver- eenigingen bepaald op morgen (Vrijdag.) Op a. s. Maandag zal in beraadslaging worden gebragt de conclusie van een door den heer Fransen van de Putte uitgebragt rapport over de Preanger reorganisatie en daarna de behandeling der Indi sche begrooting voor 1871 aanvangen. Wij vernemen dat eene commissie uit de leden van de tweede kamer in de verschillénde kies districten van Zeeland gekozen, dezer dagen bij den minister van biunenlandsehe zaken is toegelaten en dat ook de commissaris des konings in Zeeland met Z.Exc. eene conferentie heeft gehad. Beide audientiën hebben betrekking op de bezwaren die over het bezit van eenige in het Slee gelegen schor gronden gerezen zijn. Het schijnt dat de hoop op het wegnemen dezer bezwaren en eene spoedige voltooijing der afdamming nog geeuzins behoeft te worden opgegeven. Inmiddels worden door den aannemer, die 7 dezer het eerste zinkstuk in de geul van het Sloe heeft doen zinken, de werkzaamheden met kracht voortgezet. Aanstaanden Maandag zal de afdeeling Voorlezin gen voor den meerbeschaajden stand der vereeniging voor Volksbelangen weder eene bijeenkomst houden. Als spreker zal dan optreden de heer A. van Kek, hypotheekbewaarder te Gorinchem. Wij gelooven, dat het noemen van den naam des sprekers vol doende zal zijn om hem talrijk gehoor te ver schaffen want die naam heeft een goeden klank en een gevestigden roem. Wij hebben ter opname ontvangen het verslag van de operaties der Co-öperatieve voorschotver- eeniging en spaarbank te Goes over het dienstjaar 18701871. De uitgebreidheid van dat verslag en de late inzending van hetzelve zijn oorzaken dat wij de opname tot ons volgend nommer moeten uitstellen. Wjj vernemen het treurig berigt, dat heden'namiddag in een der logementen alhier, een reiziger, in een aan val van krankzinnigheid, door een der ruiten van eene bovenkamer hoeft willen springen, doch, hoewel reeds met zijn hoofd door de ruit, tijdig in zijn doel is verhinderd geworden en onder bewaking gesteld. Men schrijft uit 's HeerArendskerke van 7 dezer »Van dag tot dag openbaart het zich al meer en meer hoe hoogst nadeelig de wintervorst gewerkt heeft op het gezaaide van voorleden najaar. Was men aanvankelijk zich bewust dat het koolzaad be nevens de wintergerst verloren wasen dan ook dat gedeelte tarwe dat van vreemden bodem alhier van jaar tot jaar wordt overgebragt en dus hier niet inheemsch genoemd kan worden, ook verreweg voor het grootste gedeelte zou bevroren zijn, ieder hoopte toch tot nu toe, dat van de oude zeenwsehe winter tarwe het meerendeel althans zon kunnen blijven liggen ze had toch meer strenge en lange winters te verduren gehad, en was onder vrij gun stige omstandigheden uitgezaaid zoodat ze voor de vorst over het algemeen voldoende ja zelfs voordeelig was uitgekomen. En thans het laat zich aan zien dat als bij uitzondering slechts een stukje of hoekje zal kunnen blijven liggen. Wie in eeue vorige week nog twijfelde is nu deze week nog besloten tot overzaaijen, en wie deze maand nog niet kan, of wilzal welligt in een volgende maand nog het voorbeeld van zijn buurman moeten volgen. Men veronderstelt dat de plotselinge afwisseling van temperatuur die wij dezen winter in uitzondering van andere harde winters gehad hebben en de plotseling ingevallen vorst na langdurige regens, dezen ongunstigen toestand te weeg gebragt hebben. Het is te hopen dat van het overzaaijen, dat thans dagelijks onder begunstiging van schoon voorjaars weder plaats heeft, veel goeds zal teregt komen. Dan is het ook nogvan groot belang te achten dat wij met die uitheemsche tarwe-soorten in kennis gekomen zijn daar ze alsdan in dezen oogstde zoo met roem bekende zeeuwsche tarwe grootendeels kan vervangen. Het laat zich wel denken dat de vruchtbaarheid vau den bodem door den langdurigen strengen vorst zeer zal bevorderd zijn waardoor wij nog al met eenigen grond op goede uitkomsten kunnen hopen." Het Cirque Corty blijft te Middelburg goede zaken maken en niet het minst op Zondag avond als wanneer het, na afloop der godsdienstoefeningen, eene voorstelling geeft. Die voorstelling