1871. .A* 17. Vrijdag 24 February, jaargang. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advei'tentiën worden it 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels it 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BINNENLANDSCHE SERIGTEftl. GOES23 Februarij 1871. Men leest het volgende in het Weekblad van hét Regt: „De Nieuwe Goessche Ct. is zeer ontevreden over de circulaire over de preventieve gevangenis, waarin zij meent te vinden eene onverdiende blaam op en eene verdachtmaking van de regterlijke magt, om dat in de meening, dat de bezwaren tegen de toe passing der préventieve gévangenis dikwerf niet on gegrond zijn ligt opgesloten de beschuldigingdat de regterlijke magt roekeloos met de toepassing omspringteene ongewenschte zucht naaf cen tralisatie omdat het eene poging is om de wet welker toepassing aan den regter is overgelaten, te doen toepassen naar het oordeel des ministers; en eindelijk eene hoogstwaarschijnlijk vruchtelooze inmenging, omdat het te voorzien is, dat de regterlijke ambtenaren hunne zelfstandigheid genoeg zullen weten te bewarenom hunne overtuiging niet te wijzigen naar de wenschen des ministers: Ons komt het voor, dat do bezwaren van de Nieuwe Goessche Ct. welligt eenigen grond zouden kunnen hebben, indien de circulaire gerigt was aan de eigenlijke regterlijke magt, aan de hoven en regtbanken, die g'eene wenken en vermaningen, veel minder lessen en bevelen, van den minister te ontvangen hebben. Maar hetzelfde geldt niet voor de ambtenaren vau het openbaar ministerie, tegen wie de circulaire spreekt, die staan onder de regtstreeksche bevelen van den minister, en die zeker niet verpligt zijn hunne over tuiging te wijzigen; maar die wel verpligt zijn hunne handelingen eu de vervulling hunner ambtspligten in te rigten naar de voorschriftendie hun door de regering gegeven worden. Is dat nu centralisatie dan is het de centralisatie der wet op de regterlijke organisatie, diev eenvormige toepassing wil der wet, ook door de verschillende ambtenaren van het één en ondeelbaar openbaar ministerie, onder het toezigt van de regering, wier vertegenwoordigers zij zijn. En wat is nu de groote zonde van de circulaire P- Zij noodigt de procureurs-generaal uit om zooveel be staanbaar is mede te werken, dat de toepassing der preventieve aanhouding niet ligtvaardig plaats vindt. En, groote woorden van verdachtmaking daargelaten, dat men met de toepassing van dat gevaarlijk middel bij ons veel te ver gaat, dat men er gebruik van maakt buiten de gevallen van onvermijdelijke nood zakelijkheid de Nieuwe Goessche Ct. zal het mis schien niet wetenmaar er is inderdaad niemand die de wet en de praktijk kent en die daaraan twij felt. De vrees eindelijk van de Nieuwe Goessche Ctdat het toch niet helpen zal, omdat men er zich niet aan storen zal, en dus niet zal medewerken, dat de toepassing der préventieve gevangenis niet ligt vaardig plaats vindtkunnen wij ook niet deelen. Daargelaten toch, dat de ambtenaren van het open baar ministerie zich er aan moeten storen volgens de wet, hebben .wij betere verwachting van onze par ketten dan de Nieuwe Goessche Ct.; en wij zien dan ook niet in dat zij niet zeer gaarne zullen willen medewerken om te waken tegen eene ligtvaardige toepassing die de wet zeker niet wil en die zij zeker ook niet willen. Nu is het daarom wel vol komen waar, dat men de regtbanken niet dwingen kan om niet-ligtvaardig te zijn; maar even waar is, dat er geene reden bestaat om aan te nemen, dat zij den billijken wensch van den minister niet zullen deelen, en dat het in den aard der zaak ligt, dat de ambtenaren van het openbaar ministerie, zoo zij al niet te beslissen hebben, echter op den gang dei- instructie van' strafzaken een gewigtigen zedelijken invloed uitoefenen. De ondervinding leert dan ook, dat de préventieve gevangenis, indien zij niet gere- quireerd wordt, zoo al ooit, dan toch hoogst zeld zaam wordt bevolen. De Nieuwe Goessche