GEMENGDE BERIQTEIVI. zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezondheid en natuurlijke kleur behouden en ge nezen wordt. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tanden wordt te weeg gebragt en ligt bloedend tandvleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatisch of nerveus) is het een snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien het alle schadelijke zelf standigheden uit den mond verdrijft.. De heilrijke gevolgen van dit middel kunnen derhalve niet ge noeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. BENOEMINGEN. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. van Damme, als beheerder van den Broeder- en Zusterpoldcr. BUITENSLAND. „Welk nieuws is er van de nationale vergade ring te Bordeaux?" Ziedaar de groote vraag, die tegenwoordig op de lippen zweeft van allen, die belang stellen in de gebeurtenissen van den dag. En het antwoord op die vraag kan niet in alles de nieuwsgierigheid bevredigenwant omtrent het voortzetten van den oorlog of het sluiten van den vrede is nog niets beslist. Vijftien leden der ver gadering zijn gecommitteerdom naar Versailles te gaan ten einde met graaf von Bunnarek te onderhandelen over de vredesvoorwaarden, en hunne terugkomst zal moeten afgewacht worden, alvorens de beraadslagingen in de nationale vergadering O O c5 O daarover een aanvang kunnen nemen. Tot zoo lang moet men zich vergenoegen met de diseiis- sien over de geloofsbrieven en de daarbij min oi» meer enthousiastische uitingen van het rcpubli- keinseh of legitimistisch gevoel. Ééue bijeenkomst moet vooral zeer woelig geweest zijn. Het was die waarin de geloofsbrieven uit de departementen van den Elzas en Loth iringen aan de orde waren. Doch de storm beoaalde zich tot een glas water x. o en de berg baarde eene muis. De vergaderingen daarin de wettige regering des lauds, is onmiddelijk na hare optreding door EngelandOostenrijk en Italië erkend en dit voor beeld is of staat gevolgd te worden door verschil lende andere mogendheden. Thiers heeft de leiding van het bewind des lands aanvaard en geniet het volle vertrouwen van de afgevaardigden. De intogt der Duitsehe troepen in Parijs maakt mede een onderwerp uit van vele dagbladartike len. De PaiijzeDaars, die eerst zeer hoog opzagen tegen dien intogt, raken met het denkbeeld vertrouwd eh hebbeii thans, zoo men verhaalt, een ander plan. Zij zullen namelijk hunne huizen en winkels sluiten ten teeken van diepen rouw niemand zal zich op straat vertoonen; niemand zal notitie nemen van de vreemde troepen. Maar zal men woord houden Het veranderlijke ka rakter der Franschen dat zich door den invloed van het oogenblik laat leiden is bekend en is reeds zigtbaar in het Parijs van nu, tegenover dat van voor eenige weken. De boulevards worden weêr levendige zoo schrijft men; zelfs zijn er sommige schouwburgen weer heropend de café's worden weer druk bezocht en niemand die de hoofdstad bezoekt, zou zeggen, dat zij een beleg van vijf maanden doorstaan heeft. Volgens de Augsburgsche Allgemeine Zeitung zijn de bepalingen reeds vastgesteld voor eene regelmatige bezetting der vestingen en garnizoenen in den Elzas en Lotharingen. De keizer denkt dus »door Gods genade" die streken te behoudenwaarschijnlijk met de gedachte: »is het niet voor mij, dan voor mijn huis!" In het parlement van Engeland is de houding- der regering ten opzigte van Frankrijk door som mige leden hevig gegispt. Sir Robert Peel vooral was heftig in zijne verwijten en laadde op de- mi nisters in zekeren zin de schuld van den oorlog en de daarop gevolgde ellende. Zij hadden eene krachtige houding moeten aannemen en hunne uitdrukkingen van wij ivaagden ditwij waagden dat te doengetuigdenvolgens den spreker van eene zoetsappigheid, die -eene veroordeeling ,vau Engelands houding door geheel Europa na zich sleepte. Met