BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Oorlogs-snippers. 't Weekblad van het Regt merkt op dat wij nu drie cn lialve maand zonder beulen en galgen en schavotten geleefd hebben en toch niet, althans niet van meer moorden en brandstichtingen gehoord hebben dan in do dagen van de goedkoope leer der onschadelijkmaking." Het schijnt alzoo te blijken, dat in werkelijkheid de levenslange op sluiting evenzeer afschrikt, nog meer misschien dan de schijn vertooning der stroppen en and. re officiüele moordtuigen op het papier, die nog alleen maar dienden om te worden uitgelachen èn bespot. Te Bree, onder Maastricht, heeft zich eene ziekte onder de paarden geopenbaard, die nog al besmet telijk en naar men acht door de fransche paarden in die streken gebragt zoude zijn. Deze ziekte bestaat in eenen droogen hoest, welke na eenige dagen vergezeld is van eeno ontlasting van groen achtige slijmen, eeno volkomene weigering van eten en eene zigtbare ontsteltenis. Tot héden is er nog- tans geen paard van bezweken nrnar wel binnen 14 dagen hersteld. Bijna iederen dag wordt door de ambtenaren te Stadskanaal en in den omtrek eene groote hoe veelheid voorloop iu beslag genomen. Te Nieuw Buinen werden den dag na Nieuwejaar 58 liter a 80 pet. op acht onbekenden aangehaald en op Buiner-Moeras bijna 10 liters, NB. op welgestelde personen. Den volgenden dag werden daar ca. 50 liter in beslag genomen. Onder de gemeente Wil- dervauk werden door de ambtenaren binnen eenige dagen ca. 40 liter aan 't kantoor bezorgd. In den avond van den 311 dezer zijn de te Fin- stervvolde gestationeerde ambtenaren in den Reitler- wolderpohler slaags geweest met ongeveer 30 smok kelaars, wier brutaliteit en dreigementen, gepaard met dadelijkheden, cle ambtenaren hebben genood zaakt,-herhaaldelijk van hunne vuurwapens gebruik te maken. Het gevolg hiervan is geweest, dat de ambtenaren omstreeks 40 liter voorloop hebben bemagtigd, terwijl enkele smokkelaars moetin zijn gewond, onder anderen zekere R. T., van Oost- wóld, die door een kogel in 't dijbeen moet ge troffen zijn en met een rijtuig naar zijn huis is gebragt. BENOEMINGEN. Benoemd tot lid van hot collcgie van de zeevisscherijen jhi*. mr. J. W. M. Schorer, burgemeester der gemeente Ar- nemuiden ter vervanging van wijion II. A. van Ysselstein te Zierikzee. Benoemd tot inspecteur der registratie cn domeinen van de 3e klasse bij het departement van flnantiën, de heer J. P. Sprenger van Rijk, thans ontvanger der registratie en domeinen té Tholen. Benoemd tot voorzitter van het uitvoerend bestuur van het waterschap der sluis aan de wielingen prov. Zeeland, C. de Bruine. Het bombardement van Parijs wordt door de Duit- scbers met kracht voortgezet, en, naar de berigten uit Versailles, door de Parijzenaars slechts flaauw beantwoord. Men vergete echter nietwat wij in ons vorig nommer schrevendat de Pruisen in dat r o stil zijn der belegerden niet zoo zeer een bewijs van zwakte, van ontmoediging zien, maar veeleer den ken aan een krijgslist en beducht zijn dat hun te avond of te morgen een poets gespeeld wordt. Hoe langer bet bombardement duurthoe verder wij van bet sluiten van den vrede verwijderd zijn. De Times verklaart, dat het sluiten van den vrede niet in overweging kan genomen wordenvóór dat Parijs gevallen is. Indien cle onzijdige mogendheden iets mogten willen doen in het belang des vredes, zegt liet Engelsche blad, dan behooren zij tegen Duitsch- land en Frankrijk krachtige taal te spreken met den moeddien volkomen belangeloosheid ingeeft. Mislukt de poging, dan moeten cle schande en de oneer blijven rusten op lien, die het aanbod der goede diensten verworpen hebben. Die vrijmoedigheid om zijne overtuiging te zeg gen wordt niet alleen buitenmaar ook in Frank rijk opgemerkt. Wij spreken nu niet van den brief, die Georges Sand (mad. Dudevant) aan eene geïm proviseerde vriendin in Londen heeft geschreven, en die in de lndépendance te lezen is. De schrijfster werpt daarin al cle schuld van de tegenwoordige rampen op Pruissen, doch ziet voorbij, dat het voor- loopig bewind der republiek optrad met den naam van regering van 's lands verdediging," en hierdoor beweesden oorlog te willen voortzetten. Haar af schuw van