1871. .A- 13. Vrydag 10 February, 58s,t' jaargang*. HET MINISTERIE EN EENIGE KOLONIALE G0ËSSCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden ii, 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels h 1,- Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. 4»* De inzending van advertentiën lean geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. IV. 3°. De afkoopbaarstelling der heerediensten. Hierover kunnen wij zeer kort zijn. Er bestaat ten deze volledige overeenstemming niet alleen tusschen het afgetreden en het nieuwé bewind maar de heer Thorbecke zelf heeft meer dan een maal op het gewigt en de noodzakelijkheid van dien maatregel aangedrongen. Bij de discussie over de agrarische, wet sprekende over de verzekering en bescherming van het grondregt der inlandsche bevolking, zeide hij: „Wanneer nu met deze wet eene regeling vereenigd wordtdie ik van den minister zonder lang uitstel verwacht, de regeling der heerediensten, waarvan het eerste artikel zal moeten luiden de afkoopbaarstelling, dan zullen wij den Javaanzonder eenige stoornis op den weg hebben gebragt, dat hij zijn bezit en zijne nijverheid naar zijn aard kunne ontwikkelen." 1) De heer Duymaer van Twist rangschikte mede onder de bij de agrarische wet nog niet geregelde maar tot later voorbehoudene vraagstukkendat betref fende de heerendiensten, waaromtrent „een voor stel'volgens de herhaalde beloften van den minister mag worden tegemoet gezien." In het laatste ko loniaal verslag werden onderscheidene bijzonder heden medegedeeld omtrent al hetgeen betrekking heeft tot de persoonlijke diensten, zoowel op Java als op de buitenbezittingen en daarbij werd er o. a. op gewezendat te Padang de afkoopbaar heid reeds in 1850 was ingevoerd en in 185S al gemeen gemaakt, doch dat er nog weinig gebruik van gemaakt werd tot dat in 1869 eene nieuwe regeling van het inlandsche bestuur is ingevoerd, waardoor controle (op de hoofden) mogelijk werd, en dat van dien tijd de afkoop algemeen werd. Het bleek dan ook verder, dat aldaar de werkzaam heden, die vroeger in heerendienst werden vérrigt, thans tot stand werden gebragt in vrije betaalde diensten en dat de gelden, die voortvloeiden uit de opbrengst van den afkoop der heerediensten, ruim voldoende waren om die uitgaven te dekken, zoodat er nog jaarlijks eene zekere som overbleef. Dit sprekend feit (en het koloniaal verslag levert er nog meerdere) gaf den heer Mirandolle bij de dis cussie over de Indische begrooting in October jl. aanleiding om den minister te vragen of het nu geen tijd was om den halven maatregel van niet te controleren beperking der heerendiensten, waartoe in 1867 werd besloten, in te trekkenen zoo doende mogelijk te maken eene volkomen gezonde, goedeop afkoopbaarheid gebaseerde regeling der heerediensten in Indie. Het was naar aanleiding daarvan dat de minister de Waal de verklaring aflegde, dat hij niet was voor eene partiëlemaar voor eene goede regeling van het geheele onderwerpovereenkomstig eene voor te dragen wet tot wijziging van art. 57 van het regerings-reglernent. De minister voegde er bijdat hij hoopte, dat dit niet zeer lang behoefde uitgesteld te worden. Dit magin verband met vroegere toezegging, de veronderstelling wettigen, dat de grondslagen en de voorbereidende werk zaamheden voor zoodanige regeling reeds bij het departement van koloniën gelegd zijn en op de laatste hand van den nieuwen minister wachten. En dit brengt ons nogmaals terug op het betreu renswaardig besluit der eerste kamer tot afstem ming der Indische begrooting en tot vernieuwden aandrang bij de regering om de Preanger hervor ming op nieuw voor te stellen