BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. zorgen. De taak van den heer Blussé is zwaarder, en met verlangen zien wij zijne finantiële plannen te gemoet. De heer Brocx heeft zich doen kennen als een bekwaam, ijverig man, die zijn betrekking met ernst opneemt. Door Je heeren BoomsGericke en Jolles heeft het kabinet een kraehtigen steun bij allen, die in de eerste plaats vragen naar de bekwaamheden; ook zij zijn een waarborg voor een actief ministerie, terwijl aller beginselen de zeker heid geven voor de zuivere en vrijzinnige uitleg ging der grondwet. Arnh. Ct. Batavia, 5 Jan. Men verzekert, dat er eene za- menzwering is ontdekt onder de vreemdelingen in het Nederlandsch-Indische leger. Zij had ten doel, den Gouverneur-Generaal te vermoorden en zich van het eiland Java meester te maken. 14 per sonen zijn gearresteerd. De opstand moest den 31sten Dec. uitbreken. (B. O.) Bij het Departement van Koloniën is, hoewel daar dienzelfden dag regtstreeks een telegram van den Gouverneur-Generaal ontvangen is niets hoe genaamd bekend van bovenstaand berigt. Te Rotterdam was Vrijdag ter beurze aangeplakt het volgende telegram (in de Engelsche taal) dat den vorigen dag ten 2,20 's nam. te Batavia werd aangeboden Beurscomité Botterdam. De Bataviasche handelsvereeniging wenscht den handel geluk, nu de directe telegrafische gemeen schap is tot stand gebracht. De overseining naar Rotterdam wordt verzocht. De koffieveiling te Padang is tot 34,20 afgel. G. Suermond, President. Onder da rubriek Ingezonden Stukken van de Asser Cour.worden door verschillende inzenders de vol gende namen genoemd, ter vervulling der vacature in de tweede kamer voor het kiesdistrict Assen, n. 1. de heeren mr. C. Fock, mr. II. van Lier, W. A. van der Feltz en mr. II. Pclinck. Men meldt ons van Hausweert: In den voor middag van den 3" dezer zag men eene hoogaars tusschen het ijs drijven en met behulp van verre kijkers, ontwaarde men dat er menschen op waren. Al dadelijk namen toen de personen van C. L. Bos, M. van Pelt, A. van Damme en de Graaf het edelmoedig besluit, om met eene roeiboot, voor zien van levensmiddelen en alles wat voor een zwaren kamp met het ijs noodig wasnaar het vaartuig heen te roeijen en dc noodige hulp te bieden. Met levensgevaar gelukte het hunna hevige krachtsinspanning, het vaartuig te bereiken, dat waarlijk geen geringe taak was tusschen en over het vele drijfijs. Aan boord gekomen bevond men dat het vaar tuigje bemand was door schipper J. van Ilulle en zijn knecht van Philippine. De schipper bedankte echter voor alle aanbod van hulp en levensmiddelen en gaf de voorkeur om zich met zijn vaartuig naar Neuzen te laten drijvenin de hoop daar te kunnen landen. De edelmoedige ter hulp gesnelden verlieten daarop het vaartuig en het gelukte hun des avonds omstreeks 6 ure den wal tusschen Baarland en Hoedekenskerke te bereiken alwaar zij hunne boot lieten en te voet naar Hansweert terug keerden. Hoewel deze daad niet behoefde beloond te wor den door het redden van eenige menschenlevens, zoo ontneemt dit niets aan de waarde en verdienen de edelmoedige mannen, die het gevaar trotseerden om hunnen medemensch ter hulp te snellen, ieders lof en bewondering. Zaturdag den 7e Januarij vierde de weledele heer C. P. Lenshoek van Fwake te 's Gravenpolder zijn 50" jaardag. Zeer talrijk waren de bewijzen van be langstelling, die hij bij die gelegenheid ontving. De gemeenteraad, eene commissie afgevaardigd van wege een aantal ingezetenen em het polderbestuur van Hoedekenskerke kwamen achtereenvolgens den jubelaris hartelijk geluk wenschen en boden hem tevens prachtige geschenken aan. Ook een tal van particulieren kwamen hem hunne heilwenschen brengen. De kinderen der openbare en der bijzon dere school zongen hem toepasselijke liederen toe, waarna zij in de schoolgebouwen teruggekeerd feestelijk onthaald werden. Ingezonden Ons gemeentebestuur, zoo schrijft men uit Zie- rikzee gaat steeds voort zijne beste zorgen te wij den aan het onderwijs. Eene nieuwe tussc'nenschool werd heden geopend. Een modelschool. Alles wat men verlangen kan is hier aanwezig; ruimte, licht en lucht in drie groote, goed geventileerde vertrek keu, die door glazen schotten van elkander ge scheiden den onderwijzer de gelegenheid bieden met één oogblik het geheel te overzien. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de menigte schepen van alle natiën, die, door het ijs gejaagd, te Vlissingen binnen moeten val len. Het groote maritime dok ligt geheel vol. Groote stoombooten en andere groote handelsschepen komen uit zee. De zee is vol drijfijs, en do vaar tuigen die op de reede lagen, moeten in onze - havens vlugten. Alle havens en wijkplaatsen der Zeeuwsche eilanden zijn ongenaakbaar, behalve Vlissingen. Ook ter Neuzen is vol met schepen. Er kan hier letterlijk niets meer in of uit. Het is een treffend gezigt de vlaggen van alle natiën op het onzaggelijke mastenbosch in 's Rijks dok en in de havens te zien wapperen. Het uitgeven van postkaarten aan het postkan toor te Utrecht is buitengewoon drukde eerste vier dagen zijn er meer dan 16,000 uitgegeven, het is dan ook niet te ontkennen, dat het voor namelijk voor den handel een geschikt middel tot het doen van bestellingen enz. is. Van onderscheidene zijden wordt gevraagd, of de briefkaarten in de bussen voor de gewone brie ven dan wel in die voor drukwerken gestoken moe ten worden. In antwoord hierop zij gezegd, dat ze in de bussen voor de brieven moeten worden geworpen. Het bombardement van Parijs wordt sedert 27 December voortgezet, zonder ernstige schade aan te brengen. Zoo meldt een brief uit de Fransche hoofdstad, per ballon den 3 Januarij verzonden, en voegt er bij, dat de schade des nachts gemak kelijk wordt hersteld. De Pruisen moeten dagelijks ongeveer 4000 projectielen op de forten werpen en. koning Wilhelm telegrafeerde den 6e dezer aan koningin Augusta, dat het vuur van het fort Issy reeds tot zwijgen is gebragt. Aan het ministerie van oorlog, te Munchen waar dit berigt mede is outvangen, wordt ook het fort Vanvres genoemd. Terwijl men alzoo verwacht, dat het lot der hoofdstad weldra beslist zal zijn, kon echter een ander gevecht, den 2e Januarij geleverd, den moed der Franschen weer veel aanwakkeren. Het Noor- derleger, onder generaal Faidherbe, moet namelijk een groot voordeel op den vijand behaald hebben tusschen Arras en Bapaume, en ondanks het moeije- lijke, om in de verschillende berigten eenigen zamenhang te vinden, mag men evenwel aanne men, dat het Noorderleger een bepaald voordeel heeft verkregen, dat, behouden en voortgezet, ge- wigtige gevolgen zou kunnen hebben. Het is in twee dagen zes kilometers vooruitgerukt, en zal de Duitsche troepen onder generaal von Manteuffel zeer bemoeijelijken, zoo niet noodzaken, verschei dene plaatsen, die zij reeds bezet haddenweder te ontruimen. Voorts maken de telegrammen uit Versailles melding van onderscheidene voorposten-gevechten' waarbij stukken gesehut veroverd en krijgsgevan genen gemaakt zijn, doch alles ademt een geest van verwarring, die het vermoeden bevestigt, dat men niet veel vertrouwen in de mededeelingen kan stellen. Men zal dus latere berigten moeten afwachten. Overigens zijn van het oorlogstooneel geene nieuwe en alleen partieele en minder belangrijke tijdingen bekend. Prins Amadeus van Italië heeft als koning van Spanje zijn intogt in Madrid gedaan, en is overal met de meestegeestdrift ontvangen. Nadat hij eene mis bijgewoond had heeft hij in de vergadering der Cortes den eed als constitutioneel vorst afge legd en vervolgens een bezoek gebragt aan de bloedverwanten van wijlen generaal Prim. De Cor tes hebben zich ontbonden verklaard en evenzop is het ministerie afgetreden. Een nieuw ministerie is bereids door den jeugdigen koning benoemd, waarvan de gewezen regent, maarschalk Serrano, president en met de portefeuille van oorlog belast is. De Weener Presse betoogt, dat Prims dood welligt een geluk voor den koning kan zijn, daar het wel had kunnen gebeuren »dat Prims ge- pluimden hoed voor Amadeus zou wezen, wat Bazaine's maarschalkstaf voor keizer Maximiliaan was." Zelfs brengt het blad de woordan van Nar- vaez in