100,000 Thaler, 0 DUIZENDEN STATISTIEKE OPGAVEN. COLIJNSPLAAT. 'S GRAVENPOLDER. 'SHEERENHOEK. BURGERLIJKE STAND GOES. OPROEPING VAN SCHULDEISCHERS. of 175,000 26 en 27 Januarij aanstaande, BOTTENWIESER Co. Bankiers en Wisselhandelaars de pot" Vulérieu dondert cr steeds op los alsof wen daar een nieuwe oorlog was ingetreden. Iien nieuwe batterij is bij liet station van Clamart verrezen en deze bestookt bij voorkeur alles, wat zieli ver achter de Pruissisclie batterijen beweegt. Wat er op de Pruissisclie batterijen gebeurt, daar komt men weinig van lo weten. Iedereen, die daar geen bepaalde dienst hoeft te veVrigtcn, wordt er niet toegelaten, want men is doodsbenaauwd dat er iets zal uitlekken, waarmede de vijand zijn voordeel kan doen. De Fransclien schijnen dan ook goed raak te schieten j de correspondent van den Times zegt, dat er maar IS percent hunr.er schoten mis zijn, dat de Pruisscn geringe verliezen hebben maar dat'de verhouding van do dooden tot de gekwetsten zeer groot is aangezien dc Fransche granaten de manschappen in flarden scheuren en de brokstukken van hun ligchaam zelfs over- de batterijen werpen. O moderne beschaving! Men heelt met brandgranatcn op Parijs geschoten; doch Parijs bleek niet brandbaar te /.ijiï daarvoor had Ilamsmann gezorgd, door elke opeen- hóoping van gebouwen te sloonen. Geen 20,000 granatei gebouwen te sloonen. Geen 20,000 granaten kunnen Parijs vernielen, zegt de correspondent van de Times zoo law de Fransclien meester van de forten en van de enceinte ïijn, en komt het er nu erg op aan, dan kan het volk niet' alleen een schuilplaats vinden in dis tricten die 0000 nieters van (1e batterijen staan, maar ook in onderaardscho kelders en verblijven. Den 18n Januarij berigtte de correspondent van de Times, dat het beien- alle phasen, evenals een koorts doorloopt. De dagen aeliften elkander. Zoodra de dag aanbreekt openen de Fransdien, die dan 's nachts de schade hersteld hebben, nieuwe batterijen. Dan hebben zij in de enceinte nieuwe stukken in batterij gebragt; van waar zij het hout voor de noodige versterkingen halen, mag de drommel weten. Zoodra liet bromconcert niet het krieken van den dag aan- vaugt kan men er op rekenen, dat (1e forten, die den vorigén dag zwegen of ilaauw vuurden, dan op nieuw niet lïisschen moed er op beginnen los te donderen en dit ver schijnsel is zelfs regelmatig. Door de gestrengheid van het weder heeft men geen loopwaven kunnen maken om het nachtelijke werken aan de forten zoo veel mogelijk tegen te gaan en al schieten de Pruisscn ook uitstekend, de stukken der Fransclien schie ten verder en daardoor kunnen de belegeraars op dien afstand de werken der enceinte niet nederwerpen. De Fran sclien hebben in den oorlog bij de Kussen school gegaan. Het gaat te Parijs even als te Sebastopol: het overblijfsel of de schim van een fort is den volgenden morgen in een nieuw vreesselijk ligchaam herschapen. Zoodra de Fransclien 's morgens de kanonnade openen, staan de Pruis sisclie kanonniers al bij de stukken gereed; het sein laat dan niet lang op zich wachten en men beantwoordt dat vuur allerkrachtigst; spoedig schijnen èu forten èn batte rijen de uitwerking van dat vuur te gevoelen, verflaauwcn en halen de stukken in of bedienen (lie niet meer. De Duitschers schieten niet een plongerend vuur in de forten en batterijen, terwijl de scherpschutters voor het front der belegerings-batterijcn opereren. De correspondent treedt verder in eenige technische details, en zegt ten slotte dat het belegeringsgeschut