BURGERLIJKE STAND GOES. YERK00PINGEN, ENZ. A. D E H VeFselic CHINA'S APPELEN cn CITROENEN, Koordig en zijn zoon de heer E. van den Bosch wordt tot beide betrekkingen benoemd. Wat leert inen uit dit alles? dat de kiesvereeniging „Steunende op den bijbel verdedigen wij de vrijheid voortaan zal moeten genoemd worden„Steunende op den bijbel verdedigen wij ons eigen belang Een Radikaal. Insrezcmden Stukken. Waarlijk M. d. R. bet moet voor hen, die in onzen Gemeenteraad tot aan de laatste verkiezingen, de oppo sitie uitmaakten eene aangename gewaarwording zijn, nu niet langer gedwongen te wezen om zich gedwee bij de besluiten der meerderheid nederteleggen. Als toch de twee nieuwe raadsleden zich (en dat was immers het motief waarom zij gekozen zijn bij die vroegere oppositie aan sluiten, dan zijn de rollen nu omgekeerd en is de op positie van gisteren de regering van heden geworden. Velen in deze gemeente komt die toestand (zij het ook om zeer uiteenloopcnde beweegredenen) hoogst wenschelijk vooralgemeen is de verwachting dat die verplaatsing der meerderheid in onzen gemeenteraad al zeer spoedig zich in daden zal openbaren. Men meent toch, dat de verontschuldiging waar achter men zich vroeger wel eens verschool, alsof het vruchtelooze moeite zou geweest zijn om het een of ander voorstel in den geest der toenmalige oppositie ter tafel te brengen, omdat de meerderheid toch alles zou afstemmen, men meent, dat die uitvlugt nu voor goed uitgediend heeft, en reikhalzend ziet men de voor stellen te gemoet, waardoor men eene verwezenlijking van het programma kan verwachten, dat men, zoowel uit de gesprekken van bedoelde raadsleden en van hunne geest verwanten, als en niet het minst uit artikelen der Nieuwe Gocssche Cl. heeft kunnen opmaken. Ook ik M d. R. houdt mij overtuigd, dat wij van de degelijkheid en werkzaamheid der vroegere oppositie, gesteund door de krachtige aanwinst der pas benoemde leden (want het is toch immers zeker dat die twee jonge leden eendragtig met de oude oppositie zullen meegaan een radikale (dat beteekent hier degelijke) opheffing zullen erlangen van allerlei oude grieven en eene wegruiming van zooveel dat verkeerd en verderfelijk is. En hoe wel het nu voorbarig zou zijn om reeds aanstonds bij het naauweiijks tot stand geraken van die gedaantever wisseling in onze regering, die heeren aan boord te komen met eene herinnering van al de onderwerpen, die zij zebe, regtstreeks of zijdelings, op' hun programma eene plaats hebben gegeven, zoo geloof ik dat er toch één onder werp is, waarop men al aanstonds zonder indiscreet te zijn, hunne aandacht zou kunnen vestigen. Dat on derwerp M. d. R. betreft den hoofdelijken omslag. Bij allerlei gelegenheden hebben wij het hooren verkon digen, dat die belasting veel te hoog opgedreven is voor deze gemeentedat onze huishouding veel' te kost baar is ingerigt enz. enz. en het ligt dus voor de hand, dat wel de eerste maatregel van onze nieuwe regering zal zijn, om ons van dien drukkeuden last te bevrijden of dien althans aanmerkelijk te verligten.Een onbestemd voorgevoel, zegt mij, dat aan dieneersten maatregel al da delijk eigenaardige bezwaren zullen blijken verbondon te zijn, en wel zóó