M 11. Vrijdag 3 Februarij 58stc jaargang. OPHEFFING DER BEPERKING VAN HET MET VOERTUIGEN BERIJDEN VAN kunst w e g e n. BINNENLANDSCHE BERIGTEM. BUITENLAND. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zjjn. Db BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES maakt bekend, dat het op den 8" JanuariJ 1871, door hem aangekondigde verbod van het met voertuigen berij den der kunstwegen in deze provincie, ter openbare dienst bestemd, en in onderhoud bij de provincie, gemeente, waterschappen of bijzondere ligchamen en personen, in gevolge de door Gedeputeerde Staten gemaakte bepaling, BIIITEIV W..HU1IIG IBBEDT, met middernacht tusschen den 31en JanuariJ en den 1" februarij 1871. Gedaan te Goes den 1 Februarij 1871. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, 2 Februarij 1871. Te Dordrecht is den 31 Jan. tot lid der Tweede Kamer, in plaats van den heer Blusségekozen de heer J. P. Bredius, met 767 stemmen. De heer J. 11'. Gaf ken verkreeg 397 en de heer G. A. de Raadt 204 stemmen. Ook te Assen is, ter vervanging van dhr. Thor- beckede liberale kandidaat mr. H. J. Smidtge kozen met 581 stemmen. Uit 's Gravenhage ontvangt VEtoile beige het be- rigt, dat de minister Thorbecke het voornemen zou hebben om bi] de Nederlandsche staten-generaal een wetsontwerp in te dienen, krachtens hetwelk het regt tot het verklaren van oorlog en het maken van vrede aan de wetgevende magt zou worden opgedragen. L'Etoile deelt dit berigt echter mede onder de meest formele reserve. 11 y a de quoi! Korte opgave van den loop der bevolking in de gemeente GOES, gedurende 1870. De bevolking bedroeg op 1 Januarij 1870 'M. V. Totaal. 2959. 3329. 6288. vermeerderd door geboorte 130 m. 102 v. 232. vestiging 1S7 103 380. 317. 295. 612. verminderd door overlijden 82 m. 87 v. 169. vertrek 183 233 416. 3276. 3624. 6900. 265. 320. 585. Bevolking op 31 December 1870 3011. 3304. 6315. Er werden 58 huwelijken gesloten, als: 39 tusschen jongmans en jonge dochters; 2 tusschen jongmans en we duwen 1 tusschen een jongman en een gescheiden vrouw 10 tusschen weduwenaars en jonge dochters en 6 tusschen weduwenaars en weduwen. Bij 5 huwelijken werden 6 onechte kinderen gewettigd. Naar Amerika vertrokken1 huisgezin en 1 dienstbode. De bevolking, onderscheiden naar de godsdienstige ge zindheden was als volgt: 4552 Nederduitsch Hervormden; 6 Waalsch Hervormden25 Evangelisch Lutherschen7 Doopsgezinden318 Christelijk gereformeerden en Evan gelisch Christelijken; 1359 Roomsch Catholiiken 37 Neder- iandsch Israëlieten en 11 tot geen der genoemden behoorende. Totaal 6315. Jl. Maandagavond gaf de rederijkers-kamer Au rora" alhier een harer gewone opvoeringen. Aan genaam is het ons ditmaal een gunstiger oordeel te kunnen vellen, dan den vorigen keer. De kamer had thans in Arbeid adelteene goede keuze gedaan. Hoewel wij in alle opzigten het stuk zelf niet uitstekend kunnen noemen en het, zooals het gedrukt is, krioelt van ergerlijke taalfouten, zoo is de strekking niet zonder waarde, en dewijl daaren boven de opvoering verdienstelijk was, zoo mogen wij gerustelijk zeggen, dat Aurora" met dit stuk suceès heeft behaald. Ernst Herber vooral verdient eene bijzondere ver melding, terwijl ook van Keurhoj en Vader John als naar gewoonte flink in hunne rol waren. Het nastukjeWeg met de emancipatieheeft de lachspieren sterk in beweging gebragt en vond, bij het talrijke publiek, bijval. Jeremias Aliekruik was onverbeterlijk en heeft een waren triomf be haald. Ook Jozevus was goed maar Jodocus ScMommeduikclaarheeft een slecht slot geleverd, dat voor den indruk van het geheel zeer jammer is. Hij boude het ons ten goede, als wij hem vooral op zijne slechte uitspraak van