BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. betaald of 31 pet. minder per hoofd. Ware de toegenomen bevolking in 1864 in staat geweest zooveel optebrengen als in 1846, dan zou het be drag der belastingen zijn gestegen tot48,923,280, of ongeveer met 16,000,000 zijn toegenomen. Duidelijk bewijs dat, hetgeen meer in Oostersche landen wordt waargenomen, de bevolking bedui dend vermeerdert maar dat hier tegelijkertijd de welvaart, het productief vermogen van den in lander beduidend is afgenomen, hetgeen nog dui delijker bevestigd wordt door de vermindering van het zoo noodige zoutverbruik dat in 1S46 was 42 cents per hoofd en in 1864 daarentegen 37 cent. We gelooven dat het bovenstaande voldoende mag worden geacht om te doen uitkomen van welk overwegend belang eene flinke hervorming van het belastingstelsel in Indië is. Dat van het tegenwoordig bewind geene andere rigting te verwachten is; dat het ook in dat opzigt aan de wenschen der koloniaal-liberalen zal voldoen, het punt is bij ons uitgemaakt wan neer wij alleen maar letten op de hoofdpersonen waaruit het bewind is zamengesteld. Zij hebben door hunne medewerking; hetzij als ministers of kamerleden, tot de agrarische wet en tot de trapsgewijze opheffing der suikercultuur, als 't ware zich zedelijk verbonden tot verbete ring van de belastingen; en dat, tegen 't tijdstip waarop dit geschieden moet, een financieel man als de heer van Bosse met de portefeuille van ko loniën belast is, kan inderdaad als een dubbel voordeel beschouwd worden. Met regt mag dan ook van dit ministerie wor den tegemoet gezien het vierde punt dat wij wenschten te doen uitkomen de hervorming van het belastingwezen in Indië. GOES, 13 Februarij 1871. De haagsche correspondent van de Indêpcndanee deelt mede, dat de heer Thorbecke met het vol gende programma zal optredenhet belastingstel sel, de landsverdediging, de koloniale politiek en de herziening der kieswet. Gelijk wij vroeger meldden was een der eerste maatregelen van den nieuwen minister van justitie, nl. zijne aanmaning aan de regterlijke magt om de preventieve gevangenis niet dan spaarzaam toe te passen met ingenomenheid vernomen. De N. Goessche Ct. denkt er echter anders over. Dat blad, hetwelk naar men zegt in relatie staat met leden van onze regtbank, (en het dus het best vreten kan) noemt die aanmaning «ongewenschte centralisatiezucht", zegt dat dezelve een onverdien den blaam werpt op de regterlijke magt" en »een hoogstwaarschijnlijk vruchtelooze inmenging' is. Wij dachten in onzen eenvoud dat er herhaal delijk klagten waren gehoord over de zeer ruime toepassing die er van de preventieve gevangenis in Nederland werd gemaakt en dat ieder weldenkende de aanbeveling tot voorzigtigheid door den minister daarom met vreugde zou vernomen hebben. Wat dan ook de G. Ct. over het onderwerp schrijft is van dien aard dat onze denkwijze over die zaak volstrekt niet geschokt is. Die centralisatiezucht bestaat, volgens de N. G. Ct. in 's ministers pogen om de toepassing der pre ventieve gevangenis in zijn geest en niet in die der regtbank te doen plaats hebben en dit noemt die courant tegelijk eene inmenging. Nu vermeenen wij, dat een verantwoordelijk mi nister van justitie volkomen het regt heeft om zijne interpretatie van de wet te doen kennen en dat dit eene inmenging is die allezins billijk, ja zelfs nood zakelijk is. En wat de centralisatiezucht aangaat is het niet wel aan te nemen dat de regters en de ambtenaren van het openbaar ministerie een ander gevoelen hebben omtrent deze zaak dan de minister en zouden meenendat de voorloopige gevangenis wèl ligtvaardig moest worden toegepast. Is bovendien eene aanbeveling als door den mi nister is