1871. M 4. BEKENDMAKINGEN van tiet Gemeente-bestuur. Beperking van het met voertuigen berijden van Kunstwegen. :i goessche hunt. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden 15 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 16 regels it 1, Dienst-aanbiedingenniet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 40 c. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór drie urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. AAN KONDIGING. De BURGEMEESTER der gemeente GOES, Gezien het besluit van de Staten dezer provincie de dato 4 November 1870, no. 7, Provinciaal blad no. 155, luidende als volgt: 1°. Het met voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, ter openbare dienst bestemd, en in onderhoud bij ae provincie, gemeenten, waterschappen of bijzondere ligcha- men en personen, is bij invallend uooiweder verboden. Dit verbod geldt telkens en in elke gemeente, zoodra dit, na invallend aooiweder, is aangekondigd door den betrok ken burgemeester, op last van Gedeputeerde Staten. Het treedt iederen keer buiten werking, op het tijdstip door Gedeputeerde Staten te bepalen en door den betrok ken burgemeester bekend te maken. 2°. Dit verbod is niet van toepassing: op spoorwegen; op wegen dieop verzoek van de onderhoudpligtigen door Gedeputeerde Statenvoor zoover het provinciaal belang dit toelaat, worden uitgezonderd. 3°. Het is mede niet van toepassing op: a. voertuigen uitsluitend gebezigd tot vervoer van perso nen en met geene meerdere goederen-vracht dan van 200 kilogrammen beladen b. brievenpost-karren c. voertuigentot het leger behoorende, onder militair ge leide, of door militairen, in hunne betrekking vervoerd; d. voertuigen met twee wielen en velgen van 5 tot beneden 6 centimeters, beladen met eene vracht van ten hoogste 400 kilogrammenof een vat meekrap e. voertuigen, met twee wielen en velgen van 6 tot beneden 9 centimetersbeladen met eene vracht van ten hoogste 600 kilogrammen, of een vat meekrap; f voertuigen, met twee wielen en velgen van 9 tot beneden 12 centimeters, geladen met eenè vracht van ten hoogste 600 kilogrammenof een vat meekrap g. voertuigen met twee wielen en velgen van 12 centimeters of daarboven, beladen met eene vracht van ten hoogste 700 kilogrammen h. voertuigen met vier wielen en velgen van 5 tot beneden 6 centimetersbespannen met niet meer dan twee paar den en beladen met eene vracht van ten hoogste 500 kilogrammenof een vat meekrap i. voertuigen met vier wielen en velgen van 6 tot beneden 9 centimeters, bespannen met niet meer dan twee paar den en beladen met eene vracht van ten hoogste 650 kilogrammenof een vat meekrap k. voertuigen met vier wielen en velgen van 9 tot beneden 12 centimeters, bespannen met niet meer dan twee paarden, en beladen met eene vracht van ten hoogste 850 kilogrammen; 1. voertuigen met vier wielen en velgen van 12 centimeters en daarboven, bespannen met twee of drie paarden, en beladen met eene vracht van ten hoogste 1000 kilo grammen m. voertuigen met vier wielen en velgen van 22 centime ters oi daarbovenen een ongelijk spoor, ofschoon be spannen met verscheidene paarden, mits met geene meerdere vracht dan van 16Ö0 kilogrammen beladen n. diligences met wielbanden van ten minste 7 centimeters, ingerigt voor niet meer dan negen personen behalven den conducteur en voerman, mits met geene meerdere vracht dan van 200 kilogrammen beladende passa- §iers niet mede gerekend; igences met wielbanden van 12 centimeters of daar boven, ingerigt voor twaalf personen behalven den con ducteur en voermanmits met geene meerdere vracht dan van 300 kilogrammen beladende passagiers niet mede gerekend. De geldspeciën van 's rijks schatkist of van handel drijvende personenzullen echter binnen de diligences mogen worden geladendoch in geen geval zal er boven de voor- en achterwielen eenige last of zwaarte mogen gelegd worden. 