1871. M 16. Dingsdag' 21 Februarij 58ste jaargang, BEKENDMAKINGEN op Donderdag den 23 Februarij 1871, AFGRAVEN VAN DEN WAL AGHTEE DE WIJNGAARDSTRAAT. resterende afgraving van de WAL achter de Wijngaardstraat, "posterijen. VERTREK DER LANDMAIL. De s Gravenpoldersche Straatweg. binnenlandsche berigten. GOESSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1, Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Bij dit nummer wordt verzonden een Bij blad, inhoudende het verslas van het ver handelde in de asittins van den gemeenteraad alhier, op Vrijdag den Pehr. 1§S50. van het Gemeente-bestuur. OPENBARE VERGADERING van den G es M Si SIN T Si- St A A Si te GO SIS, ten raadhuize aldaar, des avonds ten 8 ure. PUNTEN TAN BEHANDELING: 1. Benoeming van een secretaris-penningmeester bij het burgerlijk armbestuur. 2. Idem bij het bestuur van het gasthuis. 3. Voorstel van het bestuur van het gasthuis tot verhoo ging der jaarwedden van sommige suppoosten. 4. Verordening ingevolge art. 178 der gemeentewet. 5. Vergrooting der bewaarschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES bren gen ter openbare kennis, dat op Woensdag den 23 jFebrna rij a. s. des namiddags ten 2 ure, ten raadliuize alhier, de aanbesteding zal plaats hebben van de nog als zijnde de aannemer van dat werk, op diens verzoek, door den gemeenteraad ontslagen. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing ter secretarie van de gemeente tusschen des voormiddags 9 en des na middags 2 ure. Goes, den 18 Februarij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Ho otllelij lee Omslag en Belasting- op tie Honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, bren gen hiermede ter openbare kennis, dat de Kohieren t an den HooJ'de li} ken Omslag en der Uelasling op de Honden, voorioopig zijn vastgesteld en ter secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zullen liggen van af den 20 Februarij tot en met den 6 Maart aanstaande, ge durende welken tijd de bezwaren tegen de kohieren, op ongezegeld papier, bij den raad kunnen worden ingebragt. Goes, 18 February 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Levering van Plantsoen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES noodi- gen de Boomkweekers en Tuinlieden uit, diegenegen mog- ten zijn PLANTSOEN TE LEVEREN voor het voetpad over den Dam door de Vest, nabij den stationsweg, om op D ingsdag den 21 dezer, des namiddags ten 5 ure op het terrein te komen, alwaar aanwijzing zal worden ge daan van den aanlegterwijl de opgaven van prijs worden ingewacht vóór den daaropvolgenden dag, des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize alhier, zullende alsdan de opdragt tot levering geschieden. Eene opgave van het benoodigde plantsoen ligt ter secre tarie voor een ieder ter inzage. Goes, den 20 Februarij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via T R IE S T 22 FEBRUARIJ. BRIN Dl SI, 24 FEBRUARIJ. per eerste trein naar Roosendaal. De belanghebbenden bij den 'sGravenpolderschen straatweg bebben niet veel voorspoed op hunne pogingen om voorziening in hunne regtmatige grie ven te erlangen. Heeds in October des vorigen jaars adresseerden zich een honderdtal ingezetenen uit het zuidelijk gedeelte van Zuid-Beveland -aan gedeputeerde sta ten van Zeeland, met verzoek, dat zij maatregelen zonden nemen om den weg in bruikbare» staat te brengen. Gedeputeerde staten schijnen daarvan echter niet veel notitie te hebben genomen; al thans tot heden toe ontvingen de adressanten zelfs geen antwoord op hun verzoek. Onlangs wendden de belanghebbenden zich tot Z. M. den koning oin voorziening, vermits hun adres aan gedepu teerde staten zonder eenig gevolg bleef. De mi nister van binnenlandsche zakenin zoo verre beleefder dan gedeputeerde staten, gaf ten minste, namens den koning een antwoord op dit verzoek, doch voor het overige zijn de adressanten door dat antwoord niet zeer gebaat. De minister ver wijst hen naar gedeputeerde staten, op grond, dat bij kon. besluit van 13 Maart 1821, de 's Gra- venpolderache straatweg is verklaard te zijn een groote weg der 2e klasse en dat bij art. 4 van dat besluit het onderhoud dier groote wegen aan de staten der provinciën is opgedragen. Het antwoord des ministers bevat niet veel nieuws voor de adressanten, die dit reeds uit het koninklijk besluit van 14 Junij 1870 hadden ge leerd, doch de strekking van hun adres was juist om voorziening te vragen tegen de houding door gedeputeerde staten in deze^zaak aangenomen, die den weg eenvoudig laten liggen en niet eens de moeite doen om aan de belanghebbenden mede te deelen, waarom zij hun beklag onverhoord laten. Het is te hopen, dat er eindelijk eens een onzer vertegenwoordigers in de provinciale staten re kenschap van de handelwijze van gedeputeerde staten zal vragen. Bij kon. besluit van 14 Junij 1870 werd be slist dat niet de gemeente Kloetinge met het onderhoud belast was; juist op grond dat dat on derhoud bij kon. besluit van 1821 aan de Pro vinciale staten was opgedragen. In weerwil hiervan, laten gedeputeerde staten èn de zomervergadering in Julij èn de najaars vergadering in November voorbijgaan, zonder met een enkel woord van deze beslissing aan de pro vinciale staten mededeeling, of eenig voorstel te doen en er schijnt