STATISTIEKE OPGAVEN. B0RSSELEN. <£k VERK00PINGEN, ENZ. 's HeerArendsk. 's Hcerenhoek. BURGERLIJKE STAPJB GOES. knoeijers werden ontslagen omdat zij gouvernements product hadden vernietigd. Behalve dat nu den inlanders meestal te weinig wordt betaald, zijn zij met de inlevering weder een dag kwijt, en toch loopen zij dikwijls nog naar meer verwijderde pakhuizen, wanneer zij daar beter be handeld worden dan digtbij. Maar door al deze zaken gaat er voor het gou vernement dikwijls kóffij 'verloren. Er blijft wat in de tuinen hangen, er blijft wat bij de inlanders en soms blijft er wat in de pakhuizen. Wanneer de inlevering ten einde loopt, wordt er nog eens in de kampongs huiszoeking gedaan, doch voor de beoordeeling daarvan zal het voldoende zijn, te zeggen dat ieder inlander het gansche jaar door koffij drinkt. Waar haalt hij die koffij Na tuurlijk achtergehouden. Ook de hoofden drinken koffij en die plukken niet eens mede! Deze is noodzakelijk uit de pakhuizen of van de inlanders geëischt. Uit de distriets-pakhuizen wordt de koffij in zak ken naar de algemeene pakhuizen aan de strand plaatsen gevoerd. Door de NHM. worden koopvaardij schepen bevracht en naar de verschillende strand plaatsen gezonden. Het schip neemt de koffij in en de vrucht, ten koste van het zweet en bloed der Javanen verkregen, de vrucht waarop een tal van knoeijerijen zijn toegepast, de vrucht die daar in den mond van millioenen mensehen telkens getuigenis geeft van een systeem van dwang op onmondigen uitgeoefend, gaat naar Europa om de Nederlandsche schatkist te vullén en anderen te ontheffen van be lastingen die hun regtmatig konden worden opgelegd. Ingezonden. Mejufvrouw CHRISTIANA Ik begin met u verschooning' te vragen voor mijn lang wachten om u te antwoorden. Eenigeh tijd ben ik afwezig geweest en toen ik terug k.vam was de G. Ct. opgevuld'met kieszaken. Ge begrijpt dat ik deze hoogst gewigtige aangelegen heid, waarmede de vrouwen en meisjes, helaas, niets te maken hébben niet durfde storen met onze corres pondentie en ik wachtte dan ook lijdzaam tot de groote wijsheid in al die kies-artikelen uitgekraamdwat voorbij was gegaan, om den uitgever te verzoeken aan dit schrijven een plaatsje in te ruimen. En nu ter zake gij stelt voor het oprigten van een huwelijksbondIk zie daaruit dat, hoe moedig gij blijkens uw schrijven ook zijt, gij toch nog decor- daatheid mist om flink weg zelf handelend op te treden. Ik kan mij dat zeer wel voorstellenmaar toch kan ik uw voorstel niet goedkeuren. Een huwelijksbond, gedirigeerd door eenige gehuw de vrouwen, dat zou, naar mijn idee, nergens op uitloopen dan op een tal van thee-partijtjes en (excuseer het leelijke woord) op eene groote konkelpartij. Lieve Hemelverbeeld u dat gij en nog een paar andere ineisjes eens op denzelfden persoon verliefd raaktet en dat gij, zonder het van elkaar te weten, alle 3 eens naar de directrices van dien huwelijks bond gingt, wat zou daarvan moeten komen? Ver beeld u, welk eene verschrikkelijke positie voor die gehuwde dames En verbeeld u dat gij het maar eens alleen waart, die de hulp van den huwelijksbond voor het verkrij gen van zekeren 'persoon gingt inroepen, hoe zouden die mensehen het dan