BUITENLAND. emplacement, van de reizigers gevorderd. De rei zigers, die zonder plaatskaart worden aangetroffen, zijn verpligt de vracht van het geheele parcours alzoo van Goes of Roosendaal, te betalen, naar gelang zij in een der rigtingen gereisd hebben. Het schijnt, dat deze maatregel meer waarborg tegen fraude oplevert, zoodat die dan ook in En geland, Frankrijk, en in ons land op de centraal en Rijnspoorwegen, is ingevoerd. De inrigting der stations moet echter de in voering van dezen maatregel toelaten, die bovendien voor de maatschappij kosten veroorzaakt. Men voert dus hier een maatregel in, welke juist in België is ingetrokken als niet aan de verwach ting voldaan hebbende. Bovendien vernamen wij reeds eenige klagten over het oponthoud daardoor aan de reizigers veroorzaakt. Hoewel wjj met genoegen kunnen melden, dat dezer dagen in onze gemeente zich nog geen enkel geval van pokken heeft voorgedaan zoo valt het niet te loochenen dat de epidemie zich meer en meer door ons Vaderland en ook in onze provincie uitbreidt. Wjj kunnen niet alle berigten over het gebleken nut der vaccine opnemen doch kunnen mededeelen, dat een tal van treffende voorbeelden weder het bewijs leveren, dat door de vaccine de gevreesde ziekte geheel of gedeeltelijk voorkomen, of althans tot mindere hevigheid kan teruggebragt worden. Met het oog op het gevaar dat één pok- lijder voor de gansche gemeente kan doen ontstaan, dringen wij op eene algemeene vaccinatie of re- vaccinatie aan, en deelen wij nog mede dat de heer Bridges bij de autoriteiten van zijn land met kracht heeft aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen de pokken. Vooreerst zegt hij, is ieder ver pligt zich te laten vaccineren. Niet alleen toch dat een poklijder schadelijk is voor zijne familie, maar het gedeelte der stad waarin hij woont is voor besmetting vatbaar. Ten tweede moeten de auto riteiten aan de koetsiers ten strengste verbieden aangetaste personen te vervoeren. Ten derde moeten hospitalen opgerigt wordengelegen buiten het centrum van de stad. Naar het voorschrift van den heer Bridges moeten die gebouwen van ijzer vervaardigd worden. Neemt men alle mogelijke voorzorgen, dan is de pokken-epidemie volgens den inspecteur, eene ziekte die de menschen kun nen voorkomen. Wij maken op verzoek gaarne bekend dat A n- dreas Frankinsints 40 jaren blindthans in liet gasthuis alhier verpleegd, op a. s. Donderdag 2 Februarij zijn 80sten verjaardag hoopt te vieren. Zij die bij deze gelegenheid den ouden, beken den blindeiets willen vereerenzullen zeker eene goede daad verrigten. Jl. Diugsdag gaf het cirque Corty eene eerste uitmuntend gelukte voorstelling van Mazeppa. De toeloop was zoo groot, dat honderden menschen geene plaats hebben kunnen vinden en het gedrang om in de tent te komen zoodanig, dat verscheidene personen min of meer kneuzingen opliepen en eenige kinderen slechts met moeite op de been zijn ge bleven. Tot veler verwondering zag men op dat oogenblik geen politie-agent buiten het cirque. Al gemeen verlangt men dat de toegang tot de tent ook langs de achterzijde worde opengesteld. A. s. Zaturdag namiddag geeft de heer Corty eene voor stelling voor de weezen, welke mededeeling in de tent met gejuich is ontvangen. Zaturdag avond zal de pantomime bestaan uit een gedeelte der be roemde opera »die Zauberflüte." Wij hebben ter inzage ontvangen het verslag en de rekening over de 4 jaren van het bestaan der Arbeiders- vereeniging te dezer stede. Met genoegen constateren wij daaruit, dat, niettegen staande er nog al aanzienlijke mutatie, door vertrek eu aanwinst van leden, in het getal der deelnemers is geweest, die vereeniging zich in een staat van bloei mag verheu gen, die voor de toekomst goede vruchten belooft. Door geringe contribution en