omdat het ons uit datzelfde koloniaal verslag gebleken isdat 1) Zitting van 7 Maart 1870, bijblad blz. 970. juist in de Preanger, reeds uit anderen hoofde in zulk een exceptionelen toestand, de heerendiensten een bovenmatigen druk op de bevolking leggen zij 't dan ook dat door de toenemende ontginning- van grondendie druk afnemend is. Het verslag zegt dienaangaande het volgendedat wij hier in- lasschen als nieuwe bijdrage voor de noodzakelijk heid der wijziging van dat zoogenaamde Preanger stelsel „Eene meer afdoende verligting gaat thans de bevolking te gemoet door de aanstaande hervor ming van het in de Preanger-landen werkende stelsel van bestuur. Die verligting zal voorna melijk verkregen worden door de opheffing van het menga-woela- of ngawoela-stelsel, zijnde het begrip dat de bevolking, tegenover de hoofden de aanzienlijken des lands of andere personen, zou staan in zekere verhouding van algemeene dienstpligtigheid, die zich hierin oplost, dat een zeker getal huisgezinnen zich, onder de benaming- van rahayats, verbindt aan de dienst van iemand uit de bevoorregte standen om, tegen belooning, zijne velden te bewerken en zijne padi ie snijden, en voorts, zonder belooning, diens vee te onder houden, voor hem te jagen, te visschen, hout te kappen en huisselijke diensten te verrigten, al lerlei benoodigdheden bij feesten en materialen voor zijne woning te leveren. Bij den buitenge woon uitgebreiden voet waarop, geheel naar in landsche wijze, het personeel van hoofden en beambten in de Preanger regentschappen was in- gerigt (en ook hierin zal het overtollige naar vermogen worden afgesneden) lijdt het geen twij fel, dat vooral voor het onderhoud der woningen de rahayats alleen (wier getal in 1866 aan een maximum gebonden werd) niet toereikend waren, zoodat, waar en wanneer noodig, ook de overige bevolking daaraan moest deelnemen. Ook de verpligte transportdiensten ten behoeve van het Gouvernement, inzonderheid het koffij- en zoutvervoer, zullen in genoemd gewest komen te vervallen en zooveel mogelijk even als elders door aannemers of anders door van bestuurswege in te huren vrijwillige koelies worden verrigt." Met het oog dus op Java in 't algemeen als op de Preanger in 't bijzonder, gelooven wij dat afkoopbaarstelling of merkbare verligting in de Preanger een billijke eisch is aan een liberaal Gouvernement. BINNENLANPSCHE BERIGTEINH GOES9 Eebruarij 1871. De minister van financien heeft bij resolutie de 275ste staats-loterij vastgesteld, welke als ge woonlijk zal bestaan uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien verdeeld in 5 klassen, waar van de le trekking op 27 Maart aanst. aanvangt. Eerlang zal door onze regering eene commissie van officieren naar Parijs worden gezonden, om aldaar de verdedigings- en aanvalswerken van het beleg te bestudeeren. In eene brochure Neerlands roepingdoor G. Umbgrove) dezer dagen uitgegeven wordt betoogd, dat tractaten tusschen de natiën weinig te vertrou wen zijn en dat het Neerlands roeping is geheel op eigen krachten te gaan steunen. De schrijver verklaart zich tot bewaring onzer onafhankelijkheid voor het zwitsersche stelsel, nl.algemeene volks wapening zonder leger. De tijd om daarmeê te beginnen is, volgens den schrijver, nu aangebro ken. Trapsgewijze vermindering der kaders, ver betering van het onderwijs ia krijgskundigen zin kunnen er toe leiden om na eenige jaren eene geheele hervorming tot stand te brengen. Hoewel er overigens veel in de brochure voorkomt wat wij niet gaarne zouden goedkeuren, zoo komt ons het bovenstaande allezins overwegingswaardig voor. LI. Vrijdag is hier bü. het gemeentebestuur aan gifte