1871. .A* 5, IS Januarij ste BEKENDMAKINGEN BINIMEiMLANDSCHE BERIGTEfh f De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes j 1,75.- Afzonderlijke nonimers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden h 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels k 1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wensclit opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van het Gemeente-bestuur. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennie, dat de processenvevbaal van inlevering en opening der stembriefjes voor de verkiezing van twee leden van den .gemeenteraad, bij herstemming', ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ne- dergelegd, terwijl afschriften daarvan ter gewone plaatse aangeplakt zijn. Goes den 12 Januarij 1871- Burgemeester en Wethouder-: voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter ken nis van een ieder die bet aangaat, dat bet lcohi. r der GRONDBELASTING op de Gebouwde en Ongebouw.le Ei- fendommen voor deze gemeente, over het loopendej r, op eden ter invordering is gesteld in handen van d' n ont vanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Goes den 12 Januarij 1871. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, 12 Januarij 1871. Aan de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad op gisteren hebben deelgenomen met het witte briefje 305 en met bet paarsche briefje 307 kiezers. Bij de opening op beden werden in de eerste bus gevonden 306 briefjes, waarvan 10 van onwaarde werden verklaardzoodat het getal geldige briefjes bedroeg 296. Yan dit getal zijn uitgebragt op den beer B. Meijlink 184 en op mr. .7. H. de Laat de Kanter 112. In de-tweede bus waren aanwezig 307 briefjes, waarvan 39 van onwaarde werden verklaard, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 268. Hiervan hebben op zich vereenigd: mr. A. B. M. Hanlo 157 en de heer G. J BesseUng 111. Alzoo zijn verkozen tot leden van den gemeente raad de beeren B. Meijlink en mr. A. B. M. Hanlo. Zoo is dan de boogstgewigtige uitspraak door de kiezers van Goes gedaan en hebben zij in strijd met de geschiedenis, in strijd met wat men overal elders ziet gebeuren, zich een bestuur verkozen, dat den geest van achteruitgang, den geest van gods dienstig vooroordeel, den geest van godsdiensthaat waaruit zoo schromelijke gevolgen kunnen ontstaan, huldigt. Tot dien uitslag is men bovendien alleen kunnen geraken door bet verbond met die ult.ra- montaansche beginselen welke onze voorvaderen zoo, dapper hebben bestreden. Wel is waar beeft de eandidaat der kathol jlcen 27 stemmen minder dan de heer Meijlink en zijn dus nu reeds de katholijken door een gedeelte der orthodoxen in den steek gelaten; wel is waar heeft de beer Hanlo nog lang de helft der uit te brengen stemmen niet verkregen en bleef ook dhr. Meijlink beneden de helft der stemgeregtigdenmaar dit komt, bij het geringe gevoel van eigenwaarde onzer tegenpartij, er minder op aan. De overwinning is be haald door de zamenspauning van Rome en Dordt, of liever van Dordt en wat daar aan het verst mogelijk tegenoverge-teld uiterste staat. Dit feit zal zeker door geheel Nederland met verbazing worden vernomen en ten bewijs strekken dat zij wie men geneigd was jijne calvinisten te noe men, op dien eerenaam geen aanspraak hebben, maar eigenlijk protestantsche jezuiten bebooren te heeten. »Het doel heiligt de middelen'' schijnt nu ook te worden geschreven in het wapen van die leiders in ons midden, aan wie wij tot nog toe eene eerlijke, hoewel dwalende overtuiging meenden te moeten toeschrijven. Welaan kiezers van Goes! gij hebt uwe vorige bestuurders een klap in het aangezigt gegeven en bij eene jammerlijke miskenning van al het goede dat zij voor u gedaan hebben, eene razende partij ondersteund die u gedurende eenigen tijd belem