Dingsdag 17 Januarij. 58s,e jaargang. M PROVINCIALE GELDLEENING. van het Gemeente-bestuur. ARCHIEF. KIE S R E 6 T. INLEVERING VAN DECLARATIEN. VERANDERING VAN EIGENDOMMEN Indijking van tegen de zee, of tegen de vrij in zee nitstroomende rivieren liggende buitengronden, ontginning van woeste gronden, droogmaking van met boezemwater bezette eigendommen stichting van perceelenalsmede van geheele of gedeeltelijke slooping van gebouwen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1.75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. URANT. Gewone advertentiën worden li 15 c. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragonde en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan liet bureau bezorgd zijn. Bij deze Courant hehoort een hijvoegsel dat morgen verspreid wordt. DE GEDEPUTEERDE STATEN vak ZEELAND, Gelet op het besluit der Staten van den 4den November 1869, no. 14, betrekkelijk bet doen eener geldleening van j 150.000, tot verbetering der mid delen van gemeenschap in Zeelandgoedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 28sten November 1S69, no. 13 (Provinciaal blad no. 119), waarvan, inge volge het besluit dezer vergadering van den 20sten Mei 1870, no. 88 (Provinciaal blad no. 61), reeds een bedrag van f 13.000 is te gelde gemaakt; In aanmerking nemende dat voor de toegekende rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen, eene som van f 47.000 behoort beschikbaar te wezen; liesluiten: In voldoening der daartoe betrekkelijke bepalingen van het plan der bovengenoemde geldleening, ter kennis te brengen van belanghebbenden 1°. dat in de meergemelde geldleening van ƒ150.000 kan worden ingeschreven voor zeven en veertig aandeelen, elk van duizend gulden, tegen eene rente van vijf ten honderd in het jaar in te gaan met den dag der storting van het inge schreven en aangenomen kapitaalechter niet vroeger dan met primo February 1871; 2". dat de termijn voor het inleveren der inschrijving s- billetten is bepaald van Maandag 23 tot en met Donderdag 26 Januarij 1871 3" dat de inlevering der inschrijvings-billetten ter provinciale griffie (bureau van de l«te afdeeling) zal kunnen plaats hebben op den 23sten, 24sten en 25sten Januaiij 1871, des voormiddags tus- schen 10 en 12 ure, en des namiddags tusschen 2 en 3 ure, doch op Donderdag den 26s1-'-'11 daar aanvolgende slechts des voormiddags tusschen 10 en 12 ure; 4°. dat de inschrijvingsbus en billetten in het open baar zullen geopend worden op Donderdag den 2(Jsten Januarij 1871, des namiddags te twee ure, in do gewone raadzaal van Gedeputeerde Staten; 5°. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen voor zooveel die zijn aangenomen, moet over- gestort worden in den loop der eerste zes maanden van 1871 bij den heer Betaalmeester te Mid delburg op de gewone kantoor-urenen dat om in verband met het hierboven onder lo. bepaalde, de betaalbaarstelling der op 1 Julij .1871 verschijnende rente tijdig te kunnen re gelen de quitantiën van storting zoo spoedig mogelijk uiterlijk vóór den 15(len Junij 1871, belmoren te worden overgebragt ter provinciale griffie, in handen van den commies D. Jeeas, chef der eerste afdeeling, die daarvoor het ver- eischte bewijs of renversaal zal afgeven; 6°. dat exemplaren van het plan der onderwerpe- lijke geldleening kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaarop franco aanvrage. Middelburg, den llden Januarij 1871. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. Voorzitter. BUTEUX, Grifier. BEKENDMAKINGEN BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES bren gen in herinnering van belanghebbendendat zoowel het stedelijk archief en de gemeente-bibliotheek als de verzameling voor geschiedenis en oud heidkunde voortdurend ten raadhuize kunnen bezigtigd wordenonder geleide van den Gemeente-archivarisdie daartoe bepaaldelijk gelegenheid geeft des Vrijdags namiddags van UILrV tot TWEE ure. Burgemeester en Wethouders vestigen de aandacht in het bijzonder op de verzameling voor Geschiedenis en Oudheid kunde en wekken de ingezetenen op tot medewerking, om niets verloren te doen gaan, wat voor de geschiedenis dezer gemeente van eenige beteekenis kan wezen; terwijl zij allen, die in het bezit mogten zijn van voorwerpen, daartoe be trekkelijk, uitnoodigendeze aan genoemde Verzameling aftestaan. Goes, den 14 Januarij 1871. Burgemeester en Wethouders voorneemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES gelet op de 2de alinea van art. 7 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad no. 37), tot regeling van het KIESREGT en de benoeming' van af gevaardigden ter EERSTE en TWEEDE KAMER der STA- TEN-GENERAAL, noodigt de ingezetenen dezer gemeente uit, om, indien zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februarij eerstkomende, ter secretarie der gemeente te doen blijken. Goes, den 14 .Januarij 1871. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES roepen een iegelijk op, welke van die gemeente over het afge- loopen jaar 1870 iets te vorderen heeft wegens gedane WERKZAAMHEDEN, LEVERANTIEN en dergelijke, om zijne declaratie daarvan, voor het einde der maand Nebruarij aanstaande, bij hen in te dienen; zullende diegene, welke verzuimen mogt hieraan te voldoen, zich zeiven de onaan genaamheden te wijten hebben, daaruit voortvloeijende. Goes, den 14 Januarij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze den ingezetenen en verdere belanghebbenden be kend, dat volgens circulaire van Z. E. den Staatsraad Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 23 October 1850, A. no. 65881, 2e afd., (prov. blad no. 144), door hen jaarlijks in de maand Januarij, aan de heeren controleur der directe belastingen en van het kadaster in Zeeland en den bewaarder der hypotheken en van het ka daster te Goes, opgaven behooj'en te worden ingezonden, betrekkelijk En noodigen mitsdien een ieder dien het aangaat uit, om hendoor eene tijdige inzending ter secretarie dezer ge meente, uiterlijk op aen 28 dezer van de daartoe benoodigde opgavenvoor zooveel deze gemeente betreftin staat te stellen hieraan zoo volledig mogelijk te voldoen; zullende diegenen welke hierin nalatig zijn, zich zeiven de nadeelen te wijten hebben, die daaruit zullen ontstaan. Goes, den 14 Januarij 1871. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. IS".A. >I<:iN SLAG. De Nieuwe G. Ct. wil, na een ietwat llaauwen jubeltoon, maar liever verder zwijgen over de verkiezingen. "Wij gelooven het gaarne, want niet alleen dat de overwinning alleen verkregen is door opoffering van haar „godsdienstig nationaal" beginsel?! maar zij zal bovendien zelve wel inzien, dat de middelen waardoor de zege is behaald, hare partijen voor altoos hebben afgerukt van het vrome voetstuk waarop zij zich zoo gaarne ge plaatst vertoonden. Een eerlijken strijd over, eene eerlijke meening in beginselen, kunnen wij begrijpen en stellen wij op prijs, maar een infamen, een om heiligen den, een beginselloozen strijd verachien wij on zullen wij voortgaan te ontmaskeren, onder welk kleed de verraderlijke strijders zich ook vertoonen. Wat is de geschiedenis der jongste verkiezingen? Eerst hebben de lloomschen hun candulaat aan geboden aan de liberalen en sommigen zeiden zelfs „hij is liberaal, wij zijn liberaal en zijn tegen de „vereeniging «„Steunende op den bijbel."