moeten aanleggen om dit aan den persoon uwer keuze te doen weten? En als ge dan eens eene weigering ondervondt wisten dat ook die directrices, terwijl als gij zelve werkt, gij alleen de smart van eene weigering on dervinden zoudt. Ik kan dat niet goedkeuren. Maar ik zal u meêdeelen hoe ik het zou aanleg gen als ik een meisje was. Als er een feesteen concertkermis of iets an ders voorviel, zou ik schriftelijk of op eenige andere wijze, hem op wien ik het oog had, uitnoodigen mijn cavalier of geleider te willen zijn. «Mag ik «voor het heden (morgen) te houden feest de eer van «uw geleide verzoeken." Mij dunkt dat dit eene dame volstrekt niet com promitteert. Op een bal of bij eenig partijtje zou ik willen dat de dames de heeren, even goed als de heeren de dames uitnoodigden ten dans. Als een gulle lieve meid tot een heer zegt: «kom, willen wij eens een dansje wagenwat kan daarin, in 's hemels naam, voor compromittants zijn? Laten de dames op die wijze eens beginnen. Zij zullen dan spoedig genoeg kunnen bemerken of de persoondien zij vragenook haar niet ongenegen is en de vertrouwelijkheid zal ras zoover ontstaan, dat, eer nog het meisje genoodzaakt is den mond voor de meer ernstige levensvraag open te doende jongeling haar die vraag, aangemoedigd door hare toenadering, reeds in het oor zal hebben gefluisterd. Bedankt, de als geleider uitgenoodigde, of blijkt de ten dans gevraagde jongeling die eer volstrekt niet op prijs te stellendan zal het meisje reeds genoeg weten om niet langer op dien persoon te wachten. Ik zal u bovendien vertellen wat ik wel eens ge lezen heb van deze zaak bij minder beschaafde en daarom juist veel natuurlijker menschen. Als bij sommige volken een meisje verliefd geraakt, zegt zij dat aan haar vader of aan haar voogd en deze gaat dan naar den vader of den voogd van den jongeling, en zonder nog te zeggen dat zijne dochter op dien jongeling verliefd isspreekt hij óver de mo gelijkheid van een huwelijk tusschen hunne kinderen Bevolkin] der onderstaande gemeenten in Z.- en Noord-Bevelandop 31 December 1870. Huwelijken. Geboren, m. vr. totaal. Overleden, m. vr. totaal. Bevolking op 31 Pee. m. vr. totaal. In de gemeente Uit de gemeente ingekomen. vertrokken. 12 m. vr. totaal. ni. vr. totaal. 12 17 29 13 11 24 38 27 G5 32 25 57 488 520 1008 Waarvan 005 Ned. herv.167 Cbr. ger., 63 Roomsch-Cath., 113 tot gecne der genoemde gezindheden bchoorende. KRUININGEN. Geboren, m. vr. totaal. 59 46 105 Lcvenl. 3 m. 3 v. t. 6. Bevolking op 31 Dtc. m. vr. totaal. Overleden. Huwelijken. In de gemeente Uit de gemeente m. vr. totaal. ingekomen. vertrokken. m. vr. totaal. m. vr. totaal. 24 26 50 20 79 59 138 43 43 86 Waarvan 17S7 Ned. lierv.128 Cbr. Ger., 6 Waalsch Herv., 3 Evang. Lutli., 2 Doopsgez., 202 Roomsch-Cath, 5 Ned. Israëlieten 6 tot geene der genoemde gezindheden behoorende. SCMORE EU VLAKE. 1123 1076 2199. Geboren, m. vr. totaal. 15 16 31 Levenloos 1. Overleden, m. vr. totaal. 8 10 18 Huwelijken. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 20 27 47. Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 17 17 34. Bevolking op 31 Dec. m. vr. totaal. 311 342 Waarvan 594 Ned. Herv., 28 Christ. Geref.31 Roomsch-Cath. WOLFAARTSD5J&. 