voor Parijs niet zwaar genoeg is. Het stalen kanon van 5.8G9 Eng. duim (bijna 14 centimeters), dat granaten van 56.Eng. pond (25.2 kilo) werpt, heelt reeds de zwaarst mogelijke kruidlading, die men het met veiligheid kan geven. Nadat dc correspondent geschetst heeft wat cr alzoo over (lag gebeurt, zegt hij, dat (1e r.ucht allerlei alarm en onrust, geweervuur, schermutselingen in 't donker, uitvallen of liever patrouilleringen en verkenningstogten van den vijand oplevert. Als een staaltje daarvan moge dienen, dat men den lln op het plateau te Clamart drie uitvallen moest 'afslaan. Men bespeurt maar al te wel dat het noodig is de stad digter te naderen, ten 'einde krachtiger te kunnen opereren, want tot nog toe reikt het geschut niet verder dan de uiterste wijken. De correspondent likkebaardt bij (1c gedachte aan de stukken van den Mout Valérien. Als de Duitschers die eens hadden, wat zouden zij Parijs kun nen raken! Wat betreft de levensmiddelen zoo lezen wij in een particulieren brief uit Parijs dd. 13 Jan.: ik kan u hier omtrent de naauwkeurigste inlichtingen medcdeelen. Geloof niets van al hetgeen hierover geschreven wordt; zelfs te Parijs weten weinig personen, hoe 't er werkelijk meê ge-, stelil is. Met het brood, dat wij maken en waarin gelijke hoe veelheden van rogge, gerst, rijst en tarwemeel voorkomen, en zonder cenig letsel voor de openbare gezondheid nuttigen, zullen wij nog ruim toekomen tot 15 Maart. Het vleescli zal nog langer toereikende zijn. Van het vernuft onzer industrië len kunt gij u geen denkbeeld vormen. Wij eten vrij goede boter, die van de pommade en van alle mogelijke artikelen uit de parfumeriewinkels wordt ver vaardigd; het kaarsvet, dat zoo als gij weet steeds in zoo groote hoeveelheid te Parijs aanwezig is, levert een voor- treffelijken reuzel, die zijn oorsprong volstrekt niet doet vermoeden. De gemarineerde hond smaakt volmaakt als reebok. Men eet muizen, maar men zou zweren leeuwenrikken te proe ven. Ten slotte leveren ons dc beenderen, door chemische middelen geprepareerd, een zeer goede en gezochte vleesch- spijs onder den naam van ossëine. Bevolking der onderstaande gemeenten in Z.- en Noord-Bevelandop 31 December 1870. 'Geboren, m. vr. totaal. 21 10 31 Lèveh'l. aangrgev. 1. 10 5 Overleden, m. vr. totaal. 15 Huwelijken. 1 CATS. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 13 18 31 Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 17 22 39 Bevolking op 31 Dec. m. vr. totaal. 294 285 579 ■f Geboren, m. vr. totaal. 43 51 94 Lcveni. aangegcv.'d'. Waarvan 551 Ned. herv.28 Chr. ger. Overleden, in. vr. totaal. 28 4') 68 Huwelijken. 14 In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 72 41 113 Uit de gemeente vertrokken, m. vr. totaal. 67 42 109 Waarvan 1748 Ncd. herv., 230 Chr. ger., 1 lloomsch-Cath 4 Nederd. Israël. Bevolking op 31 Dec. m. vr. totaal. 979 1004 1983. Geboren. W. Sr. totaal. 26 18 44 Overleden, m. yr. totaal. Bevolking op 31 Dec. m. vr. totaal. Huwelijken. In de gemeente Uit de gemeente ingekomen. vertrokken^' m. vr. totaal. m. vr. totaal. 9 18 8 1 25 37 62. 31 42 73. 386 415 S01. Bevolking ifaa'r de Godsdienstige gezindheden 449 Ned. Herv., 41 Christ. Geref.102 Koomsch-Cath. en 209 tot geèu der genoemde gezindheden beboerende. Geboren, ïii. vr. totaal. 10 22 32. Overleden, m. vr. totaal. 11 9 20 Huwelijken. In de gemeente ingekomen, m. vr. totaal. 34 39 73. Uit de gemeente m. vr. totaal. 40 33 73. Bevolking op 31 Dec. m. vr. totaal. 467 516 983. Bevolking naar de Godsdienstige gezindheden 190 Ned. Herv., 28 Chr. Ger. en 765 Eoomsch-Cath. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur Kunt UEd. mij ook inlichting geven, waarom wij sedert November verstoken zijn van Volksvoorlezingen, daar (leze, volnens mededeeling in liet Volksblad, zelfs op bet Plat teland zoo druk bezocht worden Meent men soins, ten gevolsre der uitkomsten van de laatste verkiezingen, dat het volk in de stad genoeg ontwikkeld is Mogt UEd. mij niet kunnen' "inlichten zal waaischijnlijk wel iemand van dat Comité dit willen doen. Een bestendig bezoeker der Volksvoorlezing. Wij kunnen den ge.ichlen inzender hierop geene inlich ting geven doch gelooven nietdat de oorzaak in het resultaat der verkiezingen is gelegen. Intusschen vertrouwen wij dat het Comité, 't welk zich dc belangen van het volk zoo ijverig aantrekt, wel aan het verlangen van den inzender zal willen voldoen. Redactie. Ellewoetsdijk 17 Januarij 1871. De zaak der volksvoordrachten in deze gemeente, die, ■/ooals ik onlangs in (leze courant meldde, door de wei gering van het schoollokaalhet onderste boven gegooid scheen is eindelijk toch weder zoo wat op hare pooten te recht gekomen. Er is nl. nu alhier opgerigt eene vr.r- ceni'ring, welke zich ten doel stelt om volksvoordrachten te houden binnen den meer beperkten lering harer leden. Aan die vcreeniging is tevens een leesgezelschap van volksgeschriftcn verhouden. De jaarlijksche contributie bedraagt slechts 2§ cents. Reeds zijn ongeveer 50 perso nen, van beiderlei geslacht en voor het grootste deel tot den zoogenaamden werkenden stand behoorende, toegetre den. Wanneer tiu dit getal niet sterk meer toeneemt dan zal er wel altijd hier of daar eene kamer te vinden zijn om te vergaderen gelijk dan ook deze vereeniging reeds Vrijda" 13 Januarij jl. een eerste samenkomst met volksvoordracht in zulk eene kamer hield die door een 40tal leden met belangstelling werd bijgewoond. Moge deze vereeniging zich voortdurend in een ge- wenschtcn bloei kunnen verheugen en een krachtig raiddel zijn om kennis en beschaving onder hare leden te bevor deren. C. REIJERS. Van den 19 toten met den 23 Jan. 1871. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Geboren: Den 20, Cornelis, z.v. Cornells Brand en Maatje Korstanje. den 2 2 Jan Hendriks. v. Marinus Hoogèsteger en Pieternella Bonze. Overleden Geene. MAB KTBER1GTEN. PER TELEGRAAF. MAANDAG DEN 23 JANUARIJ 1871. Nkderl. Werk. Schuld 2 va 2% 3 é'/o 4 Mei Januarij 52%. 30 3lu- 321/4. 82'/,. 66. 210 83%. 45%. 53%. 113"/.,. 91 '/c 19,S0. 24.20 11,75. Sfsnje portugal, 1853 Rusland 1860 Id. 1867 Id. Spoorwegen Id. Poti-Tiflis O jstenrijk Papier Id. Zilver Id. Loten 1864 Turkije, Algem. schuld 5 N -Amerika, 1885 6 COUPONS. Metalliek Papier Id. Zilver Div. i ROTTERDAM, 23 Januarij 1871. GRANENdoor besloten water zonder handel. MEEKRAPmeer gevraagd met geringe aanbiedingen diverse partijtjes iets iiooger verhandeld. RACIJN zeer weinig voorraad. LONDEN, 23 Januarij 1871. Engelsclie TARWE 1 sli. iiooger gehouden. Vreemde GRANENvastdoch stil. CORRESPONDENTIE. I'a 11 de klagt door J. F. van Rompu te Rilland, over liet te laat ontvangen van 011s blad, hebben wij den lieer post directeur alhier kennis gegeven. Liefcladig-heid. DIAKENEN bij de Hervormde Gemeente te Goes, berin, ten met dankzegging eene gift van li»,—onder liet opschrift Bor. Psalm GUI vs. 2, in de voormiddag collecte op gisteren. Goesden 23 Januarij 1871. Namens Diakenen voornoemd, W. J. van de WEERT, Voorz. VAN DEN BUSSCHE, Sec. ADYERTENTIEN. Heden morgen omstreeks half vijf ure, trof mij de gevoeligste slag mijns levens door liet over lijden van mijn veel beminden Broeder JACOB van DUKErustend schoolonderwijzer te 's Gravenpol der 111 den gezegende» ouderdom van zesentachtig jaar, vijf maanden en drieëntwjtitig dagen. 