entree-gelden heeft de vereeniging in den tijd van haar bestaan, aan hare leden eene vrij aanzienlijke som als voorschot kunnen verstrek ken en is thans daarbij in het bezit van 1000. aan effecten, die goede renten opleveren en beeft bovendien nog ruim 500.aan voorschotten rentegevend uitstaande. De omzet van gelden bedroeg circa 6000.waaruit men ontwaren kan, dat, wanneer men zich vereenigt om wekelijks eene kleine bijdrage af te zonderen, die rente afwerpt en dienen moet om de leden onderling bij nood zakelijke omstandigheden te helpen, men ongemerkt een kapitaal verkrijgt, dat alleen door zamenwerking en spaar zaamheid kan bereikt worden, terwijl anders zulk eene kleinigheid, als de contributie bedraagt, door de vingers gaat. Jammer dat niet alle arbeiders nog het groote nut willen begrijpen of erkennen en dat bij velen de lust tot sparen niet zoo groot is, als wel wensclielijk was. Wij sporen gaarne tot meerdere deelname aan en hopen dat het weder herkozen bestuur in ruime deelname het beste bewijs van de waardering van zijn pogen moge ondervinden. Evenals voor vele oude spelen, bestaat iu onze gemeente nog altijd zekere voorliefde voor het kolfspel. Inzonderheid is dit het geval bij de leden der kolf sociëteit in de Prins van Oranje. Gisteren avond had daar weder het gewone jaarlijksche feest plaats met het prijs-kolven en prijs-biljartendat door eeD 45 tal personen werd bijgewoond en waarbij velen blijk gaven van groote geoefendheid in een spel dat als ligchaamsbeweging en zekere wiskun dige berekening boven vele andere spelen de voor keur verdient. Yoor het kolven en biljarten werden prijzen be haald door de heeren: Kolfspel. I. J. Koens, A. LinthoutS. J. de Jonge, A. ComelisF. Kleeuwens. Biljardspel. SnipvangerA. van de Weert, C. Hoek, C. Schraver, J. C. Vossen, L. Sanderse en van der Meijde. De directie had bovendien eene tombola gevormd, die niet weinig bijdroeg om het genoegelijke zamen- zijn te verhoogen en tot allerzonderlingste verras singen aanleiding gaf. Aangaande de vermindering van straftijd aan som mige veroordeelden wegens het rotteruamscbe op roer toegestaan, verneemt inen dat o. a. P. J. Bos man, J. VranckenG. Boelaers, W. S. ff olters P. van Krimpen, G. de Weerd, C. Kemp, J. H. van Klaveren en W. S. Lolunan op 1 April e. k. uit de gevangenis zullen worden ontslagen. Aan de Vletter, Melhado en Rueb is geen vermindering verleend. De Arnh. Cour., zegt omtrent den heer J. J. Rochussen, wiens overlijden wij in ons vorig nommer mededeelden Zaturdag middag is te 's Gravenhage overleden de heer J. J. Ro -kussen, die, van een der onderste sporten beginnende, eene reeks van hooge betrek kingen in het openbaar leven heeft hekleed. Hij was minister van finautien en later van ko loniën gouverneur-generaal van Neerlandseh In- die gezantlid van de tweede kaïner minister van staat enz. en voorts met een tal van ridderorden begiftigd.. Terwijl men den heer Rochussen in vroeger tijd gaarne rangschikte onder hen die voovuitgang voor Indie verlangen was hij in later tijd de ziel der koloniale reactie. Hij patroneerde de rigtingwaarvan het Dagblad het orgaan is, en wordt verondersteld, lid' te zijn van de camarilla. Ofschoon zijn eerzucht in zijne woor den doorstraalde, heeft de heer Ruchussen toch een bewijs gegeven, dat hij niet altijd onder den in vloed dier hartstogt stond. Hij weigerde den adel dom, dien hem door den koning werd aangeboden. Onmiskenbaar paarde hjj aan groote vlugheid van verstand, eene uitgebreide kennis, welke hij in zijne verschillende betrekkiugen doof de ervaring had opgedaan. De overledene had'den ouderdom van 74 jaren bereikt. Den 21 Jan. is te Rotterdam in de kiesvereeni- giug Burgerplicht eene discussie gehouden over het regt van oorlog en, vrede in een constitutioneelen