welk doel is nog niet te zeggen, althans is niet met zekerheid bekend, maar Pruissen doet eene groote troepenmagt zamentrekken op de ITe- derlandsche grenzen aan de zijde van Cleve en Emmerik. De nieuwsbladen signaleren alleen dit feit, zonder eenigen commentaar. Voorts meldt men uit Duitschland dat onder en door de krijgsgevangenen pogingen worden aan gewend, om een nieuw plebiscit uittelokken. Zou dit ook een teeken van leven voor de.i aanhang van Napoleon zijn? Of is het een gevolg van het verbod, dat zij de Independance niet, en alleen de onder tóezigt van Duitsehe autoriteiten geschreven bladen mogen lezen De Duitsehe rijksraad zal waarschijnlijk den 9 Maart geopend- worden/ Men vleit zich, dat de keizer dit in persoon zal doen. Als zijne gezond heid het toelaat, twijfelen wij daar niet aan en gewis zal het Duitsehe volk dan onthaald worden op een treffende speech over Gods ge nade en goedheid," die den keizer in staat stelde, zooveel man van het leven te berooven, zooveel vrouwen en kinderen steun en verzorgers te be nemen en zooveel verwoesting aanterigten." Uit Oostenrijk verneemt men, dat de rijksraad den 20 Febr. zijne zittingen hervat heeft en dat het nieuwe ministerie aan de kamer is voorgesteld, met eene korte rede van den minister-president, waarin het staatkundig programma van het nieuwe bewind wordt medegedeeld. Op grondwettig stand punt zich bewegende, verklaarde het ministerie het initiatief te zullen nemen tot constitutionele wij ziging van zoodanige elementen in de staatsinrig- ting, die de zelfstandigheid der verschillende landen nu benadeelen. De regering zal zich niet men gen in de buitenlandsche aangelegenheden, zoowel wat betreft de Donau-vorstendommen (Roumanië enz.) als de Fransch-Duitsehe kwestie. De senaat van Belgie heeft met 25 tegen 8 stemmen aangenomen het wets-ontwerp, regelende de overname door den staat van het materieel dei- spoorwegen van de maatschappij der Henegouwsche kolenbassins, waarmede die zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak dus is afgeloopen. De provinciale verkiezingen in Spanje zijn af geloopen. Van de 1441 gekozenen rekent men,Mat 913 vóór de regering gestemd zijn, zoodat de ge zamenlijke Oppositie-partijen slechts 528 stemmen behaald hebben. De koning van Zweden neemt in betersehap toe. De kiorts is in de laatste dagen geweken. De slaap is regelmatig- en de eetlust neemt toe. Laatste IBerigten. Bordeaux, 19 Febr. Door dhr. Thiers zijn tot ministers benoemd: de heeren Dujaure voor justitie, Jules Favre voor buitenlandsche zaken Picard voor binnenlandsche zaken, Jules Simonvoor openbaar onderwijs, Lambreclit voor koophandel, Tjpjlo voor oorlog, admiraal Pothuan voor Marine, de Larcy voor openbare werken. De minister van financiën was nog niet te Bor deaux aangekomen, en werd nog niet genoemd. Parijs, 21 Febr. (officieel). De heeren Thiers Jules Favre en Picard zijn gisteren hier aangeko men. De minister van buitenlandsche zaken heeft onmiddellijk den heer von Bismarck geschreven dat de heer Thiers zich heden naar Versailles zou be geven om een conferentie te houden met den rijkskanselier. Do Rappel bevestigt, dat de heer Thiers alléén heden naar "Versailles vertrekt. Men hoopt dat reeds in de eerste zamenkomst een overeenstemming zal worden verkregen omtrent de voornaamste punten en dat hel vredesverdrag reeds Zaturdag aan dé nationale vergadering te Bor deaux cal kunnen worden medegedeeld. Bordeaux, 21 Febr. De (Orleanistische) Gazette de France meldt het volgende Op grond van een dêpeche van den heer Thiers bestaat er reden te gelöovendat de Nationale Vergadering Donderdag reeds zal kunnen bijeen komen, om te beraadslagen over de mededeslingen, haar door den he.er Thiers te deen." De andere dagbladen van Bordeaux laten zich als volgt uitv Zonder eenig voorbehoud verklaren wij dat