653. Geboren, m. vr. totaal. 48 44 92. Overleden, m. vr. totaal. 32 30 62 Huwelijken. 15 In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 63 45 10S. Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 53 53 106. Waarvan 1639 Ned. Ilerv., 166 Chr. Ger.. 23 Roomseh-Cath. Bevolking op 31 Dec. m. vr. totaal. 895 93-3 1828. en verzoekt dien vader zijn zoon daarover eens te polsen. Gelukt dan de zaak niet, welnu dan weet nog slechts alleen de vader van liet meisje dat zij eene hopelooze liefde heeft opgevat en die wetenschap bij den vader zal haar zeker niet nadeelig zijn. Ook worden daar bij die onbeschaafde? volken nog andere middelen gebezigd b.v. het meisje gaat eene visite maken bij de ouders van {jen jongelingis die jongeling te huis en behan delt hij haar voorkomenddan biedt zij hem eene bloem of iets dergelijks aan en de jongeling weet genoeg. Bezoekt eenig jongeling eene familie en de dochter des huizes is hem niet ongenegendan biedt zij hem eene pijp of eene sigaar aan en zoo ook de jongeling haar niet ongenegen is, dan neemt hij het aangebo dene aan. Anders weigert hij dat. Wat belet ons, ook die vormen te voegen bij de massa waaronder wijAdamskinderen toch reeds gebukt gaan? Welligt worden wij er wat natuur lijker doordat ons zeker geen kwaad zou kunnen. Nog wil ik u mededeelen wat de N. Utr. Ct. zegt. Dat blad wijst op de «engagements-soirées in Amerika. Een paar vertrouwde, eenigszins bejaarde, dames leggen op verzoek of uit eigen beweging, uit pure ambitie voor de zaak, een partijtje aan van een zeker aantal jonge dames en een gelijk getal jonge heeren, van wie zij vermoeden of weten dat ze elkander niet ten eenenmale onbekend zijn. Is een of meer der genoodigden er bijzonder op gesteld, dat deze of die heer of dame mede van de partij zal wezen; welnu, zij kunnen hun of haar wenseh veilig aan de aanlegsters der partij bekend maken, die voor de vervulling er van zorgen. Ieder der gasten weet wat dit partijtje ten doel heeft en levert daarom bij het binnenkomen een zorgvuldig verzegeld briefje aan de gastvrouwen in, dat behalve den naam van den schrijver of de schrijfster ook dien bevat van haar of hem in het gezelschap voor wien men bijzondere genegenheid koestert. De gastvrouwen openen deze briefjes en makenindien er twee bij zijn die overeenstemmen, nl. zoo een heer en eene dame elkander wederkee- rig hebben aangewezen, de namen van dit paartje openlijk aan het gezelschap bekend. Onder hef ge juich der aanwezigen worden deze twee daarop ter stond als «vrijer en vrijster" begroet en wordt er op het geluk hunner voorloopige vèrbindtenis gedronken. Men zegt, dat er aldus op één avond soms meer dan één verloving plaats heeft. Dé overige briefjes wor den verbrand en de oude dames bewaren, zegt men, het geheim dat zij bevatten zorgvuldig. Op die wijze zou ik er minder op tegen hebben dat er zich andere dames meê bemoeiden. Ziedaar, waarde juffer Christiana u een en ander opgenoemd. Het doet mij genoegen dat het opge worpen balletje is opgenomen en niets zal mij aan genamer zijn, dan dat door mijn opwerpen der zaak er wat goeds uit ontstaat voor u en andere lieve meisjes. FRITS. ii Febr. 22 Beestiaal, Boe- ren-Inspan en Meubelen. Risseeuw. tr 23 Goes. H Risseeuw. 