1871. JV* 18. Dingsdag 28 February, S8ste jaargang. BEKENDMAKINGEN BINNENLANPSCHE BERICTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 e. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van het Gremeente-bestimr NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter algemeene kennis: dat de EERSTE ZITTING van den MILITIE-RAAD voor deze gemeente, zal gehouden worden op Dingsdag den 21 Maart 1871, des morgens ten elf ure, in het gewone lokaal in de Abdij te Middelburg dat die zitting is bestemd tot het doen van uitspraak omtrent de vrijwilligers voor de militie, de lotelingen bij art. 55 en 56 der wet bedoeld en alle overige lotelingen; en dat IN PERSOON voor den militie-raad. moet verschij nen: de vrijwilliger voor de militie, de loteling, die vrijstel ling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte, en hij, die voor een lote ling als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar verlangt opte treden. Goes, den 25 February 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 27 Februarij 1871. tPer telegraaf) Herbenoemd tot president-directeur der Nederl. bank mr. W. C. Mees en benoemd tot secretaris- directeur mr. J. G. Gleichmanthans agent dier bank te 's Hage. Ingevolge magtiging des Koniugs zullen de be volen garnizoensveranderingen in de maand Mei a. s. wegens de heerschende pokken-epidemie niet plaats hebben. I Z. M. heeft aan Francies 'd Hont, loteling van de ligting der nationale militie van 1870, voor de gemeente Hontenisse, behoorende tot het 3e reg. inf., ontheffing van de werkelijke dienst voor zijn geheelen nog te vervullen diensttijd verleend. Wij vernemen met leedwezen, dat de laatste berigten omtrent den toestand van den oud-minis ter de Waal minder gunstig zijn. Een incident van eenigzins onrustbarenden aard heeft zich voor gedaan. Er schijnt namelijk ontsteking te zijn ontstaan in een der slagaderen van den hals, die bij het ongeval vermoedelijk beschadigd is. Een vergelijkend examen van aspiranten naar de betrekking van surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie der staats-spoorwegen zal op Dingsdag 21 Maart worden gehouden. De candida'ten moeten niet jonger dan 1(5 en niet ouder dan 35 jaar zijn. Zij, die als surnumerairs toegelaten zijn, doen na 6 maanden een tweede examen over die vakken van den spoorwegdienst, waarbij zij gedurende dien tijd zijn werkzaam geweest; na voldoende aflegging waarvan, zij op eme bezoldiging van f 400 als 3e klerk bij de maatschappij worden aangesteld. De minister van binnenl. zaken maakt bekend, dat zij, die voor eene benoeming als opzigter 2de klasse bij het stoomwezen, op eene jaarwedde van 700,wenschen in aanmerking te komen, zich vóór 10 Maart a. s. schriftelijk behooren te wenden tot zijn departementonder overlegging hunner geboorte-acte en zoodanige getuigschriften als noo- dig zijn ten blijke, dat de adressant in allen deele practisch ervaren is in de kennis van het zamen- stel en het onderzoek van stoomketels. De bij art. 17 der wet van 19 July 1870 ge stelde termijn, binnen welken de ingelanden der tegenwoordige calamiteuse polders in Zeeland den wensch konden uitspreken, dat hunne polders bij voortduring als calamiteus zouden beschouwd wor den, is thans verstreken. Van de 27 calamiteuse polders hebben er 6 niet van dien wensch doen blijken. Het zijn de polders Schouwen c. a., Muijen, Deurlo, Wilhelmina, Zuidkraaijert en Nieuw Noord- Beveland, die alzoo voortaan tot de vrije polders zullen behooren. "Volgens de in der tijd bij het verslag der staats commissie gevoegde berekeningen wordt door deze vrijverklaringen het rijk van een jaarlijksche tege moetkoming van pl. m. 46000, de provincie Zeeland van pl. m. 23000 ontheven. Daar het geheele bedrag der provinciale tegemoetkoming bij toepas sing der wet van 19 Julij 11., op f 91000 'sjaars was geraamd, daalt het thans tot /6S000. Volgens