onze taal wijzen. Het is jammer dat deze rol niet aan een meer geoefend spreker was toevertrouwd, te meer omdat zoovele leden bewezen, te weten en te wil len geven wat het publiek toekomt. Hoe dit zij, wij wenschen Aurora" met dit suecès geluk en hopen dat zij nog menigmaal ons op dergelijke avonden moge vergasten. Neg eene bescheidene vraag aan den eigenaar van het lokaal veroorloven wij onswordt de zaal niet wat te klein voor het steeds toenemend pu bliek, dat met graagte opvoeringen ten zij neut bijwoont Zou eenige vergrooting niet mogelijk en in zijn belang zijn? Een interessante strijd is ontstaan tusschen de christelijk-historische organen der pers en de christelijk- historische kamerleden. Aan deze laatsten is door de eersten verweten, dat zij onzelfstandig zijn tegenover de conserva tieven en vooral dat zij tegenover de ultramon- tanen zich zwak en meegaand toonen. De lieer Bichon van IJsselmondeafgevaardigde uit Dordrechtheeft zich over deze verwijten het harnas aangetrokken en getracht in het Kerkelijk Weekblad zichzelven en zijne christelijk historische medeleden te ontschuldigen. Hij betoogtdat hij en zijne vrienden zeer zelf standig zijn. Zij loopen volstrekt niet aan den leiband der conservatieve#. zijn niet gedienstig jegens de ultramontahen, en nebben om hun gedrag alle aanspraak op steun en sympathie van de or ganen hunner rigting. Een dier organen repliceert en doet o. a. den heer Bichon de vraag Waarom hebben ook onze kamerleden het neutraliieits-systeem der regering tijdens het uitbreken van den Fransch-Pruissischen oorlog goedgekeurden het neutraliteits-systeem in het verschil tusschen Victor Emanuel en den Paus afgekeurd Wij meenen dat deze vraag nog al doodslaand is, niet enkel voor de christelijk-historische heeren, maar ook voor de conservatieven. Bij het gemeentebestuur van 's Gravenhage zijn in de vorige week 316 nieuwe gevallen van pok ken aangegeven en 93 sterfgevallen door die ziekte. Sedert het begin der epidemie zijn 2036 gevallen aangegeven, waarvan 605 met doodelijken afloop. De Vereeniging tot onderzoek naar de middelen tot verbetering van den gezondheidstoestand te 's Hage heeft aan den gemeenteraad aldaar ter overweging aangeboden het invoeren van den maat regel, waarbij de vaccinatie ook voor leerlingen op de bijzondere scholenverpligtend wordt gesteld. Uit Egtnond aan Zeevan 28 dezerontvangt de Amsterd. Ct. het volgende schrijven: De ellende alhier is verschrikkelijkdagelijks luiden de klokken en gaan de lijkdragers ons voorhij. Zij die gepasseerde week meê gingen begraven worden thans weggebragt. Honderd huisgezinnen liggen ziek; de besmetting is zóó erg, dat de men sehen binnen twee dagen moeten begraven worden de mond, de tong, alles wordt zwart, zoodat eigen betrekkingen weinig of geen hulp willen of kunnen verleenen, en de typhus-commissie ter naauwernood voor geld menschen kan krijgen die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen bij al die ellende heerscht de bitterste armoedegeen vonk of vuur aan den haard een of soms twee bedsteden met man vrouw en zes kinderen allen bij elkander waarvan dikwijls vier te gelijk ziek en geen ver diensten geen broodgeen gelden dat in den winter »Er wordt nu alle dagen voor 50 a 60 zieken krachtige soep gekookt en verscheidene ponden rijst, ook worden dekens, bedden en kribben aangekocht en uitgedeeldzij hebben reeds veel ontvangen maar bij zooveel ellende is er nog veel tekort. »De commissie heeft tweemaal 's weeks zitting, maar weet geen raad in de behoeften te voorzien, want het duurt zoolang cn gaat zoo rond, en dat onder eene bevolking van bijna 2000 menschen. Ten gevolge van den hoogen waterstand te Al- blasserwaard, tijdens