groot, dat wij ook over 1872 nog wel een hoofdelijken omslag zullen moeten betalen, in afwach- dat later betere tijden zullen komen om dat kardinale punt eens naar wenseh te veranderen. Juist nu voor dat mogelijke, ik zou haast zeggen hoogst waarschijnlijke geval, dat de gemeenteraad geroepen zal worden om ook nog een volgend jaar een kohier voor dien omslag vasttestellen, wensehte ik zoo gaarne de nieuwe regering in overweging te geven om, zoo zij ons al niet dadelijk geheel van dien last kan bevrijden, dan toch eene wijziging te brengen in de toepassing daarvan. Ik doe dat met te meer vertrouwen, omdat men algemeen verzekert, dat gemoe delijkheid en waarheidsliefde de grondslagen zijn der rig- ting die thans aan het bestuur is. Eu dan M. d. R. kan ik die heeren verzekeren, dat de grootste grief die velen met mij tegen de toepassing van den hoofdelijken omslag hebben, is, dat de gansche aanslag op leugen berust. Als men toch de klassen waarin de belastingschuldigen bij bet kohier worden verdeeld van de hoogste tot de laagste na gaat, dan zal men de enkelen, wier zoogenaamd vermoe delijk inkomen met hun werkelijk inkomen gelijk staat, met den vinger kunnen aanwijzen, terwijl nagenoeg allen beneden, en zeer dikwijls verre, beneden hun werkelijk in komen staan aangeteekend. Ongetwijfeld is een dergelijke maatregel zeer ten gemakke van de raadsleden, want de mogelijkheid van reclame wordt zoo goed als geheel weg genomen iemand toch die op een vermoedelijk inkomen van f 1000 is aangeslagen, maar er inderdaad 1200 of f1400 heeft, kan natuurlijk niet beweren in eene te hoogc klasse te staan, hoewel dat volstrekt niet wegneemt (en hierin ligt zoo dikwijls de^grove onbillijkheid) dat hij door zijn aanslag, in vergelijking met zijne lotgenooten naast of boven hem, onevenred g hard wordt gedrukt. Des te stuitender wordt die onbillijkheid wanneer men hoort beweren, dat het niet inkomen van reclames een bewijs zou zijn van de tevredenheid der belastingschuldigen met hun nen aanslag. Neen M. d. R. laat de Raad flinkweg ons plaatsen in de klassen die men waarachtig vermoedt dat overeenkomen met het werkelijk inkomen dan zal het totaal vermogen waarop de omslag drukt aanzienlijk vcr- hoogen en zullen de percenten van den aanslag naar die mate kunnen verminderen maar dan zal de oflicicele waar heid in dit geval niet meer een bepaalde en opzettelijke onwaarheid zijn, en zal ieder aangeslagene in staat zijn gesteld om of de onjuistheid zijuer plaatsing aantetoonen óf bij de berekening van zijn aanslag onbekende of niet in rekening gebragte lasten, optegeven. Meermalen hoorde ik reeds deze grief tegen onzen hoofd, omslag bespreken, maar nimmer vernam ik van eene po ging om die wegtenemen. Het bekend worden van liet kohier voor het pas ingetreden jaar gaf mij aanleiding om te vermoeden, dat misschien juist nu eene publieke bespre king eenige kans zou opleveren, ora althans voor liet ver volg daarin eene gevvenschte verbetering te krijgen. Tan daar mijn verzoek om een plaatsje voor boven staande in uw blad. Later hoop ik nog wel eens terug- tekomen op eenige andere punten van het bovenbedoelde programma, waartoe waarschijnlijk ruimschoots gelegenheid zal zijn