23 (Verpachting.) 12 Bouw-en Weil. Mr. vIDishoeck. H 24 Kattcndijke. Beestiaal, In span enz. Paardekooper en v.d. Bussche. 8 27 Wolfaartsdijk. Beestiaal, In span enz. Mr. van Dam. 11 Mrt. 1 's HeerArendsk. Boer-en-Inspan. Risseeuw. U 2 id. Meubelen. Id. 8 2 Krabbendijke. Beestiaal, In span enz. Mr. van Dam. 11 3 Kloetinge. Beestiaal, Boe- ren-Tnspan en Meubelen. Paardekooper 11 en v.d. Bussche. 9/:ïo id. Beestiaal, Boe- ren-Inspan en Meubelen. 1 In. 9 H Ovezand. luis en Land. Mr. Liebert Xverlsiel ij Ite Zaken. Beroepen te Vlissingen ds. James, te IJsselmonde; te Rijs- sel ds. v. Broekhuizen, te Wissekerke. Bedankt voor Pouderoijen ds. Petrite Wemeldinge. Van den 2 tot en met den 6 Febr. 1871. Onddrtiïouwd Gehuwd Geene. Geboren den 5 Davidz. v. Pieter Botbijl en Neeltje Leenpoel. Overleden den 3, Federica Agatlia van Es, oud 76 jaar, geh. met Arij van de Visse. den 5, Hendrik Cornelis Pilaar, oud 7 5 jaar, geh. met Catharina Jo hanna van de Kruijsse. MARKTBEBIGTEN PER TELEGRAAF. MAANDAG DEN 6 FEBRUARIJ 1871. Nkiierl. Werk. Schuld 2 </a Spanje2 3/4 Portugal1853 Rusland I860 ID. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis O istenrijicPapier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algcm. schuld 5 N -Aheeika, 18S5 6 COUPONS Metalliek Papier Id. Zilver Div. i 7o 3 P/2 4 5 5 5 5 Mei Januarij 527's. 3<F/l6. 3115/is- 327/i6- 66 21174- S3 "/10. 467,6- 53 >/2. UB'/* 417.. 943/4. 19,85. 24,20. 11,80. ROTT ERDAM, 6 Februarij 1871. Graanhandel zeer stil. Koopers geretireerd in afwachting van spoedig open vaarwater, terwijl houders niet genegen waren lager af te geven. Voor MEEKRAP was geregelde vraag en waren de prij zen iets hooger, bij kleine aanbiedingen. LONDEN, 6 Februarij 1871. GRANEN en MEEL vast doch stil. Liefdadig-heid. Diakenen bij de Hervormde gemeente te Goes, op Woens dag den 8 dezer hunne gewone driemaandelijksclie collecte aan de huizen der ingezetenen zullende houden, nemen de vrijheid bij den langdurigen strengen winter, het lot hunner armen beleei'delijk in de milddadigheid acntebevelen van allen die zoo menigmalen hebben getoond, dat wanneer de nood groot is, niet te vergeefs om hulp wordt gevraagd. Goes, 6 Februarij 1871. Namens diakenen voornoemd W.' J. VAN DE WEERT Voorz V. D. BUSSCHE Secret. Het R. O. P. Armbestuur maakt dankbare melding van een gift, voor eene extra brood-bedeeling welke Zaturdag den 4n dezer heeft plaats gehad. Bevelende verder zijne armen in goedgunstig aandenken Goes, 6 Februarij 1871. Het R. C. P. Armbestuur. P. H. TIMANS Voorz. J. E. J. KNITEL Secret. ADVERTENTI EN. Bevallen van een ZOON, M. P. WILLE KEN S geliefde echtgenoote van J. B. de KONING. Bieting, Bezoekie, 11 Dccembel' 187°- voorspoedig bevallen van een MEISJE J. J. PLEUNE-Nusse. s Heer Arendskerke, 6 Februarij 1871. Heden overleed zeer plotselingtot diepe droefheid van mij en mijne kinderen mijn geliefde echtgenoot HENDRIK CORNELIS PILAAR, oud- Secretaris dezer gemeentein den ouderdom van 75 jaren, na eene gelukkige eehtvereeniging van bijna 53 jaren. Goss, 5 Februarij 1871. Wed. II. C. PILAAR. van de Kruijsse. I

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3