rr 1871. J* 12. Dingsdag 7 Februari! 58ste jaargang. II ft bekendmakingen Bcperking van liet met voertuigen berijden van Kunstwegen. vaccineren of hervaccineren. E VERTREK DER LANDMAIL. binnenlandsche bericten. (iOISSCIIf De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURAN Gewone advertentiën worden h 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels a f 1,- Dieii^t-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van het Gemeente-bestuur. AANKON DIGIN Gr. De BURGEMEESTER der gemeente GOES, Gezien het besluit van de Staten dezer provincie de dato 4 November 1870, no 7, Provinciaal blad no. 155, luidende als volgt: 1° Het met voertuigen berijden der kunstwegen in deze irovincie, - ter openbare dienst bestemd, en in onderhoud jij de provincie, gemeenten, waterschappen of bijzondere ligcliamen en personen, is bij invallend dooiweder verboden. Dit verbod geldt telkens en in elke gemeente, zoodra dit, na invallend dooiweder, is aangekondigd door den betrok ken burgemeester, op last van Gedeputeerde Staten. 2°. Dit verbod is niet van toepassing: op spoorwegen op wegen die, op verzoek van de onderhoudpligtigen, door Gedeputeerde Staten, voor zoover het provinciaal be lang dit toelaat, worden uitgezonderd. 3". Het is mede niet van toepassing op a. voertuigen, uitsluitend gebezigd tot vervoer van per sonen en met geene meerdere goederen-vracht dan van 200 kilogrammen; ft. brievenpost-karren c. voertuigen, tot het leger behoorende, onder militair geleide, of door militairen, in hunne betrekking vervoerd; d voertuigen met- twee wielen en velgen van 5 tot be neden 6 centimeters, beladen met eene vracht van ten hoogste 400 kilogrammenof een vat meekrap e. voertuigen, met twee wielen en velgen van 6 tot be neden 9 centimeters, beladen met eene vracht van ten hoogste 500 kilogrammen, of een vat meekrap f. voertuigen, met twee wielen en velgen van 9 tot be neden 12 centimeters, geladen met eene vracht van ten hoogste 600 kilogrammen, of een vat meekrap; g. voertuigen met twee wielen en velgen van 12 centi meters of daarbovenbeladen met eene vracht van ten hoogste 700 kilogrammen h. voertuigen met vier wielen en velgen van 5 tot be neden 6 centimeters, bespannen met niet meer dan twee paarden, en beladen met eene vracht van ten hoogste 500 kilogrammen, of een vat meekrap; i. voertuigen, met vier wielen en velgen van 6 tot be neden 9 centimeters, bespannen met niet meer dan twee aarden, en beladen met eene vracht van ten hoogste 650 ilogrammen, of een vat meekrap k. voertuigen met vier wielen en velgen van 9 tot be neden 12 centimeters, bespannen met niet meer dan twee aarden, en beladen met eene vracht van ten hoogste 850 ilogrammen l. voertuigen, met vier wielen en velgen van 12 centi meters en daarboven, bespannen met twee of drie paarden, en beladen met eene vracht van ten hoogste 1000 kilo grammen m. voertuigen, met vier wielen en velgen van 22 centi meters of daarboven, en een ongelijk spoor, ofschoon be spannen met verscheidene paarden, mits met geene meerdere vracht dan van 1600 kilogrammen beladen n. diligences met wielbanden van ten minste 7 centi meters, ingerigt voor niet meer dan negen personen behal ve den conducteur en voerman, mits met geene meerdere vracht dan van 200 kilogrammen beladen, de passagiers niet mede gerekend o. diligences met wielbanden van 12 centimeters of daar boven, ingerigt voor twaalf personen behalve den conduc teur en voerman, mits met geene meerdere vracht dan van 300 kilogrammen beladen, de passagiers niet mede gerekend. De geldspeciën van 's Hijks schatkist of van handeldrij vende personen, zullen echter binnen de diligences mogen worden geladen doch in geen geval zal er boven de voor- en achterwielen eenige last of zwaarte mogen ge legd worden. 