4°. Overtredingen van het verbod worden gestraft met eene boete van f 1 tot f 10onverminderd de verpligting der overtreders tot vergoeding der aan de wegen toege- bragte schade. Kondigt, op last van Gedeputeerde Staten dezer provin cie, aan, dat het voorschreven VERBOD in deze gemeente geldt, te beginnen met midrternaebt tusschen den zevenden en den acbsten Junuarij 1871. Gedaan te Goes, den 8 Januarij 1871. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. 's Gravenhage 7 Januarij. Nog vóór dat het nieuwe ministerie eene enkele daad verrigt of zelfs één woord gesproken heeft, wordt het deels van radicaledeels van conser- vatief-clericale zijde op de hevigste wijze aange vallen, soms zelfs, wat enkele titularissen betreft, met personaliteiten en invectieven bejegend. Waar lijk, het is geen wonder dat hier te lande eene ministeriële crisis langer duurt en moeijelijker tot oplossing kan worden gebragt dan elders. Er zijn mannen van groote bekwaamheid en beproefde liberale beginselen hier te lande, onbevreesd voor eerlijke kritiek en die er toch meer dan eenmaal tegen op gezien hebben om voortdurend tot wrijf paal te dienen voor den haat en de laatdunkenheid der partijen en partijschrijvers wier eenig doel is de tegenpartij door allerlei middelen zwart te maken, uit de geringste omstandigheid venijn te zuigen en de openbare meening vooral bij het minst ontwikkelde deel der kiezersbevolking op een dwaalspoor te brengen. Enterwijl die antiliberale oppositie in de kamer óf geen genoeg zame kracht heeft, óf elke ingrijpende beslissing tracht te ontwijken om het heterogene bondge nootschap toch maar niet in gevaar te brengen rijkt zij zich in de pers onvoorwaardelijk de hand, en loopen b. v. te Amsterdam: het Noorden met de Tijd en de eerwaarde stads-matrone, arm in arm door dik en dun, telkens op het hoffelijkst buigende voor het Hofblad der Hofstad, welks onpartijdigheid en goede trouw even spreekwoor delijk zijn als de onbegrensde liefde voor onze constitutionele instellingen van het ontbindings ministerie Heemskerk-van Zu 'jlen. Het opmerkelijkste is echter, dat, vermits men noch van Thorbecke, noch van de nieuwe titula rissen weinig ander kwaad kan zeggen, dan dat ze zoo wat van het bekende ras der sloopers zijn, en dat ze niet geneigd zullen bevonden worden om aan de gemoedsbezwaren hetzij tot ondermij ning van ons openbaar neutraal onderwijs, hetzij over de afschaffing van de wereldlijke magt van den pausvoldoening te gevenalle wrevel zich verzamelt en uitstort over den heer van Bcsse, die men van groote inconsequentie, portefeuille zucht en staatkundige weerhanerij beschuldigt, terwijl hem bovendien alle kennis van koloniale belangen en toestanden ontzegd wordt. Natuurlijk, want hij heeft niet als b. v. de heer van Herwerden voor 30 jaren geleden in Madioen een groot aantal picols rijst gegeten en de rotting gehanteerd. En het zonderlingste is dat die verwijten over onstand vastigheid in de politiek afkomstig zijn van eene partij, die, hetzij in de opositie of in 't bewind, achtervolgens al hare beginselen, of beter gezegd traditiën en praktijken, heeft over boord geworpen, hetzij om het gezag in handen te krijgen of te behouden, hetzij om elke andere regering dan de hare te belemmeren en te weerstreven. Zelfs de afstemming van begrootingen om redenen daar buiten gelegen energer nogde gemotiveerde motie van orde werden door de conservatieven en clericalen die nu. over onstandvastigheid klagen, op het repertoire gebragt en met groote naiviteit ten tooneele gevoerd Daarenboven vergeet of verzwijgt men van den kant der radicale oppositie, juist ten aanzien van den heer van Bosse dat hij als 't ware de groote drijver was van het vestigen eener indische comptabiliteit in 't financieel beheer; dat hij heeft medegewerkt tot de ontworpen cultuurwet van Fransen v. d. Putte en tot de vrijzinnige tariefs herzieningen ook voor Indië, die hij nu zelf zal hebben te voltooijen, terwijl hij aan de agrari sche en suikerwetten uitvoering zal hebben te geven. Datbij de partijdige geringschatting dei- antecedenten van den heer v. Bosse, ook de af schaffing van het Dagbladzegel