gedaan een «onverdiende blaam" voor de regterlijke magt Moet men hier denken aan eigen gevoeligheid ofovergroote partijdigheid omdat 'tweder een liberaal minister is die eene zaak van menschelijkheid en regtvaardigheid wil uitgevoerd zien Als een staaltje hoe de vrijheid van het ker kelijk beheer hier ter stede door de betrekkelijke commissie wordt opgevat, deelen wij het volgende stukje mede, hetwelk wij overnemen uit de N. G. Ct. van jl. Vrijdag. «Gisteren avond had de stemming plaats der stembevoegde manslidmaten, over het ontwerp-reg'ie- ruent van het beheer over de kerkelijke goederen der Ned.'herv. gemeente alhier. In den aanvang der vergadering had er eene vrij langdurige be raadslaging plaats, over de vraag of er in die vergadering over de bijzondere artikelen beraad slaagd of alleen gestemd zou worden. Ofschoon zoodanige beraadslaging mei aandrang gevraagd werd door twee daar aanwezige leden, meende de voorzitter der commissie tot ontwerpen van dat reglement het te moeten ontraden. 1°. Om het tijdroovende van zulk een debat, daar hij voorzag dat de behandeling van het ontwerp dan al ligt 3 of 4 avonden zou vereischen, wat hij voor eene vergadering als deze ondoenlijk achtte; 2°. omdat een ieder die eenig bezwaar had tegen het ont werp, bij het toezenden van dit, door de commis sie was uitgenoodigd die bezwaren aan haar te kennen te geven, terwijl de commissie toen reeds haar voornemen te kennen gaf de ingekomen be zwaren, bij het behandelen van het artikel waarop zij betrekking hadden, aan de vergadering te zullen mededeelen te gelijk met de redenen waarom de commissie zich al of niet er mede vereenigde. Hier door was dus ieder in de gelegenheid gesteld om zijne bezwaren mede te deelen, en was eene herha ling dier grieven overbodig?3°. omdat ook in andere gemeenten geene debatten hadden plaats gehad, evenmin als toen de stembevoegde manslidraaten hier ter stede, verleden najaar te stemmen hadden over de al of niet goedkeuring van het reglement, ontworpen door het algemeen collegie van toezigt; ook toen waren alle debatten verboden, en hadden de lidmaten alleen met voor of tegen te stemmen. Met nagenoeg algemeeue stemmen werd toen be sloten geene beraadslagingen te houden. Nadat de commissie alle ingekomen bezwaren bij de betrok ken artikelen had medegedeeld en weerlegd, of naar aanleiding er van, eenige wijzigingen had voorge steld, werd ten slotte het ontwcrp-reglement met algemeeue stemmen goedgekeurd." Dit stuk behoeft geen commentair. Alleen zij opgemerkt dat van het groote getal lidmaten slechts een zestigtal was opgekomen, om, met uitzondering van een 2- of 3tal, van hunne buitengewone volg zaamheid tegenover de vrijheid voorstaande? com missie blijk te geven. Wij kunnen thans met zekerheid berigten, dat de Stoomboot Zuid Beveland geheel ingerigt tot goederenbootbij open water onmiddelijk in de vaart zal komen en nu reeds te Rotterdam in la ding ligt. De dienst zal gedaan worden tusschen Rotterdam, Zierikzee en Goesvice versa en wel tweemaal 's weeks waarschijnlijk op de volgende dagen Zaturdag avond of Zondag morgen en Woensdag avond of Donderdag morgen van Goes. Dingsdag en Vrijdag van Rotterdam. In eene bijeenkomst met de commissie uit be langstellenden in de stoombootdiensthebben de heeren Vericeij Co. te kennen gegeven, dat de tarieven van de nieuwe dienst iets hooger zullen zijn dan vroeger, aangezien het eene bepaalde on mogelijkheid is om voor de tegenwoordige vracht- prijz m te blijven varen. Tarieven en afvaartlijsten zulk n spoedig worden bekend gemaakt. Gisteren avond werd er weder eene volksvoorle zing gehouden. Als sprekers traden op de heeren P. J. P. Vermeulen, die de Steenkolen behandelde, en