men den vrede als geteekend kan beschouwen. Deze tijding is uit Parijs overgebrngt door een persoon, die zeer goed op de hoogte is. »De eenige quaestie, die nog te behandelen over bleef, was het cijfer der geldelijke schadeloosstel ling. Het vraagstuk omtrent den afstand van n o grondgebied zou definitief beslist zijn in den voor Frankrijks belangen meest gunstigen zin. De na- tiolfale eer zou door deze oplossing volkomen on gerept worden gelaten." Versailles, 22 Febr. Ten gevolge van het gis ter plaats gehad hebbend onderhoud tussehen de heeren von Bismarck en Thiersgedurende hetwelk de Bondskanselier zich herhaaldelijk tot den Kei zer begaf, is de wapenstilstand voorloopig voor den tijd van twee dagen, en alzoo tot Zondag avondverlengd. Rijsskl, 22 Febr. Ter beurze loopt het gerucht dat' de vrede geteekend is. o, a. onder voorwaarde der onzijdig verklaring van den Elzas, Lotharin gen en Franche-Comité. Niets officieels is daar omtrent echter bekend. Een knaapje van 0 jaar viel bij Maastricht in de Maas, dreef een pa;r honderd passen met den snellen stroom af, zonder dat iemand het waagde zich te water te begeven. Bij dö brug gekomensprong een jongen van 11 jaar, zonder zich te bedenken, van de brug, die ecu aanmerke lijke hoogte heeft, iu den stroom en had het geluk het kind bij de haren te grijpen en te redden. Zulke daden van werkelijken moed worden bijna nooit naar waarde be loond. - Hevig is te Berlikum de strijd geweest om een predikant. De cónlessibneele dominé Kruijfvan Schillaard en de moderne dominé Wijt van lïeetsterzwaag hadden beiden hunne voorstandei s. Het getal der stemmen op den laatste uitgebragt was het grootste; hij werd dus gekozen. Do confesskmeelen protesteerden tegen een zeker getal stem men op den heer Wijt uitgebragt, doch het klassikaal kerkbe stuur verwierp het protest. Daarop zijn de Kruijfianen weerbarstig geworden, en uitten hunne verbolgenheid door harde woorden en wierpen bij avond bij modernen de gla zen in. De burgemeester heeft zich gedrongen gevoeld de zaak te onderzoeken, en men meent, dat de straatschenders reeds zijn ontdekt. De tijden der profeten zijn nog niet voorbij, getuige de voordragt of beschouwing dén 20 dezer in „Diligentia" te 's Hage gehóuden, door den oud O.I. Hoofd ambtenaar, den hr. J. Esser, o. a: beroemd door zijn trac- taatjes-kraam op de Haagsche kermis. Op gezag des bijbels, meende de hr. Esser dat de zegepraal van de rootïe re publiek in de naaste toekomst te verwachten was. Ander maal zou er eene Eva, althans ;/de vrouw", volgens het profetisch gezigt van dhr. Esser, opstaan om do volken te verleiden en de waarheid zou tussehen de ragt,er- linker zijde in de Maatschappij op'nieuw worden gekruist. Doch na deze herhaling van de Paradijs- en Kruis-gescliiedenis zou het Godsrijk volkomen over de wereld zegevieren Gelukkig voor den proleet zullen hij en zijn profetie, tegen den vervullingstijd der laatste, wel vergeten zijn. Een En^elsch blad meldt de" volgende koddige gebeurtenis Een hoer, die op sterven lag, wilde een testament maken ten voordeelo zijner vrouw. Terwijl men den notaris was gaan roepen, stierf de boer. Zijne vrouw weende zeer namelijk over het testament. Eensklaps krijgt zij een in vallende gedachte; zij loopt naar een huurman, en zegt al snikkende: David is gestorven op het oogenblik dat hij zijnen laatstcn wil zoude vaststellen. Gij zoudt mij de groot ste dienst bewijzen, indien gij zijne plaats wildet vervangen. De buurman maakte bedenkingen, doch zij haalde hem eindelijk over, door hem te'herinneren dat de notaris hem toch niet kende. John Jones, zoo heette de buurman, ging dan mede met de arme weduween legde zich in het bed van wijlen haarman, wiens lijk men in een kast verborg. De notaris, vergezeld van zijn getuigen, komt binnen. „Gi j wilt over uwe nalatenschap beschikken?" vraagt