staat, ingeleid door mr. H. Trostorff. De spreker kwam tot de conclusiedat de daarop betrekking hebbende bepalingen in de grondwet onveranderd moeten blijven. Een amendement op deze con clusie, »dat het bij eventuele herziening der grond wet wensehelijk is, art. 55 onveranderd te behouden maar de artt. 56 en 57 te vervangen door de bepalingHet sluiten van tractaten behoort tot de wetgevende magt", werd verworpen en ver volgens desgelijks de conclusie. Volgens het Twentsche volksblad heeft de mi nister van binenlandsclie zaken (of finantiën de post-administratie gemagtigd de briefkaarten met hatelijkheden of die van zoodanigen inhoud zijn, dat het bekend worden daarvan aan de adminis tratie niet raadzaam schijntvan enveloppe te voorzien en kosteloos aan den geadresseerde te verzenden. Een briefkaart met zeer beleedigende uitdrukkingen aan iemand te 's Hage moet daarvan de aanleiding zijn.!? Uit Haarlem wordt medegedeeld, dat e n der bedienden van den heer E.houtlcooper huiten deze stad, eene postduif heeft opgevangen, bij welke een missive werd gevonden van den franschen minister Jules Favre aau zijnen collega Gambetta, het berigt inhoudendedat men te Parijs voornemens was een uitval te doen op de belegeraars. Onlangs wilde de jongste dochter van den land bouwer J. S. van der Weerd, te Mastenbroek, water uit eene bijt halen. Te dicht bij een eendenwak komende, viel zij daarin. Haar jongste broeder, die van niets wist, kwam kort daarna bij die plek en hoorde niets, maar zag dat er gedurig lucht bellen boven kwamen. Hij vermoeddedat er in het wak een otter of een ander dier zat. Spoedig echter zag hij een rood voorwerp naar boven drij ven greep dit en vond tot zijne ontsteltenis zijne zuster. Ofschoon zij hoegenaamd geene teekenen van leven gaf, kwam zij toch nog bijdoch slechts voor korten tijd. De schrik en bijkomende zaken bewerkten T dat zij reeds kort daarna overleed. Reeds voor eenige dagen maakten wij kennis met het eerste nommer van het te Amsterdam bij den heer Frijlink verschenen tijdschriftOnze Eeuw, welks uitgave wij reeds vroeger aankondigden. Een artikel van dr. v. Vloten over de hedendaagsche geschiedkunst; een opstel over het Amsterdamsch ar chief van J.ter Gouw geven aan dit eerste n>. waarde; terwijl in de veertiendaagsche kroniek en het bin nen- en buitenlandsch overzigt de intellectuele be weging en de geschiedenis van onzen tijd in korte trekken worden weergegeven. Eene wetenschap pelijke bibliografie vult de laatste bladzijden. Voor hen, die op de hoogte van hun tijd zijn en blijven willen, is Onze Eeuw eene lectuur, die op prijs verdient te worden gesteld. De bekende William Dcnison is Woensdag over leden. Hij was de broeder van het bekende lid van dien naam in het huis der gemeenten en van den bisschop van Salisbury. Hij was iemand van een energiek karakter; behalve groote kennis in zaken van militie, bezat hij ook veel ervaring en administratieve bekwaamheden. Hij is geruimen tijd luitenant-gouverneur van van Diemen's Land geweest. Diezelfde betrekking heeft hij in New South Wales en te Madras vervuld. Gambetta heeft een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk in Algerië een korps infanterie zal wor den gevormd uit de vroeger derwaarts gevlugte Hannoveranen onder den naatu van: »Hanno- versche hulptroepen Het korps, sterk 200 man, zal als eene fransche kompagnie worden uitgerust, georganiseerd, soldij ontvangen en door een fran schen kapitein aangevoerd worden. De le luitenant daartegen zal een Hannoveraan zijnde 2e luite nant zal öf een Franschman wezenöf uit de hannoveraansche onder-offieieren worden gekozen. De militaire dienst dezer Hannoveranen geldt slechts voor den duur van den oorlog. IN" ecrologie. Op den 23 Januari 11. overleed te 's Gravenpolder de oud-onderwijzer