het verslag der staatscommissie zouden de tot 1865 geheven provinciale procenten, voor de calamiteuse polders naar de raming der provinciale begrooting van ontvangsten vcfór 1869, in dit jaar/ 76,261.95 hebben bedragen. In de volgende jaren zou dit cijfer zeker niet geringer zijn geweest. Men mag dus veilig aannemen dat de geldelijke opoffering der provincie Zeeland onder de nieuwe wet, na I de gedane vrijverklaringen, aanmerkelijk minder zal wezen, dan tijdens de na 1865 wegens gebreken in den vorm gestaakte heffing eener bijzondere provinciale belasting van de calamiteuse polders. Nog grooter is de winst van 's rijks schatkist. De middelterm van haar subsidie in 18601867 was naar de berekeningen der staatscommissie f 329,000 'sjaars. Hij zal nu f 136,000 zijn, d. i 139000 minder dan het daarvoor op de staatsbegrootingen van 18681871 geopende crediet. Opmerkelijk is het, dat een der genoemde pol ders, Schouwen, na Walcheren de uitgestrekste pol der van Zeeland, sedert het jaar 1515 den steun van 's lands kas noodig heeft gehad. (Het Vaderland.) Uitslag der loting voor de nationale müitc te Goes voor 1871, met aangifte der reclames: 1 Johannes Mulder. 2 Jan Willem Schrijver, broederdienst. 3 Leonard Maria de Fouw, in dienst. 4 Nieolaas van Sas, broeder- dienst. 5 Abraham Wonderghem gebreken. 6 Fianciscus Verheule, broederdienst. 7 Jacobus Veekman, eenige zoon. 8 Hendrik Pieter den Boer, zeedienst, 9 Abraham Jannis Siepman, broederdienst. 10 Pieter Jacobus Verberk moes. 11 Hendrik Carolus Cornu eenige zoon. 12 Com. Benedict Simons eenige zoon. 13 Johannis Dronkers, eenige zoon, in dienst. 14 Johannis de Winter, eenige zoon. 15 Marinus de Dreu, br. d. 16 Bruinis Delnaaijbr. d. 17 Jan Vermeule. 18 Leendert Karei Breker, 22 Pieter Joh. van der Hagen ligcliaamsgebrek. 23 Jiri-Meijler, broederdienst. 24 Marinus Bakkerbr. d. 25 Cornelis Schouwenburg. 26 Christiaan van Hoorn. 27 Joh. Matt. Willen Huf- kens, broederdienst. 28 Pieter Mange, eenige zoon. 29 Johannes Boutens, 30 A driaan Cornelis van Liere 31 Jacobus Joh. Maarlense, gebreken. 32 Marinus Goossenkort- ziglig. 33 Joh. Fnnciscus Clement. 34 Jakob de Itidder, eenige z. 35 Marinus Dooruebos, 36 Cornelis Sinke, 37 Marinus Franc. Willems, eenige zoon. |38 Franciscus Hagenaar eenige zoon. 39 Lambrecht Maartense eenige zoon. 40 Joh. Jac. v. d. Wijngaard, gebreken. 41 Adriaan Cornelis Adri- aanse. 42 Willem Vertregt, in dienst eenige zoon. m 19 Pieter Johannes Cardon,43 Cornelis Boer, zeedienst, broederdienst. J44 Pieter Korstanje, br. d. 20 Jan Pieter Geense. br. d. 45 Adriaan Fraanjeeenige z. 21 Cornelis Moll, broeder d I en in dienst. Kruiningen27 Feb. 1871. De pokken welke hier, overgebragt uit 'sGravenhage, sedert liet be gin van dit jaar epidemisch heerschen vertoonen even als elders een zeer kwadm aard. Ofschoon het getal ljjders zich niet sterk uitbreidtis de sterfte onder hen groot. Van de drie en dertig poklijders toch, zijn er reeds tien overleden. Onder de over ledenen is er geen die gezegd kan worden gevacci neerd geweest te zijn, daar, zoo er al een van deze dit gedaan is op jeugdigen leeftijd, wat twijfelachtig is de 45jarige leeftijd van dien lijder niet meer met zekerheid kan beschouwd worden te preserve ren. Overigens zijn er onder de lijders slechts zeer weinig die vroeger ingeënt waren deze hadden de pokken slechts onbeduidend, en waren spoedig her steld. Met genoegen mag gemeld worden, dat men hier, vrij algemeen overtuigd van het weldadige der vac cinatie, ruimschoots gebruik maakt van de gelegen heid welke onze geneesheer, dhr. Massee, volijverig daartoe wekelijks, ook op het gehucht Hansweert aanbiedt. Het getal vaccinatien en revaccinatien, door hem sedert de helft van Januarij verrigt, be draagt ongeveer 750. De stand der veldgewassen in het Land van Cad- zand is thans, nu de vorst heeft opgehouden, eenig zins te