-" Die „vereeniging zoekt ons in te pakken, om huur „candidaat, den heer Meijlink, in den raad te „krijgen." Wij onthouden ons van de opsomming der min of meer geestige gezegden, welke bij die gelegen heid, door eenige Roomschen over de leden dier vereeniging, over den heer Meijlink en over eenige reeds zitting hebbende raadsleden werden gedebiteerd. Genoeg is het, dat de liberalen den heer Ilanlo, om zijne beginselen, niet aannamen. De Roomschen rigtten toen expresselijk eene kiesvereeniging op. De heer Ilanlo liet zich daar van president maken niet alleen, maar ondertee- kende publiek zijne eigene aanbeveling als can didaat voor den raad. Men begreep echter op zich zeiven niet de minste magt te bezitten. De liberalen hadden, eerlijk genoeg, bet bondgenootschap geweigerd en de Roomschen boden toen hunne waar aan diezelfde orthodoxen, waarvan zij kort te voren, zoo afkee- rig waren geweest. Zij waren daartoe geraakt, door de overreding- van hunnen president-caudidaat, die in ééne bij eenkomst hen liunne zelfstandigheid liet prijs geven, en zich een overwigt wist te verschaffen, dat indedaad onbegrijpelijk is als men in aan merking neemt dat de Goessche Roomschen, ge durende zoovele jaren nog nimmer er toe hebben kunnen geraken om een eigen candidaat te stellen en in den regel nog al met geene nieuwjes wegloopen. Te minder begrijpelijk omdat hier onmogelijk kan gedacht worden aan eenige kennis van ons gemeentebelang. De orthodoxen waren in den beginne schijn baar verdeeld, of zij het aangeboden verbond niet Rome zouden aannemen. Alleen de Niemve G. Ct. was dadelijk bereid haren vroegeren candidaat, Ven-enne, over boord te werpen en nam onmid dellijk het verbond aan, en geen wonder, want tegelijk werd de heer Pompe door de Roomschen in bescherming genomen De heer van den Bosch echter weigerde en ver wierf zich daardoor de welverdiende sympathie van voor- en tegenstanders. Maar ziet toen het er op aankwam, maakte ook de heer v.jd. Bosch eene politieke buiteling en zelfs in een strooi biljet beval hij den heer Ilanlo bij de kiezers aan. „Van waar die halfslachtigheid, dit ongelijk „zijn aan zich zelveu, dat laveeren naar omstan digheid," vroeg de heer vjd. Bosch den 28 Julij 1865 aan de kiezers te Goes. Wij doen die vraag nu aan den lieer van den Bosch zeiven. Of moet ook hier gedacht worden aan den misleidenden invloed van den reeds met den vinger aangewezen persoon, die de beruchte circulaire heeft zamengesteld, welke door geheel Nederland, als eene ontheiliging van edele zaken, als een product van de grofste onbeschaamdheid, als eene monsterachtige misleiding van eenvou dige menschen, welke hij achter den rug wel om hunne onnoozelheid moet uitlagchen, wordt ge brandmerkt! Zooveel is zeker, dat deze verkiezingen den heer van den Bosch den mantel eener eerlijke overtuiging, waarin hij zich tot nog toe had we ten voor te doen, hebben ontnomen en dat de beruchte circulaire het bewijs heeft geleverd dat al de vroomheid, al de godsdienst waarineê de orthodoxe partij zoo te koop loopt, niets anders is dan veinzerij. De Christus in de verkiezingen Dit is dus de vereering welke de orthodoxen zich als een monopolie toeëigenen. Durft men beweren een christen te zijn, als men Hem, dien men tegelijk zijn hoogslen koning noemt, afrukt van Zijn verheven voetstuk om Hem door het slijk der verkiezingen te sleuren En waar blijft de vriendschap voor Oranje's koningschap, als men zich niet ontziet om zich weder te verbinden met datgene, waartegen de Oranje's altijd zoo dapper hebben gestreden en als men er op uit is twist, tweedragt en godsdiensthaat onder zijne getrouwe onderdanen aan te kweeken? Het zal genoeg gezegd zijn om te bewijzen dat de orthodoxen geen beginsel meer hebben, dat zij heiligschenners zijn in plaats van godsdienstig, dat zij uitgaan van het denkbeeld dat het doel de middelen heiligt, en dat zij vijanden zijn van Oranje en vaderland. Wij zullen niet meer uitweiden over de weder- keerige eigenbelang-zuchtige aanbevelingen van de heeren Ilanlo en Pompeook niet over de wijze waarop, kort voor de stemmingen, een bekend jong mensch, is gehuurd om stemmen te werven, maar constateren nog alleen dat uit de verkiezingen is gebleken, dat de liberale partij nog de sterkste is in Goes. Op den heer mr. de Kanier waren 112 op den heer Besselwg 111 stemmen uitgebragt.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1