de woordendie Pruissen in de Noord- Duitsche-Bondsvergadering deed uitspreken: »ik heb mijnen vijand voor eene halve eeuw onscha delijk gemaakt heeft geen klem want als Frank rijk de overwinning had behaald, zou men misschien nog wel wat heel anders vernomen hebben. Zij ver geet, dat Frankrijk de aanvaller is geweest en Pruis sen slechts ten strijde trok om zich te verweren. Maar wij bedoelen het oordeeldat in Frankrijk door de dagbladen over den gouverneur van Parijs, generaal Trochu, geveld wordt. De Siècle zegt, dat alles wat Trochu gedaan heeft getuigt van zijne onbekwaamheid en dat alles wat hij gesproken of getelegrafeerd heeft, de kenmerken draagt van naakte snoeverij en erbarmelijke pralerij. Den 30 Decem ber telegrafeerde Trochu aan GambetteParijs, on wrikbaar, meemt den strijd met jubel aan en zal dien tot het uiterste volhouden en zooals le Peuple Frangais te regt aanvoert, terwijl Trochu van 29 November tot 28 December tijd genoeg ge had heeftom bij Mont-Avron en op cle hoogte la Grande Pelouse sterke schansen aan te legden, lieeft bij cle Pruissen niet in hun arbeid gestuit. Wij hebbeu, zegt le Siècle den 27, 28 en 29 De cember al het terrein verloren dat wij vroeger ge wonnen hebben en de Parijzenaren bevinden zich weder in denzelfden toestandwaarin zij den 28 November verkeerdenvóór hunnen eersten uitval." Al houdt men nu die aanvallen niet vrij van over drijving toch zijn zij voor het bestuur onrustba rend genoeg en dit beeft de noodzakelijkheid er kend om iu eene proclamatie den volke te ver kondigen dat de regeringsleden het onderling vol komen eens wijn en dat Weldra nieuwe krachtige militaire maatregelen zullen genomen worden. Over de troepenbewegingen in Frankrijk verne men wij, dat generaal von Werder aanzienlijke ver sterking ontvangen heeft. De Duitscbers concen treren zich te Vesoul10,000 man zijn van Courte- nay te Joigny aangekomen 3000 man uit Troyes zijn in aantogt. Prins Pièrre Bonapartedie ten vorigen jare door het schot op Victor .Noir, zulk eene beruchtheid verkreeg, en op bevel des keizers, Frankrijk ver liet, maakt thans fiasco met een brief, gedagtee- kend uit Rochéfort (prov. Namen) 7 Jauuarij 1871, waarin cle schrijver in tegenstelling van de bewering, dat cle Bonapartes zooveel aan Frankrijk gekost hebben aanvoertdat Frankrijk zooveel van de Bonapartes gevorderd heeft. De Indepenclancedie dezen brief heeft opgenomen, wijst op den erbar melijk financieelen toestand waarin de tweede luite nant Napoleon Bonaparte verkeerde, en vraagt, waar deze en diens familie de schatten hebben van daan gehaald, die zij nu bezitten. Omtrent de in de afgeloopen week plaats gehad hebbende gevechten, blijven beide partijen volhou den, dat zij den vijand hebben teruggedreven. De fransche generaal Faidherbe verdedigt iu een be- rigt aan den commissaris generaal du A'ord zijn eerste rapport en vermeldtdat de Franschen in den nacht van 2 op 3 Januari] overnacht hebben in de dorpen Gavillers Biefvillers Favreuil, Re- hagnies en Acniet le Grand, die zij op de Pruisen hadden veroverd. Koning WilUielm daarentegen maakt in een telegram aan de koningin gewag van de overwinningen der Duitschers. Overigens is er weinig b.langiijk nieuws van het oorlogstooneeldan dat Belfort wordt gebombar deerd en dat graaf von Bismarck aan Engeland schadeloosstelling heeft aangeboden voor het zinken van Engelsche kolenschepen in de Seine, hetwelk onlangs door Duitsche troepen was verrigt. Uit Bei.gie berigt. men, dat ten gevolge van de militaire operatiën aan de grenzen bevel is gegeven om drie ligtiugen der militie op te roepen. Ten aanzien van de Luxembuugsche kwestie deelt de li ijl n. Zeit. mede, dat graaf von Bismarck gezegd heeft, dat bij eventuele strategische noodzakelijk heid, Luxemburg zou bezet worden en dat over zulk eene daad- onmogelijk eerst in overleg met de mo gendheden kan getreden worden. De bondskanse lier moei er bijgevoegd hebben, dat hij met zijne nota geene bepaalde opzegging van het tractaat bedoeld heeft, doch zijne vordering om schadever goeding volhoudt, welke vordering aan de regoring van het groothertogdom dan gezonden is. De groothertog heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de Luxemburgers