en de invoering van het lage uniformpost, met faciliteiten voor den boekhandel, van geavanceerd-liberale zijde over het hoofd gezien worden, is een bewijs te meer van wat bij sommigen erkentelijkheid in de politiek beteekent. Zoo heeft men ook van diezelfde zijde als argument tegen de weder- optreding van Thorbecke hooren aanvoerendat hij zoo oud is Maar heeft dan die ouderdom hem, zelfs tot in de laatste dagen, belet ijverig deel te nemen aan den wetgevenden arbeid, betzij in de kamer of in de sectiënof aan de huis- selijke schrijftafel, waar voor zoo menig advies of rapport de grondslag bestudeerd en gelegd werd Hoe dit zij, men kan uit dat alles leeren van welk gehalte de gecombineerde oppositie is, die zich reeds openbaart vóór men eenig programma of mededeeling heeft en die in menig opzigt zelfs tot geheel persoonlijke grieven of overwegingen afdaalt. Intusschen meen ik te mogen voorspel len dat het ministerie, wat de oppositie in de kamer van zoogenaamde radicale of geavanceerde zijde betreft, niet zoo heel veel te duchten heeft, en dat wel om de eenvoudige reden, dat dit anders door conservatieven zoo zeer gevreesd, doch thans zoo zeer gevierd ras, in de tweede kamer eigenlijk niet aanwezig is. Ja, zelfs de heer van Houten die in ieders mond is als men de goede landskinderen wil bang maken voor democratische weerwolven, is bij lange niet zoo rood als sommigen het wel willen doen voorko men en stemde zelfs voor het amendement W. v. Goltstein, om de Preanger-hervorming uit de In dische begrooting te ligten; eene poging die, met een paar stemmen meer, zou zijn gelukt doch waarlijk niet tot bevordering van het geluk der Preanger bevolking. Dat democratisch element in den zin, dien daaraan tegenwoordig in zeer geavanceerde bladen of in sommige bepaald re- publikeinsche geschriften gegeven wordt, bestond en bestaat niet in onze tweede kamer, en zal er zelfs met uitbreiding van het steinregt niet veel wortel schieten. Vrijheidszin en volkskracht, gehechtheid aan onze liberale instellingen en niet minder, aan hare doorgaande, geleidelijke ontwik keling mogen niet verward worden met de min of meer onbestemde uitingen voor een regeringsbeleid gegrond op een algemeen stemregt, waarvan het be- driegelijke zoowel als het gevaarlijke nog in de laatste tijden maar al te zeer is gebleken, tegelijk met zijne natuurlijke verwantschap tot de alles verwoestende sociale revolutieleer, die als begin sel den eigendom als diefstal qualificeert. (1) Neen, voor eenige beduidende oppositie van radicalen of democraten heeft het kabinet zeker niet veel te vreezen en even daarom ook de con servatief- en ultra-montaansche coalitie (die als 't voordeel gaf zich aan Flourens of Roche fort's zou aansluiten) weinig te hopen. Daarenboven is van mannen als van Reenen, Half, van Naamen en eenige anderengeen stelselmatige oppositie tegen dit ministerie te wachten. En mogt het geluk ken dat de oneenigheid onder de liberalen die die zich nu en dan vertoondemisschien ook omdat het afgetreden bewind niet altoos even duidelijk haar gedragslijn afbakende of hare be ginselen formuleerde, nu voor goed ophieldook met het oog op de treurige ervaring in deze crisiswaardoor wij bijna aan den vooravond eener reactionaire omwending hebben gestaan waarvan de loop en het einde niet te voorzien warenja, dan zou de optreding van deze-rege ring zamengesteld bovendien uit eminente en achtenswaardige staatslieden of specialiteitendoor ieder vriend des vaderlands kunnen beschouwd worden als een zegen en als een rustpunt, als de intrede eener voor parlementaire werkzaam heid en voor het algemeen landsbelang schoone toekomst. Tegenover eene op dergelijken grond slag gevormde meerderheid zal niemand de firma van Nispen-Heemskerk-Saaijmans vreezen. Die tijde lijke vennooten zoeken toch eigenlijk elkander te bedriegenmaar 't publiek in de eerste plaats. (1) Proudhon, Blanqui, F. Pyat en anderen verkondigen de stelling Je propriëté e'est le vol."

Goessche Courant | 1871 | | pagina 5