Ct. be looft 'den minister als prijs voor zijne circulaire de „hosanna's der radicalen Het kan wel zijn, van zulke dingen hebben wij geen verstand. Wij weten zelfs niet, of de minister daarin eene kleine schade loosstelling zal vinden voor het anathema der ja van wie Nu, in ieder geval van de Nieuwe Goessche Ct De N. G. C., dis zich tot verdedigster heeft op geworpen van het beruchte strooibiljet aan »Eenige leden der Herv. gemeente te Goes", waaraan Jhr. Pompe zijne verkiezing tot lid der prov. stalen te danken heeft, died het voorkomen als of zij in den liberalen heer van Limburg Brouwer een bondge noot had gevonden. In haar no. van 27 Januarij 11. zeide zij »Op onwedersprekelijke wijze toont »deze aan, dat al dat gescherm, ook door het s Vaderland over laster'' eu profanatie" enz slechts daaruit voortspruit, dat zij die dit schrijven, kennelijk de questie niet begrijpen, of, uit het meten" met twee maten." Hoe zeer de strekking van het door den heer v. Brouwer over het bedoelde schotschrift uit gesproken oordeel daarbij is vervalscht, blijkt uit: De Spectator' vin 18 dezer, waarin die heer in antwoord op eene op zijn schrijven gemaakte op merking, het volgende schrijft »Ik wil overigens gaarne toegeven, dat eene lasterlijke bedoeling" in de hier bijzonderlijk geïncrimineerde uitdruk- »king l) zeker niet te miskennen valt. De leden van de tweede kamer der staten-ge- neraal zqn opgeroepen om te vergaderen op Dings- dag 28 Febr. a. s.ten drie uur. In verband met de heersehende epidemie zouden, naar men verneemt, de gewone garnizoens-verplaat- siiigen dit jaar met Mei niet plaats hebben. Door de Dordrechtsche-sWereeniging tot bevor dering der volksgezondheid" is een adres gerigt aan den minister van binnenlandsche zaken, en bij af schrift gezonden aan de leden der Tweede Kamer, behelzendeop daarbij aangevoerde gronden het verzoek om indiening eener wet, waarbij de koepok inenting voor iederen burger van den staat voor taan verpligtend wordt gemaakt. De berigten omtrent den toestand van den oud- minister de Waal luiden steeds gunstig en men mag zijne volkomene herstelling te gemoet zien. In onze gemeente bepaalt de pokziekèe zich tot heden gelukkig slechts bij een geval, dat reeds eeuige weken geleden is ontstaan in een gezin waar, naar men zegt, iemand uit Breda had ver toefd. Sints zijn er geene nieuwe gevallen bij gekomen. Onder alle standen der maatschappij, of liever onder alle burgers dezer gemeente, wordt een zeer ruim gebruik gemaakt van de vaccine en revaccine, hetgeen men mag beschouwen als een bewjjs dat hier) althans tegen de vaccine, de zoogenaamde ge moedsbezwaren wijken. Ook het gemeentebestuur is ijverig in de weer geweest om de noodige voor zorgsmaatregelen toetepasseu. Bij het heropenen der vaart is het echter niet te ontkennen, dat er meerder gelegenheid is tot overbrenging der besmetting en daarom worden zij, die de revaccine nog hebben nagelaten, nog aangespoord om zich zeiven en hunne medebur gers niet noodeloos in gevaar te stellen. Gedurende de afgeloopen week zijn te 's Gra- venhage 287 gevallen van pokziekte aangegeven. Het getal van hen, die bij den burgelijken stand in dat tijdvak als aan die ziekte overleden zijn aangegeven bedraagt 77. De aangifteh van nieuwe gevallen waren dus eenigzins hooger dan in de vorige week, toen zij tot 270 geklommen waren maar het sterftecijfer, in de vorige week 103, was aanmerkelijk lager. Men schrijft uit Wolfaartsdijk 20 Februarij Gelijk in het begin dezer maand uit het na burige Wilhelminadorp twee personen naar Noord Amerika vertrokken zijü, zoo zullen er ook twee van hier aan het einde dezer week met gunstig: o o vooruitzigt derwaarts op reis gaan. Daarentegen verwacht men in het voorjaar van daar terug een paar gehuwden die ons voor anderhalf jaar ver- De uitdrukking in het strooibiljet voorkomende luidt: „Kiezer», wanneer gij de onderscheidene onderteekenaars van „de advertentie ten behoeve van