naarmate de te wachten voorstellen in den Raad ter behandeling zullen komen intusschen kan dit schrijven doen zien, dat met gespannen verwachting de werkzaam heid wordt te gemoet gezien der tot nu toe tot werkc- ooshrid genoodzaakte oppositie. Mijnheer de Redacteur! In de Goessche Courant van Dingsdag 21 Fcbr. komt een artikel voor, hetwelk over den 's Gravcnpoldersehen straat weg handelt. Als ik wel heb gelezen, dan worden daarin gedeputeerde staten beschuldigd van onbeleejdheid, tegen over een honderdtal bewoners van zuidelijk Zuid-Beveland, welke zich in October 11. tot lien gewend hebben, met verzoek maatregelen te nemen om den onrijbaren 's Gra- venpoldersclien straatweg in bruikbaren staat te doen bren gen, maar van welk verzoek geen notitie is genomen. Die houding van gedeputeerde staten is zeker vreemd, en de rigtige administratie had ten minste een antwoord doen vermoeden, te moer daar ik eene tegenstelling kan aanvoe ren hetwelk een adres van 12 landbouwers uit Nissc is te beurt gevallen, welke dezer dagen gevraagd hebben, bij zondere magtiging te erlangen, om met geweer, geladen met kruid en lood, duiven, kraaijen of ganzen "te dooden. Daar dit gedierte onberekenbare schade aan den boei' be rokkent, was hun plan dit gebroeid, zoo al niet uitteroeijen, dan althans te trachten te verminderen. Op dit adres is door gedeputeerde stalen dadelijk geantwoord, en wel met nul op liet rekest. De Nissenaren kunnen gedeputeerde staten derhalve geene onbeleefdheid ten laste leggen, als geenc notitie van lnin adres genomen te hebben. Wierden wij geroepen, heer Redacteur! om in het eene zoowel als het andere geval van de zonderlinge houding van gedeputeerde staten een oordeel uittespreken, dan zou den wij mogelijk tot de conclusie kunnen geraken, dat sommige heeren bij den 's Gravenpolderschen straatweg hoe genaamd geen belang en hij het jagloeld te Nisse wel hebben. Want, zou het wonder wezen, dat er behalve een duif, kraai of gans, ook wel eens een ander schadelijk beest welke onze spruitkoolen opvreet en onze jonge plantsoenen afknaagt, het licht wierd uitgeblazen wij willen liet niet debiteren dat het eigen of bazen belang meer predomineert dan liet algemeeno belang, wij zouden anders op dien ge- vloekten straatweg wijzen, waaraan noch gedeputeerde staten, noch onze knikkebollen uit Goes zich iets laten gelegen liggen. Is' het wonder, mijnheer de Redacteur 1 dat wij landbouwers bij de aanstaande verkiezingen uit onze eigen oogen zullen zien, en de boog opgevijzelde aanbevelingen der Goessennnrs in de papiermand zullen laten zakken; want waarlijk het voert ons tot dc overtuiging dat liet bij velen maar te doen is op het kussen té komen, en de waarachtige belangen te verwaarloozen waartoe zij geroe pen worden I Denkt men dan dat er uit aardigheid geklaagd wordt? Getuigen liet diegene die de assen hunner wagens, de veren van hun rijtuig stuk gereden hebben, of die hals over kop door de groóte gaten zijn omver gesmeten. Zijn dat kleinigheden Getuigen zulke feiten niet van verwaarloozing onzer edelste belangen En daarvoor moet de grondbezitter 39 cents per hectare opbrengen I I De NIIIILO NIHIL. Kerkelijke Zaken. De stemgcregtigde lidmaten