gedaan van een gevsi van pokziekte. Kunnen wij melden, dat, na dien tijd, nog geen nieuw ge val zich heeft voorgedaan, dit leide niemand tot zorgeloosheid. In den Haag begon het van 30 Oct. tot 5 Nov. met 4 sterfgevallen. Eene maand later kwamen in een dergelijk tijdvak reeds 30 sterf gevallen voor en in de laatste 'week was het cijfer tot 112 dooden, tengevolge der pokhen, geklommen, terwijl 429 nieuwe lijders in die week werden aan gegeven. Men verzuime dus niet van de aangeboden gelegenheid tot vaccinatie en revaccinatie, die iede- ren Woensdag gratis in de soepkokerij plaats heeft, gebruik te maken. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de heeren Verwey Co. het voorstel om eene goe derenboot tusschen Goes en Rotterdam in de vaart te brengen, in beginsel hebben aangenomen. Blij kens achterstaande advertentie, worden belangheb- benden uitgenoodigd morgen avond (Vrijdag) eene nadere bijeenkomst op het Slot Oostende bijtewonen, waarin wij hopen dat deze zaak haar beslag zal krijgen. Terwijl wij ons verheugen over den aan- vankelijken uitslag van dit pogen, hetwelk voor onze gemeente zulk een nuttig gevolg kan heb ben, behoort den hr. Z. D. v/d. Bilt la Motthe de dank van ieder ingezeten te worden gebragt voor zijn belangeloos streven om deze zaak tot stand te brengen. Men meldt on3 uit 's Heer Arendskerke van gis teren »Tot mijn leedwezen moet ik U melden dat onder onze gemeente (gehucht 's HeerHen- drikskinderen) een geval van pokken is voorgeko men.'Ik meld U dit opzettelijk, opdat er in de verte niet met overdrijving van gewaagd worde als ware die epidemie reeds in erge mate uitge broken; ik twijfel niet of de noodige voorzorg, vooral door strenge afzondering, zal worden geno- J men, om zooveel mogelijk die gevreesde ziekte te voorkomen en te beteugelen. Jammer maar dat ook hier nog niet meer algemeen gebruik wordt gemaakt van de vaccine en revaccineonze genees heer wacht, na zijne laatste bekendmaking, schier te vergeefs naar hen die van dit kosteloos hulp middel gebruik willen maken. Hoe sterksprekend de getuigen voor de deugd zaamheid der vaccine ook zijn, blijven er toch nog altijd menschen die maar volstrekt geen geloof voor die zaak hebben en daarvoor grond meenen te vinden in de ervaring, dat niet alle gevacci- neerden bevrijd blijven, geen acht gevende op de omstandigheid dat het bij sommigen te lang verle den, bij enkelen soms onvoldoende geschied is." Men schrijft ons uit Kruiningen Op de vergadering van het departement Krab- bendijlce der maatschappij tot Nut van 't Algemeen 11. Donderdag den 2 Februarij te Kruiningen ge houden, werd door een lid de wenschelijkheid van het houden van volksvoorlezingen in deze en ook in naburige gemeenten betoogd en deed hij het voorstel dat het departement zich deze zaak zoude aantrekken. Het voorstel werd in overweging ge nomen en met algemeene stemmen aangenomen. Terstond werd eene commissie benoemd om deze zaak nader te bespreken en te regelen bestaande uit de heeren Mr. K. Rcmbges, D. P. Domini ons, E. J. van de Roemer, I. J. Massee en W. Oudegeest. Wij hopen, dat de commissie in hare werkzaam heden naar wensch zal slagen, en dat deze poging om ook langs dien weg het Nut van 't Algemeen bevorderlijk te zijn, moge blijken niet vruchteloos te wezen. In eene den 4 dezer te Zierikzee gehouden ver gadering van stemgeregtigden in den polder Schou wen, is met 208 tegen 16 stemmen besloten dien polder vrij te verklaren. In de Nieuwe Merwede is een detachement der torpedo compagnie bezig aan het opruimen van het ijs. Door middel van één torpedo gevuld met 100

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1