dank zegt voor de gevoelens in bun adres geuit, en vertrouwt, dat de onafhankelijkheid van den staat genoegzaam ge waarborgd is door het tractaat van 18(37. Omtrent de republiekeinsche onlusten in Spanje, waarin wij vroeger spraken, verneemt men nader, dat deze te Bainia in de provincie Grenada zijn uitgebarsteu, doch geene groote beteekenis hebben. Van meer belang is een der eerste regeringsdaden van koning Amadeus. Zoo als bekend is, is de Spaansche bezitting Cuba in opstand tegen bet Moederland. De koning heeft verscheidene concessien aangebo den, die waarschijnlijk tengevolge zullen hebben dat de vrede hersteld wordt. Te Berlijn is men druk bezig om bet kroonings- eeremonieel voor den Duitschen keizer in orde te brengen. De vroegere vrije stad Frankfort beeft den wensch te kennen gegeven dat met het oog op hare oude regten de krooning binnen liare muren ruogt plaats hebben. De oorlog heeft ook ongunstig gewerkt op cle speeltafel. De aandeelhouders in de bank te Hom burg, die gewoonlijk 20 percent dividend ontvangen, genieten over liet 2e halfjaar van 1870 slechts 7 ten honderd en de stedelijke kas die op 50000 thalers gerekend had, ontvangt niet meer dan 2000. Laatste I3erig-ten. Volgens Duitsche mededeelingen beeft generaal von Werder, maandag avond de zege bevochten tegen generaal Bourbaki en bij die gelegenheid 800 Franschen krijgsgevangen gemaakt. Peronue beeft gecapituleerd waarbij 3000 Frau- schen in handen der Duitschers gevallen zijn. Den lOden Januarij is te Londen eene groote meeting gehoudenwaarin met veel geestdrift het verlangen is geopenbaarddat do engelsche rege ring de fransche republiek zou erkennen en ge protesteerd werd tegen Pruissen's politiek van ver woesting en roof van grondgebied. De Times zegt, dat indien de koning van Pruissen afzag van zijn voornemen om Parijs binnen te trekken, er eerder kans op een practisch. Tesultaat met betrekking tot den vredezou verkregen worden. Daily ews betoogt, dat, wanneer het oogenblik zal gekomen zijn, Engelauds invloed gewigt zal leggen in de schaal, ten gunste van de onschend baarheid van Frankrijks grondgebied. Het Fremdenblatt maakt melding van verwikke lingen tusschen den kroonprins van Saksen en den koning van Pruissen, in verband waarmede de eerste in het geheim, eene reis naar Versailles zou hebben gedaan. Het Dresdener Journal spreek dit gerucht tegen. Laatstgenoemd blad meldt dat de Oostenrijksche staatsspoorweg maatschappij het kolentransport naar Saksen en bet goederenvervoer naar bet buitenland via Bodenbach, heeft gestaakt, en dat de Saksische gezant te Weenen last beeft gekregen onmiddelijk stappen te doen om de onmiddelijke opheffing van dezen maatregel te bewerken. Zaturdag B. is te 'sHagedoor de politie voorloopig aan gehouden de dienstbode L.die gedurende den loop van het jaar 1870 verschillende rekeningen, die liarer meesteres ter betaling waren gegevenvoor voldaan had geteekend en het voor den leverancier bestemde geld zich toegeëigend heeft. 7 Jan. Gister avond heeftin de Tolburg-kazerne te 's Bosch, een korporaal van het 5e regiment infanterie zich door een geweerschot van het leven beroofd. Tegenzin in de dienst schijnt de aanleidende oorzaak tot dezen zelf moord te zijn. De felle koude van verleden week heeft te Eclit een slagtoffer geëischt. Woensdag jl. namelijk vond men een man in zijne woning bevroren De ongelukkige schijnt door het venster naar binnen gekomen te zijn, dat open te hebben gelaten en met liet hoofd op de tafel in slaap te zijn gevallen. Het volgende wordt uit Kruisland van 3 Januarij gemeldEenige liedenzich uitgevende voor paardenkoopersbezochten enkele boeren dezer gemeente, om tegen boogen prijs paardenzooals zij zeiden voor het Pruissische leger bestemd, op te koopen. Hier en daar werd eene overeenkomst van verkoop gesloten. Tijd en plaats van levering werden bepaaldzij moest heden aan een der logementen te Roosendaal plaats hebben De verkoopers of hunne knechten begaven zich dan ook volgens afspraak met de paarden derwaarts, doch ter bestemde plaatse gekomen, werd naar de opkoopers te vergeefs gevraagd en gezocht. Teleurgesteld schoot er niets anders over dan met de paar den terug te keeren. Deze togt eindigde met een