beoordeelen. Het zaad, de Engelsche tarwe en gerst hebben veel geleden en overal in deze streken, is men thans, partijtrekkende van liet heer lijke wederdruk bezig om op nieuw te zaaijen. Het kosteloos onderwijs heeft in de gemeente Oostburg volkomen aan het doel dat men beoogde beantwoord want ruim een 60tal kinderen zijn daardoor meer ter sehole gekomen. Aangezien thans een 400tal kinderen dagelijks de school bezoeken heeft de Gemeenteraad in zijn voorlaatste zitting besloten het thans bestaande schoolgebouw door een nieuw te doen vervangen. In het huis van arrest te Zierikzee is op 23 dezer gevangen binnengebragt een te SintAnnaland wo nende boerenknecht, oud 24 jaren, verdacht van moord, gepleegd op de 24jarige dienstmeid van een landbouwer te Tholen bij wien hij vóór eenige maanden te gelijk met gezegde dienstmeid in dienst was geweest. Betreffende de oorzaak van en de wijze waarop de moord is gepleegd verneemt men het volgende: Het meisje bevond zich in zwangeren toe stand en wel, volgens het gerucht door den ver boden omgang die bedoelde persoon met haar zou gehad hebben, Thans in liefdesbetrekking staande tot een ander meer gefortuneerd meisje, vreesde hij, dat het gerucht zijner handelwijze [eene hin derpaal voor zijn tegenwoordige liefdesverbintenis zou worden. Reeds bij herhaling door genoemden landbouwer uitgenoodigd zijnde, om eenige dagen bij hem te komen doorbrengen voldeed hij daaraan en maakte van die gelegenheid gebruik, om zijn moordplan te volvoeren. In den vroegen morgen van 18 dezer, toen de landbouwer en zijne vrouw nog te bed lagen, vervoegde hij zich in een keet bij het meisje en trachtte haar te verworgen. Dit mogt hem echter niet gelukken. Hij moest zich door hare angstkreten verwijderen, maar deed dit slechts om op een betere gelegenheid te wachten die weinige oogenblikken later kwam, toen zij een emmer water uit den zoogenaamden paardenput moest halen. Hij sloop haar toen, zonder dat zij hem bemerkte, achterna en stootte haar in den put, die echter zeer ondiep was, zoodat hij zijn gruwzaam doel nog niet zou bereikt hebben. Hij greep haar toen bij het hoofd en hield haar zoo lang onder water, totdat zij geen teeken van leven meer gaf. Een half onuoozelen arbeider, die op het angstgeschrei was komen toesnellen, gaf hij 10 om daarmede zijn stilzwijgen te koopen. Later werd het lijk uit den put gehaald, waarbij hij nog de behulpzame hand verleende. Zoodra de bevoegde autoriteit hiervan kennis kreeg en een onderzoek werd ingesteld, was de dader spoedig in handen der justitie. Naar men verneemt heeft hij reeds zijne misdaad bekend. Als bewijs van de kracht van in beweging ge raakt ijs, deelen wij het volgende mede Vuren, 21 Febr. Gisterpn zette het ijs zich hier in beweging en bragt veel schade toe aan de boomen en verdere houtgewassen buitendijks. Even boven het fort kruidde het ijs zoo hevig, dat groote stukken over den dijk geworpen werden. Nog he viger ging het er heden naar toe. Ongeveer ten een ure des middags kwam een groote schots van een der waarden langs den dijk zetten, en wierp de schuur van de gebroeders Eicelmans geheel in elkander, komt vervolgens tegen den mesthoop van H. Verhaar de Bruijn aan snijdt dezen (den mesthoop) midden door, en komt in het achterhuis en de teuken van genoemden landbouwer teregtna in zijn vaart nog eenige boomen geveld te hebben. Het vee, dat op stal stond, werd plotseling door het ijsdat toen in elkaar viel, bedolven, zoodat alleen de koppen en nekken vrij waren, terwijl de geit zoo in het ijs geklemd zat dat alleen het kopje er uitstak. De inmiddels toegeschoten boeren hielpen den eigenaar in het lossnijden van het vee, en zaag den de staken door om het uit den stal te kunnen verwijderen. Tot verbazing van alle toeschouwers bleek, dat de dieren geen letsel bekomen hadden.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1