meren zal in het genot van wat u tot uw maat schappelijk en geestelijk belang was bezorgd en toegedacht geworden. Gij zult nu de wrange vruchten van uw eigen werk moeten plukken. Aan de Nieuwe G. Courant nu de wauhopige taak om dat bestuur duurzaamheid te bezorgen daar waar de grondslag reeds zoo wankelbaar is. Onze t,:ak ri nu afgebakend. Zoo dikwijls de tegenpartij door zoogenaamde godvreezende drog redenen en opzettelijke verblinding der menigte, de volgzame schapen zand in de oogen zal strooijen zullen wij gereed staan die huichelarij en misleiding te ontmaskeren al gel !t het ook personen die liefde en verdraagzaamheid, Cn de voortzetting van het zuiver calvinisme behoorden voor te staan. Tegelijk zullen wij trachten de ingezetenen voor te lichten en te wijzen op hun- waarachtig belang. Weigemoed vangen wij onze taak aan. Uit deze tijdelijke verduistering van het licht zal eene vlam ontstaan, schitterender dan vro-ger Wij zijn over tuigd dat de menschen wel tijdelijk op een dwaal spoor kunnen worden gebragtmaar dat geene inagt weerhouden kan dat de toekomst behoort aan onze rigting: de rigting van gezond verstand vaa waarheid, van zedelijkheid, van algemeene men- sehenwaarde, welke op dit oogenblik alleen in Goes, in tegenstelling van de gansche wereld op den achtergiond schijnt gesteld. Men leest in het VaderlandMen deelt ons de hoogst merkwaardige circulaire mede welke, zonder onderteekening, aan de kiezers te Goes is rondbe- zorgd en de verkiezing van den heer Pompe van Meerdervoort, 's heeren Saaymans Vader's schoon zoon, tot lid der Provinciale Staten van Zeeland heeft bewerkt. We mogen *11 echter bijvoegen dat behalve door deze verkiezings-manoeuvre, die van »eenige leden der hervormde gemeente te Goes" heette uittegaan, de welgezinde kiezers nog van eene andere zijde bewerkt werden, namelijk door eene expresseljk opgerigte »Roomsch-Katholieke kiesvereeniging," die mede den heer Pompe aanbeval. Wij ontleenen aan de circulaire het volgende waarom bestrijden zij met alle kracht de candidatuur van den heer Pompe Omdat hij, behalve zijn erkende bekwaamheden, 1 een vriend is van Oranje's Koningschap 2een tegenstander van geld verspilling en ge- wetensdwang op het stuk van ondemoijsen 3°. een voorstander van den Godsdienst, die DE BI JBEL aanwijst als de eenige bron van waar geluk, goede vooruitgang en grondige beschaving." Zij die deu tegencandidaat, den heer dé Laat de Kanter, aanbevolen hebben, verdienen volgens de circulaire geen vertrouwen omdat verscheidene van hen hunne kinderen nergens laten doopen." En zich niet schamende over deze onlogische dwaasheid, vraagt de zameristeller van het'strooibiljet, wiens partijzucht zelfs voor de grofste onbeschaamdhe den niet staan bljft, hierop »Moet gj uit hunne aanbeveling niet besluiten, dat de heer de Kanter zelf zich in geljke rigting beweegt Derhalve eenige personen, die de candidatuur van den heer de Kinier steunden, laten hunne kinderen niet doopen, derhalve verdienen allen die den heer de Kanter aanbevelen geen vertrou wen, dus de heer de Kanter is een »niet godsdienstig mensch daarop volgt dan de tirade dat de heer Pompe wél een godsdienstig man is, en dat het zonder geloof onmogeljk is Gode te behagen," zelfs niet in de staatkunde. Men weet waarljk niet, waarover men zich het meest verwonderen moet, over de onbeschaamdheid der lieden, die zoo iets laten drukken en versprei den, dan wel over deonnoozelheid der kiezers te Goes, die dupe worden van deigcljke infame lastertaal. Trouwens de goede ingezetenen van Goes schy- nen veel te kunnen verdragen. Dit leert ons de volgende frase uit het strooibiljet Godvreezende Zeeuwen Uwe voorouders hebben hun goed en bloed opgeofferd voor het geloof en de godzaligheid, welke verscheidene vrienden van den heer de Kanter in het openbaar