ongeluk. Aan het einde van het dorp gekomen, schrikte een der paar den en geraakte op hol, waardoor zijn berijder, een boe renknecht, er afviel. Terwijl deze het paard nog aan den teugel wilde tegenhouden, bekwam hij aan het hoofd eenige kneuzingen en werd aan een der voeten deerlijk verminkt. In een nabijzijnde woning gedragen, werd hij eenige uren later, nadat hem door den geneesheer uit het nabu rige Castel geneeskundige hulp verleend was, per slede naar zijne woning, op eenigen afstand van hier, vervoerd.Men leest in de Steenwijker Courant: Kollossaal ijsvermaak te Blankenham, op Zee, (bij gunstig weder.) Door het gedeel telijk mislukken der harddraverij van de vorige week, we gens het ongunstige weder, is de directie van liet ijsvermaak te Blankenham voornemens, aan de ingezetenen van de om liggende gemeenten een zeldzaam ijsvermaak aan te bieden. Zij willen namelijk Donderdag 12 Januarij a. s. eene hard draverij houden van Katten, met notedoppeó geschoeid, aan giften „Herberg Bellevue" te Blankenham, 's morgens 11 uur. Alle Katten zonder uitzondering „wórden-aangenomen. Om ongeregeldheden te voorkomen en tot meerderen luister van zulk een zeldzaam leest, behoudt zich de Directie het regt voor, de katten zelf met zwepen aan te jagen. Men meldt uit Maastricht van 9 janurij, Eenige dagen geleden kwamen laat in den avond twee vreemde heeren te Wijlre aan. In het eenige huis, bij Martinus Creutz, bakker aldaar waar zij nog licht ontdekten, klopten zij aan en verzoch ten den nacht aldaar te mogen doorbrengen. Daar deze personen er zeer fatsoenlijk uitzagen, werd hunne vraag, om den nacht in de schuur of op den zolder door te bren gen, afgeslagen en stonden de bewoners hunne eigen leger stede den vreemden af. Den volgenden morgen wilden zij, C. voor zijne gastvrijheid betalen; doch daar deze weigerde iets aan te nemen, dankten zij en zeiden hem bij het verlaten van het huis, dat zij twee kooplieden uit Berlijn waren, die uit hun vaderland vlugttenomdat zij, tot het laatste Einberuf belioorendehun leven niet aan de Fransche chassepot-kogels wilden wagen. De Duitschers hadden echter de gulle gastvrijheid naar waarde weten te schatten, want toen de bakker in zijne kamer terugkeerde, vond hij onder ieder schoteltje, door de vreemden gebruikt vijf en twintig thaler liggen. Een Pruissische bom lieeft op 't fort Nogent 8 slagtoffer» gemaaktDe commandant van het 6e bataillon nat. garde van de Seine, de lieer Heintzler, had eenige vrienden te déjeuneren gevraagd, ook zijne vrouw was daarbij tegen woordig. Kaauwelijks was men aangezeten of de bom valt op tafel, doodt de gasten en verwondt den comman dant en zijne vrouw. Deze laatsten zijn ter verpleging naar Parijs gebragt. De Pall Mall Gazette meent te weten dat al de kamee- len en beeren van den Jardin des Plantes te Parijs al op gegeten zijn en dat de slager Dubois, die 3 olifanten voor 27,000 fr. heeft gekocht, er aan denkt ze te dooden. Onder de talrijke bijzonderheden, welke de Atrechtsche dagbladen omtrent den „driedaagschen slag" bij Bapaume bevatten, komt liet volgende hoogst interessante feit voor Aan het einde van den dag van den 3n bevond generaal Faidherbe zich aan liet hoofd van de tirailleurs-linie, toen plot seling zijn paard een zijsprong deed en begon te steigeren. Op hetzelfde oogenblik wordt op zeer korten afstand een schot gelost en krijgt de generaal een kogel in den zak van zijn rok, waar hij de landkaart doorboorde, dio zicli daarin bevond. Dank zij dit zwakke pantser en vooral den zijsprong van het paard dat hij bereed, ontkwam de clief van het noor- derleger hier op wonderdadige wijze aan den dood, die een Pruissische tirailleur hem bereid had. Deze was on gemerkt door de tirailleur-linie heêngedrongen en wist ongedeerd te ontkomen. „Te Kamén ontvangen berigten omtrent liet bombar dement van 30 uren dat de capitulatie van Mózières voor afging" zegt de Ami de l' Ordre. „hangen een vreesselijk tafereel er van op. Drie vierden van de stad bestaan niet meer. Overal puinhoopen. Het is vreesselijk; 11 menschen zijn in een kelder verstikt. Eene weduwe was met hare kinderen nog in den kelder maar allen dood. Men spreekt

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2