herinnering, dat zoolang Prim geen kogel voor den kop gekregen heeft, Spanje niet tot rust kan komen," en vermeent, dat niemand, maar allerminst de koning, over Prim behoeft te weenen. Al ziet men nu in dit opstel eene partijdigheid tegen Prim en voor Serrano niet voorbij, toch moet men erkennen, dat de baan des konings welligt' gemakkelijker te betreden zal zijn zonder, dan met den protector. Koning Victor Emanuel heeft van de overstroo mingen van den Tiber gebruik gemaakt om een bezoek aan Rome te brengen, en daar de harten des volks veel voor zich gewonnen, door zijne milddadigheid, en zijne reddende hulpvaardigheid. Het woord des konings, aan het station gespro ken: »ik ben zoo spoedjg gekomen, als mij zulks mogelijk was," maakte reeds een allergunstigsten indruk en werd door eene uitgelezen menigte Ro meinen, waaronder vele dames, met daverend ap- plaudissement en cvvivas voor Italië en zijn koning begroet. De partij des pausen moet daarentegen eene geduchte nederlaag hebben geleden, door dat haar aanbod om hulp te bewijzen bij het herstel len der rampen van de overstrooming werden van de hand gewezen. Zelfs werd verhaald, dat eene gift van 5000 scudi, door den paus geschonken, geweigerd is met het antwoord, dat het Zijner Heiligheid moge behagen, als bisschop van Rome die som maar ter beschikking te stellen aan de pastoors der stad, die er dan als zoodanig over kunnen beschikken ten bate van door den waters nood geteisterde», in plaats van politieke demon straties te maken.- Do koning schonk uit zijne particuliere fondsen eene som van 200000 ljre. De Etoile Beige zegtdat de kwestie of Belgie het regt heeft fransche militairen, die uit Duitsch- land ontsnapt zijn te interneren bij regterlijke uitspraak zal worden beslist. Twee officieren hebhen zich tot den regter gewend met verzoek om" in vrijheid te worden gestéld en hunne zaak zal den 13 January behandeld worden. De Belgische Echo du Parlement spreekt van eene correspondentie tusschen graaf von Bismarck en loid Granville over de grondslagen waarop het Luxetn- burgsche vraagstuk zal geregeld worden. De En gelsche minister is van meening dat de bepalingen van een internationaal tractaat niet kunnen ver broken worden zonder toestemming der meerderheid van hen die het onderteekenden. De Duitsche kanselier is het hiermede niet eens. Pruissen onderhandelt, zoo als de Berlijnsche beurs- bladen verhalen over een tweede uitgifte van scliat- kistbilletten, ten bedrage van 50 millioen thalers. Oostenrijk heeft een bekwaam staatsman verlo ren. Den 4 Januarij is aan eene longontsteking overleden graaf Kuefstein, voorzitter van het Hee renhuis, opperhofmaarschalk, ond gezant te Han nover en Dresden. Hij was den 8 Maart 1794 geboren. De Roumaansche kwestie is opgelost. Vorst Karei heeft aan de Porte te kennen gegevendat hij volstrekt niet bedoelde zich aan zijne verpligtingen te onttrekken en de sultan heeft daarmede genoegen genomen. In de zitting van den 3 dezer heeft de eerste minister van Griekenland in de kamer der volks vertegenwoordiging verklaard: »Wij willen vriend schappelijke betrekkingen onderhouden met de bui- tenlandsche mogendheden, den inwendigen toestand des lands verbeteren, de regten van vreemdeiingen eerbiedigen en vooral die onzer naburen. Onze buitenlandsche staatkunde is vreedzaam." De Russische minister van oorlog heeft een ont werp ingediend betreffende de militaire dienstplig- tigheid. Deze is daarbij op 15 jaren gesteld, waar van zeven jaren effectief. Ieder jaar wordt een vierde gedeelte van hen die den ouderdom van vier en twintig jaren hebben bereikt onder de wapenen geroepen, terwijl het afkoopen van dienst wordt opgeheven. Vrijwilligers hebben aanspraak op korteren diensttijd en de rang van officier kon al leen na afgelegd examen worden verkregen. Te Vliedorp is een koe geslagt, die bij een gewigt van 1050 halve kilo's, 201 halve kilo's vet had. Zij had aenge- heelen zomer en herfst in een kleinen stal gestaan en men had haar dagelijks gemolke.n; zelfs op den dag, voor zij geslagt werd, gaf zij nog meer dan 5 liters melk. Men meldt uit Zuidwolde. 