Mr. M. J. de Witt IJamerdie Socialisme en com munisme tot onderwerpj zijner toespraak had geko zen. De vereeniging voor volksbelangen, zoo werd aangekondigd, had pbn, de volks-voorlezingen nu weer geregeld om dc veertien dagen te doen plaats hebben. Men schrijft ons uit Kruiningen De Harmonie Eendracht maakt macht" gaf 11. Vrijdag wederom een concert in de gemeente-school alhier. De strenge koude en het zeer ongunstige weder in aanmerking genomen, was de opkomst talrijker dan men zich had durven voorstellen. Den directeur den heer II. Baarens, komt lof toe voor de moeite die hij zich weder heeft getroost om ons een genoegelijken avond te bezorgen. De meeste stukken werden door de Harmonie zeer goed uitgevoerd, vooral Die wacht am Rhein". o C3 Ook de zangstukjes, die eene aangename afwisse ling aanboden, vonden onverdeelden bijval en de komische vooidragten wagendoor de wijze waarop zij werden uitgevoerd, allezins geschikt het publiek in eene vrolijke stemming te houden of te brengen. Het kluchtspel, dat tot slot werd opgevoerd, is mede bijzonder goed gespeeld. Ook hun, die schoon elders wonende, zoo belangeloos en welwillend hebben medegewerkt om ons dien genoegelijken avond te verschaffen, brengen wij openlijk daar voor onzen dank. In den Gemeenteraad van s Hertogenbosch is op voorstel van Burgemeester en Wethouders goed gevonden ter gelegenheid van de ophanden kar- navalsdagen de ingezetenen bij publicatie te waar schuwen tegen het dragen van vreemde oude kleeding, costumesmaskersenz., die doorgaans bij zooda nige gelegenheid van buiten af worden aangevoerd en smetstof van aanstekelijke ziekten kunnen be vatten ook om societeithouders en allen die ge maskerde bals geven, uit te noodigen om zooda nige kleedingstukken costumes en maskers in hun ne localen ter verhuring niet toe te latenvoorts om tegen buitensporigheden te waarschuwen. Bur gemeester en Wethouders houden zich overtuigd dat zoodanige waarschuwing meer zedelijken invloed zal hebben dan. erna streng bevel tegen het houden van vasten avond. De oude schouwburg, te Duinkerken, die sedert eenigen tijd als kiuidfabriek gebruikt wordt, is den 7den dezer omstreeks 9 ure, in de lucht gespron gen, cp "het oogenblik dat daarin 120 personen, meerendeels gehuwde en jonge meisjes werkzaam waren. Heden namiddag waren reeds meer dan 20 lijken uit de puinhopen gehaald, alsmede een groot aantal gekwetsten, meest allen in deernis- waardigen toestand. Het spreekt van zelf, dat de nieuwsbladen zich in de laatste dagen alleen hebben bezig gehouden met de verkiezingen voor de constituante in Frank rijk. De uitslag daarvan is nog niet in zijn geheel bekenden het is dus onmogelijk het definitive resultaat mede te deelen. Uit wat ter onzer kennis kwam blijkt intusschen dat de monarchalen en republikeinen (van deze laatsten zoowel de gema tigden als de ultra's) in de vergadering hare ver tegenwoordigers zullen hebben. De heeren Thiers, Trochut, Favre, Gambetta en eenige anderen zijn niet in 2 of 3, maar in 10, 12 en meer districten geko zen. Of er eene herstemming zal plaats hebben weet men nog nietdoch als men in aanmerking neemtdat de vergadering a. s. Woensdag moet bijeenkomen en de wapenstilstand reeds op a. s. Zondag eindigtzal dit wel onmogelijk zijn. Men verwacht in de zitting der constituante dan ook geene uitgebreide discussien, want na het on derzoek der geloofsbrieven zal er naauwelijks tijd overig zijn voor de behandeling der vraag of men den oorlog zal voortzetten, of de vredesvoorwaarden van Duitschland zal aannemen. Doch niettegen staande dat gebrek aan tijd, spreekt men toch al over verscheidene onderwerpen, die op de agenda der bijeenkomst zouden geplaatst zijn. Dat Gam