aldaar, dhr. J. van Duke, in den ouder dom van ruim 86 jaren, een man, die sedert jaren stil en vergeien leefde, doch die indertijd een der werkzaamste en nuttigste leden der maatschappij was. Hij was een der eersten, die onder de schoolwetgeving van 1806 tot onderwijzer werd aangesteld, daar hij in Augustus van dat jaar als zoodanig te Hoedekenskerke in betrekking trad, doch reeds een paar jaar later naar 's Gravenpolder vertrok. Daar hij voor zijn tijd een zeer bekwaam man was, en ook in de Fransche taal onderwees, bij de toen malige inlijving in Frankrijk van zooveel gewicht, had hij spoedig eene bloeiende kostschool, die ook door jon gelingen yan den gegoeden stand uit het naburige Goes bekocht werd. Onvermoeide ijver, veelzijdige kennis en bekwaamheid, een helder oordeel en een minzaam karakter, maakten hem langen tijd tot den gevierden man. Toen hij, na SOjarigen dienst, zijn ambt nederlegde, werden hem dan ook een tal van geschenken en eerbrwijzén aangeboden. Hij was tevens een der voornaamste mede-oprichters van hef onderwijzers gezelschap ,,'s Gravenpolder," diende het 9 jaren als secretaris en 18 jaren lang als voorzitter en was tevens een der bekwaamste en beste leden. Tot zijn dood bleef hij lid, doch sedert jaren rustend. Ook als mede-oprichter van de Z.-Bevel, ouderwijzers-vereeniging met hare nuttige instellingen mocht hij met eere genoemd worden, 's Gravenpolder verliest in hem een zijner geachtste burgers van een edel gemoed en van échten christenzin. N. K. De Fransche en Duitsehe nieuwsbladen zijn op gevuld met berigten, omtrent de jongste nederlaag, door de Fransche legers geleden. Zelfs in Parijs, waar men tot hiertoe vol heldenmoed en opgewekt heid was, is de toestand thans zeer gedrukt. Men vermoedt, dat de hoop vervlogen -is, en het ver trouwen op Troclui, die een nieuwen uitval gedaaD had, van welke men verwachtte, dat hij de Fransche troepen naar Versailles zou voeren, is zeer geschokt. Toch is nog niet alles verloren, en elk berigt, dat maar eenigzins eene goede zijde voor de Franschen heeft, doet de hoop weder herleven of althans op flikkeren. Zulk eene uitwerking had onder anderen het telegram aan Gambetta, en door dezen open baar gemaakt, dat den 22 Januarij te Dyon een veldslag is geleverd, die met de vlugt der Duit- schers voor de Garibaldianen eindigde. Het blijft evenwel altijd nog eene vraag van gewigtkan men dit berigt vertrouwen V Men zal nadere be rigten moeten afwachten. Ook Faidherbe geeft den moed nog niet op. Al verkeert het Noorderleger, volgens Duitsehe ver slagen, in een staat van volslagen ontbinding, moet de generaal zijne taak nog niet als voleindigd be schouwen, maar op nieuw trachten eene krijgsmagt op de been te brengen. In zijn rapport aan Gam betta geeft hij te kennen, dat geene artillerie ver loren werd en dat het verlies aan manschap zich beperkt tot gekwetsten en achterblijvers. Het mag echter voor het minst twijfelachtig genoemd wor den, of hij, na de nederlaag meer dan verminkte brokken zijner strijdkrachten onder de bescherming van den vestingvierhoek zal terugbrengen. Omtrent de gevangenneming van generaal Bour- baki is geen nadere bevestiging, doch evenmin ontkennend ontvangen. Alleen meldt mén uit Muehlhausen, onder dag- teekening van den 18denBourbaki is hier nog niet aangekomen, maar wel 504 man van zijn leger in een ellendigen toestand. Het hulp-comité alhier heeft hun terstond de noodige hulp verleend. Ten opzigte van den bovenvermelden uitval van generaal Trochu, die den 19 Jan. plaats had ver neemt men uit eeu berigt van Jules Favre, dat de slag 's morgens vroeg begon en zich uitstrekte van Montretout tot het ravelijn van Celle en tot St. Cloud. De Franschen bragten drie legercorpsen

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2