1 JanuarijIn den tuin van den land bouwer J. Berend te Wijerswold Koevorden hebben één paar ooijevaars sedert jaren hun nest. Nu gebeurde het in aen zomer van 1869 dat er een jonge ooijevaar onder den boom lag, waarin zich het nest bevindt. Door den knecht weer omhoog gebragt, kwam de jonge langbeen reeds den anderen dag weer naar beneden en kroop in de brantne- tels onder den boom. Door Berends opgenomen en verzorgd, werd de ooijevaar spoedig groot, maar had zich intusschen zoo zeer aan zijne verplegers gewend, dat hij in Septem ber 1869 verkoos te blijven, toen zijne famijie wegvloog naar de boorden van den Nijl. De advertentie in de Leeu warder Courantf waarbij vijf dames een voorrijder vragen, van korte broek en ruige muts voorzien, moge curieus wor den bevonden, eene in de Franeker Courant van jl. Zondag heeft daarop niet minder aanspraak.. Daarbij toch vragen zeven heeren elk eene achterrijdster, die evenzeer van kor te broek en ruige muts voorzien moet zijn. I 1 i Ingezonden. Stnlilien. Zoo is clan de heer J. J. Pompe van Meerdervoort tot lid der Provinciale Staten verkozen, en de Nieuwe Goessche Courant zal wederom van eene schitterende overwinning spreken. Hoe is het toch mogelijk, zou men zoo opper vlakkig zeggen dat de heer de Kanter voor den heer Pompe de vlag heeft moeten strijken. Beide zijn regt- schapen en achtenswaardige mannen, maar de heer Pompe heeft tot nu toe nog geen bewijzen van buitengewone bekwaamheid gegeven, het is nog niet gebleken of hij ook kan opbouwen, terwijl hij ook nog maar korte jaren in Zeeland woont. Van den heer de Kanter daar entegen weet men algemeen, dat hij groote bekwaamhe den bezit, dat, hij reeds veel in openbare betrekkingen tot stand heeft gebragt en daargesteld en dat hij, van jongs af inwoner van dit kiesdistrict zijndevolledig bekend is met alle belangen en behoeften van hetzelve. Hoe is het dan mogelijk, nog eens, dat de Kanter voor den heer Pompe heeft moeten onderdoen. De reden daar van is naar mijne overtuiging deze, dat de anti-liberale partij van den godsdienstzin der kiezers heeft misbruik gemaakt, om hare heerschzuchtige bedoelingen te berei ken. Deze toeleg is volkomen gelukt, ten gevolge van den zoo lagen trap van staalkundige ontwikkeling waarop een groot gedeelte der kiezers in dit district nog staat. In de meeste andere kiesdistricten van Nederland, bij voorbeeld, om maar eens niet ver te gaan, in het nabu rige Schouwen, zou men op die wijze nimmer de zege behalen. Het meerendeel der kiezers zou daar ten minste begrijpen, dat het bij de benoeming tot openbare, niet kerkelijke betrekkingen, in het geheel niet te pas komt om over de godsdienstige, rigting (Ier candidaten te spreken. Wat heeft het lidmaatschap der Provinciale Staten, die alleen over aardsche zaken te handelen hebben, met de godsdienst te doen? Men heeft het inmiddels zoo doen voorkomen. Zoo heeft dan de Nieuwe Goessc/te Cou rant gevraagd „Zijn de 298 kiezers, die op den heer nde Kanter stemden, radicaal gezind op politiek gebied „en modern in de godsdienst.'' Alsof men, voorstander van vooruitgang op staatkundig en maatschappelijk gebied zijnde, ook noodwendig modern moet zijn, en alsof eene dergelijke vraag, wat de godsdienst betreft, bij de benoe ming iot eene staatkundige betrekking te pas' komt. Verder staat er nog in datzelfde fraaije artikel der Nieuwe Goessche Courant: „De godsdienst der vaderen is bij de „radicale rigting bekrompenheid van verstand". Welk eene grove onwaarheid, maar toch hoe goed berekend om het zoo groote getal der weinig ontwikkelde kiezers zand in de ocgen te strooijen. Wanneer hetgeen de Nieuwe Goessche Courant beweert, de waarheid ware, hoe is het dan bij voorbeeld mogelijk, dat in het zoo kerkelijke -en orthodoxe Engeland de meerderheid op Staatkundig gebied bepaal delijk liberaal, of, om in de termen der conservatieven te blijven, radicaal gezind is. De edele en beroemde John Bright, naast Gladstone de eerste staatsman van Engeland, is een zeer religieus protestant, maar als staats-

Goessche Courant | 1871 | | pagina 2