betta geen zitting zou willen nemen, gelijk eerst ver haald werd is niet bevestigd geworden. De ex- minister van binnenlandsche zaken en van oorlog zal gewis deze gelegenheid niet van de hand wijzen, om aan zijn vol gemoed lucht te geven en een har telijk woord te spreken over de driestheid van het voorloopig bewind te Parijs, dat zijn uitsluitings decreet durfde vernietigen. En toch, nog daarge laten, of het decreet van Gambetta op zich zelf niet de vernietiging verdiende, welke het voorloopig be wind daarover uitsprak, werd zij door de omstan digheden dringend gevorderd. De bevolking dei- hoofdstad kon of durfde de echtheid van Gambetta's stuk niet gelooven, zoodat liet niet in den smaak des volks viel. Maar de toorn van graaf von Bis marck, toen hij kennis met het stuk maakte, gebood noodzakelijk de intrekking of buiten werking stel ling. De graaf toch gaf last, onmiddellijk de pro- viandtring van Parijs te staken, en daar nu al de rijksmagazijnen ledig waren zoodat er nagenoeg- geen brood meer in de belegerde veste was, moest het bestuur wel eene poging wagen, om den toorn te doen bedaren. De heeren Faore, Picard, Pelli- tan en Emmanuel Arago begaven zich naar Parijs en deelden den bondskanselier mede, dat het decreet vernietigd wasen hiervan in het Journal Ojjicicl aankondiging zou geschieden. Von Bismarck gaf hierop bevel dat met het zenden van levensmiddelen kon worden voortgegaan. Hoe over de handelingen van Gambetta en de delegatie te Bordeaux geoor deeld wordtblijkt overigens uit de taal der dag bladen. Het Journal des Débats noemt ze waanzin, en zegt o. a.«Voortaan moet men dien lieden het dwangbuis aandoen zij zijn een openlijk gevaar." Men koestert alle hoop dat de vrede tot stand zal komen. Zelfs liep er deze week te Parijs een geiucht, dat mes het reeds eens was over den toekomstigen gebieder in Frankrijk en dat een der prinsen uit het huis Orleans de meeste kans van slagen had. Dit gerucht werd versterkt dooi de mededeeling uit Brussel on Antwerpen, dat Favre daar was aangekomen, om een onderhoud met een dier prinsen te hebben. Hoe ongeloofelijk dit berigt ook scheen, vond het toch in den beginne eenigen im<-am>; doch het bleek spoedig valsch te zijn. Niet de minister Jules Favre, maar de koopman Jules Favre uit Muhlliausen was te Brussel aangekomen en bij de gelijkheid van naam had men aan die komst een politiek doel vastgeknoopt. Volgens de Parijsche Patrie zal de constituante dadelijk bij hare zamenkomst te Bordeaux haren voorzitter verkiezen en vervolgens eene commissie van drie leden benoemen, die te Versailles met graaf von Bismarck over de vredesvoorwaarden in onderhandeling zal treden. Gedurende deze on derhandelingen zullen de geloofsbrieven worden on derzocht en als de commissie terugkomt zal de vergadering wettig zijn, om over de resultaten te beraadslagen. O Allen, en daaronder de Franschen niet het minst, verlangen naar den vrede. Het is dus te verwach ten, dat de tijd van den wapenstilstand voldoende zal zijn, om de vraag, ten opzigte vaD den oorloo-, te beslissen. Over eene verlenging van den wapen stilstand wil von Bismarck zich dan ook niet uitlaten, vóór het blijkt, in hoeverre de gekozen vergade ring wezenlijk kansen op het sluiten van den vrede aanbiedt. Uit België meldt men, dat er eene drukke corres pondentie wordt gevoerd tusschen het Italiaansche gouvernement en zijn gezant te Brussel over de mani festatie ten gunste van den paus, waarvan wij in ons vorig nommer gewaagden. De vree3 houdt men niet voor ongegrond, dat gemeld gouverne ment er meer eene beleediging voor Victor Emanuel, dan eene eerbewijzing aan den Paus in ziet, en

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2