den lieer De Kanter, kendet „in hun godsdienstig leven, zoo zoudt gij geen vertrouwen „stellen in hunne aanbeveling," enz. lietenen die zich in hunne verwachting bedro gen hebben gezien. Sedert het laatste berigt is het water te 's Her togenbosch voortdurend blijven vallen, zoodat de stad, wat de huizen en straten betreft, weder wa- tervrij is, doch de meeste kelders staan nog diep ondereen ander inconvenient is, dat op vele plaatsen, waar het water gestaan heeft, men geen gas kan bekomen. Hoewel de petroleum in die wijken thans veel dienst doet, is dit voor fabri kanten en niet minder voor de werklieden zeer nadeelig. De directie der gasfabriek is intusschen in de weer om de verlichting weder in orde te brengen. Den 19 Febr, heeft te Moerdijk een matroos van de stoomboot der Grand Central Beige in een twist een zijner kameraden met een mes doodgestoken. De dader is gevat. Bij het ingesteld geneeskundig onderzoek bleek het, dat het hart was getroffen. De heer L. F. Verwilghen uit Hulst, na een veel jarig verblijf te Parijs dezer dagen in het Vader land teruggekeerd, heeft omtrent het beleg der stad bijzonderheden medegedeeld, die volkomen overeenstemmen met hetgeen daaromtrent reeds uit andere bronnen is medegedeeld. De nood moet er boven alle beschrijving zijn geweest. Het brood dat er van 20 tot 31 Januarij werd genuttigd en waarvan men dagelijks slechts een ration van 300 grammen, (wigtjes) tegen 10 centimes kon bekomen, bevatte op de 100 deelen, 14 deelen ongebuild meel, 14 aardappelmeel, 12 grove en fijne zemelen, 24 gemalen haver, 31 rijst, en vijf deelen gemalen erwten en duiveboonen. Gedurende ru:ni twee maanden ontving elk persoon 80 gram men paardenvleesch voor drie dagen. In den laat- sten tijd werd dit, wegens gebrek aan brandstof, zelfs raauw genuttigd. Een rat gold 4, een pond honden vleesch 47s, kattenvleesch frs. Onze berigtgever betaalde eens een aardappel met 75, een peen met 90, een knol met 80 centimes, een pond afval van koolbladeren 6 frs, een pond worst uit darmen zamengesteld kostte 47s fr. Ve len maakten jagt op honden, door ze met suiker te lokken, en bedongen dikwerf 80 frs, per stuk. De Jardin d'Acclimation is geheel uitgeput. Bij het toebereiden der armzalige groenten be diende men zich van paardenvet 't was eene afschuwelijke spijs. Het gebrek der levensmiddelen werd op 't laatst zoo groot, dat men reeds begonnen was, de paarden te slagten, voor het vervoeren van lijken bestemd. Wijn was er nog in overvloed, maar, tengevolge van vervalsching, zeer slecht van hoedanigheid. Vcor de armen werd inzonderheid zorg gedragen, beter dan voor de minder behoeftigen. Het sterfte cijfer dat in Parijs gewoonlijk 2 a 3000 per week bedraagt, klotn in de laatste 6 weken van 5 tot 6000. Bejaarden en jonge kinderen zijn er ge noegzaam niet meer. Vooral de pokken hebben eene geweldige verwoesting aangerigt. Wegens de buitengewone sterfte was nien van stadswege niet bij magte doodkisten voor vreem delingen en behoeftigen te bezorgen. Deze lijken werden slechts in een laken gespeld en de£ nachts met 20 a 30 tegelijk op een rijtuig geladen en zoo in één transport naar het kerkhof gevoerd. Alleen zij, wier betrekkingen er zelf in voorzien hadden, werden in kisten ter aarde besteld. (Het Hulsterblad. Daar de conservatie van Mond en Tanden volgens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nut tig is voor de gezondheid van den mensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrijwaart, moet men het als pligt beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste succès bekroonde ANATHE- RIN-MONDWATER van Dr. popp te Weenen, aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtic? en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, mond- zweren, bederf in den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel „.tegen alle inond- ziekten is. Opwekkend, verfrisschend, den adem

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1