omgekeerd ook geen enkel lid der staten den lust of den moed gehad te bebben, gedeputeerde staten over de zaak, die van alge- ineene bekendheid iste interpelleren. En wat zal nu het gevolg zijn Als er eindelijk eens handen aan het werk worden geslagen, zal de weg, door gemis aan onderhoud gedurende 3 a 4 jaren, zoodanig zijn achteruitgegaan, dat de herstelling driemaal zoo veel zal kosten, als het geval zoude geweest zijn, indien men dadelijk de vereischte voorzieningen had genomen. Men duide het ons niet ten kwade indien wij dit eene zonderlinge wijze vinden van behartiging der provinciale belangen GOES, 20 Februarij 1871. Uit het verslag over de opbrengst van de ver schillende telegraafkantoren in Nederland, voorko mende in de Staatscourant van 17 jl., ontleenen wij, dat hebben opgebragt, de kantoren: binnenl. verkeer, internat, verk. totaal. Goes: f 1520,20 186,41 ƒ1706,61 Hansweert: - 543,524 - 162,07 - 705,594 In de Staats-Courant van jl. Donderdag is op- genonien een uittreksel van_de verslagen der com missie in 1870 belast met het afnemen van de eind-examens der hoogere burgerscholen. Omtrent Zeeland ontleenen wij daaruit het volgende: De kennis van wiskunde gaf tot tevredenheid aanleiding; in de stel- en nog meer in de meet kunde werd voldoende of meer dan voldoende ken nis getoondin goniometrie en trigonometrie en vooral in de beschiijvende meetkunde waren zeer goede vorderingen gemaakt. Bij de meestem was de kennis in de werktuig kunde voldoendehet mondeling examen was ech ter beter dan het schriftelijkdat bij verscheidenen nog al te wensehen had overgelaten. Het examen in de natuurkunde maakte over het algemeen een goeden indrukal mogten dan ook de opgegeven vraagstukken door geen der candi- daten volledig zijn opgelost. Bij de examens in de scheikunde voldeed de meerderheid der candidaten zeer wel. Gelijke ver klaring geldt voor het examen in natuurlijke his torie. De kennis der geologie van Nederland was evenwel gebrekkig. Het onderzoek in kosmograpkie voldeed zeer wel, en gafgeene aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Bij het meerendeel leverde het examen in de geschiedenis voldoende uitkomstenminder bevre digend was de kennis der geschiedenis onzer ko loniën en van de gebeurtenissen sedert het tijdperk der eerste Fransche omwenteling. Ook schoot de kennis van jaartallen nog al eens te kort. De kennis der aardrijkskunde werd middelmatig bevonden; de staatskundige aardrijkskunde leverde minder gunstige uitkomsten de kennis van ethno- graphie was over 't algemeen voldoende. Bij het examen in de gronden der gemeente-, provinciale- en staatsinrigting van Nederland, waren de antwoorden vrij voldoende. De kennis van staatshuishoudkunde gaf aanleiding tot tevredenheid. Omtrent het boekhouden en de warenkennis werden gunstige resultaten verkregen. Yan de examens in de talen gaf dat in de Nederlandsche taal de beste uitkomsten. Stijl, taal en inhoud der opstellen waren goed; de kennis der letterkunde voldeed niet aan billijke verwachtingen. Over het Fransch viel niet te roemenmet uit zondering van een enkel, waren de opstellen zwak en onbeduidend en met verscheidene taalfouten. De meeste candidaten hadden groote moeite om zich eenigzins verstaanbaar in die taal uittedrukken. De kennis van letterkunde was gering en opper vlakkig. Gunstiger was de uitslag van het examen in het Duitschschoon enkelen de grammatica in den laatsten tijd wat verwaarloosd schenen te hebben. Het Engelsch was weder minder bevre digend: de kennis van gramatica was over't alge meen voldoendeinhoud en stijl der opstellen waren met uitzondering van ééndat bijzonderen lof ver diende, redelijk. De letterkundige kennis, vooral van den laatsten tijdliet bij enkelen te wensehen. In het teekenen hebben allen voldaanop een enkele uitzondering na, toonden allen bedrevenheid in het teekenen naar de natuur. Uit goede bron verneemt men, dat dhr. de Waal werkelijk bij de gemelde spoorwegramp tegenwoor dig was en in het aangezigt zwaar is gekwetst. Uit het eene oog is een stuk glas gehaald van 11 centimeter. Nogtans bestaat er hoop dat het licht behouden blijft. De lijder geniet eeue-zorgvuldfge verpleging in het hospitaal.té Toulon. Ter teregtzitting van Vrijdag 17 Februarij jl. heeft de regtbank alhier den heer commissaris des konings in Zeeland qq. niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering tegen ambachtsheeren van 'sHeer Arendskerke, tot onteigening ten algemeenen nutte ten behoeve van den spoorweg van Goes naar Mid delburg enz., van eenige perceelen schor, liggende in het Sloe teg^n den Jacobs-polder. Terzelfder zitting heeft de officier van justitie ge concludeerd in de zaak van den staat der Neder landen tegen mr. C. N. Snouck Iiurgronje qq., be treffende het regt van tiendheffing in den Onrust polder (N.-Bev.) hetwelk de staat beweert te be zitten de conclusie strekte tot ontzegging van den eisch; bij den aanvang zijner conclusie gaf de officier te kennen, dat in den laatsten tijd vele en velerlei geschillen aan het. oordeel der regtbank waren on derworpen en dat wanneer andermaal een nieuw ontwèrp op de regterlijke indeeling het licht mogb zien en deze regtbank daarop niet mogt voorkomen,

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1