brengt veel sensatie te weeg en lokte reeds een adres uit van den kerkeraad aan den burgemeester om de vergunning om o k op Zondag, avond te mogen spelen in te trekkenop welk adres echter afwij zend is beschikt. De politie heeft medegedeeld, dat gedurende de avonden der voorstelling de publieke dans- en speel huizen en herbergen minder bevolkt zijn dan vroe ger zoodat men de gevolgtrekking mag maken dat een geoorloofd vermaak terug houdt van on geoorloofde uitspattingen. Nogtans blijft een ge deelte van Middelburg's ingezetenen de vergunning bestrijden en schijnt het dusdat men om een onschuldig' vermaak op den sabbathdag te keeren, liever eene veel grootere ongeregtigheid zon toelaten. Bij den burgerlijken stand te 's Hage, zijn van 26 Éebruarij tot 4 Maartals aan de pokziekte overleden aangegeven 57 personen. De gang der epidemie is als volgt In de week van Aangetast. Overleden. 8—14 Jan405 84 15—21 328 123 22—28 316 93 29 Jan.—4 Febr. 429 112 5—11 Febr270 103 12-18 287 77 19—25 236 75 26 Febr.4 Maart 163 57 Omtrent de epidemie te Utrecbt worden de vol gende cijfers gemeld: I11 de week van Aangetast Overleden. 1—8 Jau65 27 8—15 68 26 15—22 1. 81 33 22—29 146 58 29 Jan.5 Febr. J150 45 5-12 Febr153 54 12—19 148 51 19—26 138 49 26 Febr.5 Maart. 106 36 De aanvragen op de Utrechtsche markt naar orthodoxe kandidatenter voorziening in verschil lende vacatnren moeten aanzienlijk zijn. De boeren keeren echter onvoldaan terugaangezien de puike soort geheel is opgeruimden eerst in Mei nieuwe voorraad verwacht wordt. Te Jaarsveld waar een nieuw orgel in de her vormde kerk kwam dat echter niet bespeeld mag worden, is na reeds, ter voorziening in de vaca ture meer dan t 1500 voor een puik orthodoxen domiué geboden, met gebruik van vrije woning, van een grooten moestuin enz.dit aanbod werd echter evenzeer van do hand gewezen. Arnh, Cour. In het arsenaal te Morges, in Zwitserland, heeft een ontploffing plaats gehad, waaromtrent het vol gende wordt medegedeeld De ontploffing had plaats in den noordwestelijken hoek vau het gebouwwaar sedert eenige dagen Fransche patronen gesorteerd en ingepakt werden. Men vermoedt nu, dalj bij het sluiten eener kist, een spijker in een der patronen is geslagen waar door een vonk en hierdoor de ontploffing werd te weeg gebragt. De werkliedendie met de sluiting der kisten bezig waren of zich in de nabijheid bevondenbleven op de plaats dood. Hunne ver brande ledematen vond men later naar alle kanten verstrooid. De ontploffing was zoo geweldig, dat er in de stad nagenoeg geen enkele glasruit heel is gebleven. Dit kwam vooral, doordien een aan tal kistjes buskruid, die op een open plaats ter verzending gereed stondenmede ontploften. Te gelijk vlogen een menigte bommen en granaten in de lucht, die met eeu vreesselijk geraas in de stad nederkwamenzoodat een aantal daken zwaar beschadigd en vele personen op straat gedood of gekwetst werden. Toen nu onmiddelijk daarop het gebouw in brand stond, werd spoedig de vuurwer- kerszaal door de vlam bedreigd. Daarop werden dadelijk in de stad de trommen geroerd en der bevolking toegeroepen dat ieder zich maar zoo goed mogelijk moest redden, terwijl aan de brand weer last werd gegeven de bluschmiddelen in den loop te laten en zich in allerijl te verwijderen In een oogenbhk was ae geheele stad ontruimd en spoe dig daarop volgde een groote vernieling. Het aantal dan 30 00oratgt 15'dut der gekwetsten 30. Meer dan 30,000 chassepot-geweeren zijn verbrijzeld of onbruikbaar geworden en al het aanwezig materieel der artillerie is totaal vernield. BENOEMINGEN. Benoemd tot kantonregter te Cortgene mr. Th G A v/; getand, thans griffier bij het kantongere^ te Woèrdef In ons vorig nommer hebben wij verzuimd mel- dmg te maken van een besluit, (door ons alleen per bull-tin medegedeeld) dat den 1 Maart dooi de nationale vergadering te Bordeaux is geno men, te wetentot vervallenverklaring vaiT Na poleon III en zijne dynastie van den troon van Iranknjk De billijkheid en regtvaardigheid van dit besluit zal wel geen betoog behoeven. Door hst, verraad en moord tot het