de rivieren met ijs bezet werden, is de ijsmassa ongeveer tweemaal zoo groot, als bij lagen rivierstand het geval zou geweest zijn. Deze omstandigheid en de buitengewone dikte van het ijs doen velen met groote bezorgdheid het losgaan van het rivier-ijs tegemoet zien. Gedurende eene groote reeks van jaren werden dan ook door de plattelandsche bevolking niet zóó algemeen maat regelen genomen, om zich bij eene eventuele door braak der dijken in tijds te kunnen bergen. Alge meen hoopt men echter, dat de bevoegde autoriteiten er op bedacht zullen zijn, zoo mogelijk, door het doen springen van torpedo's, of op eenige andere wijze de ijsverstoppingen te bestrijden. Uit Eelde deelt men het volgende mede: Schreef men voor 13 jaren in de dagbladen: Eelde treurt," toen het brooze ijs op het Noord-Willemskanaal vier offers uit deze gemeente eischte, hetzelfde kan men thans van hare zuster-gemeente Vries zeggen. Treedt men daar de brugwachterswoning binnen, in de nabijheid van Yde, dan ziet men een kind van anderhalf jaar bij de verstijfde lig chamen van hare nog jeugdige ouders staan, den moedernaa u stamelende, doch geen gehoor krij gende, zich vastklemmende aan hare zeer beproefde grootmoederhaar vaders moederthans voor de derde maal binnen het jaar door verlies van man en twee volwassene hinderen geschokt, en op twee oude lieden starende, die in stilte hunne eenige dochter beweenen. Beiden zijn Za- turdag avond de slagtoffers van het ijs op het Noord- Willemskanaal geworden. De man, Geert Hartlief geheeten, een kruiwagen met heide naar zijne woning willende brengen, ging daarmee, omdat de brug was afgedraaid, over het ijs. Hij zakte er door eu riep zijne vrouw te hulp. Deze terstond toesnellende, waagde zich mede op het ijs en reikte hem de hand, maar met dat ongelukkig gevolg, dat de schots ook onder hare voeten wegzonk, en man en vrouw hand in hand den dood vonden." De heer H. Hemkes Kz., te Riedin Friesland vestigt in een vliegend blaadje" de aandacht op den treurigen staat der tractamenten van vele on derwijzers in ons Vaderlandvooral ten platten lande. Daartoe levert hij eene eenvoudige doch tref fende schets van het gezinde woning, de levens wijze en verdere omstandigheden van een hoofd onderwijzer aan eene der openbare scholen, die met vrouw en drie kinderen vanf400 per jaar leven moet. Bij de matig geraamde uitgaven aan zijn stand enz. verbonden blijft hem van zijn tractament ruim 162 voor voeding over, bijge volg per week/3.15 voor het geheele huisgezin of 63 cents voor elk persoon. Menig daglooners- gezin waar ƒ8 per week door groot en klein wordt verdiend, heeft volgens den heer Hemkes veel vooruit boven hemdie kinderen moet helpen vormen tot edele burgers van den Staat. Wij zijn het met den schrijver eensdat ver betering ten deze voor velen hoogst wenschelijk ja dringend noodzakelijk is. BENOEMINGEN. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken en het ka daster te Groningen mr. G. B, Visscher, ontvr. der regis tratie en domeinen te Middelburg. Nog altijd verkeert men in het onzekere om trent de preliminairen van den vrededie men hoopt, dat het gevolg zal zijn van den gesloten wapenstilstand tusschen de twee oorlogvoerende partijen. De acte van capitulatie voor al de Pa- rijsche forten spreekt van een wapenstilstand voor drie wekenzoowel te water als te land. Het Parijsche leger blijft krijgsgevangen in de stad, doch Parijs zal zich mogen approvianderen, als de wapens overgegeven zijn. De heer Favre heeft van het teekenen der acte aan de delegatie te Bordeaux kennis gegeven, en medegedeeld, dat verder is overeengekomen, dat eene constitueerende

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1