der Hervormde gemeente alhier zijn tegen 8 Maart opgeroepen om 10 personen te kiezen die uit hun midden 3 kerkvoogden zullen benoemen, terwijl de zeven anderen de commissie van toezigt zullen uitmaken. Zooals liet in den laatsten tijd ging, is het niet twijfel achtig wie gekozen zullen worden. Maar wat is daarvan de oorzaak? Het doet ons leed te moeten wijzen op eene laakbare onverschilligheid bij de gematigden of liberalen onder de lidmaten, uic al zeer slecht opkomen als het kerkelijke zaken geldt. Het algemeen stemregt der aanzienlijke hoeveelheid lid maten wordt daardoor eene hersenschim en teruggebragt op een 50 a 60 tal trouwe eu gedweeè volgelingen der mannen, die zich in de laatste jaren hier in Goes hebben opgeworpen als leidei s der gemeente en misbruik makende van den godsdienstzin onzer ingezetenen, zich zelveu alle raagt in kerk en gemeente in handen spelen. Kunnen onze hervormde broeders het goedvinden dat partij schap, onverdraagzaamheid en dwang regeeren zullen? D.'.t de kundige en knappe mannen ten eenemalc zullen worden buitengesloten uit den kring van hen, die invloed zullen hebben in de gemeente Reeds nu worden door zekere partij in politieke en an dere betrekkingen personen gebragt, die geen enkel bewijs van geschiktheid gaven, maar hunne benoeming alleen te danken hebben aan de omstandigheid dat zij de huif naai den wind laten hangen of aan de orthodoxen verwant zijn. Berekent men het wel, hoeveel er voor onze kinderen afhangt van onderwijs en opvoeding ook op kerkelijk gebied Nog weinige jaren geleden waren zij aie in de kerk de magt in handen hadden, gematigd of vrijzinnig en van hen waren besluiten te wachten, waarbij de belangen van do gemeente en de leden meer in acht werden genomen, dan uitsluitend de belangen van eene onverdraagzame eu par tijdige rigting. 'En wat is thans het geval? Schijngodsdienst, eigenwaan cn partijzucht regeeren ons op velerlei gebied Wij' doen daarom een beroep op alle, ook de gematigde of liberale stemgeregtigden dezer gemeente, oud of jong, rijk of arm, hooggeplaatst ot in nederigen stand, om zich vooral niet uit onverschilligheid of inbeelding van onmagt te ont trekken aan de te houden stemming op 8 Maartom te beseffen het hoog gewigt dat voor de kerk, voor hen zeiven cn voor hunne kinderen deze stemming hebben kan en vooral om door eene trouwe opkomst te protesteren tegen de ons dreigende kerkelijke en politieke overheerscliing. Wil men namen voor de te kiezen personen, zoo noemen wij de heeren dr. A. IF. van Campen, C. de Fouw, Th. van Ileel, S. de Jonge Mulock Houwer, J. Kooman Az.G. 11. Kakebeeke, mr. P. van der Meer Mohr, J. A A. Fransen van de Putte, J. G. Risseeuv, N. J. F. Verschoor en ande ren, zeker mannen aan wien wij deze gewigtige belangen met gerustheid kunnen toevertrouwen. Van den 23 tot en met den 27 Febr. 1871. Ondertrouwd Geene. Geiiuwd Geene. Geboren den 24 Febr. Susannacl. v. Pieter Rijke en Magdo.lcna van der Horstden 26 Febr. Maria Jacobacl. v. Johannes Antonius cle Witte en Wilhelmina de Kievit; Jacobus, z. v. Johannes Daniel de Zeeuw en Rosalia Haart. Overleden den 22 Febr. Comelis, oud 9/m. z. v. Cornelis IJootsmans en Clazina Govers; den 24 Febr. Martina Wilhelmina Pidernclla. oud 21 /m. cl.v. Cor nelis Simon van Aartsen en Jacoba Sentina den Hoer; Johanna Maria Harends oud 3 8 j.we de. van Leendert Glerijm. No. Cour. 13 28 Goes. Weiland. Kisseeuw. 