deze aan den te bed liggcnden buurman. De zieke hoest geweldig en vervolgens brengt hij met eene Iieesche stem een woord uif dat ja moet beteekenen. „Ten voordeele uwer vrouw „Ja" is liet antwoord van den zieke, „ten voordeele van mijne vrouw en van mijn vriend John Jones aan wien ik twee honderd pond sterling vermaak." Het spel was gespeeld. De vrouw durfde echter geen woord in te brengen, hoewel zij liever gehad had dat buurman die twee honderd pond sterling niet aan zich zeiven bemaakt had. DE GOUVERNEMENTS KOFFIJ-KULTÜUR OP JAVA. VIII. (Vervolg en slot van ons vorig nommer). Wanneer de staat zich van zijne kuituurzaak ont daan had, zouden de ambtenaren van een grooten last ontheven zijn. Het politie-wezen, dat vooral in de binnenlanden ellendig is, zou veel kunnen verbetereu wanneer de ambtenaren de handen wat ruimer hadden en van de statistieken, welke nu in het minst niet vertrouwbaar zijn, zou meer werk kunnen gemaakt worden. De bevolking zou inzien dat zij door het gou vernement bestuurd, doch niet geëxploiteerd werd, dat zeker het zeer geschokt prestige zou opheffen., De handel en nijverheid op Java, welke thans in zeer gedrukten staat verkeert, zou herleven en vele ongelukkige Europeanen die er nu als 't ware broo deloos zijn, zouden een nieuwen weg geopend zien om in hun bestaan te kunnen voorzien. Er is veel te doen op Java. Eene ganscke be volking moet worden opgeheven uit den staat van kindsheid waarin zij verkeert. Die pligt rust op de overheerschers. Beginne men die bevolking lang zamerhand te verlossen van het dwangjuk dat de nood van het moederland haar heeft opgelegd. Men zij billijk en regtvaardig vóór de verstandelijke ont wikkeling komt, opdat met deze laatste niet juist de ergernis ontsta over den toestand waarin men ge houden is geweest en welker onbillijkheid dan te eerder zal kunnen begrepen worden. Geen geroep van godsdienstige ontwikkeling der Javanen vóór dat wij onzen godsdienst tegen over hen hebben betracht. Moge het nieuwe ministerie ook de koffijzaak iu haar programma opnemen. Verandering is noodig. Men voere die in eer het te laat kan zijn. Ten slotte nog een woord naar aanleiding van Multatnli's jongste werkje, getiteld „nog eens vrije arbeid in Ned. Indie", hetwelk door het Dagblad van Zuid-Holland Gravenhage met instemming is behandeld. Multatuli gearmd met het Dagblad op de wandelingZeker eene vreemde verschij ning, doch alleen te verklaren uit de doorslaande bewijzen die Multatuli in zijn werkje levert, dat hij niet meer op de hoogte is van den tegenwoor- digen toestand in Ned. Indie. Het is eene onwaarheid dat vrije arbeid alleen mogelijk is door geknoei met de Hoofden. Multatuli ga naar Java en hij zal tot eene andere zienswij ze komen. Met de snelle gevolgtrekkingen, Multatuli eigen en waarvan men de oorzaak in zijn beroemden' Max Havelaar leest, zegt hij op pag. 68 van boven aangehaalde brochure„hoe menig millioen 'bleef „ongewonnen (door den vrijarbeider) omdat de Re- „sident (tegenwerkte), juistde bedoelde miliioenen „zouden dus wèl gewonnen zijn, indien de booze „resident had meegewerkt, wat ik bewijzen wilde." Is dit logisch Is er tussehen dat tegen- en mee werken nog niet een groote overgang of fussehending Volstrekte onzijdigheid wat kuituur en arbeid be treft Dit is den ambtenaren geboden noeh mee- noch tegenwerking! Dat verlangt de vrij-arbeider en dan zal hij slagen want de vatbaarheid der bevolking voor vrijen ar beid is voor iemand die het tegenwoordig binnenland heeft leeren kennen buiten twijfel. En Multatulïs vrees, dat bet dan wordt*, „go ahead, „puinhoopen, (ijken, vuur hier, brand daar, never „tnind, trappers, backwoods hoerah" is in vollen ernst belagchelijk, want hij heeft eenvoudig een paar kleinigheden over 'het hoofd gezien, nl.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2