's Gravenpolder den 23 Januarij 1871. Uit -aller naam FRANS van DIJKE en verdere familie. *t* I)e ondergeteekoiide betuigt aan allendie hem op" den twintigsten dezer maand blijken gaven van belangstelling en toegenegenheid, zijnen liarte- lijkcn dank. M. P. Ulaaubeen. Krachtens bevelschrift van den Heer Regter-Com- missaris in liet faillissement van Grilles Mar- tinus Smol<lei'8winkelier, wonende te Goes, worden alle bekende en onbekende scliuld- eischers de bevoorregte en pand of hypotheek heb bende daaronder begrepen opgeroepen om op Woens dag den 8 February 18 71, des vooriniddags ten 10 ure, ter raadkamer der Arrondissements-Regtbank te Goesten Stadhuize aldaar, te verschijnen, ten einde over te gaan tot de verificatie hunner schuldvorde ringen ten laste van gezegden G. M. SMOLDERS. In gevalle .schuldeischers zich door eenen gemag- tigde laten vertegenwoordigengelieven zij hunne lasthebbers tevens bijzonder te magtigende deug delijkheid der schuld vorderingendesgevorderd onder eede te bevestigen. De Curator in voornoemd faillisement, P. J. F. van VOORST VADER. om met den 1 Mei 1871 te aanvaarden: De BUITENPLAATS „Klein ■3Ü'MLtfcM»BS*fc4 Prankrijkbestaande in WOONHUlS, KOETSHUIS, PAAR- DENSTALLING, benevens Engelschen TUIN, MOES TUIN, BOSCH en BOOMGAARD, staande en gele gen in de gemeente Goester grootte van ongeveer één hectare. Te bevragen tot den l Maart a. s. ten kantore van den Heer J. A. BEVIER DE FOUW, ad ministrateur te Goes. -n£>, besteedt men niet zelden aan twijfelachtige ondernemingen, terwijl menigvuldige kans be staat door middel van eene kleine inlegsom in het bezit van groote Kapitalen te geraken. Door hare voordeelige inrigting zeer tot eene soliede geluksbeproeving aantebevelen is de, door den Staat Brunswijk goedgekeurde en gewaarborgde groote geldverlotingwelker trekkingen binnen kort zullen beginnen. event, als hoofdwinst, in 't algemeen winsten van 105,000 70,000 35,000 26,250 21,000 2maal 17,500 2maal 14,000 2maal 10,500 2maal 8750 5maal 7000 2ma al 4375 13 die al 3500 24uiaal 2625 lOSmaal 1750 7maal 875 160maal 700 17maal 525 281 maal 350 enz. enz. zijn in genoemde verloting te trekken en kan eene deelneming daaraan des te meer worden gerecommandeerd, daar ver boven de helft der Loten gedurende de eerste trekkingen met prijzen moeten uitkomen. Voor de reeds op den plaatshebbende le trekking is de prijs voor Een geheel origineel lot 7, Een half s 3,50. Een vierde 1,75. waarbij wij uitdrukkelijk" aanmerken, dat door ons slechts de werkelijke, met een Hertogelijk wapen voorziene Loten worden verzonden. Het ondergeteekende Handelshuis zal be stellingen tegen overmaking van het bedrag in bankpapier of per postwissel onmiddelijk uitvoeren en verlotingsplannen gratis bijvoegen ook zullen wij, zoo als tot dusver, ons'beijveren door stipte overzending van officiëele trek- kingslijsten en door zorgvuldige bediening aan het vertrouwen van onze geëerde belangheb benden te voldoen. Omdat het grootste getal der Loten reeds is geplaatst en bij de drukke klandisie die onze door de fortuin begunstigde collecte genietde nog in voorraad zijnde Loten binnen kort zul len zijn uitverkochtzoo gelieve men zich ten spoedigste direct te wenden tot tc HAMBUKG, >J ^<20

Goessche Courant | 1871 | | pagina 3