verguizen. Moogt gj dus hun eandidaat stemmen, alzoo uw edel voorgeslacht, ja den Christus die uw hoogste Koning is, verloochenen ook van deze stem zult gj Hem rekenschap moeten geven Dat men op deze wjze bj een kerkeraad aan dringt om toch een predikant te beroepen van zuiver orthodoxe leer, we zonden er over zwjgen. Maar dat men met zulke woorden over eene ver kiezing voor de Provinciale Staten schrijft, ziedaar wat ons ergert. Om niet eens van de kwade trouw die er in schuilt Lu aprtken, zien wj er een pro fanatie in van de ergste soort, een misbruik van het heiligste in het vuile werk der verkiezingen, waaruit het niet anders dan bezoedeld kan terug komen. Wj meenen fabrikanten, eigenaars van stoom ketels, geene ondienst te doen niet de vermelding dat met 1 Januarij jl. de ingenieurs voor het stoom wezen in het le district (ZeelandBrabant .en Limburg) z jnde heeren P. Bogaert, ingeneur le kl. te Maastricht en W. A. M. Piepers, aspi- rant-ingen. te 's Hertogenbosch. Volgens den Haagschen correspondent van de Nieuwe Arnh. Ct. kan men verwachten dat de hr. P. Mijer als gouv.-gen. van N. I. zal ver vangen worden door mr. J. Loudon, commissaris des konings van Zuid-Holland, in wiens plaats mr. C. Fock zou optreden. Er wordt opgemerkt dat de hr. van Muiken, wel is ontslagen als minister van oorlog, doch bj de besluiten in de Staats-Courant, betrekkeijk de verwisseling van het ministerie, niet is ontheven geworden van de opdragt tot waarnemiüg van het departement van buitenlandsche zaken. Als kandidaten voor de tweede kamer ter ver vanging van clen heer Blussé te Dordrecht, wor den genoemd de heeren mr. Kappeijne van Copello en generaal Knoop. In de den 7den te Groningen gehouden raads zitting is na gehouden discussie met 17 tegen 5 stemmen besloten tot de oprigting van eene bur gerschool voor meisjes, overeenkomstig het voorstel van de voor deze zaak benoemde commissie en het daarover uitgebragt rapport der centrale afdeeling. Het nederlandseh nationaal zendingsfeest zal naar men verneemt, in den eerstvolgenden zomer gehouden worden aan de Bilt, bj Utrecht. De hoogleeraar van Oosterzee heeft zich bereid ver klaard tot het houden eener feestrede. De hollandsche maatschappij van landbouw zal op 34 en 5 Maart 1.71 de eerste algemeene tentoonstelling van vruchtboomen in Nederland, te Haarlem houden. Het programma voor die tentoonstelling is in overeenstemming met het reeds in 1868 voorloopig gepubliceerde opgemaakt, en bevat aan uitlotingen, behalve de getuigschriften en geldprijzen, 11 gou den, 31 zilver-vergulden, 32 zilveren en 28 bronzen medailles. Aangifte van inzending moet vóór 10 February a. s. geschieden. Bij de groote belangstelling die het snoepen der vruchtboomen thans ondervindt, is het te verwachten, dat die tentoonstelling naar wensch zal slagen. Uit Rotterdam wordt aan het Handelsblad ge schreven, dat eene vereeniging voor de stoomvaart van daar op Amerika lot stand is gekomen, onder directie van de heeren Plate en Reuchlin, met een kapitaal van ƒ900,000, waarvan de helft door de Rotterdamsche kassiers onder zekere lijpothi caire bepaling is gefourneerd. Vooreerst zou met twee stoombooten de diensl in het begin van 1872, worden geopend. Men stelt zich veel succes daar van voor, met het oog op de vele goederen, die thans van Rotterdam via Liverpool en andere havens naar Amerika worden verzonden. Naar inen verneemt is er eene commissie van enquête benoemd voor de aanvragen van onder scheiden kant om concessie voor de uitbreiding en exploitatie der groote havenwerken, welke te Vlissingen zullen worden aangelegd en zulks met het oog op het groote belang voor den handel aan dergeljke concessie, verbonden in verband met de aansluiting buitenslands van het Nederlandsche spoorwegnet.

Goessche Courant | 1871 | | pagina 1