4°. Overtredingen van het verbod worden gestraft met eene boete van 1 tot 10, onverminderd de verpligting der overtreders tot vergoeding der aan de wegen toege- bragte schade. Kondigt, op last van Gedeputeerde Staten dezer provincie, aan, dat het voorschreven VERBOD in deze gemeente geldt, te beginnen met middernacht tusschen den 5 en den 6 Februarij 1871- Gedaan te Goes, den 5 Februarij 1871. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, bren gen ter kennis der ingezetenen dat de hoeren N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer en J. KOOMANheelmeester dezer gemeente, in de Soepkokerij zullen zitting hou den, te beginnen Woensdag den 8 Februarij e. k. en voorts iederen Woensdag, gedurende vier weken, des na middags ten één ure tot het gratis Zij noodigen met aandrang de ingezetenen uit om van deze aangebodene gelegenheid gebruik te maken, en, met ter zijde stelling van alle veroordeelen, het middel aan te wenden, dat is aangewezen, om tegen de verschrikkelijke kinderziekte te behoeden. Goes, den 6 Februarij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R 1 M A N. Via TRIËST den 8 FEBRUARIJ. BRINDISI 10 per eerste trein naar Rosendaal. GOES, 6 Februarij 1871. In den Haag, zullen bij gelegenheid van 'skonings verjaardag, op uitdrukkelijk verzoek van Z. M., de gewone feestelijkheden dit jaar, tengevolge der heerschende pokzfekte, niet plaats hebben. Naar het Vaderland meent is de heer mr. J. W. van Lansbergcminister-resident en hoofd van het kabinet bij het departement van buitenlandsche zakentijdelijk benoemd tot Nederlandseh gezant te Londen. 4 Van wege het ministerie van binnenlandsehe za ken is bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tat .het geven van school-^n huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op woensdag 12 april a. s. en volgende dagen dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 22 Maart bevorens, behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-akte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolop ziener zullen worden bekend gemaakt. De eerste openbare daad van den minister van justitie zal zeker bij het publiek alom goedkeuring vinden. Hij heeft er nl. de procureurs-generaal aan herinnerd, dat de toepassing der preventive detentie geen verpligting is en dat het zijn wensch is, dat de preventive aanhouding niet buiten nood zakelijkheid worde geëischt. Voor eenige dagen is er in verschillende bladen gewezen op het onverantwoordelijke van het, met de thans heerschende epidemiehouden van een examen voor de posterijen te 's Gravenhage. De regeering schijnt zich dien wensch ten nutte te hebben gemaakt: ten minste het examen, is een maand uitgesteld. J1 Donderdag hield ds. M. A. Perk van Breda, in de concertzaal alhier eene lezing over zijne ont moetingen en ervaringen, als afgevaardigde van het comité zijner woonplaats der vereeniging het Roode Kruit naar Metz. In boeijenden stijl en goede voor- dragt deelde hij onderscheidene, weinig of niet be kende, bijzonderheden uit het beleg en den toestand dier veste mede, en wist zijn gehoor op aangename wijze bezig te houden. In het slot zijner lezing wekte hij op tot lafenis van den nood der platte lands bewoners, door het zenden van zaaigranen voor het aanbrekende voorjaar. Eene collecte, die bij het verlaten der zaal tot dat doel gehouden werd, bragt, naar wij vernemen, de som van p. m. f 78,— op. Gisteren morgen werd een onzer geachtste ingeze tenen, de heer H. C. Pilaarop het onverwachtst aan zijne betrekkingen ontrukt, tengevolge van een toeval hetwelk onmiddelijk den dood tengevolge had en waardoor alzoo plotseling een eind werd gemaakt aan het leven van iemand, die meer dan een halve eeuw in verschillende stedelijke betrekkingen, uiterst nuttig is werkzaam geweest en door zijn zeer be minnenswaardig karakter, zoowel als door zijn on- vermoeiden ijver voor onze gemeente-belangen in hoog aanzien stond bij onze