17 28 II Mallen en blom MeestoofNisse. 13/ 15 Mrt. 1 Kloetinge. Meubelen. Paardekooper en Kakebeeke, 17 1 Jaeob-Poldcr. Erwten-Stroo. Rembges. 11 1 's HeerArendsk. Bóeren-Inspan. Risseeuw. 17 1 Nieuw- en St. Inspan enz. Mr. v. d. Geaft. Joosland. rr 2 Yersekendam. Woonhuis enz. Rembges. li 2 's HeerArendsk. Meubelen. Risseeuw. 14 2 Krabbendijke. Beestiaal, In span enz. Mr. van Dam. 14 2 Yerscke. Woonhuis enz. Rembges. ii 15 3 Kloetinge. Beestiaal, In Paardekooper span enz. env.d.BusscHE. 16 3 Hansweert. Keet, Woon huis enz. Rembges. 16 9 Goes. Verpachting, Bouwland enz. Risseeuw. "ós 7.o Kloetinge. Beestiaal, In Paardekooper span enz. 111 v.d. llUSSCHE, 17 30 Ovezand. Huis en Land. Mr. Liebert. 17 10 Driewegen. Woonhuis enz. Prumers. 15 13 [Inspan enz. Id. U 16 Baarland. Id. Id. Tl ISXX/XGrTXiUNr PER TELEGRAAF. MAANDAG DEN 27 FEBRUARIJ 1871. Nuoerl. Werk. Schuld 2'/» 52'V Sfakje - 23/4 307.6- Portugal, 1S53 3 329/16 - Rusland, I860 4'/2 823 4. In. 1867 4 67. Id. Spoorwegen 5 212 VI6. Id. Poti-Tiilis 5 SF Is- o jstenrijk Papier 5 Mei 7.6' Id. Zilver 5 Januarij 51'Vi.. In. Loten 1864 U83/4. 7n rkije, Algem. schuld 5 41V8. s -Aiierika 1885 6 95 7.6- COUPONS. Metalliek Papier 19,95. Id. Zilver 24,20. Div. 11,82 s. ROTTERDAM, 27 Februarij 1871. Pulk" TARWE f 11,(0 12,— ruike KOGGi'ï 8,- 8,75 Winter GERST - 6,— - 0,80 Zomer 5,75 6.40 0 Inlaivlscke lange HAVER 4— - 4,50 korte 4—, 5.— Zeeuw sche FA A Rb EN BOON EN 1,50 9,25 Puike blaauwe ERWTEN - '10,— 10,75 12,— 13,— 8,— 1 t.— 10,— 9.75 Zeemrtmhe Bruine BOON EN Witte KAN'AHIKZAAD- KOOLZAAD SS ZOMERZAAD ƒ15,00. MEEKRAP. Aanbiedingen vrij ruim, voor puike soorten goede kooplust. Racijn weinig voorraad. PUIKE 26'A. Zaailijnzaad 4 stuivers hoogerVlas onveranderd. LONDEN, 27 Februari] 1871.' TAIIWE en MEEL 1 shall, hooger gehouden. HAVER vast. Liefclad igheitl. Het ISRAËLITISCH ARMBESTUUR geeft bij deze dank bare melding aan de edele gevers voor deextra bedee ling BROOD aan liunne armen op den 20 dezer. M. A. EMANUEL, President. J. BANNET, N. A: EMANUEL; Leden. ADVERTENTIËTf. Ondertrouwd Krabbendijke 24 Febr. 1871. A. LE CLERCQ Timmerman te Kruiningen en G. KRIJGER. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming en belangstelling, ondervonden bij het over lijden van den Heer II. C. PILAAR, betuigt de familie welgeineenden dank. Diegenen, welke iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen den Heer Jacob van JDijlse. gewoond hebbende en onlangs te 's Gravenpolder overleden worden verzocht daarvan opgaaf en be taling te doen vóór den 15 Maart 1871 aan den Heer 1. J. PAARDEKOOPER, te Goes. Ten kantore van den ondergeteekende Gedele geerde van de eerste klasse der Nederlandsche Staats- Loterijzijn van af heden verkrijgbaar HEELE en GEDEELTEN van LOTEN voor de 275ste Staats- Loterij, waarvan de trekking begint 27 Maart 1871. Z. D. van der BILT LA MOTTHE. Hoek Keizerstraat. Oprei BteestenmarUt. bij tientallen of meer tot lager prijs.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3