keizerschap «reko- men, heeft Napoleon 111 gedurende de 20 jaren dat de keizerlijke scepter m zijne hauden rustte' niets gedaan dan misleiding, afpersing en misdaad' 0111 zich staande te houden. Dit wordt dan ook' aangetoond door alle organen der publieke mee- n LrM, ™anneü< die ee* zelfstandig oordeel behouden hebben, door iedereen a;° »i.t NapoleonTU t S mt daden medephgtig was. En het zonden-re<rister van den ex-keizer 13 door den laatsten oorlo? niet blanker geworden. Aan hem, en aan hem alleen FrankriBc ge'T0rdige, onSe,ubkig<> toestand van liankryk geweten worden. Dit is ook door de nationale vergadering ten volle erkend, toen zij de vrienden van Napoleon de afgevaardigden Conti en anderen, niet tens aan het woord wilde laten komen, ondanks Thiers vurnr begeerde, dat zij spreken zouden, om het keizerrijk zelf te veroordeelen. Ofschoon de genoemde vrien den van het keizerrijk dan ook zoo sterk mogelijk protesteerden werd het besluit ten nadeele van Napoleon en diens dynastie bij acclamatie genomen Jatnmer, dat het karakter der Frauschen zoo wuft en grilziek is. Wien zij heden verwerpen halen zij morgen met gejuich in. En moge »de man van Sedan zelf al weder met op de Tuileriën als gebieder komen, dat zijn zoon of zijn geslacht nimmer daar op nieuw zullen zetelen, is voor ons nog zoo aan neembaar met. 0 De gevangene van VVilhelmshöhe werd met iede- ren dag te Ch.slehurst, het verbljjf der ex-keizerin Eugenie, verwacht. De bewerker van het oimeluk ?iJüJ D°Z fe£der iu vrflheid zijn, dan de onge lukkige slagtoffere van zijne misdaad, want om trent den ter.igtogt der Fransche krijgsgevangenen uit Duitschland is nog mets met zekerheid bekend Die teiugtogt zal ook met overleg moeten gereo-eld worden om geene botsing of wanordelijkheden te doen geboren worden. Men verwacht evenwel dat de accuratesse der Pruissische administratie daar voor wel middelen zal weten te vinden De ontruiming van Parijs door de üuitsche troe pen is even als hun intogt en hun verblijf rustin- afgeloopen, dank zij de goede houding der Parif. zenaars. Er bestond anders wel vrees voor bot singen. De nationale garde der voorsteden had zich gewapend en van kanonnen voorzien, had ver schillende wijken gebarricadeerd en zou, indien zij naar de stem van eemge onruststokers geluisterd had. Harijs tot een bloedbad gemaakt hebben. De Duitschers kunnen zich dan ook niet beroemen, dat hun intogt eene roemrijke belooning is voor de doorgestane moeiten der laatsten maanden Het is hoogstens eene Schadenfreude tegenover de over- wonnehngen. In de nationale vergadering is een voorstel aan hang^ gemaakt, om den zetel der regering niet naar 1 args, maar naar elders overtebrengen Als plaats van residentie worden genoemd Versailles, Bordeaux of Fontamebleau. Het voorstel is tot onderzoek verzonden naar de afdeelingen, mam men verwacht dat de meerderheid zich te<mn het voorste en voor het behoud van Parijs als°hoofd- stad zal verklaren. Keizer Wilhelm wordt ,tegen den 15 0f 16 te Berlijn verwacht. Graaf von Bismarck zal hem derwaarts met vergezellen, maar zich naar Brussel begeven, waar de vrede zal geteekend worden Uit Rome meldt men dat de paus een geheim co us 1st 01 re gehouden en eene allocutie voorgelezen nceft, die door drie Jezuiten was opgesteld. In deze allocutie geeft de paus zijne afkeuring te kennen over den bewerker der feifen, die sedert September te Rome zijn voorgevallen. Alle denkbeelden van waarborg worden door den kerkvorst verworpen. Hi, betreurt den Fransch-Duitschen oorlog en den toestand van Rome, waarbij bij op de overstroo ming der stad zinspeelt. De paus zegt erkentelijk te zijn voor de blijken van gehechtheid, die hij van de catholieken, onverschillig tot welke nati zg behooren, ontvangen heeft, en stelt ten slofte zijne hoop op de Goddelijke Voorzienigheid. Van zijn kerkelijk regt gebruik makende, heeft de paus ZJStföSFSZJT* bisscl,01"M" In een der kerken van Rome is dezer dagen door een dienstdoenden geestelijke het welkom Victor Kmanuel uitgesprokenziehier in welke beteekenis

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2