burgerij. Belanghebbenden bij de verkoopingen van bees- tiaal enz. die gewoonlijk in dezen tijd voorkomen, verwijzen wij naar achterstaand staatje, waarin die, voor zoo ver uit onze nommers is op'Je maken, met dag en plaats zijn aangegeven. Door ingelanden van den polder Nieuw-Voord- Beveland is, in eene dezer dagen te Colijnsplaat gehoudene vergadering, besloten dien polder met 1871 vrij te verklaren. Terwijl op vele plaatsen de pokken heerschen, kan de inenting niet genoeg worden aanbevolen. Ofschoon het niet ontwijfelbaar zeker is, dat de ingeënte van de pokken verschoond blijft, komt de sterfte onder de ingeënten niet in vergelijking met de sterfte onder de niet-ingeënten. Het vol gende doet dit duidelijk zien. Vóór de invoering van de inenting overleed onge veer het twaalfde deel der menschen aan de kin derpokken. Na het bekend worden van de inen ting, verminderde het aantal sterfgevallen aanmer kelijk in landen waar zij verpligtend werd gesteld bedroeg de sterfte aan pokken het veertigste deel van vroeger. In Frankrijk stierven van 1816/41 16 niet-in geënten tegen 1 ingeënte; in Wurtemberg van 1840/50 38 niet-ingeënten tegen drie ingeënten in het ziekenhuis te Weenen 30 niet-ingeënten tegen 5 ingeënten in het kinderhuis te Praag 32 niet- ingeënten tegen drie ingeënten in het pokken- hospitaal te Londen 35 niet-ingeënten tegen 7 ingeënten. Waar zoo de bewijzen spreken is aanbeveling onnoodig. De predikant Gunningeen der leiders van de kerkelijke orthodoxe partij in den Haag, beveelt de vaccinatie aan en zegt, dat men, door die na te laten, zondigt tegen het gebod, dat men den Heer niet zal verzoeken. Als een staaltje van krachtig optreden tegen een ontstaande epidemie wijzen wij op het beslu't van het gemeentebestuur van Harmeien. De goe deren in aanraking geweest met den eersten lijder aan pestpokkenwerden daar onteigend en onscha delijk gemaakt. Bij zulk een krachtig handelen moet als men daar nu algemeene inenting en herinenting meê gepaard laat gaande ziekte wel binnen engen kring beperkt blijveu. Volgens de prov. .Gron. ct. zijn vele landbou wers van gevoelen, dat de meeste wintergerst reeds weg is en dat ook het koolzaadgewas wegens den strengen winter, en wel zonder sneeuw, te veel geleden heeft. Uit Amsterdam meldt men ons, dat daar een zonderling gerucht loopt, namelijk: dat graaf von Bismarckin verstandhouding met berlijnsche ban kiers, opzettelijk de fondsenmarkt zou drukken, ten einde de rijzing tegen te werken, die het uitzigt op een aanstaanden vrede ten gevolge zou moeten hebben. Deze maatregel zou men zoo ondenkbaar niet achten van een man, die duitsche bankiers in hechtenis deed nemen, omdat zij op de fransche 5 pets leening hadden ingeschreven. Het gerucht komt ons echter zeer onwaarschijnlijk voor: ook Duitschland toch heeft er belang bij, dat Frankrijk eene leening kan sluiten, ter voldoening van de geldelijke vorderingen, die door den overwin naar zullen worden gesteld. De stand van de beurs is misschien veeleer het gevolg, dat, met het voor- uitzigt op de leeningen, die verwacht worden, niemand zich thans van zijn geld ontdoet. (Arnh, ct.) Dezer dagen is aan de woningen te Arnhem rond- gebragt de circulaire eener dames-commissie aldaar welke zich voorstelt die stad te verrijken met eene zoogenaamde Wiegen-inrigtingten behoeve van jeugdige kinderen van 4 weken tot 3 jaar, wier moeders buitenshuis het brood voor 't huisgezin mede moeten verdienenen die daardoor buiten staat zijn, zelve de zorg voor de lioognoodige ver pleging dier kleinen op zich te nemen. De circulaire is welsprekend genoeg in haar een voud. Zij wijst er op hoe behalve de overige nadeelen aan zulk een toestand verbonden ook het schoolverzuim in de hand wordt gewerkt, waar soms een kind van zeer jeugdigen leeftijd op het

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1